دریاچه گهر از جمله دریاچه‌هایی است که در ارتفاعات رشته کوه زاگرس قرار دارد. این دریاچه کوهستانی را بسیاری از افراد “نگین زاگرس” می‌خوانند. در ادامه متن به معرفی جاذبه‌ها وزیبایی‌های این دریاچه خواهیم پرداخت و نکاتی را ارائه خواهیم کرد که برای سفر به آنجا لازم است.

موقعیت جغرافیایی دریاچه گهر

دورود مرکز استان لرستان است. دریاچه کوهستانی گهر، در منطقه اشترانکوه دورود واقع شده است. این دریاچه بسیار زیبا در مناطق کوهستانی واقع شده است و کمتر از 35 کیلومتر با دورود لرستان فاصله دارد.

دریاچه گهر یکی از دریاچه‌های آب شیرین ایران است که حدود 420 کیلومتر تا تهران فاصله دارد. یکی از جاذبه‌های طبیعی زیبایی است که سالانه گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می‌کند.

موقعین مکانی دریاچه گهر

گهر دارای 2 بخش است که شامل گهر کوچک (کره گهر) و گهر بزرگ (کله گهر) می‌شود. گهر بزرگ از نظر وسعت 85 هکتار است که عمیق‌ترین قسمت آن 30 متر است. نقاط کم عمق آن حدود 4 متر است.

در واقع باید گفت این دریاچه از جمله 28 دریاچه آب شیرین ایران محسوب می‌شود که به دلیل زیبایی‌هایی که دارد، سالانه بیش از 70 هزار نفر گردشگر را به سمت خود جلب می‌کند.

آب جمع شده در گودی، معنای لغوی کلمه گهر است. ارتفاع این دریاچه کوهستانی از سطح زمین 2350 از زمین است. زیبایی خیره کننده این دریاچه می‌تواند ساعاتی آرامش‌بخش را برای بسیاری از علاقمندان به همراه داشته باشد.

آب دریاچه گهر از رودخانه تاپله می‌آید و ابتدا به دریاچه گهر کوچک ریخته و بعد از آن در گهر بزرگ سرریز می‌شود و سپس به دره سرازیر می‌شود. در قسمت انتهایی این دریاچه چند چشمه وجود دارد که به بالا رفتن حجم این دریاچه منجر خواهد شد.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی رامسر را با کوئیک تراول تجربه کنید

جاذبه‌های دریاچه گهر

درختان بید بلند قامت، پوشش گیاهی منحصر به فرد، بوته‌ها، گل و گیاهان زیبا از جمله جذابیت‌های دریاچه گهر هستند اما این تمام جاذبه نگین زاگرس نیست. در فصول مختلف می‌توان به این بخش سفر کرد و از زیبایی‌های آن لذت برد.

جاذبه های دریاچه گهر

در ادامه تمام جاذبه‌های بزرگترین دریاچه آب شیرین ایران را برایتان بیان خواهیم کرد تا انگیزه بیشتری برای انتخاب آن و داشتن اوقات تفریحی در تعطیلات را داشته باشد.

دریاچه گهر کوچک

یکی از چشم‌اندازهای زیبای دریاچه گهر، دریاچه گهر کوچک است که عمق کمتری نسبت به گهر بزرگ دارد و بسیاری از افراد برای آب‌بازی به این قسمت می‌روند. درختان بید بلند بسیار زیبا در کنار شنای ماهی‌ها می‌تواند ساعاتی خوب و آرامش‌بخش را ایجاد کند که برای دور شدن از زندگی شهرنشینی در تعطیلات گزینه بسیار ایده‌آلی است.

دریاچه گهر بزرگ

این دریاچه بستری با ساحل سنگی و صخره‌ای دارد که بسیاری از گردشگران از آن برای کمپ زدن و استراحت چند روزه آنجا را انتخاب می‌‌کنند. شنیدن صدای آرام امواج در شب، طلوع خورشید از میان کوه‌ها، هوای تازه، صدای پرندگان، آسمان آبی رنگ در کنار پوشش گیاهی منحصر به فرد در این منطقه می‌تواند دلیل بر سفر به این منطقه و برپایی یک کمپ چند روزه باشد.

آب زلال این دریاچه، سبب جذابیت رنگ آن شده است. برای رسیدن به این دریاچه لازم است تا دقایقی پیاده‌روی انجام شود.

ماهی‌گیری یکی از تفریحات دریاچه گهر

بسیاری از افرادی که به این منطقه خوش آب و هوا سفر می‌کنند، به دلیل وجود ماهی‌های قزل‌آلا، ماهی زردپر، ماهی سیاه و حتی مار ماهی است. علاوه بر اینها، لاک پشت، ماهی خال قرمز و رنگین‌کمانی نیز در این آبها یافت می‌شود.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی استان البرز | آشنایی با 13 مکان زیبا و جذاب

البته باید افراد علاقمند این نکته را توجه داشته باشند که تا حدود ماه خرداد ممنوع است و برای اواخر تابستان اجازه ماهیگیری داده می‌شود.

عبور از دره نی‌گاه

یکی از جاذبه‌هایی که برای دریاچه گهر در نظر رفته می‌شود، مسیر زیبایی است که برای رسیدن به آن باید طی کرد. این کوه‌پیمایی جذاب تا رسیدن به دریاچه ادامه دارد و می‌توان از پوشش زیبا و هوای پاک طبیعت در این منطقه بهره کامل را برداشت.

