اهرام مصر رمز و رازهای زیادی دارند که برخی از آنها به گوش می‌رسد و برخی دیگر هنوز همچون راز یا گاهی افسانه ناشناخته مانده است. به هیچ وجه نمی‌شود به مصر سفر کرد و شوق بازدید از این سازه‌های برجای مانده از مصر باستان را نداشت. با ادامه متن همراه ما باشید این منطقه گردشگری تاریخی را به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم.

اهرام مصر سازه‌ای از تمدن مصر باستان

کشور مصر در شمال قاره آفریقا، تمدنی تاریخی دارد. معروف‌ترین مواردی که از مصر به گوش می‌رسد شامل اهرام ثلاثه مصر، رود نیل، حکومت فرعون و داستان‌هایی از آنها می‌شود. اهرام ثلاثه مصر یکی از عجایب هفتگانه باستانی است که آوازه‌ای جهانی دارد. در پاره‌ای از تاریخ، مصر به عنوان یکی از غنی‌ترین و ثروتمندترین کشورهای جهان شناخته می‌شد. می‌توان گفت این سازه باشکوه، نمایانگر قدرت و عظمت امپراتوری مصر است که زمانی طولانی صرف ساخت آنها شده است.

این بنای 4000 ساله، در اواخر قرن چهار بعد از میلاد مسیح، نمادی از امپراتوری قدرتمند مصر باستان است. در واقع قدرتمندی فرمانروایان مصری در آن زمان بسیار زیاد بود. به همین دلیل طبیعی است که مقبره آنها که در اهرام ثلاثه مصر است، نیز با شکوه و عظمت باشد.

اهرام مصر

جذابیت این بنای تاریخی سالیان سال است که سبب جذب گردشگران علاقمند از سراسر دنیا شده است. می‌توان گفت هر فردی علاقه بازدید از این بنا را در ژرفای قلب خود احساس می‌کند. به همین دلیل یکی از عمده دلایل سفر به آفریقا دیدن اهرام مصر است.

این اهرام نقش به سزایی در بررسی سبک زندگی تمدن‌های گذشته داشته است. برای مثال جالب است بدانید پس از مرگ امپراتور، او را با دارایی‌های با ارزش و نیازهای اولیه برای زندگی دفن می‌کردند. این موضوع نشان‌دهنده سبک زندگی غنی است که آنها داشتند. حتی باورهای مصریان باستان اینگونه بوده که پس از مرگ، روح به طور کامل از جسم خارج نمی‌شود و به همین دلیل اغلب برای مردگان امپراتوری‌ها البسه، خورد و خوراک، حتی جواهرات و ظروف قرار می‌دادند.

مطالب مرتبط
تحصیل در روسیه (مزایای آن + شرایط مورد نیاز اخذ ویزا)

تمام این موارد را بیان کردیم تا بتوانید متوجه ارزشمندی این اثر باستانی فاخر شوید. اهرام ثلاثه مصر افزون بر آنچه که از بیرون دیده می‌شود و شهرت اسمی دارد، ارزشمند است و باید زمان‌های زیادی برای پی بردن به رموز آن صرف کرد. البته افسانه‌هایی نیز برای آن وجود دارد که اغلب واقعی نیستند و به اثبات نرسیده‌اند.

آماری از ساخت و ساز اهرام مصر

اهرام ثلاثه مصر طبق باورهای غلط با نابرابری انسانی و بردگان ساخته شده است. اما طبق مطالعات اخیر باستان شناسان، این ساخته باارزش، با شرایط نیروی کاری عادله و عدالت کامل برپا شده است.

اولین هرم ساخته شده با نام Khufu’s Horizon که هرم جیزه نیز گفته می‌شود، بزرگترین هرم در بین سه هرمی است که وجود دارد. برای ساخت آن حدود 20 سال زمان صرف شده است که برای ساخت آن 20 الی 100 هزار کارگر کار کارده‌اند. علاوه بر این موارد بیش از 2 میلیون قطعه سنگ که وزنی حدود 2 تُن دارند برای ساخت این هرم، روی هم چیده شده است آن هم به دست انسان و بدون به کارگیری از امکاناتی که امروزه وجود دارد.

