برج خلیفه برجی تجاری، مسکونی و تفریحی در شهر دبی در کشور امارات متحده عربی است که در حال حاضر به عنوان بلندترین برج جهان شناخته می‌شود. این سازه مرتفع و لوکس، جذابیت‌های زیادی دارد که سبب می‌شود بسیاری از افراد مشهور برای اقامت کوتاه مدت یا طولانی مدت و یا حتی برای صرف غذا در رستوران‌های شیک، به آنجا مراجعه کنند.

برج خلیفه مرتفع‌ترین برج شهر دبی و جهان است که بر بلندای آن، تمام شهر زیر نظر خواهد بود. البته به همین دلیل مرتفع بودن، از بیشتر نقاط شهر دبی هم قابل رویت است و می‌توان به راحتی آن را دید. جاذبه‌های متعددی سبب جذب گردشگران از سایر نقاط به این برج می‌شود و نادانسته‌هایی در رابطه با این برج وجود دارد که دانستن آنها علاقمندی هر چه بیشتر برای اقامت در این برج را فراهم خواهد کرد. همراه ما باشید تا در این متن تمام نکات و جذابیت‌هایی مانند تفریحات در مورد برج خلیفه را برایتان بیان کنیم.

جامع‌ترین اطلاعات در مورد سازه برج خلیفه

شاید بهتر باشد اطلاعاتی اجمالی در مورد این سازه در دست داشت تا ارزش واقعی آن را برای اقامت در آن درک کرد. با اینکه برای برخی از افراد تنها جذابیت‌های این برج به تفریحات و امکانات رفاهی آن مربوط می‌شود اما ویژگی‌های منحصر به فرد این سازه می‌تواند خود به عنوان جذابیتی ارزشمند محسوب شود.

برج خلیفه؛ مرتفع‌ترین برج جهان

اولین ویژگی در رابطه با این سازه که اکثر افراد با آن آشنا هستند، به مرتفع بودن آن مربوط می‌شود. از آنجایی که همواره ساخت سازه‌های سراسر جهان در حال رشد و توسعه هستند، باید گفت در حال حاضر برج خلیفه مرتفع‌ترین برج جهان شناخه می‌شود.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی کوالالامپور ؛ جاذبه‌های مشهور پایتخت مالزی

ساخت طبقات و ارتفاع برج خلیفه

این برج به عنوان مرتفع‌ترین برج جهان، 828 متر ارتفاع دارد که شامل 163 طبقه می‌شود. جالب است بدانید ساخت این برج فقط 6 سال طول کشید. در واقع در ژانویه سال 2004 ساخت آن شروع شد و در ژانویه سال 2010 افتتاح شد. برای ساخت این برج 12 هزار نفر به کار گرفته شدند تا پروژه با موفقیت به پایان برسد.

نام‌گذاری برج

برج خلیفه‌ی امروزی در ابتدا قرار بود با نام برج دبی معروف و شناخته شود. اما در روز افتتاحیه، راشد المکتوم که حاکم وقت و به عنوان “معمار دبی نوین” شناخته می‌شود، نام برج را به افتخار رییس امارات و حاکم ابوظبی خلیفه بن زاید، به عنوان برج خلیفه تغییر داد.

واحدها و طبقات برج

همانطور که بیان شد این برج مرتفع، 163 طبقه دارد. با این وجود بیش از هزار واحد آپارتمان را در خود شامل می‌شود. 49 طبقه از آن را به عنوان طبقات اداری در نظر گرفته‌اند. در آن 4 طبقه استخر قرار دارد که تفریحات خاص خود را شامل می‌شود. جالب‌تر اینکه طبقه‌ای را به عنوان کتابخانه مخصوص ساکنین در نظر گرفته‌اند.

برج خلیفه کجاست

ناگفته نماند با ورود به برج در طبقه اول هتل آرمانی قرار دارد که 160 اتاق با امکانات فوق العاده را شامل می‌شود. این اتاق‌های فوق لاکچری توسط جورجیو آرمانی طراحی شده‌اند که در نوع خود و در آن منطقه بی‌نظیر هستند.

از طرح اولیه تا ساخت برج خلیفه

جالب است بدانید برج خلیفه در ابتدا قرار بود مجتمعی مسکونی با 73 طبقه باشد. این طرح اولیه توسط مارشال استرابلا ارائه شد که بعد از آن تغییرات زیادی را به خود دید. طوری که حالا این برج به عنوان مجتمعی اداری، فرهنگی، تاریخی، اقامتی و تفریحی شناخته می‌‌شود.

