تحصیل در روسیه برای بسیاری از افراد که علاقمند به ادامه تحصیل در خارج از کشور هستند، یکی از گزینه‌های مهم و ایده‌آل به شمار می‌رود. از این رو در این متن سعی کرده‌ایم تا شرایطی که نیاز برای رسیدن به این منظور است را ارائه دهیم.

تحصیل در روسیه و مزایای آن

بسیاری از علاقمندان به ادامه تحصیل در مراکز آموزشی و دانشگاهی روسیه، از مزایای آن کاملا با خبر هستند. این مزایا شامل حال اکثر دانشجویان بین المللی می‌شود. شایان به ذکر است در روسیه نیمی از مردم دارای مدرک تحصیلی دانشگاهی هستند و این کشور بیشترین جمعیت تحصیل کرده در سراسر دنیا را دارا می‌باشد. همین موضوع نشان دهنده سطح آموزشی بالا در این کشور را می‌رساند.

مزایای تحصیل در روسیه

از مزایای ادامه تحصیل در روسیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • وجود دانشگاه‌های معتبر با رتبه علمی بالا
  • مقرون به صرفه بودن تحصیل در این کشور نسبت به سایر کشورهای پیشرفته
  • تحصیلات عالی و گسترده
  • آموزش‌های حرفه‌ای و بالا بردن مهارت‌ها

شرایط مورد نیاز برای ادامه تحصیل در روسیه

روسیه دانشمندان مشهور و بسیاری را تحویل جوامع داده است. این کشور بیش از 50 هزار کتابخانه دارد که نسخه‌های بی‌شماری از کتب در تمام زمینه‌ها را گردآوری کرده است.

مدارک تحصیلی که از سوی این کشور ارائه می‌شود، مورد قبول بسیاری از ادارات معتبر در بسیاری از کشورها است. شاید همین امر سبب شده است تا بسیاری از افراد برای داشتن شغل مناسب، خواهان ادامه تحصیل در این کشور هستند. اما ادامه تحصیل در روسیه شرایطی را نیاز دارد که باید زمینه آنرا فراهم ساخت.این شرایط شامل موارد زیر می‌شود.

مطالب مرتبط
جزایر قناری و شناخت جاهای تفریحی هر 7 جزیره آن

ویزا برای ادامه تحصیل در روسیه

از آنجایی که روابط سیاسی خوبی بین ایران و روسیه وجود دارد و همینطور فاصله کمی که بین این دو کشور وجود دارد، شرایط خوبی برای ادامه تحصیل و اخذ ویزا ایجاد شده است.

متقاضیان ادامه تحصیل در این کشور، شانس بالایی برای اخذ ویزای این کشور را دارند. برای اخذ ویزای تحصیلی موارد زیر مورد نیاز است که فرد موظف به تکمیل آنها است.

  • اصل گواهی آخرین مدرک تحصیلی و ترجمه شده آن به زبان انگلیسی
  • گواهی پذیرش از دانشگاه
  • گواهی بهداشت و سلامت عمومی
  • عکس پاسپورتی
  • پاسپورت

بعد از فراهم شدن شرایط ادامه تحصیل در هر یک از دانشگاه‌های این کشور، وزارت بین الملل، ویزای دانشجویی فرد را صادر خواهد کرد. با هزینه‌ای حدود 40 دلار در کمتر از یک هفته ویزا آماده خواهد شد. البته نکته‌ای که باید در نظر گرفته شود این است که این ویزا سه ماهه است. در نتیجه فرد باید برای ادامه تحصیل در مدت بیش از آن، درخواست تمدید ویزا دهد.

شرایط تحصیل در روسیه

زبان تدریس در این کشور

تسلط به زبان این کشور نکته بسیار مهمی است که هر فردی پیش از شروع به ادامه تحصیل در این کشور باید در نظر بگیرد. زبانی که برای تدریس در مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها به کار برده می‌شود، زبان انگلیسی و زبان روسیه‌ای است.

علاقمندان باید این نکته را در نظر داشته باشند که کیفیت آموزش ارائه شده در این کشور به زبان روسی بالاتر از زبان انگلیسی است و در دانشگاهی مانند کازان کورس باید مدرک آیلتس ارائه شود.

مطالب مرتبط
مهاجرت به کبک چگونه است؟ + آشنایی با شرایط مهاجرت

نکته بسیار مهم اینکه برای ادامه تحصیل در این کشور نیازی به داشتن مدرک زبان نیست. شانس خوب علاقمندان به ادامه تحصیل در این کشور اینکه، اکثر دانشگاه‌های این کشور دوره‌ای یک ساله برای دانشجویان بین المللی خارجی در نظر گرفته‌اند که در این دوره‌ها زبان روسی آموزش داده می‌شود.

