باداب سورت یکی از میراث طبیعی ایران است. این چشمه ی پلکانی متاسفانه مانند بسیاری از آثار فرهنگی و طبیعی ایران به درستی نگهداری نمی شود و در حال تخریب می باشد.

اما با وجود تخریب هایی که در آن صورت گرفته است باز زیبایی شگفت انگیزی دارد که هر ساله مسافران زیادی به آن جا می روند و یکی از مناطق مورد علاقه عکاسان می باشد.

باداب سورت کجاست؟

اگر قصد سفر به باداب سورت را دارید باید وسایل خود را برای رفتن به شمال ایران جمع کنید. این چشمه ی رنگی و حیرت انگیز در یکی از روستاهای ساری واقع شده است. این روستا سورت نام دارد.

دقیق ترین آدرس برای رسیدن به این چشمه ی رنگی باید ابتدا به استان مازندران و سپس به سمت جنوب ساری کنید تا به روستای پشت کوه برسید، بین فاصله ی روستای اروست و مالخاست به این روستای زیبا و سرسبز خواهید رسید.

موقعیت جغرافیای باداب سورت

موقعیت جغرافیای باداب سورت

اگر به باداب سورت می توانید از موقعیت جغرافیایی که در آن قرار گرفته اید نیز لذت تمام را ببرید. شمال این چشمه ی شگفت انگیز شاهد تپه هایی انبوه و درختانی سر به فلک کشیده خواهید بود که در آن جا می توانید زرشک وحشی پیدا کنید.

به سمت جنوب این دریاچه که نظاره کنید دره هایی وجود دارد که حس طبیعت و رهایی را در وجود شما چند برابر خواهد کرد و کاملا از این طبیعت به وجد خواهید آمد.

شرق دریاچه ی سورت مانند هر منطقه ی بکر دیگر شمال جنگل هایی انبوه از درخت و گیاهان خودرو زیادی را خواهید دید که بسیار برای خود چشم نوازی می کند. همچنین غرب آن به روستای با صفای اروست منتهی می شود.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی دزفول | 12 مکان گردشگری و تاریخی دزفول

چشمه های رنگی در ساری را بیشتر بشناسید

باداب سورت یکی از چشمه هایی شمال کشور است که در ساری واقع شده است. یکی از زیبایی های طبیعی این چشمه شکل پلکانی آن است.این چشمه ی حیرت انگیز ارتفاعی معادل 1841 متر از سطح دریا واقع شده است.

جالب است بدانید این دریاچه ی طبیعی و شگفت انگیز میراثی 1000 ساله است که طبیعت آن را خلق کرده و به ما هدیه داده است. این چشمه ی چشم نواز از نوعی سنگ رسوبی که بیشتر جنبه ی تزئینی دارد شکل گرفته است که به این نوع از سنگ ها در زمین شناسی تراورتن می گویند.

باداب سورت مساحتی معادل به 2 میلیون متر مربع دارد. زمانی که شما به این چشمه ی زیبا و شگفت انگیز برسید به دلیل موقعیت جغرافیایی و ظاهر چشم نوازی که دارد پس از مدتی متوجه خواهید شد که وجودتان از هر استرس و تنشی خالی شده است؛ به گونه ای که گویا طبیعت و روح شما یکی شده است.

از هر طرف این چشمه که شما حرکت کنید شاهد چشمه ای پلکانی و رنگی آن خواهید بود. دلیل رنگی بودن این چشمه وجود همان ترکیبات سنگ های رسوبی است که این دریاچه از آن ساخته شده است.

چشمه های رنگی در ساری

جالب است بدانید این شاهکار طبیعت در زمان های قدیم وسعت بسیار بیشتری داشته است که به گفته ی جغرافیدانان و زمین شناسان وسعت آن به 30 هزار متر مربع می رسیده است. همچنین جریان و عمق آب چشمه بسیار بیشتر از زمان حال است.

متاسفانه به دلیل خشکسالی هایی که در سال های اخیر کشور را در برگرفته، این منطقه نیز دچار خشکسالی شده است و حجم آب آن بسیار کم شده است و متاسفانه در زمان هایی که بارندگی بسیار کم می شود شاهد آن هستیم که برخی از این خلقت طبیعت کاملا خشک شده است.

مطالب مرتبط
قلعه رودخان کجاست؟ هر آنچه از سفر به آن باید بدانید

سنگ های رسوبی تراورتن زمانی که در آب با املاح مختلف و دمای متفاوت قرار می گیرند رنگ آن متفاوت می شود. به همین دلیل چشمه باداب سورت با رنگ های مختلف دلنوازی می کند. آن قسمت هایی از چشمه که دچار خشکی شده است به رنگ سفید در آمده است.

این چشمه دارای آبی شور و دمایی متعادل است و به دلیل وجود مواد معدنی مانند اکسید آهن و دیگر املاح بسیاری از افراد معتقد هستند چشمه های عمیق موجود در این منطقه می تواند برای آب درمانی و درمان بسیاری از بیماری ها مفید باشد.

