تحصیل در اتریش یکی برنامه‌های مهم زندگی بسیاری از افراد به شمار می‌رود. گاهی از این طریق تغییری در سبک زندگی افراد ایجاد می‌شود زیرا این کشور از سیستم آموزشی قوی و فرهنگ بالایی برخوردار است. در این متن هر آنچه که نیاز است در مورد ادامه تحصیل در این کشور دانست اطلاعات کاملی را ارائه کرده‌ایم.

تحصیل در اتریش موقعیتی عالی

برا ادامه تحصیل در این کشور، اطلاعات جامعی باید دانست که در این متن به آنها اشاره خواهم کرد. این کشور از امکانات رفاهی و سیستم آموزشی بسیار بالایی برخوردار است. شاید همین موضوع سبب شده است تا بسیاری از جوانان برای ادامه تحصیل در این کشور علاقمند شده باشند. اما این موضوع تمام مزیت‌های آن به شمار نمی‌رود.

برای ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف شرایط متفاوتی از طرف دولت و وزارت آموزش این کشور تعیین شده است. البته برخی از علاقمندان در حین تحصیل نیز می‌توانند به دانشگاه‌های این کشور منتقل شوند.

ادامه تحصیل در اتریش

نکته جالب اینکه زبان اصلی این کشور آلمانی است و کلاس‌ها به زبان آلمانی برگزار می‌شود. مهم‌تر از آن اینکه ارائه مدرک زبان برای تحصیل در برخی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی لزومی ندارد.

این کشور اروپایی از فرهنگی بالا، کیفیت زندگی مطلوب و امنیت بالایی برخوردار است. کیفیت آموزش بالای دانشگاه‌های معتبر این کشور، سلانه متقاضیان بسیاری را به سمت خود جلب می‌کند. البته برای پذیرش در هر یک از مقاطع شرایط ویژه‌ای نیاز است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

ادامه تحصیل در اتریش چه مزایایی دارد؟

 • بدون نیاز به ارائه مدرک زبان رسمی اتریش یعنی آلمانی (البته دوره دکترا نیاز به تسلط بر زبان انگلیسی و ارائه مدرک را دارد)
 • هزینه مناسب نسبت به سایر کشورهای اروپایی
 • سیستم آموزشی قوی و اعطای مدرک معتبر پس از فارغ التحصیلی
 • بدون نیاز به پرداخت مالیات و حق بیمه
 • راحت بودن اخذ ویزای دانشجویی
 • امکان پیش گرفتن شغل نیمه وقت حین تحصیل
 • امکان ادامه تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی
 • تحت پوشش بیمه بودن برای همه دانشجویان
مطالب مرتبط
هر آنچه از تاریخ و معماری کلیسای جامع تثلیث باید دانست

شرایط مورد نیاز برای ادامه تحصیل در اتریش چیست؟

فرصت‌های بسیاری را این کشور برای ادامه تحصیل ارائه می‌دهد. مراکز آموزشی و دانشگاه‌های معتبری که در این کشور وجود دارد می‌تواند جاذبه‌ای قوی برای علاقمندان به ادامه تحصیل در کشورهای خارجی را به همراه داشته باشد.

البته نکته مهم اینکه علاقمندان به تحصیل در اتریش باید در نظر داشته باشند این است که امکان تغییر رشته در حین تحصیل وجود ندارد و فرد تصمیم خود را به طور قاطعانه باید گرفته باشد. بعد از سن مناسب، اولین مسئله‌ای که برای پذیرش در دانشگاه‌های اتریش باید در نظر گرفته شود، قبولی در کنکور است.

شرایط تحصیل در اتریش

اخذ ویزای تحصیل در اتریش

اخذ ویزا برای این کشور محدودیت سنی ندارد اما باید گواهی قبولی و پذیرش در دانشگاه ارائه شود. بسته ب شرایط محل سکونت هر فرد، درخواست ویزا شرایط مختلفی را به همراه خواهد داشت. مدارکی که مورد نیاز است و فرد باید برای اخذ ویزای تحصیل در اتریش ارائه دهد شامل موارد زیر می‌شود.

