خانه بروجردی ها در بین بیشمار خانه های تاریخی و زیبای شهر کاشان در محله سلطان میر احمد می درخشد. در پس وقایع ساخت این خانه فوق العاده یک داستان عاشقانه نهفته است که ارزش یک بار شنیدن را دارد. روزی روزگاری یک تاجر ثروتمند بود که دختری زیبا داشت، همه جوانان ثروتمند شهر دلداه این دختر زیبا بود. معمار جوان و بی تجربه شهر یک دل نه صد دل عاشق دختر تاجر بود؛ معمار جوان برای خواستگاری دختر نزد تاجر رفت. تاجر به شرطی اجازه ازدواج دخترش با معمار جوان را می داد که معمار یک خانه به زیبایی و بزرگی خانه او برای دخترش بسازد. معمار پس از تلاش های فراوان و صبر زیاد پس از هفت سال ساخت خانه را به اتمام رساند و به مراد دلش رسید.

خانه بروجردی ها همان خانه ای است که معمار جوان برای دختر تاجر ساخته است و تاجر هم همان صاحب خانه طباطبایی ها است. خانه طباطبایی ها هم یکی دیگر از خانه های زیبای محله سلطان میراحمد کاشان است.

خانه بروجردی ها

خانه بروجردی ها مظهر معماری ناب ایرانی

خانه بروجردی ها در سه طبقه زیرزمین، همکف و روی همکف بنا شده است. این خانه را می توان یک شاهکار هنری و مهندسی دانست. خانه بروجردی ها به صورت شمالی جنوبی بنا نهاده شده است. در تابستان ها از بخش شمالی خانه استفاده می شده چون خنک تر بوده است و در زمستان ها هم از بخش جنوبی و آفتابگیر خانه استفاده می شده است چون گرمتر است. در بین بخش های شمالی و جنوبی یک حیاط واقع است در میان حیاط یک حوض بزرگ مستطیلی و باغچه هایی در اطراف آن دیده می شود.

خانه بروجردی ها

داخل خانه هم در بخش شمالی و هم در بخش جنوبی تالار های بزرگ و اتاق های متعدد ساخته شده است که با گچبری و آینه کاری های زیادی تزیین شده است.

آن طور که بر روی کتیبه های این بنا نوشته شده است؛ شروع ساخت این بنای حیرت انگیز به زمان سلطه  قاجار بر ایران به سال 1292 بر می گردد. خانه بروجردی ها منظره پشت بام زیبایی هم دارد، بادگیرها درست است که برای خنک کردن هوا در تابستان تعبیه شده اند ولی نمای دلپذیری زیر آسمان آبی به وجود می آورند. از دیدنی های پرطرفدار این بنا، تالار اصلی و سقف تالار است که با گچبری و نقاشی های رنگ روغن و آبرنگ تزیین شده است. صنیع الملک، عموی کمال الملک استاد ناظر بر نقاشی های دیواری خانه بروجردی ها بوده است. فضای داخلی خانه شامل سرداب، آشپزخانه، راهروها، اتاق ها، هشتی ها، حیاط، ایوان های سرپوشیده، زیرزمین و اتاق مخصوص برگزاری مراسم مذهبی است.

خانه بروجردی ها

چطور به خانه بروجردی ها برویم؟

خانه بروجردی ها، محله سلطان میر احمد، خیابان علوی، شهر کاشان، استان اصفهان، ایران نشانی دقیق و سرراست خانه بروجردی ها است. محله سلطان میر احمد یکی از محله های معروف از نظر تعداد آثار تاریخی زیبا و توریست پذیر کاشان است. برای رسیدن به این محله کافی است از آزاد راه خلیج فارس وارد بلوار امام رضا شوید سپس بعد از گذر از میدان امام رضا به بلوار کشاورز بروید؛ پیش از رسیدن به میدان امام حسن به راست بپیچید و وارد خیابان ستوده شوید، پس از میدان شورا وارد خیابان مدرس شوید و بعد از میدان امام حسین وارد خیابان ملامحسن شوید، بعد از میدان قاضی اسدالله وارد خیابان فاضل نراقی شوید، اولین خیابان سمت راست خیابان علوی یا محله سلطان میر احمد است که خانه های تاریخی زیادی مانند خانه بروجردی ها در آن واقع شده اند.

چه آثار تاریخی در نزدیکی خانه بروجردی ها است؟

خانه طباطبایی ها، حمام سلطان میر احمد، مسجد و مدرسه آقابزرگ، بازار سنتی، خانه عباسیان و خانه عامری ها همگی در یک محله هستند و می توانید در یک پیاده روی بعد از ظهر به همه آنها سر بزنید.

حالا که به شهر کاشان رفته اید بد نیست از دیگر جاذبه های این شهر مانند حمام فین و باغ فین، تپه سیلک، آبشار نیاسر، قمصر و آرامگاه شاعر معروف سهراب سپهری هم دیدن کنید.

چه زمانی برای سفر به کاشان مناسب است؟

برخی از افراد سفر به کاشان را با جشنواره گلابگیری قمصر در یک زمان انجام می دهند. جشنواره گلابگیری قمصر معمولا در اواسط اردیبهشت ماه همزمان با به گل نشستن بوته های گل محمدی برگزار می شود. سفر به کاشان در این زمان یک تیر و دو نشان است برای کسانی که هم می خواهند به این شهر تاریخی سفر کنند و از جاذبه های آن لذت ببرند و هم به جشنواره گلابگیری سری بزنند.

اما اگر وقتتان آزاد است و انتخاب روز های سفر کردن به دست خودتان است. پیشنهاد من هفته آخر فروردین ماه است. در این زمان تقریبا بهار در شهر کاشان اردو زده است و هوا دلپذیر است و هم شهر خلوت است و با فراغ بال می توانید به بازدید از خانه های تاریخی مانند خانه بروجردی ها و جاذبه های شهر کاشان بپردازید و هم به گل ها و شکوفه های محمدی شهر قمصر سری بزنید.

رستوران های نزدیک محله سلطان میر احمد

رستوران و فست فود های خوب زیادی در نزدیکی محله سلطان میر احمد و خانه بروجردی ها وجود دارد. رستوران منوچهری، سفره خانه مظفری، رستوران خانه نقلی، کافه رستوران مرشدی، باقچه سرای سروی، رستوران مهینستان، کافه شاه نشین امین الدوله و رستوران سنتی عباسیان از رستوران های خوب و نام آشنای سنتی کاشان هستند ولی اگر هوس پیتزا و فست فود کرده باشید می توانید سری به فست فود توت فرنگی، خانه برگر، رستوران رز هواس، رستوران ملل، فست فود بوف و رستوران غزال سر بزنید.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی اهواز ؛ از رود کارون تا تفریحات متنوع

سخن آخر

شهر کاشان و به ویژه خانه بروجردی ها از آثار تاریخی زیبایی ایران هستند که برای تهرانی ها سفری نزدیک و آخر هفته ای می تواند باشد. دیدن شهر های تاریخی، آشنا شدن با مردم و فرهنگ آنها، قدم زدن در کوچه های قدیمی، اقامت در خانه و هتل های سنتی شهر کاشان می تواند خاطره ای از صد سال پیش را برای بسیاری بسازد.