پارک آب و آتش از جمله پارک‌های تازه تاسیس تهران است که از سال 1388 به بهره‌برداری عموم رسیده است. این پارک امکانات رفاهی و تفریحی متعددی را شامل می‌شود که در ادامه متن به معرفی هر چه بیشتر و بهتر این مکان خواهم پرداخت. با ما همراه باشید.

همه چیز در مورد پارک آب و آتش

بوستان حضرت ابراهیم یا پارک آب و آتش فضایی کاملا مدرن برای داشتن اوقاتی تفریحی را شامل می‌شود. این پارک شبانه روز پذیرای تمام افراد است اما در فصل تابستان طرفداران بسیاری را در ساعات پایانی شب به سمت خود جذب کرده است.

جاذبه های پارک آب و آتش

مساحت این پارک به حدود 2400 متر مربع می‌رسد که در عباس آباد احداث شده است. وجود یک فانوس در قسمتی از این پارک سبب شده است تا از بوستان بنادر جدا شود. این فانوس 12 متری را می‌توان با پله بالا رفت و مناظر پارک را از زاویه بالا مشاهده کرد. اما امروزه از این کار جلوگیری می‌کنند.

پل ابریشم، گنبد مینا و آمفی تئاتر در کنار فود کورت‌های چوبی از دیگر جاذبه‌های این قسمت از پارک آب و آتش هستند. در واقع پل ابریشم اتصالی بین بوستان بنادر و گنبد مینا محسوب می‌شود.

فواره‌های متعدد آب در کنار برج‌های آتش و نمایش تئاتر از ویژگی‌های این پارک محسوب می‌شود. مهمترین و برجسته‌ترین ویژگی که برای طراحی این پارک در پایتخت پر جمعیت ایران در نظر گرفته شده است، توجه و الهام از طرح‌های نمادین و افسانه‌ای ایرانی است. این طراحی منحصر به فرد سبب شد تا از ابتدای تاسیس این پارک یکی از جذاب‌ترین پارک‌های شهر شناخته شود.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی قشم (12 مورد از بهترین جاذبه‌های دیدنی آن)

جاذبه‌های گردشی، تفریحی و رفاهی پارک آب و آتش

وجود تندیس‌های نمادین و الهام گرفته شده از افسانه‌های ایرانی تنها جاذبه این پارک محسوب نمی‌شود. وجود پل طبیعت در کنار این مجموعه توانسته جاذبه‌ای دیگر برای این پارک در نظر گرفته شود.

فواره‌های آب در بوستان آب و آتش

یکی از جاذبه‌های پارک آب و آتش که به ویژه کودکان را به سمت خود جلب می‌کند، فواره‌های آبی است که در این مجموعه قرار داده شده است. محیط دایره‌ای شکل با 240 نقطه در قسمت‌های مختلف فواره‌های آب با ارتفاع بیش از 10 متر را شامل می‌شود.

این فواره‌ها کاملا در کف زمین و مسطح با زمین قرار گرفته‌اند که به راحتی می‌توان از کنار آنها عبور کرد. این پارک فضایی عالی برای فرار از گرمای تابستان محسوب می‌شود که با وجود این فواره‌های آب و محیطی سرسبز برای عموم طراحی شده است.

برج‌های آتش در پارک آب و آتش

نماد دیگر این مجموعه آتش است که آنرا در برج‌های متعددی ایجاد کرده‌اند. چهار برج با ارتفاع 10 متری هر روز پس از غروب خورشید آتش چشم‌گیری را به آسمان روانه می‌کنند. آتش این برج‌ها گاهی بیش از 7 متر ارتفاع می‌گیرد.

فانوس پارک آب و آتش

فانوس یکی از نمادهایی است که دریانوردی را به یاد می‌آورد. به همین منظور این فانوس را در بوستان بنادر قرار داده‌اند. در ابتدای احداث این پارک اجازه بالا رفتن از این فانوس وجود داشت اما امروزه نمی‌توان این کار را انجام داد.

روایت زندگی حضرت ابراهیم در بوستان آب و آتش

همانطور که از نام این پارک می‌توان برداشت بر اساس داستان حضرت ابراهیم بخش‌هایی از این پارک را طراحی کرده‌اند. وجود پرده‌های آهنی در این پارک سبب شده است تا بتوان بیشتر این داستان را به تصویر دید.