اهرام ثلاثه مصر کجاست؟

جالب است بدانید در قسمت‌های مختلف مصر، تا سال 2008 حدود 138 هرم دیگر کشف شده است اما اهرام ثلاثه برای گردشگران، به دلیل ساخت متفاوت و ابعاد بزرگتر، همیشه جذابیت بیشتری دارد. اهرام ثلاثه مصر در قسمت کرانه غربی رود نیل در حاشیه شمالی شهر قاهره امروزی قرار دارد.

اهرام ثلاثه مصر

از آنجایی که تمدن مصر در دره نیل به علت وجود رود نیل شروع به ساخت این اهرام کردند، امروزه بیشتر هرم‌ها را با سفر به این قسمت از کشور مصر می‌توان شاهد بود. اما معروفترین هرم‌ها که اغلب عکس‌های آنها بیشتر دیده می‌شوند را در کرانه غربی نیل می‌توان دید. اهرام سه گانه معروف با محوریت هرم جیزه که بزرگترین آنها است، از عجایب هفتگانه جهان شناخته می‌شود.

مطالب مرتبط
موزه لوور و معرفی مهمترین آثار هنری و تاریخی آن

آشنایی با معروفترین اهرام مصر

همانطور که بیان شد، معروفترین هرم‌های مصر تحت عنوان اهرام ثلاثه مصر یا اهرام جیزه معرفی می‌شوند که در نزدیکی کرانه غربی رود نیل قرار دارند. برای دیدن این بناهای تاریخی باید سفری زیر آفتاب قاهره داشت تا به جیزه رسید. در ادامه هر یک از این سه هرم را به صورت مجزا معرفی خواهیم کرد.

بزرگ‌ترین هرم مصر؛ هرم خوفو

هرم خوفو با نام هرم جیزه نیز شناخته می‌شود که بزرگ‌ترین هرم در مجموعه اهرام مصر است. این هرم قدیمی‌ترین و اولین هرمی است که ساخته شده و ساخت آن به حدود 2560 سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد.

طبق گفته باستان شناسان این هرم به دستور فرعون به عنوان مقبره او طی 10 الی 20 سال ساخته شده است. ارتفاعی تقریبا 147 متری دارد که تا 3 هزار و 800 سال بعد از ساخت، به عنوان مرتفع‌ترین بنای ساخت دست بشر معرفی می‌شد.

از آنجایی که پوشش خارجی آن از سنگ‌های آهکی است تابش نور خورشید به آن سبب ظاهری مرواریدی شکل در وسط بیابان قاهره می‌شود. جالب است بدانید با رفتن به این هرم شاهد سه اتاق بزرگ در آن خواهید بود. بالاترین اتاق آن به عنوان “اتاق پادشاه” شناخته می‌شود و “اتاق ملکه” نیز در قسمت پایینی‌تر قرار دارد.

در قسمت‌های مختلف داخل این هرم، کنده‌کاری‌ها و کتیبه‌های تاریخی متعددی را خواهید دید که نمادی از تاریخ باستان مصر هستند. سه هرم کوچکتر در اطراف هرم جیزه وجود دارد که گفته می‌شود برای همسران فرعون ساخته شده بودند. این هرم با اینکه با حوادث طبیعی از جمله زلزله کمی تخریب شده است اما هنوز هم دیدنی و با ابهت است.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی باکو و معرفی 11 مکان توریستی معروف

هرم خفرع؛ دومین هرم بزرگ اهرام مصر

هرم خفرع تقریبا سالم‌تر از هرم خوفو باقی مانده است. این هرم دو ورودی دارد که یکی از آنها پایین است و دیگری بالاتر قرار گرفته است. اما هر دوی این ورودی‌ها به یک اتاق راه دارند که در مرکز هرم واقع شده است. با ورود به این قسمت یک گور سنگی دیده می‌شود که اطراف آن نگارگری و هیچ تراشی انجام نشده است. البته با کمی مرمت انجام شده پس از سال 2005، بازدید از این قسمت برای عموم باز شد.

جالب است بدانید این هرم فقط دو متر از هرم خوفو کوتاه‌تر است و در زمینی مرتفع‌تر از زمین خوفو ساخته شده است. مجسمه ابوالهول یا Sphinx که در نزدیکی این هرم قرار داد، به دستور فرعون ساخته شده است. طبق گفته محققین این مجسمه چهره ابوالهول یا همان خفرع است که بر سنگ تراشیده شده است.

