جاهای دیدنی اهواز شاید کمتر به گوش رسیده باشد. اما اهواز مناظر طبیعی دیدنی و همینطور اماکن تاریخی متعددی دارد.
جالب است بدانید این شهر تا به امروز 2 مرتبه بازسازی شده است تا آثار جنگ‌هایی که پشت سر گذاشته است کمرنگ شود.
اهواز به علت داشتن رودخانه‌ی زیبای کارون، جاذبه‌های گردشی متعددی دارد. پل‌هایی که از روی رود عبور می‌کند، یکی از جاذبه‌هایی که هستند که بیشتر افراد را برای گشت و گذار در شب به سمت خود جذب می‌کنند. این شهر به علت قدمتی که دارد، آثار تاریخی متعددی نیز دارد.
در ادامه این مقاله دیدنی‌ترین قسمت‌های اهواز را معرفی خواهیم کرد تا با سفر به این شهر، از این جاذبه‌ها دیدن کنید.

کی بریم اهواز؟

برای برنامه ریزی سفر، بهتر است در ابتدا جوانب مختلف را در نظر گرفت. یکی از جنبه‌های مهم زمان سفر است. برای سفر به جاهای دیدنی اهواز معمولا بهترین زمان، فصل سرد سال است.
زیرا این شهر در نیمه جنوبی کشور است و دمای آن در فصل گرم سال ممکن است تا 50 درجه برسد.
این شهر در فصل سرد سال، دمایی نزدیک 5 درجه دارد اما در تابستان تا حدود 50 درجه گرما خواهد داشت.
به همین دلیل اغلب توصیه می‌شود در فصل سرد سال و ماه‌های بهمن و اسفند به این شهر سفر کنید. البته ممکن است با توجه به شرایط شهر، در این فصول وضعیت اقامت در هتل و اجاره سوئیت، به دلیل مراجعه گردشگران متعدد کمی دشوارتر و هزینه‌بر باشد.

آشنایی با جاهای دیدنی اهواز

اهواز از جمله شهرهای بزرگ ایران است که در نیمه جنوبی کشور قرار گرفته است. این شهر را عیلامیان ساختند. اما به علت تخریب، مجدد به دست اردشیر بابکان در 3 هزار سال پیش، مجدد بازسازی شد.

مطالب مرتبط
دریاچه کیو ؛ دریاچه‌ای در دل شهر با تفریحات متنوع

اهواز به عنوان مرکز استان خوزستان شناخته می‌شود. در این شهر بیشتر مردم به زبان عربی و فارسی صحبت می‌کنند.
اهواز در بین دشت‌های جلگه خوزستان قرار دارد. آب و هوای این منطقه تقریبا گرم و خشک است. البته می‌توان آن را به عنوان یکی از گرم‌ترین شهرهای ایران معرفی کرد.
این موضوع به این دلیل است که این منطقه پوشش گیاهی چندانی ندارد. ولی به دلیل رد شدن رود کارون از آن، جاذبه‌های متعددی را فراهم آورده است.

در واقع از معروف‌ترین جاهای دیدنی اهواز، رود کارون محسوب می‌شود. این رودخانه بزرگترین رود ایران است. کارون از رشته کوه‌های زاگرس سرچشمه گرفته است.
از بین شهر عبور می‌کند که دو بخش غربی و شرقی را ایجاد کرده است. قسمت شرقی به منطقه تجاری و تقریبا قطب اقتصادی اهواز تبدیل شده است. قسمت غربی نیز بیشتر شامل مناطق مسکونی می‌شود.
رود کارون تنها رودخانه ایران است که قابل کشتیرانی است. اما امروزه برای تامین آب آشامیدنی و برق منطقه، سدهای متعددی روی آن احداث شده است.
اهواز علاوه بر رود کارون، جاذبه‌های دیدنی متعددی دارد که بهتر است در ادامه این مقاله با آنها آشنا شوید.

1. بازدید از طولانی‌ترین آبشار مصنوعی خاورمیانه

جاهای دیدنی اهواز

اگر می‌خواهید قدیمی‌ترین آبشار مصنوعی جهان را شاهد باشید، باید به اهواز سفر کنید. این آبشار روی پل هفتم رود کارون قرار دارد. امروزه نورپردازی و امکانات رفاهی متعددی در کنار این آبشار فراهم شده که برای ساعاتی تفریح در سفر، گزینه بسیار مناسبی است.

