تحصیل در فرانسه در مقاطع تحصیلی مختلف تنها آرزوی بسیاری از علاقمندان به ادامه تحصیل به شمار می‌رود. از آنجایی که کیفیت آموزشی در این کشور بالاتر از سایر کشورها است، سالانه افراد بسیاری را برای محقق ساختن این هدف به خود جذب می‌کند. در ادامه با شرایط و هر آنچه که لازم است در این مورد مشخص شود را ارئه کرده‌ایم.

شرایط نیاز به تحصیل در فرانسه

ایجاد انگیزه به تحصیلات در این کشور دلایل زیادی را دارد. از جمله دلایل آن اعطای مدارک معتبر، تحصیلات فوق العاده و با کیفیت، سازمان‌یافتگی و سیستم آموزشی متمرکز به شمار می‌رود.

تحصیل در فرانسه

حدود 3000 موسسه آموزشی در این کشور وجود دارد و شامل 90 دانشگاه دولتی که از مراکز عالی مهندسی، هنر و معماری، مدارس عالی بازرگانی و گزینه‌های بسیار دیگری طبق نیاز محصلان در تمام شاخه‌های تحصیلی تشکیل شده است.

این دلایل کافی است تا بسیاری از افراد علاقمند به تحصیل در زمینه‌های مختلف رو به این سمت آورده و نیاز به داشتن اطلاعات کافی در این مورد داشته باشند.

چه مواردی برای تحصیل در فرانسه مورد نیاز است؟

کشور فرانسه از جمله کشورهایی است که حدود 25 درصد درآمد سالانه خود را به تحصیل اختصاص می‌دهد. اهمیت تحصیلات در این کشور بسیار بالا شناخته می‌شود. به همین دلیل از کیفیت بالایی برای تحصیل برخوردار است.

امکان تحصیل در این کشور برای همه افراد در کشورها و جوامع مختلف فراهم است. اما به همین سادگی هم نیست و مستلزم برخی زمینه سازی‌ها است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

شرایط مورد نیاز تحصیل در فرانسه

تسلط به زبان فرانسوی

اولین گزینه‌ای که باید برای تحصیل در این کشور در نظر گرفت مدرک زبان رسمی این کشور یعنی زبان فرانسوی است. آموزش زبان فرانسوی می‌تواند پایه‌ای برای شروع در نظر گرفته شود. تنها با گذراندن دوره‌های 1 الی 2 ساله می‌توان به طور کامل این زبان را آموخت.

مطالب مرتبط
تحصیل در اتریش با چه شرایط و مزایایی همراه است؟

ویزا و اقامت برای تحصیل در فرانسه

در کشور فرانسه اگر شخصی که حدود 7 سال (به دلیل کار، تحصیل، درمان و…) در این کشور باشد، اقامت دائم خواهد گرفت. در مورد ویزا این نکته را باید دانست که هر قدر مدرک تحصیلی فرد بالاتر باشد و از دانشگاه‌های معتبرتری گرفته شده باشد، اخذ ویزا آسان‌تر خواهد بود.

پس بهتر است علاقمندان به تحصیل در فرانسه مدارک تحصیلی خود را بالا برده و اغلب در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر سعی در ادامه تحصیل در این کشور داشته باشند. البته این نکته را باید در نظر گرفت که کشور فرانسه بر پایه قوانین و مقررات موجود و بر طبق وضعیت شهروندی فرد شرایط اخذ ویزا را پیش خواهد برد. مواردی که در نظر گرفته می‌شود برای اخذ ویزا، شامل موارد زیر است.

  • اثبات صلاحیت
  • گواهی عدم سوء پیشینه
  • عکس پاسپورتی
  • گواهی توانایی صحبت به زبان فرانسه
  • اثبات تمکن مالی
  • میزان سلامتی

هزینه تحصیل در فرانسه

مقاطع تحصیلی مختلفی که برای این کشور وجود دارد شامل دوره 5 ساله ابتدایی، یک دوره 4 ساله و یک دوره 3 ساله دبیرستان است که با گذراندن این دوران مدرک دیپلم دریافت خواهند کرد.

یکی از قوانینی که توسط وزارت آموزش و پرورش این کشور وضع شده است، رایگان بودن تحصیل تا مقطع 16 سالگی تحصیلی به شمار می‌رود. محصلین از دانش آموز گرفته تا دانشجویان مقاطع مختلف تنها موظف به پرداخت هزینه‌های ثبت نام هستند و شهریه‌ای از آنها در این بابت گرفته نخواهد شد.