هرم مَنفُرَع؛ سومین هرم بزرگ مصر

ار دیگر اهرام مصر که از نظر بزرگی در جایگاه سوم قرار دارد، هرم منفرع است. این هرم ارتفاعی 65 متری دارد و مانند دو سازه دیگر از سنگ ساخته شده است اما از آنها کوتاه‌تر است. در سال‌های اخیر دریافتند که شهر کوچکی در اطراف این هرم ساخته شده بود.

عجایب هفتگانه اهرام مصر

اینکه گفته می‌شود اهرام مصر یکی از عجایب هفتگانه است در واقع منظور اهرام ثلاثه مصر است. سه هرمی که نام بردیم جزء این مجموعه هستند و هرم‌های دیگری که وجود دارند با اینکه ارزش تاریخی بالایی دارد جزء عجایب هفتگانه معرفی نمی‌شوند. اما بهتر است در ادامه با نکات جالبی که در رابطه با هرم‌های مصر وجود دارند اشنا شویم.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی لبنان که باید دید (7 مکان گردشی عالی)

1. بیشترین هرم‌های مصر کجا هستند؟

برای خیلی از افرادی که قصد سفر تاریخی دارند مهم است که بدانند با مراجعه به کدام قسمت از شهر قاهره می‌توانند به اماکن تاریخی بیشتر و ارزشمندتری دسترسی داشته باشند. در مورد اهرام مصر باید گفت با مراجعه به کرانه غربی نیل می‌توان اهرام بیشتری دید. این موضوع به دلیل باورهای قدیمی است که وجود داشتند زیرا بر این عقیده بودند که هرقدر به نور و آفتاب نزدیک‌تر باشند، روح سلاطین راحت‌تر به دنیای دیگر پرواز خواهد کرد.

2. ابعاد اهرام مصر

اهرام مصر با ابعاد مختلف ساخته شده‌اند و سه تای آنها بزرگ‌تر از بقیه هستند. حتی جالب است بدانید معماری ثابتی برای آنها به کار نرفته است و ساختار درونی آنها با یکدیگر نیز متفاوت است. طبق تحقیقات انجام شده توسط باستان شناسان، نمونه‌های ابتدایی مکعبی شکل بودند که به مرور زمان به شکل امروزی در آمده‌اند.

3. تخمین زمان با هرم خوفو

یکی از جذابیت‌هایی که این آثار باستانی فاخر مصر دارد، تشخیص زمان است. با توجه به زاویه قرارگیری آفتاب و سایه اضلاع هرم می‌توان به تشخیص تابستان و زمستان رسید.

4. چیدمان سنگ‌های اهرام مصر

اگر علاقمند به بررسی این هستید که چگونه این سازه روی هم چیده شده است، بهتر است سفری به قاهره داشته باشید تا از نزدیک با ابعاد سنگ‌ها آشنا شوید. هنوز هم به طور دقیق محققین نحوه بالا بردن سنگ‌ها را کشف نکرده‌اند و هنوز ابهامات مختلفی در این رابطه وجود دارد.

5. سازه‌ای بنا شده با علم ستاره‌شناسی

امروزه با توجه به پیشرفت معماری شهری امکانات مختلفی برای ساخت و ساز وجود دارد. اما برای ساخت اهرام مصر هیچکدام از این موارد نبوده و علوم زمان برای این اهداف به کار برده می‌شدند. یکی از آنها علم ستاره‌شناسی است که از آن برای ساخت و تشخیص محل دقیق هرم‌ها استفاده می‌کردند.

اهرام ثلاثه مصر

جالب است بدانید مصریان معتقد بودند هر کجا خورشید غروب کند، دریچه‌ای برای زندگی پس از مرگ است. به همین دلیل ساخت آنها را از قسمت غربی رود نیل آغاز کردند.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی باتومی را بشناسید + بهترین موقع سفر به آن

6. قوانین بازدید از اهرام مصر

همانطور که مشخص شده است، این بنای تاریخی ارزشمند، علاقمندان بسیاری را به سمت خود جذب می‌کند. از این رو لازم است همواره قوانین اصولی برای حفظ و نگهداری هر چه بیشتر از آنها وضع شود. همواره برای بازدید از این هرم‌ها قوانین سختگیرانه‌ای وجود دارد که ممکن است طی صلاح‌دید زمان تغییر کنند.