2. رود کارون؛ از اصلی‌تری جاهای دیدنی اهواز

در سفر به اهواز، حتما باید رود کارون را دید. این رود فراز و نشیب‌های متعددی را در طول تاریخ داشته اما هنوز شکوه خاص خود را دارد. در کنار آن امکانات رفاه متعددی برای گردشگران وجود دارد.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی تهران از کافه گردی تا طبیعت گردی + کلیسا

3. پل سفید اهواز

پل سفید از جاهای دیدنی اهواز

پل سفید را باید به عنوان نماد شهر اهواز معرفی کرد. بومیان این منطقه علاقه ویژه‌ای به این پل دارند. ارتفاع آن 13 متر و طول آن به 500 متر می‌رسد. آن را در سال 1315 احداث کرده‌اند که با عبور از روی آن، می‌توان شاهد مناظر بسیار زیبای طبیعت اطراف رود کارون بود.

4. دیدن اولین پل اهواز؛ پل سیاه

دیدن اولین پل اهواز؛ پل سیاه

پل سیاه اولین پلی است که روی رود کارون ساخته شد. این پل در سال 1308 ساخته شده و به علت پایه‌های سیاه، به این نام معروف شده است.
روی این پل یک مسیر ریلی برای عبور قطار وجود دارد. در کنار آن هم دو مسیر برای عابران پیاده در نظر گرفته شده است.
البته پل سیاه نقش به سزایی در طول تاریخ داشته. این پل در جنگ جهانی دوم، راهی برای جابجایی مهمات و آذوقه ارتش روسیه به شمار می‌رفت. از آنجایی که در پیروزی متفقین موثر بود، به آن پل پیروزی می‌گویند.
همچنین پل سیاه به عنوان آثار ملی ثبت شده، به طول 1050 و عرض 6 متر محسوب می‌شود.

5. قدم زدن در جاده ساحلی اهواز

یکی از تفریح‌گاه‌های مورد علاقه مردم اهواز، جاده ساحلی است. جاده ساحلی در امتداد رود کارون قرار دارد. در اطراف این جاده، می‌توان شاهد مناظر طبیعی زیبا بود و همچنین از امکانات رفاهی برای بازی کودکان و گشت و گذار خانواده بهره مند شد.

6. پل طبیعت اهواز

پل طبیعت اهواز

پل طبیعت تهران امروزه یکی از جاهای دیدنی تهران محسوب می‌شود که دو تا از پارک‌های تهران را به یکدیگر متصل کرده است. اما در اهواز نیز پل طبیعت، پارک ساحلی و پارک لاله را به یکدیگر متصل کرده است. قدم زدن روی این پل آن هم در ساعات پایانی شب، یکی از تفریحات آرامش‌بخش و خاطره انگیز در سفر به اهواز می‌تواند باشد.

مطالب مرتبط
آبشارهای لرستان، جاذبه های طبیعی و زیبای استان لرستان

7. شکم گردی در اهواز

یکی از کارهایی که باید در کنار جاهای دیدنی اهواز انجام داد، شکم گردی در آن است. یکی از غذاهای لذیذی که در این شهر سرو می‌شود، سمبوسه و فلافل است.
در بازار لشکر آباد بهترین فلافل‌ها و سمبوسه‌ها را می‌توان نوش جان کرد که به روش کاملا اصیل تهیه می‌شوند.

همچنین در این شهر، انواع غذاهای محلی این منطقه با ماهی را در رستوران‌ها می‌توان میل کرد. ماهی صبور و قلیه ماهی از جمله خوشمزه‌ترین‌های سنتی این منطقه هستند.

8. بازدید از بند قیصر

سازه های شوشتر اهواز

روی رود کارون، در دوران باستان، هفت بند ساخته شده بود. یکی از بزرگترین و مهمترین بندهای آن که باقیمانده است، بند قیصر است که به آن بند شوشتر نیز می‌گویند.
طبق بنایی که دارد، گفته می‌شود متعلق به دوره ساسانیان است. طول آن حدود 500 متر است که در شهرستان شوشتر واقع شده است.

جمع‌بندی

اهواز یکی از شهرهای بزرگ ایران است. از معروف‌ترین جاهای دیدنی اهواز می‌توان به جاذبه‌های دیدنی اطراف کارون اشاره کرد که تفریحات و امکانات رفاهی متعددی دارد. با سفر به اهواز، حتما از رود کارون دیدن کنید.