جاهای دیدنی دزفول به اندازه ای زیاد و مختلف است که می تواند تمامی سلیقه ها را بعد از سفر به آن جا راضی برگرداند. این طیف گسترده از جاذبه های دیدنی شامل آثار باستانی و طبیعت گردی می باشد. در ادامه مطلب می توانید همراه ما سفری به این شهر دوست داشتنی داشته باشید.

آشنایی با جاهای دیدنی دزفول

آبشار شوی از جاهای دیدنی دزفول

1. آبشار شِوی

از جاهای دیدنی دزفول که منظره ای بسیار شگفت انگیز دارد آبشار شِوی است. این آبشار رویایی در 100 کیلومتری شهر دزفول قرار گرفته است. شاید با شنیدن این میزان فاصله از رفتن به آن جا پشیمان شوید. اما باید به شما بگوییم راه رسیدن به این آبشار رویایی به اندازه ای چشم نواز است که مسیر برایتان بسیار کوتاه خواهد آمد.

نکته: آبشار شوی بزرگترین آبشار خاورمیانه است و جزو آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

2. آسیاب های آبی از جاهای دیدنی دزفول

از دیگر جاهای دیدنی دزفول که می توانید آن را به لیست سفر خود اضافه کنید آسیاب های آبی قدیمی است که روی رودخانه ی دز بنا شده اند. قدمت این سازه های آبی به دوران صفویه و قاجار باز می گردد. اما متاسفانه این پل در گذر تاریخ خراب شده است و سه بخش از آن تنها باقی مانده است.

  1. پارک ساحلی دز
  2.  کنار پل جدید شهر دزفول
  3. کنار پل باستانی شهر دزفول

3. رود دز از دیدنی های دزفول

رود دز از دیدنی های دزفول

رود دز یکی از معروف ترین دز های کشور ایران است. این رود دارای آبی زلال است که از کوه های زردکوه سرچشمه می گیرد و از دزفول عبور می کند و در آخر به رودخانه کارون ریخته می شود.

مطالب مرتبط
تنگ واشی | آشنایی با چگونگی سفر و امکانات دره واشی

اگر قصد دارید به دزفول سفر کنید و از جاهای دیدنی دزفول دیدن کنید پیشنهاد می کنید به یکی از تفریحگاه های کنار این رود بروید و با وجود تمامی امکانات رفاهی روز خوبی را با خانواده یا دوستان در آنجا بگذرانید.

4. دره ارواح در دزفول

دره ارواح در دزفول

برای مسافرت و گردش در جاهای دیدنی دزفول شما می توانید به دره ارواح یا دره کول خرسون بروید. این دره بسیار شگفت انگیز و خارق العاده است.

زمانی که وارد این دره می شوید در دو سمت خود صخره های بسیار بلندی را می بینید که در برخی از قسمت ها این صخره ها به یکدیگر چسبیده اند و تنها روزنه ای از نور از آن عبور می کند.

همچنین برای راه عبور در برخی از قسمت ها بسیار باریک می شود. اما حس هیجان و زیبایی که در آن جا حس می کنید بدون شک مجدد شما را دوباره به آنجا باز خواهد گرداند.

دره ارواح از جاذبه های دزفول

جالب است به شما بگوییم اگر این دره را تا انتها بروید به رود دز می رسید که با شنا کردن یا کمک قایق می توانید خود را به جای خشک برسانید.

5. تپه های باستانی چغامیش

اگر علاقمند به دیدن مکان های تاریخی و باستانی دارید در لیست سفر به جاهای دیدنی دزفول می توانید بازدید از تپه های باستانی چغامیش را اضافه کنید.

درباره این تپه باستانی باید بگوییم قدمت آن به 500 قرن قبل از میلاد مسیح باز می گردد. در این تپه باستانی بوده است در ایران خط و کتاب اختراع می شود. در این تپه ی باستانی شما می توانید شاهد گنجینه های پارتیان باشید. 

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی استان البرز | آشنایی با 13 مکان زیبا و جذاب

6 . قلعه شاداب در دزفول

قلعه شاداب از جاهای دیدنی های دزفول است. این قلعه از بزرگ ترین قلعه های کشور ایران محسوب می شود که در میان کوه بنا شده است.