جالب است بدانید سالانه حدود 14 میلیون نفر علاقمند به سمت بازدید از این اهرام راهی می‌شوند. نکته مهم اینجاست در گذشته افراد آزادانه قادر به حرکت روی دیوارها و صعود از آنها بودند ولی امروزه انجام این کار ممکن است تا 3 سال زندانی را برای فرد در پی داشته باشد. البته با توجه به ارزش و قدمت این بنا چنین قوانینی برای حفظ بیشتر آنها تقریبا ضروری است.

7. سنگ نوشته‌هایی در دل هرم بزرگ

داخل اهرام مصر

یکی از جذابیت‌های هرم بزرگ به سنگ نوشته‌هایی مربوط می‌شود که در اتاق بزرگ آن قرار دارد. برخی از محققین معتقدند این سنگ نوشته‌ها به عنوان نقشه‌ای از علوم مهندسی و علوم ریاضی آن دوران هستند.

8. راهروهایی برای دسترسی

برای دسترسی در داخل هرم بزرگ، راهروهای باریک متعددی وجود دارد. این راهروها در حدی باریک هستند که نمی‌توان از داخل آنها به راحتی عبور کرد.

9. فرم ظاهری اهرام مصر

از لحاظ فرم ظاهری و حتی ساختاری، نمی‌توان تمام هرم‌ها را به یک شکل دید. از آنجایی که هرم‌ها در طول فازهای مختلفی ساخته شده‌اند، تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. برخی از هرم‌های ابتدایی دارای سقف صاف ساخته شده‌اند. علاوه بر آن هرم پلکانی جوزر نیز مسقف است و نوک آن هم مانند سایر اهرام مصر، تیز نیست.

مطالب مرتبط
سفر به پورتوریکو با 6 جاذبه عالی برای طبیعت‌گردان و گردشگران

کی بریم اهرام مصر

یکی از نکات مهم برای سفر به مصر، بهترین زمان برای سفر به آن است. زیرا مصر در آفریقا واقع شده است و تقریبا گرمسیری و خشک است. شهر قاهره نیز آب و هوایی گرم و صحرایی دارد و باید برای لذت بیشتر در سفر برای بازدید از اهرام مصر، فصل مناسب‌تری را انتخاب کرد. معمولا فصول سرد سال بهترین زمان است اما ممکن است ساعات شب بسیار سرد باشد.

برای اینکه با ازدحام جمعیت و گرمای صحرا مواجه نشوید، بهتر است ساعات ابتدایی روز به بازدید از اهرام مصر بروید. برای بازدید از فضای داخلی آنها نیز می‌توان ساعات ابتدایی روز راحت‌تر اقدام و بلیط تهیه کرد.

تفریحات اطراف اهرام مصر

امروزه امکانات متعددی برای تفریح گردشگرانی که به این منطقه تاریخی مراجعه می‌کنند، در نظر گرفته شده است.

1. برای پیمودن مسیرها می‌توان از اسب و شتر یا ماشین‌های مخصوص این منطقه کمک گرفت اما اجازه گشت و گذار با ماشین شخصی در این منطقه وجود ندارد.

تفریح در مصر

2. رستوران‌های محلی بسیار عالی برای سرو غذاهای محلی وجود دارد که با قیمت بسیار مناسب به سرو غذا می‌پردازند.

3. نورپردازی موزیکال نیز در اطراف هرم جیزه در نظر گرفته شده است که تقریبا هر شب طرفداران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند.

جمع‌بندی

اهرام مصر یکی از جاذبه‌های قاره آفریقا است که در قسمت‌های مختلف مصر وجود دارد. اما معروف‌ترین هرم‌ها در مصر، اهرام ثلاثه هستند که جزء عجایب هفتگانه محسوب می‌شوند، هنوز رمز و رازهایی را در دل خود دارند. در کنار لذت از تماشای این بناهای تاریخی ساخته شده توسط بشر، می‌توان از امکانات تفریحی دیگر نیز برخوردار بود.

مطالب مرتبط
مالدیو چه جاهای دیدنی دارد؟ بهترین زمان سفر به مالدیو