 • ریز نمرات آخرین مقطع تحصیلی
 • ارائه مدرک آخرین مقطع تحصیلی
 • گواهی پذیرش و قبولی دانشگاه
 • ارائه گواهی سلامت کلی و بیمه کشور اتریش
 • پرینت گردش حساب سه ماه آخر
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
 • عکس پاسپورتی
 • اصل شناسنامه
 • تکمیل فرم درخواست ویزا

با طی کردن مراحل به طور کامل، می‌توان به اخذ ویزا جهت تحصیل در اتریش منجر شد. مواردی از قبیل رزرو خوابگاه یا اجاره مسکن، سند طلاق و یا ازدواج، گواهی اشتغال به تحصیل و بیمه از دیگر مواردی است که فرد باید برای اخذ ویزا ارائه دهد.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی مسکو ؛ 8 جاذبه معروف پایتخت روسیه

هزینه‌های مورد نیاز برای تحصیل در اتریش

اتریش و پایتخت آن وین، از جمله کشور و شهرهای ثروتمند اروپایی هستند. اما گذراندن زندگی در این منطق دشوار نیست. البته در مورد هزینه‌ها این نکته را باید در نظر گرفت که هر فرد طبق شرایط مختلفی که دارد هزینه‌ای را باید بپردازد. ممکن است مخارج هر فرد با فرد دیگر طبق نیازها متفاوت باشد. که به طور میانگین در این قسمت این هزینه‌ها را بیان خواهیم کرد.

مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد هزینه چندانی را برای فرد به همراه نخواهد داشت. البته دانشجویانی که عضو اتحادیه اروپا هستند هر ترم باید 18 یورو برای اتحادیه دانشجویی شهریه پرداخت کنند که این موضوع برای دانشجویان خارج از این اتحادیه علاوه بر 18 یورو، مبلغی حدود 720 یورو برای هر ترم خواهد بود.

علاوه بر موضوع شهریه، هزینه‌های زندگی و اقامت در مسکن یا خوابگاه نیز هزینه‌هایی را در بر خواهد داشت. میانگین این هزینه‌ها برای هر فرد بسته به شرایط مختلف متفاوت است. هزینه گذراندن زندگی ممکن است مبلغی حدود 600 الی 800 یورو برای فرد را به دنبال داشته باشد.

هزینه های مورد نیاز برای تحصیل در اتریش

شغل مناسب و تامین هزینه‌های مورد نیاز برای تحصیل در اتریش

برای داشتن شغل و کسب درآمد در دوران دانشجویی منعی در این کشور وجود ندارد. دانشجویان علاقمند به ادامه تحصیل در این کشور می‌توانند حدودا هفته‌ای 20 ساعت به کار بپردازند. مشاغلی که برای آنها در نظر گرفته می‌شود، دستمزدی بین 8 الی 10 یورو برای هر ساعت را به همراه خواهد داشت. البته دانشجویان مقطع دکترا حق کار حدود 30 ساعت در هفته را دارند.

مطالب مرتبط
دیزنی لند با 10 جذابیت فوق العاده + بهترین‌ها در دنیا

ادامه تحصیل به کمک بورسیه در اتریش

دولت این کشور کمک هزینه‌ مناسبی برای دانشجویان و علاقمندان به تحصیل در این کشور ارائه کرده است. این کمک هزینه مبلغی بین 500 الی 700 یورو در ماه است که بسته به شرایط هر فرد و میزان توانایی‌ها متفاوت است. این کمک هزینه تحصیلی در برخی از موارد هزینه‌های مسکن فرد را نیز تامین می‌کند.

این کمک هزینه برای تمامی مقاطع تحصیلی ارائه می‌شود اما رقابت اصلی بین دانشجویان مقطع دکترا است. شرایطی مانند جلب نظر استاد مشاور، ارائه مقالات مفید بین المللی، داشتن مدرک آیلتس برای تسلط زبان انگلیسی و تالیف کتاب می‌تواند شرایطی ایده‌آل برای دریافت بورسیه ایجاد کند.

دانشگاه‌های معتبر در اتریش

دانشگاه‌های معتبر برای تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش به دلیل داشتن امکانات رفاهی و امنیت بالا در این کشور، آرزوی بسیاری از علاقمندان به ادامه تحصیل به شمار می‌رود. این کشور دانشگاه‌های معتبری در زمینه هنری دارد. دانشگاه اقتصاد وین، آکادمی‌های هنری وین، دانشگاه خصوصی زیگموند فروید، دانشگاه منابع طبیعی، دانشگاه پزشکی و تکنیکی گراتس و بسیاری از دانشگاه‌های معروف در زمینه‌های مختلف مدارک معتبری را برای دانشجویان به همراه خواهند داشت.

سخن پایانی

برای تحصیل در اتریش باید شرایط نام برده شده در این متن را داشت و ارائه کرد. افراد در هر مقطع تحصیلی می‌توانند به ادامه تحصیل در این کشور بپردازند. اینکه فرد چه دانشگاهی را برای ادامه تحصیل انتخاب کند تاثیر به سزایی در پذیرش خواهد داشت. نکته مهم اینکه نگرانی برای تسلط به زبان این کشور وجود ندارد و مراکز آموزشی متعددی برای این منظور در این کشور در نظر گرفته شده است.

مطالب مرتبط
آشنایی با برج مارینا بی سندز نماد سنگاپور + امکانات