مطالب مرتبط
تحصیل در اتریش با چه شرایط و مزایایی همراه است؟

حالا برج خلیفه مناره‌های مارپیچی دارد که بدنه اصلی آن به شکل حرف Y است. این شکل ظاهری برای برج باعث شده است تا چشم انداز بیشتری داشته باشد و نور دریافتی برای داخل طبقات نیز بیشتر شود.

سازه خلیفه توسط شرکت آمریکایی اوینگز، مریل و اسکیدمور طراحی شده است. مهندس ارشد این برج “بیل بیکر” و همینطور طراح ارشد آن “آدرین اسمیت” است. پیمانکار اصلی این پروژه، شرکت سامسونگ کره جنوبی است اما ساخت آن توسط گروه سرمایه گذاری الفریر، به پایان رسیده است.

تعداد هتل‌های برج خلیفه

یکی از امکانات خوبی که برای مجموعه برج خلیفه در نظر گرفته شده است، هتل‌های متعدد با امکانات رفاهی فوق العاده است. تعداد 9 هتل شیک و کاملا لوکس در آن طراحی و ساخته شده است که اغلب مسافران خارجی و داخلی متعدد را برای دریافت امکانات رفاهی به سمت خود جلب می‌کند.

مساحت برج خلیفه

این برج در زمینی به مساحت 309 هزار و 473 متر مربع ساخته شده است. برای محوطه اطراف این برج، قسمتی به عنوان پارک به وسعت 11 هکتار ساخته شده است. علاوه بر آن 12 هکتار دریاچه پارک مصنوعی نیز در این منطقه ساخته شده است که طرفداران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند.

سبک برج خلیفه

همانطور که بیان شده، طراحی این برج پرآوازه، توسط شرکت‌های آمریکایی انجام شده است. اما جالب است بدانید با ایده از معماری اسلامی طراحی شده است و در آن از طبیعت صحرا و همینطور گل صحرایی “Hymelis” یا “لیلی عنکبوتی” الهام گرفته شده است.

قسمت‌های مختلف در طبقات مختلف

با توجه به مساحت زیاد و طبقات مختلفی که برای این برج طراحی شده است، قسمت‌های متعددی در آن در نظر گرفته شده است. برای این مجموعه، چند طبقه برای هتل، طبقه‌ای به عنوان قسمت فرهنگی برای کتابخانه، 4 طبقه استخر و باشگاه، طبقاتی مسکونی، طبقاتی برای تاسیسات، مسجد، طبقات رادیویی و ارتباطات، سوئیت‌های مشارکتی، طبقات پارکینگ، رستوران، کلاب و دیسکو در نظر گرفته شده است.

مطالب مرتبط
کاخ ورسای با تالارهای مجلل یک جاذبه گردشگری عالی

دسترسی به طبقات مختلف در برج خلیفه

طبقات مختلف برج خلیفه

ناگفته نماند این برج سریع‌ترین آسانسورهای جهان را دارد. این آسانسورهای سریع، در عرض یک دقیقه، از طبقه همکف به طبقه 124 جابجا می‌شوند. برای دسترسی به قسمت‌های مختلف برج، سه سطح مختلف وجود دارد. قسمی در در قسمت‌های میانی برج در طبقات 134 و 135، قسمت دیگر به نام سطح “آسمان” در طبقه 148 واقع شده است. البته باید برای دسترسی به “طبقه آخر” که نام گمراه کننده برای دو سطح اول است، در ساعات شلوغ، هزینه‌ای حدود دویست درهم پرداخت کرد تا بتوان در مدت زمان دلخواه از امکانات این طبقات استفاده کرد.

ولی برای استفاده از امکانات رفاهی سطح “آسمان” برای هر یک ساعت، لازم است هزینه‌ای معادل هزار درهم پرداخت کرد. این هزینه بالا شامل امکانات رفاهی مطلوب و فضایی آرامش‌بخش‌تر می‌شود. در این قسمت، سکوت و نشیمن‌گاه‌های متعدد و پراکنده در نظر گرفته شده است که آرامش مطلوبی را در کنار تماشای آسمان به همراه خواهد داشت.