هزینه‌های مورد نیاز برای تحصیل در روسیه

این هزینه‌ها طبق دانشگاه‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد. یعنی بسته به دانشگاه و موقعیت شهری که دارد، هزینه‌های متفاوتی را برای فرد به همراه خواهد داشت.

البته هزینه‌های لازم برای ادامه تحصیل در کشوری دیگر را به سه بخش می‌توان تقسیم کرد. هزینه‌های مورد نیاز برای محل اقامت، هزینه مورد نیاز برای گذراندن زندگی و مهمتر از همه هزینه مورد نیاز برای تحصیل در این کشور این سه بخش را تشکیل می‌دهد.

برای اقامت به محلی که فرد برای ادامه تحصیل پذیرفته شده است بستگی دارد. اغلب مبلغی بین 1000 الی 2000 دلار در طول سال هزینه برای اقامت در خوابگاه نیاز است.

هزینه تحصیل در روسیه

هزینه‌ای که برای گذراندن زندگی دانشجویی در این کشور مورد نیاز است بسته به هزینه‌های شخصی فرد ممکن است متفاوت باشد. این هزینه‌ها مبلغی بالای 400 دلار در ماه را برای فرد به همراه خواهد داشت.

علاوه بر این موضوع، مهمترین هزینه به هزینه‌های تحصیل باز می‌گردد که بسته به نوع دانشگاه ممکن است متفاوت باشد. از طرفی شهریه سالانه دانشگاه‌ها طبق مقطع تحصیلی ممکن است متفاوت باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی هزینه‌ای حدود 3000 الی 4000 دلار، مقطع کارشناسی ارشد مبلغ بین 3500 دلار الی 4500 دلار و همینطور در مقطع دکترا حدود 4000 الی 5000 دلار را برای فرد خواهد داشت.

مطالب مرتبط
برج خلیفه ؛ جامع‌ترین اطلاعات در مورد امکانات رفاهی

بورسیه تحصیل در روسیه

متقاضیان کمک هزینه تحصیلی در این کشور نیز پس از بررسی‌هایی که انجام می‌شود، مشخص خواهد شد. از جمله شرایطی که برای این منظور وجود دارد، برای برخی از رشته‌های تحصیلی مشخص شده است.

برای ادامه تحصیل در روسیه به کمک بورسیه، برای هر دانشجو تا سقف 2000 دلار در سال هزینه در نظر گرفته شده است. دو گروه از دانشجویان از بورسیه می‌توانند بهره‌مند شود. اولین گروه نخبگان هستند و گروه دیگر را دانشجویان مقطع دکترا با رزومه عالی و ارائه مقالات معتبر تشکیل می‌دهند.

نکته مهم اینکه داشتن مدرک آیلتس 7 و معدل بالا برای بهره‌مندی از بورسیه در روسیه الزامی است.

نیاز به شغل حین تحصیل

حین تحصیل برای داشت درآمد و تامین هزینه‌ها داشتن شغل مربوط به رشته تحصیلی الزامی است. اما این کشور نسبت به سایر کشورها هزینه‌های کمتری را برای تحصیل و اقامت به همراه خواهد داشت. با این حال دانشجویان اجازه کار در اماکن مختلف مانند پردیس دانشگاه را دارند که بعد از اتمام دوره‌های تحصیلی نیز با در دست داشتن مدرک معتبر دانشگاهی خود به راحتی استخدام خواهند شد.

دانشگاه‌های معتبر برای ادامه تحصیل در روسیه

دانشگاههای معتبر برای ادامه تحصیل در روسیه

دانشگاه‌های برتری در این کشور وجود دارند که علاقمندان بسیاری را به سمت خود جذب می‌کنند. از جمله دانشگاه‌های معتبر در این کشور می‌توان به دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو، دانشگاه نووسیبیرسک و دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ اشاره کرد.

سخن پایانی

تحصیل در روسیه می‌تواند تضمینی برای داشتن مدرک معتبر دانشگاهی و رسیدن به شغل مناسب را برای هر فردی به همراه داشته باشد. در این متن نکاتی در این مورد به صورت اجمالی ارائه شد تا به علاقمندان در این زمینه کمک شایانی برساند.

مطالب مرتبط
گنتینگ هایلندز شهر تفریحی بر ارتفاعات مالزی + زمان بازدید