پارک آب و آتش

دریاچه خزر در پارک آب و آتش

وجود دریاچه‌های مصنوعی در بسیاری از پارک‌ها سبب جذب افراد می‌شود. در این بوستان نیز با متصل ساختن سه بخش به یکدیگر تصویری از دریاچه خزر تشکیل شده است. در کنار این مجموعه بوفه، آلاچیق و فودکورت نیز برای رفاه تامین شده است.

مطالب مرتبط
مراکز خرید مشهد به همراه آدرس و خدمات ارائه شده آنها

بازدید از بازارچه گل در پارک آب و آتش

علاقمندان به انواع گل و ابزار وابسته به آن می‌توانند به بازار گل پارک آب و آتش که در بوستان نوروز این مجموعه قرار گرفته است، دیدن کنند. این بازار گل‌های طبیعی در قسمت کناری گنبد مینا واقع شده است که برای این منظور می‌توانید از پل ابریشم و بزرگراه همت عبور کنید.

پل طبیعت در پارک آب و آتش

مهمترین جاذبه‌ای که سبب می‌شود تا گردشگران بسیاری در طول شبانه روز به این بوستان سفر کنند، پل طبیعت است. امروزه این پل به یکی از برجسته‌ترین نمادهای شهر تهران تبدیل شده است. این پل با طول 270 متر بوستان طالقانی را به بوستان بنادر وصل می‌کند.

این پل سه طبقه، دو طرف بزرگراه مدرس را به یکدیگر متصل کرده است. با عبور از این پل می‌توان مناظر زیبای شهر را شاهد بود و دسترسی راحتی به بوستان طالقانی داشت.

وجود نورپردازی در شب، وجود انواع کافه‌ها با نیمکت‌های چوبی در کنار تماشای فضای سبز اطراف، این پل را به یکی از دیدنی‌ترین مناطق این بخش تبدیل کرده است. ساعت بازدید از این پارک از 06:00 صبح الی 00:30 برای عموم است و در غیر از این ساعات نمی‌توان از آن عبور کرد.

سایر جاذبه‌های پارک آب و آتش

 • وجود موزه علوم
 • گنبد مینا
 • پل کابلی
 • مجسمه‌های مشاهیر واقع در میدان مشاهیر
 • سینما گیم 7 بعدی
 • سالن نمایش فیلم‌های 3 بعدی و 4 بعدی
 • وجود مسیرهای دوچرخه سواری
 • وجود مسیرهای پیاده روی
 • پیست مخصوص اسکیت
 • اسب سواری
 • زمین مخصوص بازی برای کودکان
گنبد مینا در پارک آب و آتش

آدرس پارک آب و آتش

برای رفتن یه این پارک لازم است تا به اتوبان حقانی بروید. این مجموعه در قسمت جنوب اتوبان همت قرار دارد و از سمت شمال به اتوبان حقانی متصل است. در شرق آن اتوبان شهید مدرس و در غرب آن بلوار نلسون ماندلا قرار گرفته است.

 • دسترسی با ماشین شخصی: برای رفتن به ورودی اصلی این پارک با ماشین شخصی لازم است تا به ابتدای اتوبان حقانی و بعد از چهارراه جهان کودک بروید.
 • مترو: ایستگاه حقانی نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به پارک آب و آتش است که مسیری را باید به سمت پارک پیاده یا با تاکسی بروید.
 • اتوبوس: اکثر اتوبوس‌هایی که به پایانه حقانی وارد می‌شوند از جلوی پارک رد می‌شوند که نزدیکترین آنها از پل سبز و آمفی تئاتر عبور می‌کند.
مطالب مرتبط
دیدنی های جنوب ایران | با هم به جنوب ایران سفر کنیم

نکات تکمیلی

در این متن در مورد تمام جاذبه‌های پارک آب و آتش توضیحاتی را ارائه کردیم که می‌توانید در تمام فصول برای داشتن اوقاتی خوش به این پارک مراجعه کنید. در این پارک امکانات رفاهی متعددی برای مراجعان فراهم شده است که می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.