در صورتی که طرفدار لذت از تماشای مناظر از ارتفاع هستید، لازم است حتما از قبل بلیط رزرو کنید. زیرا در این سطوح برج، قسمت‌هایی به عنوان اتاقک برای تماشای غروب در نظر گرفته شده است که می‌توان یک ساعت و نیم قبل از غروب، بلیط را تهیه کرد تا این منظره را شاهد بود.

آماری از مصالح به کار رفته در برج خلیفه

این برج 828 متری، از 110 هزار تُن، بتن ساخته شده است. برای ساخت آن ساعت‌ها زمان توسط 22 میلیون فرد، صرف شده است. یکی از آمارهای جالب در رابطه با این برج به تعداد میلگردهای به کار رفته در آن مربوط می‌شود. بیشتر از 31 هزار تُن، میلگرد آهنی برای ساخت این سازه به کار برده شده است. با چیدن این مقدار از میلگردها کنار هم می‌توان یک چهارم محیط کره زمین را پوشش داد.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی قطر : 5 تا از پیشنهادهای عالی که باید دید

برای نمای خارجی برج خلیفه، 26 هزار صفحه‌ی شیشه‌ای به کار رفته است. از آنجایی که پاکسازی آنها نکته بسیار مهمی برای برجی به این لوکسی است، تعداد 36 فرد واقعا شجاع را برای این منظور استخدام کرده‌اند.

رکوردهای جالب در مورد برج خلیفه

 • مرتفع‌ترین سازه بشر است که بدون کابل نگهدارنده سر پا است
 • سازه‌ای است که بیشترین طبقات را دارد
 • بیشترین مساحت ساخت را بین ساختمان‌های جهان دارد
 • مرتفع‌ترین مسجد دنیا در آن قرار دارد
 • برای رفتن به مرتفع‌ترین رستوران جهان باید به برج خلیفه رفت
 • برای علاقمندان به دیسکو و باشگاه‌های شبانه، مرتفع‌ترین مکان در این برج ساخته شده است
 • آسانسورهای سریع آن بیشترین مسافت را بین همه آسانسورهای جهان طی می‌کنند
 • برای تماشای نمای بیرونی، بزرگترین محوطه را در ارتفاع دارد
 • دومین استخر مرتفع جهان در این برج واقع شده است
 • بدون چشم مسلح، از فاصله 95 کیلومتری، می‌توان این برج را دید

جاذبه‌های تفریحی و رفاهی برج خلیفه

امکانات برج خلیفه

این برج به دلیل اینکه جذابیت‌های تفریحی و امکانات فوق العاده‌ای دارد، می‌توان گفت سالانه، ماهانه و حتی روزانه افراد متعددی را از داخل و یا خارج کشور امارات برای اقامت به سمت خود جذب می‌کند. مهمترین نکته در رابطه با این برج به جاذبه‌های گردشی آن مربوط می‌شود.

نکته مهم برای رفتن به این برج به تهیه بلیط مربوط می‌شود. با توجه به تعداد درخواست زیادی که برای اقامت در این برج وجود دارد، حتما باید پیش از رفتن به آن، بلیط تهیه کرد. حتی برای بازدید از قسمت‌های داخلی هم نیاز به تهیه بلیط است.

مطالب مرتبط
جاذبه های دیدنی شهر آیوتایا معروف به شهر سوخته + غذای محلی

برای این منظور صف کوتاهی طی می‌شود و همینطور برای جابجایی با آسانسور به طبقات بالا نیز باید صف کوتاهی را طی کرد. البته برای اینکه زمان بودن در صف احساس نشود، اطراف آسانسورها نمایشگاه‌های وجود دارد که مدتی را به سرگرمی مراجعین اختصاص می‌دهد.

تماشای مناظر از ارتفاعات

در طبقات 124 این مجموعه، بخشی به عنوان فروشگاه اجناس و قسمتی برای دیدن مناظر از ارتفاع در نظر گرفته شده است. البته این قسمت برای افرادی است که تمایلی به دیدن ارتفاع از پشت شیشه ندارند. در این قسمت صفحات لمسی قرار گرفته است که به دوربین‌های اطراف برج متصل هستند. از این طریق فرد می‌تواند زوایای مختلف را در صفحه خود مشاهده کند.