از آن جایی که این پدیده ی چشم نواز طبیعی تنها در برخی از کشور ها وجود دارد و اطلاع از وجود آن سبب جذب توریست خواهد بود ثبت آن به عنوان یک میراث طبیعی بر ارزش آن می افزاید. در کشور ما باداب سورت در سال 1393 به ثبت آثار ملی و طبیعی ایران رسیده است و تلاش ها برای این است که بتوانند این اثر طبیعی را به ثبت جهانی نیز برسانند.

تعداد چشمه های باداب سورت

جالب است بدانید در باداب سورت شما می توانید شاهد چند چشمه با رنگ و مزه متفاوت باشید.

  • چشمه اول: این چشمه بسیار پر آب تر از باقی چشمه ها می باشد و آب این چشمه بسیار شور می باشد. می توان گفت قطر آن 15 متر است و دارای عمقی زیاد می باشد.
    این چشمه یکی از استخرهای طبیعی آب درمانی است که برای درمان درد کمر، مفاصل، بیماری های پوستی و دردهای میگرنی از آن استفاده می کنند.
    یکی از ویژگی های جالب این چشمه آن است که به دلیل وجود شوری زیاد آب این چشمه در سرمای زیاد نیز یخ نخواهد زد.
  • چشمه دوم: چشمه دوم در باداب سورت را باید به سمت شمال غرب این منطقه بروید تا به آن برسید. طعم آب این چشمه ترش است و رنگ آب آن به دلیل املاح متفاوتی که دارد به رنگ قرمز و نارنجی در آمده است. بدون شک دیدن چشمه ای با رنگ های این چنین تیز چشم هر بیننده ای را خیره ی خود خواهد کرد.
    شما می توانید هنگام قدم زدن در این منطقه چشمه های بسیار زیاد با ابعاد متفاوت را نظاره کنید که هر کدام از آن ها دارای رنگ نارنجی و قرمز هستند و علاوه بر این پایین هر چشمه مشاهده خواهید کرد مقداری رسوب آهن وجود دارد.
غروب باداب سورت

زیبایی و این نقاشی طبیعت بسیار معرکه است و شک نداشته باشید از بودن در آن جا خسته نخواهید شد. پیشنهاد ما به شما این است اگر آرزوی دیدن یک تصویر باور نکردی و رویایی را دارید تا غروب در باداب سورت بمانید و از آن جا نظاره گر غروب خورشید باشید. تصویری که در آن لحظه می بینید به اندازه ای خیره کننده و جذاب است که بارها شما را به این منطقه مجدد خواهد کشاند.

مطالب مرتبط
پارک آب و آتش با بیش از 8 جاذبه منحصر به فرد + آدرس

اطلاعات سفر به باداب سورت

می توان گفت سفر به باداب سورت برای شما بسیار ارزان تمام می شود و شما تنها باید یا هزینه تور مسافرتی را پرداخت کنید یا اگر قصد رفتن با خودروی شخصی را دارید هزینه های معمول مانند غذا و بنزین را باید در نظر بگیرید.

برای ورود به این منطقه نیازی نیست که عوارضی را در روستا پرداخت کنید. حتی اگر قصد دارید یک شب در آن جا بمانید باید به روستای اروست بروید و شب را در حسینیه بمانید.

البته اگر قصد دارید بیشتر در آنجا بمانید می توانید از بومی های آن محله خانه کرایه کنید. البته این منطقه جز یک روز برای تفریح و حتی عکاسی زمانی نخواهد گرفت.

بهترین زمان سفر به باداب سورت کی است؟

بهترین زمان سفر به باداب سورت

بهترین زمان برای سفر به باداب سورت و لذت بردن از طبیعت بی نظیر آن یکی در اواسط بهار است که تمامی جنگل های آن سرسبز می شوند و بارندگی زیاد باعث می شود چشمه ها از حالت خشکی خراج شوند.

دیگر فصل مناسب برای سفر به این چشمه ی شگفت انگیز فصل پاییز است. در این فصل نیز بارندگی زیاد می شود و چشمه ها دیگر خشک نیستند. از طرف دیگر جنگل هایی با برگ نارنجی و زرد منظره را بسیار حیرت انگیز تر خواهند کرد. همچنین در این فصل امکان دارد صبح ها با مه روبرو شوید که به این منطقه حالت سحرآمیزی خواهد داد.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید اگر قصد شما از این سفر آب درمانی است بهترین زمان سفر به این منطقه ی زیبا اواخر فصل بهار یا اوایل فصل تابستان است.

مطالب مرتبط
دربند تهران یک منطقه کوهستانی برای تفریحات سالم

جاذبه های دیدنی باداب سورت

1. پله های رنگین کمانی در باداب سورت

پله های رنگین کمانی در باداب سورت

زمانی که شما به باداب سورت می رسید اولین منظره ای که توجه شما را به خود جلب می کند پله های رنگین کمانی آن جا است. این پله ها در عین غیر هم اندازه بودن نظم بسیار زیبایی دارند.