نکته ی با ارزشی که درباره ی این قلعه باستانی وجود دارد آن است که این قلعه ساخته ی دست انسان نیست. بلکه بر اثر فرسایش صخره ها و خروش رودخانه صخره ها تراشیده شده اند و از دل آن قلعه آشوب بیرون می آید.

7. دریاچه شهیون از دیدنی های دزفول

دریاچه شهیون از دیدنی های دزفول

برای سفر به جاهای دیدنی دزفول می توانید دریاچه شهیون را به لیست سفر خود اضافه کنید. این دریاچه از زیبایی بی نظیری برخوردار است که بدون شک با یک بار دیدن آن عاشق محیط آنجا می شوید.

این دریاچه ی رویایی و زیبا در پشت کوه های تنگوان و شاداب ایجاد شده است و منظره ی کارتونی و غیر قابل باوری را ایجاد کرده است.

8. دریاچه میانه

اگر به دنبال طبیعت گردی در جاهای دیدنی دزفول هستید می توانید از دریاچه ی شگفت انگیز میانه کنید. این دریاچه ی رویایی و زیبا در پشت یک سد خاکی به نام پلنگان به وجود آمده است. در این مکان شما می توانید کمپ بزنید و آرامش طبیعت را به روح خود هدیه دهید.

9. روستای لیوس

جاهای دیدنی دزفول و روستای لیوس

از جاهای دیدنی دزفول که حتما باید از آن دیدن کنید روستای قدیمی لیوس است. این روستا از محدود روستاهایی است که هنوز بافت قدیمی خود را حفظ کرده است.

زمانی که شما وارد این روستا می شوید خانه های سنگی خیره کننده ای را می بینید که به دست بشر درست است. جالب است بدانید در این روستا هنوز هنوز سنت ها و آیین های قدیم پا برجاست. مهم تر از آن به دلیل موقعیت جغرافیایی این روستا، شما می توانید از آب و هوای مطبوع و منظره های چشم نواز لذت ببرید. 

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی بوشهر (معرفی زیباترین سواحل بوشهر)

10. بازار قدیم دزفول

از جاذبه های گردشگری هر منطقه ای بازار های قدیمی آن منطقه است. شما نیز هنگام سفر می توانید بازار کهنه دزفول را در لیست جاهای دیدنی دزفول قرار دهید. جالب است بدانید قدمت این بازار به ششم هجری می رسد و به چهار بخش زیر تقسیم شده است:

  • بازار آهنگران
  • بازار بزازان
  • بازار خرده‌فروشان
  • بازار خراطان

11. کت های دزفول

اگر در فصل گرما به دزفول سفر کردید و از گرما کلافه شدید پیشنهاد می کنیم به کت های دزفول سر بزنید. کت های این منطقه از جاهای دیدنی دزفول به حساب می آیند.

این کت ها خنک کننده هایی هستند که تنها به دست انسان های قدیمی ساخته شده است. ساخت آن به شکل حفره هایی در کنار رودخانه های دزفول است و موجب ایجاد نسیم خنک می شود.

12. پارک جنگلی شقایق

اگر دوست دارید از جاهای دیدنی دزفول که بسیار خاص و زیبا هستند دیدن کنید حتما در لیست سفر خود پارک جنگلی شقایق را اضافه کنید. این پارک جنگلی دارای امکانات رفاهی کاملی است و می توانید با خانواده و دوستان روزی دور از شلوغی و همهمه را تجربه کنید.

در آخر:

دیدنی های شهر دزفول بسیار زیاد است. به اندازه ای که با یک سفر یک هفته ای شما نمی توانید تمامی این جاذبه های گردشگری، تاریخی و طبیعی را ببینید. اما از آن جایی که این شهر سیار دوست داشتنی است بدون شک شما را مجدد مهمان خود خواهد کرد. در نتیجه برای هر سفر به دزفول لیستی از مکان هایی که قصد دیدن آن را دارید تهیه کنید.

مطالب مرتبط
دریاچه چورت کجاست؟ 7 دلیل برای دیدن زیبایی‌های میانشه