اما برای بازدید مناظر از پشت شیشه باید به بخش بیرونی طبقه 124 رفت. اینجا قسمتی است که می‌توان تمام قسمت‌های شهر دبی را مشاهده کرد. شاید برای برخی از افراد در ابتدا کمی ترسناک باشد که از این ارتفاع، شاهد مناظر باشند اما زیبایی مناظر به مرور ترس را کاهش می‌دهد. جالب اینکه 400 متر بالاتر از این قسمت سازه، برج خلیفه ادامه دارد و طبقات بالایی آن نیز تفریحات خاص خود را دارند.

قسمت اتمسفر برج خلیفه

این قسمت از برج، رستورانی بسیار شیک و مجلل را شامل می‌شود که در طبقه 122 قرار گرفته است. این رستوران بین المللی یکی از بهترین رستوران‌های این شهر است. برای آن سه بخش مختلف در نظر گرفته شده است که هر یک به نوعی جذاب و منحصر به فرد هستند. جالب است بدانید منظره‌ای دیدنی از خلیج فارس را در این رستوران شاهد خواهید بود.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی سوئد (9 جاذبه ویژه در سوئد که باید دید)

برای رفاه مراجعین در این رستوران لژهای خانوادگی متعدد و حتی اتاق‌های خصوصی در نظر گرفته شده است که می‌توان به صورت اختصاصی و VIP سرویس مورد نظر را دریافت کرد. نکته مهم اینکه سرآشپز این رستوران، طبق تجربه بالا و جوایز متعددی که دریافت کرده است، همواره منوی غذایی بسیار عالی و ویژه‌ای را ارائه می‌کند.

هتل آرمانی در برج خلیفه دبی

اقامتگاه آرمانی در برج خلیفه یکی از جذاب‌ترین گزینه‌هایی است که رفاه مراجعین برای اقامت را تامین می‌کند. این هتل در طبقه ابتدایی قرار دارد و به سبک آرمانی توسط طراحی به نام آرمانی ایجاد شده است. حتی مبلمان‌ها و بیشتر لوازم به کار برده شده در این هتل توسط او طراحی شده است. این هتل، به دلیل امکانات فوق العاده‌ای که دارد، اقامتگاه بسیاری از افراد از سراسر جهان است.

همینطور رستوران آرمانی نیز متعلق به هتل آرمانی است که در لابی برج و در قسمت‌هایی که هتل آرمانی وجود دارد، سرویس‌دهی دارد. این رستوران بسیار لوکس و شیک است. البته باید توجه داشت که برای سرو غذا در این رستوران، شروع قیمت از 60 دلار در نظر گرفته شده است.

مجموعه ورزشی

باشگاه ورزشی یکی از امکانات مطلوبی است که در برج خلیفه به کار برده شده است. این باشگاه طبق استانداردهای به روز و دستگاه‌های به روز ساخته شده است. در این مجموعه می‌توان از امکاناتی همچون موارد زیر بهره‌مند شد:

 • دستگاه‌های بدنسازی متعدد
 • استخرهای روباز و سرپوشیده
 • سالن‌های اسپا و ماساژ برای گرفتن سلامتی
 • امکانات ورزشی ویژه بانوان

البته به عنوان هزینه‌ای که برای ورود به این قسمت‌ها در نظر گرفته شده است، باید حداقل حدود 75 درهم پرداخت کرد. لازم به ذکر است برای دریافت سرویس‌ها نیز باید هزینه مجزا پرداخت. در این قسمت‌ها، کافه و رستوران نیز در نظر گرفته شده است که می‌توان از امکانات آنها بهره‌مند شد.

مطالب مرتبط
سفر به پورتوریکو با 6 جاذبه عالی برای طبیعت‌گردان و گردشگران

جمع‌بندی

برج خلیفه در کشور امارات متحده و در شهر دبی واقع شده است. این برج با اینکه فقط در طول 6 سال ساخته شد اما به عنوان مرتفع‌ترین برج دنیا معرفی می‌شود. امکانات رفاهی مختلفی را شامل می‌شود که مراجعین داخلی و خارجی متعددی را به سمت خود جذب می‌کند. یکی از مهمترین آنها مناظر فوق‌العاده‌ای است که می‌توان شاهد بود. وجود کافه و رستوران، کلاب‌های متعدد و امکانات رفاهی دیگر، از جمله جذابیت‌های این برج به شمار می‌روند.