تحصیل در سوئد به دلیل داشتن شرایط عالی رفاهی، می‌تواند تجربه‌ای متفاوت از زندگی در کشوری دیگر باشد. اما این موضوع شرایط و مواردی را نیاز دارد که باید آنها را در نظر گرفت. در این متن نکات مهمی در مورد ادامه تحصیل و شرایط زندگی در این کشور را ارائه خواهیم کرد.

چرا تحصیل در سوئد هدف بسیاری از افراد است؟

به دلیل سیستم مطالعاتی مستقلی که در این کشور وجود دارد، بسیاری از افراد طرفدار مهاجرت به این کشور و ادامه تحصیل در آنجا هستند.

برخی از مقاطع تحصیلی مانند دکترا، پس از گذراندن دوره‌ای کامل می‌تواند منجر به دریافت اقامت دائم در این کشور شود. این موضوع خود به تنهایی می‌تواند انگیزه ویژه‌ای برای بسیاری از افراد ایجاد کند.

مزایای تحصیل در سوئد

از مزایای مهم تحصیل در این کشور برای ایرانیان می‌توان به این نکته اشاره کرد که ویزای زبان برای ایرانیان صادر می‌کند. اما دانشجویانی که خواهان پذیرش در مراکز تحصیلی سوئد هستند، باید بتوانند قبولی در آزمون‌های زبان را داشته باشند. از مزایای دیگری که برای تحصیل در این کشور می‌توان در نظر گرفت شامل مواردی از جمله گزینه‌های زیر می‌شود.

  • کیفیت بالای تحصیل و بالا بودن سطح سیستم مطالعات
  • کیفیت بالا در دوره‌های آموزشی
  • شهریه مناسب
  • امکان کار در حین تحصیل
  • دوره‌های آموزشی ماهرانه و کاربردی

شرایط تحصیل در سوئد

از آنجایی که دولت سوئد سرمایه گذاری و هزینه بالایی را صرف هزینه‌های آموزشی می‌کند، شرایط خوب و بسیار عالی برای تحصیل فراهم شده است. از طرفی دوره‌های آموزشی با زبان انگلیسی در این کشور تدریس می‌شوند که می‌تواند سبب جذب دانشجویان و محصلین بی‌شماری به سمت خود شود.

مطالب مرتبط
آشنایی با برج مارینا بی سندز نماد سنگاپور + امکانات

شرایط تحصیل در سوئد

اما در این بین شرایطی وضع شده است که هر فرد علاقمند به تحصیل در این کشور باید آنرا در نظر بگیرد. این شرایط شامل مواردی از جمله نکات زیر می‌شود.

آشنایی با زبان رسمی این کشور

در این کشور زبان اصلی که برای تدریس در مقاطع دانشگاهی در نظر گرفته می‌شود، زبان انگلیسی به شمار می‌رود. این موضوع ممکن است در بسیاری از دانشگاه‌های بین المللی صدق کند و در برخی از دانشگاه‌ها زبان اصلی بر پایه زبان رسمی این کشور باشد.

هزینه‌های تحصیل در سوئد

این هزینه‌ها در این کشور به سه بخش تقسیم می‌شود. هزینه‌هایی که برای تحصیل نیاز است، هزینه های محل اقامت و هزینه‌های مورد نیاز برای گذراندن زندگی در سوئد را شامل می‌شود. البته داشتن بیمه اجباری که برای دانشجویان وجود دارد می‌تواند به طور قابل ملاحظه‌ای از هزینه‌های درمانی بکاهد.

در مورد هزینه‌های مورد نیاز برای تحصیل لازم به ذکر است که دانشجویانی که شهروند اتحادیه اروپا باشند، هزینه زیادی از این بابت پرداخت نخواهند کرد و اغلب حدود 100 یورو برای هزینه ثبت نام پرداخت می‌کنند که این هزینه نیز بسته به هر دانشگاه ممکن است متفاوت باشد. اما دانشجویانی که از اتحادیه اروپا نیستند موظف به پرداخت هزینه‌ای معادل 8500 الی 15000 یورو هستند که این مقدار بست به رشته تحصیلی ممکن است متفاوت باشد.