درباره ی شکل گیری این پله ها جالب است بدانید آب های زیر زمینی که حاوی املاح خاص هستند به دلایل مختلف زمین شناسی بر سطح زمین راه باز کرده اند و روی سطح زمین مانند رود به حرکت در می آیند.

اما در فصل های بسیار گرم این آب ها بخار می شوند و املاح آن ها مانند رسوب بر روی زمین باقی می مانند و این چرخه انقدری ادامه پیدا می کند که حال شاهد پدیده ی شگفت انگیز باداب سورت هستیم.

رنگ های این پله ها به دلیل مواد معدنی و املاحی است که رسوب کرده اند. برای مثال در این مواد معدنی آهن وجود دارد و عنصر آهن با رطوبت اکسید می شود در نتیجه رنگ قرمز دریاچه ها و پله های این منطقه را به وجود می آورد.

بنابراین متوجه می شویم علت رنگ های نارنجی، طلایی و کرمی این پله ها وجود مواد معدنی و عناصر دیگری است که اکسید شده اند یا با مواد دیگر واکنش شیمیایی داده اند.

هر چقدر شما به سمت پایین پله های این دریاچه ی معرکه می آیید متوجه خواهید شد رنگ های تند و تیز کمتر می شود و در آخر حوضچه ها بسیار شفاف هستند؛ علت این اتفاق آن است که در بالا رسوبات ته نشین می شود و دیگر آبی که به پایین پله ها می رسد تقریبا بدون املاح است.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی قشم (12 مورد از بهترین جاذبه‌های دیدنی آن)

2. آب درمانی در حوضچه ها

آب درمانی در حوضچه های باداب سورت

هر اندازه از زیبایی های بصری و دلنواز این منطقه بنویسیم کم بوده است؛ چرا که باید این زیبایی ها را از نزدیک ببینید و روحتان آرام بگیرد این گونه متوجه خاص بودن این منطقه ی شمالی خواهید شد.

آب درمانی در حوضچه های طبیعی از گذشته تا به امروز بسیار مورد توجه مردم بوده ایت. یکی از نزدیک ترین مناطق به تهران که دارای حوضچه های درمانی است باداب سورت می باشد.

حوضچه هایی که در این منطقه وجود دارد از مواد معدنی بسیار زیادی تشکیل شده است که برای درمان بسیاری از بیماری ها مفید واقع می شود؛ در نتیجه می توان یکی از دلایلی که این جاذبه ی طبیعی را محبوب کرده است وجود این مسئله باشد.

مرگ خاموش باداب سورت ایران

مرگ خاموش باداب سورت ایران

باداب سورت منطقه ای است که طبیعت به کشور ایران هدیه داده است و در گذشته زیبایی بی نظیر تری داشت. به گونه ای که اگر به عکس های قدیمی این منطقه نگاه کنید مشاهده می کنید تا چه اندازه زیبایی حیرت آوری داشته است.

این میراث طبیعی در ایران به ثبت ملی رسیده است، اما متاسفانه در سال های اخیر مسافران زیادی به این منطقه ی تک و خاص مسافرت می کنند و باز هم جای پای خرابی از انسان باقی می گذارند.

این منطقه آن طور که باید مراقبت نمی شود و کاملا در حال از بین رفتن می باشد و این امکان وجود دارد در سال های آینده دیگر هیچ اثری جزو در کتاب ها از این منطقه ی زیبا باقی نماند.

مطالب مرتبط
بازدید اینترنتی از موزه جواهرات ملی و شگفتی های آن

متاسفانه به دلیل عدم رسیدگی و رعایت نکردن مسافران و ایجاد تخریب هایی که شده است نتوانسته اند آن را به ثبت جهانی برسانند؛ در نتیجه ما خود با دستان خودمان مانند آثار تاریخی دست به از بین بردن تک ترین خلقت های طبیعی سرزمینمان زده ایم.

رسوبات و حوضچه های رنگی این منطقه به دلیل تردد بر روی آن ها رو به ویرانی است؛ این را به یاد داشته باشید هر کداممان برای گرفتن حتی یک عکس یادگاری زمانی که با کفش روی این رسوبات قدم می گذاریم باداب سورت را یک قدم به مرگ نزدیک کرده ایم.

حتی عکاسان و افراد محافظ محیط زیست برای عکس برداری از این منطقه در گذشته پا برهنه و با احتیاط بر روی آن ها قدم می گذاشتند تا آسیبی به هدیه طبیعت به انسان وارد نکنند.

در نتیجه باید به یاد داشته باشیم اگر خود مراقب میراث طبیعی و تاریخی کشورمان نباشیم چیزی از آن ها باقی نخواهد ماند.