شرایط تحصیل در فرانسه

سالانه برای اخذ مدرک تحصیلی در دوران کارشناسی مبلغی حدود 200 یورو، در مقطع کارشناسی ارشد مبلغی حدود 245 یورو، در مقطع دکترا مبلغی حدود 370 یورو هزینه لازم است در نظر گرفته شود. که این موضوع تنها به هزینه تحصیل باز می‌گردد و برای هزینه‌های مکان اقامتی و امرار معاش مبالغی دیگر طبق نیاز هر فرد نیاز است.

مطالب مرتبط
تحصیل در روسیه (مزایای آن + شرایط مورد نیاز اخذ ویزا)

اگر تحصیل در دانشگاه‌های غیر دولتی هدف باشد، هزینه سالانه رقمی حدود 10000 یورو را برای فرد به همراه خواهد داشت. این هزینه‌ها چه در مراکز دولتی و چه در مراکز آزاد ممکن است سالانه افزایش یابد.

نیاز به درآمد و شغل حین تحصیل در فرانسه

برای تحصیل نیاز است تا فرد درآمدی داشته باشد تا بتواند از طریق آن امرار معاش خود را فراهم کند. خوشبختانه مشاغل بسیاری به طور پاره وقت و تمام وقت برای محصلان مقیم در این کشور وجود دارد که می‌توانند بر طبق توانایی‌های خود آنها را پیش گرفته و کسب درآمد کنند.

در فرانسه تحصیل به عنوان شغل محسوب می‌شود اما اجازه کار به مدت 20 ساعت در هفته برای محصلان بین‌الملل به دلیل بالا بودن هزینه‌های موجود فراهم شده است. کارفرما برای این موارد موظف است تا فرد را بیمه کرده که از این طریق نیز اخذ اقامت ممکن خواهد شد.

مشاغل مختلفی که در این موقعیت برای محصلین مختلف وجود دارد شامل مواردی از قبیل کار در کتابخانه، انواع شرکت‌های خصوصی، رستوران‌ها، سالن‌های مد و لباس در نظر گرفته شده است. البته برای دانشجویان شرایطی فراهم می‌شود تا بتوانند با ارائه کارت دانشجویی خود از تخفیف در رستوران‌ها و وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند.

راه تحصیل در فرانسه

زمان شروع و ثبت نام در دانشگاه‌های فرانسه

شروع ترم در دانشگاه‌های این کشور از ماه سپتامبر و یا اکتبر آغاز خواهد شد و در ماه‌های می و ژوئن به پایان خواهد رسید. دو ترم تحصیلی در طول سال، شامل کلاس‌های مختلفی از جمله ارائه استاد به دانشجویان، دوره‌های آزمایشگاهی که اغلب دانشجویان وظیفه تحقیق و بررسی را بر عهده دارند و ارائه تحقیقات و فعالیت‌های علمی مختلف می‌شود.

مطالب مرتبط
مهاجرت به کبک چگونه است؟ + آشنایی با شرایط مهاجرت

تحصیل در فرانسه با بورس تحصیلی

بورس تحصیلی برای برخی دانشجویان بین الملل از طریق دانشگاه‌های فرانسه به سفارت و یا وزارت امور خارجه آن کشور ارائه می‌شود. برای اخذ بورسیه تحصیلی ابتدا شرایط فرد بررسی شده و پیش نیازهای دانشگاه و مدرک تحصیلی فرد تطبیق زده خواهد شد.

بورسیه برای تحصیل در فرانسه

بورس تحصیلی یا کمک هزینه تحصیل در این کشور برای تمامی مقاطع تحصیلی وجود دارد که پس از بررسی شرایط هر فرد ارائه خواهد شد.

سخن پایانی

دلایل بسیاری برای تحصیل در فرانسه وجود دارد. این کشور از جمله نظام آموزشی منظم و معتبری دارد که به کمک مدرک آن می‌توان ضمانتی برای داشتن مشاغل مرتبط در ادارات مختلف معتبر جهانی در دست داشت. به همین منظور بسیاری از افراد علاقمند به تحصیل در این کشور هستند. در این متن نکات کاربردی و ملزومات تحصیل در فرانسه را ارئه کردیم که می‌توانند بسیار مفید باشند.