هزینه‌های تحصیل در سوئد

هزینه هایی که برای محل اقامت در نظر گرفته می‌شود، نسب به محل اقامت ممکن است متفاوت باشد. این موضوع گاهی نیمی از هزینه‌های ماهانه دانشجو را در بر می‌گیرد. بسته به شرایط زندگی و محل اقامت ممکن است هزینه‌ای حدود 400 الی 600 یورو برای مکان اقامت در نظر گرفته شود.

مطالب مرتبط
برج خلیفه ؛ جامع‌ترین اطلاعات در مورد امکانات رفاهی

از طرفی گذراندن زندگی در این کشور ممکن است هزینه‌های دیگری را علاوه بر هزینه‌های تحصیل در سوئد به همراه داشته باشد. در بسیاری از موارد هزینه‌های امرار معاش در این کشور مقدار بیشتری را نسبت به کشورهای دیگر به خود اختصاص می‌دهد. این هزینه‌ها بسته به شهری که فرد در آن به ادامه تحصیل می‌پردازد متفاوت است و هزینه‌ای بین 850 الی 1200 یورو را به همراه خواهد داشت.

نیاز به شغل در حین تحصیل در سوئد

دانشجویانی که بین المللی هستند، اجازه کار بدون محدودیت زمانی در این کشور را دارند. در اکثر دانشگاه‌های این کشور، لیستی از مشاغل مختلف ارائه می‌شود که هر فرد طبق توانایی‌ها و شرایط خود می‌تواند گزینه مناسبی را برای کسب درآمد، پیش گیرد.

نکته قابل توجه و خوشحال کننده برای علاقمندان به تحصیل در سوئد اینکه فارغ التحصیلان در این کشور می‌توانند، تا 6 ماه اقامت خود را تمدید کرده تا بتوانند شغل مناسب خود را داشته باشند.

ویزا برای تحصیل در سوئد

ویزای مورد نیاز برای اقامت در کشور سوئد از نوع شینگن است که به دو صورت کوتاه مدت و بلند مدت در اختیار علاقمندان به اقامت در این کشور قرار می‌گیرد. البته در حالاتی که فرد نیاز به اقامت بیش از 3 ماه در این کشور را داشته باشد باید قبل از ورود به این کشور، اقامت این کشور را دریافت کنند.

ویزای تحصیلی که برای فرد صادر می‌شود، به نوعی مجوز اقامت در سوئد برای تحصیل به شمار می‌رود که قابل تمدید است.

وضعیت دانشگاه‌های مختلف در مقاطع مختلف تحصیلی در سوئد

بسیاری از شرایط برای تحصیل در دانشگاه‌ها و مراکز عالی آموزشی یکی هستند اما در هر کشوری علاوه بر شرایط عمومی، برخی شرایط منحصر به خود آن کشور هستند. از این رو در این کشور نیز برای مقاطع تحصیلی مختلف قوانین و ضوابط خاصی وجود دارد.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی استانبول ؛ تفریحات ساحلی و جاذبه‌های گردشی

دانشگاهها برای تحصیل در سوئد

ارائه مدرک دیپلم و ریز نمرات برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی نیاز است. به همین ترتیب در ادامه نیز برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آخرین مدرک تحصیلی اخذ شده به همراه ریز نمرات باید ارائه شود. البته اصل مدرک تحصیلی به همراه نسخه انگلیسی آن باید ارائه شود.

در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز باید مدرک زبان، معدل در رده A برای دکترا و همینطور معدل در رده B برای کارشناسی ارشد، مقالات ارائه شده متعدد مفید ارائه شود.

ترم دانشگاهی در این کشور مانند بسیاری از کشورها در ماه‌های ژانویه و سپتامبر آغاز خواهد شد. هر یک از مقاطع تحصیلی و همینطور مدرک تحصیلی مرتبط با ارزش‌های خاص خود ارزیابی می‌شود.

سخن پایانی

در این کشور برای ادامه تحصیل محدودیت سنی وجود ندارد. یعنی همه افراد می‌توانند برای رسیدن به تحصیل در سوئد تلاش کنند. البته برای برخی از دانشجویان بین الملل بورسیه دانشجویی در نظر گرفته می‌شود که بسیاری از علاقمندان به تحصیل طبق شرایط خود می‌توانند از آن گزینه مفید بهره‌مند شوند. سال تحصیلی در این کشور به دو ترم اصلی و دو نیم ترم تقسیم می‌شود که تعطیلات سال نو را بسیاری از دانشجویان می‌توانند به سفر و داشتن اوقاتی خوش در کنار خانواده بپردازند.