شهر آیوتایا از قدیمی ترین شهرها و البته اولین پایتخت کشور تایلند محسوب می شود. این شهر تاریخی به دلیل موقعیت مکانی، معابد و مجسمه های بودایی بسیاری که در خود دارد، مورد توجه گردشگران زیادی واقع شده است.
شاید ابتدا به نظر بیاید با وجود تعداد کثیری از معابد و مجسمه های بودا در تایلند این مکان کسل کننده باشد.
اما این تفکر کاملا اشتباه است. چرا که شما به مکانی نیمه سوخته و تاریخی به دور از ازدحام و شلوغی پا می گذارید و قرار است شاهد بناهایی حیرت انگیز باشد.

جاذبه های دیدنی شهر آیوتایا

جاذبه های دیدنی شهر آیوتایا

1. مجسمه سر سنگی در شهر آیوتایا

اگر نام شهر آیوتایا را در مرورگر خود سرچ کنید با تعداد عکس های زیادی از سر یک مجسمه در میان ریشه درختان است رو به رو خواهید شد. البته تا به امروز دلیل وجود این سر مجسمه سنگی به این شکل مشخص نشده است، اما منظره ای است بسیار حیرت انگیز که مخاطبان را به فکر فرو می برد.

این مجسمه داخل یکی از معابد بودایی به نام وات ماهات قرار گرفته است. جالبی آن در این است که بنای زیادی این معبد بزرگ از بین رفته است اما مجسمه سر بودا با شگفتی ترین حالت ممکن بدون کم ترین آسیبی سالم مانده است. به گونه ای که حتی با رشد درخت باز سالم مانده است.

مجسمه سر سنگی در شهر آیوتایا

این مجسمه برای بوداییان شهر آیوتایا و تایلند بسیار با ارزش و قابل احترام است. چرا که باور دارند به حتم سر بودا به دلیل قدیس بودن، توسط ریشه ی درخت دارد محافظت و نگهداری می شود.

مطالب مرتبط
تحصیل در سوئد چه شرایطی را لازم دارد؟ +مزایای آن

2. کاخ سلطنتی آیوتایا

شهر آیوتایا به مدت تقریبی 400 سال پایتخت اصلی شهر تایلند بوده است. این شهر کاخ ها و معابد بسیاری دارد اما اصلی ترین آن کاخ سلطنی است که در معبدی به نام Wat Phra Si Sanphet توسط پادشاه زمان خودش ساخته شد. اما به دلیل آتش سوزی و متروک ماندن این شهر برای سال های طولانی قسمت های بسیاری از این کاخ نابود شده است.

کاری که تاریخ دوستان برای گردشگران انجام داده اند این می باشد که، این کاخ را در ابعادی کوچک در قسمت اصلی مرور بر بناهای تاریخی آیوتایا بازسازی کرده اند. در آنجا است که می توان به شکوه و عظمت این کاخ سلطنتی سوخته پی برد.

3. عظیم ترین معبد شهر آیوتایا

هر شهری برای خود بدون شک بزرگ ترین مکان مذهبی نیز دارد. شهر آیوتایا از این داستان مستثنا نیست. یکی از بزرگ و اصلی ترین معابد در این شهر Wat Phra Si Sanpeth است. هنگامی که این معبد ساخته شد برای مقدس کردن آنجا مجسمه ای بودایی بسیار بزرگی نیز در آنجا قالب ریزی شد و این مجسمه را تماما با طلا پوشانند.

اما زمانی که این شهر مورد حمله برمه ای ها قرار گرفت، اولین مجسمه ای که به شدت آسیب و غارت شد این مجسمه ی طلایی و با ارزش بود.

این معبد مکانی برای عبادت و برگزاری جشن های مربوط به خاندان سلطنتی بوده است و خاکستر های اجساد بزرگ خاندان سلطنتی در این معبد نگهداری می شد.

4. بودای چای مانگان

در تمامی معابد شهر آیوتایا می توانیم شاهد مجسمه های بودایی بسیاری باشیم که البته اکثریت آن ها بدون سر هستند. چرا که سر های آن ها به عنوان غنیمت دزدیده شده است یا حال در خانه های اشرافی قرار دارد.

بودای چای مانگان

یکی از مجسمه های بودایی که از غارت در امان ماند، مجسمه ی معبد یای چای مانگان است. در قرن 18 که برمه ای ها این شهر را مورد حمله و غارت قرار دادند، مجمسه ی این بودا تا حد زیادی تخریب شد اما مجدد در سال 1950 بازسازی شد. این مجسمه به اندازه ای غول پیکر و بزرگ است که عکاسی از آن بدون ایجاد دفرمگی کار بسیار دشواری محسوب می شود.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی ترکیه و سواحل زیبای آن در تمام فصول سال

این معبد در آیوتایا در حال حاضر قرنطینه نیست و بوداییان بسیاری در آنجا در حال عبادت و تعلیم هستند.

غذای معروف شهر آیوتایا

در گذشته شهر آیوتایا بسیار پر رونق بوده است و رفت و آمد های بسیاری را به خود می دید. به همین علت است که با مسافرت به این شهر شاهد تنوع غذایی بیشتری نسبت به شهرهای دیگر تایلند خواهیم بود.

یکی از معروف ترین غذاهای این شهر نودل قایقی است. این غذای رسمی و شناخته شده آیوتایا محسوب می شود. اینو نوع از نودل معمولا از برنج و عصاره ی گوشت درست می شود و طبخ آن بر روی قایق های حصیری انجام می شود.

یکی از مزیت هایی که این غذا دارد آن می باشد که بسیار ارزان قیمت است و با اکثریت مزاج ها سازگاری دارد. بنابراین با وجود میزان کم آن می شود از آن با خیال راحت هر تعداد که خواست سفارش داد.

در آخر:

شهر آیوتایا علاوه بر معابد و مجسمه های بودایی قدیمی که در خود دارد، با وجود بازارهای قایقی که دارد بسیار جالب و سرگرم کننده است. این شهر از جمله مکان هایی است که پیشنهاد می شود هنگام سفر به تایلند از آن نیز دیدن شود.