دره نی گاه دریاچه گهر

کوه‌نوردی

منطقه اشترانکوه که در رشته کوه زاگرس قرار دارد، موقعیتی بسیار عالی و حفاظت شده برای کوهنوردی محسوب می‌شود. پیاده‌روی و کوهنوردی یکی از ورزش‌های هوازی سالم برای بسیاری از افراد است که علاوه بر افزایش اکسیژن‌رسانی و گردش خون، به بهبود روحیه نیز کمک می‌کند. از این ورزش در دامن طبیعت و هوای پاک دریاچه گهر غافل نشوید.

حیوانات و جانداران این منطقه

این دریاچه زیستگاه بسیار مناسب دیدنی برای حیوانات و آبزیان به شمار می‌رود. حیات وحش این منطقه حفاظت شده شامل بسیاری از حیوانات از جمله قوچ، آهو، پلنگ، شغال، کفتار، پلنگ، خرس و گرگ و بسیاری از انواع دیگر می‌شود. پرندگانی از جمله عقاب، شاهین، کیک و… نیز در این منطقه وجود دارند که علاقمندان بسیاری را برای دیدن و لذت بردن به سمت خود جذب می‌کنند.

اسکی روی آبهای دریاچه گهر

یکی از تفریحات سالم امروزی در این منطقه، اسکی روی آب به شمار می‌رود. عمق این دریاچه بسیار مناسب برای لذت بردن از اوقاتی خوش و هیجانی است که تمام افراد برای بهره بردن از آن می‌توانند اقدام کنند.

مطالب مرتبط
ترکمن صحرا با معرفی منابع گردشگری و طبیعت‌گردی آن

قایق سواری، تفریحی سالم در دریاچه گهر

از دیگر امکانات رفاهی که برای گردشگران این منطقه در نظر گرفته شده است، می‌توان به قایق سواری اشاره کرد. لذت بردن از تماشای آبزیان و ماهی‌های این دریاچه در آبی زلال در کنار لاک‌پشت‌ها تفریحی جذاب برای بسیاری از گردشگران این منطقه است.

در دریاچه گهر شنا می‌توان کرد؟

با وجود تفریحاتی که برای این منطقه بیان شد، لازم است تا نکاتی را برای ایمنی در نظر رفت. این دریاچه از عمق 4 متر الی 30 متر را دارد و شنا در این منطقه ممنوع است.

شنا در دریاچه گهر

در این منطقه برخی از افراد این موضوع را در نظر نگرفته و حتی با تسلطی که بر شنا داشتند، نتوانستند از این اتفاق جان سالم بیرون آیند. پس هیچ امنیتی برای این موضوع وجود ندارد و حتی شناگران ماهر نیز باید از این کار پرهیز کنند.

چطوری باید به دریاچه گهر رفت؟

برای رفتن به دریاچه گهر باید ابتدا عازم استان لرستان شوید. دو مسیر برای رفتن به دریاچه گهر وجود دارد: 1- الیگودرز 2- دورود

خود را باید به شهرستان دورود برسانید. بعد از آن باید از مسیر روستاهای درب آستانه و پیر ولی را طی کرده تا بتوانید به چشمه خیوه برسید.

تا اینجای راه دسترسی با وسایل نقلیه ممکن اما از این قسمت به بعد باید ماشین‌ها را جایی پارک کرده و ادامه راه را پیاده طی کرد. مسیر زیادی نیت و تنها با پیاده روی حدود 15 کیلومتر می‌توان به دریاچه گهر رسید. مناظر زیبایی که در این مسیر دیده می‌شود، اجازه خسته شدن را نمی‌دهد. به ویژه اگر با گروهی از دوستان این مسیر را طی کنید. طی کردن این مسیر ممکن است تا حدود 5 ساعت طول بکشد.

مطالب مرتبط
متل قو با 7 جاذبه گردشی بسیار عالی + مسیرهای دسترسی

مسیری که از الیگودرز می‌توانید طی کنید شامل عبور از دشت لاله واژگون و تپه تاپله می‌شود. تا این قسمت از مسیر را می‌توان به کمک وسیله نقلیه رفت. اما حدود 2 ساعت از مسیر را باید با پای پیاده طی کرد تا علاوه بر دیدن مسیر زیبا به مقصد رسید.

هر یک از این دو مسیر زیبایی‌های جذاب و منحصر به فرد خود را شامل می‌شود که هر فرد و گروهی که برای سفر به دریاچه گهر طی می‌کنند، بسته به سلیقه خود آنرا انتخاب می‌کنند.

چه موقع باید به دریاچه گهر رفت؟

برای افرادی که اهل سفر هستند تمام فصول این دریاچه آب شیرین جذابیت دارد. اما از آنجایی که این دریاچه در منطقه کوهستانی واقع شده است ممکن است در فصول سرد سال، بسیار سرد و خنک باشد که به همین دلیل نیاز به پوشش مناسب و تجهیزات مخصوص به خود را دارد.

وقت سفر به دریاچه گهر

در فصل بهار تا انتهای تابستان این دریاچه از جذابیت بالایی برخوردار است. آب و هوای پاک آن می‌تواند ساعاتی دلچسب و آرامش‌بخش را در دل کوه ایجاد کند. البته این نکته را بهتر است در نظر داشته باشید که به دلیل جاذبه بالایی که از نظر تفریحی این دریاچه آب شیرین دارد، در تعطیلات آخر هفته و تعطیلات به مناسبت‌های مختلف ممکن است کمی شلوغ‌تر شود. پس برای انتخاب روز مناسب برا سفر به این منطقه این نکته را حتما در نظر داشته باشید.

تقریبا می‌توان گفت این منطقه تا انتهای اردیبهشت ماه کمی خنک‌تر از بقیه مواقع است و حتی در آخر شب‌های تابستان نیز ممکن است این خنکی هوا کاملا احساس شود.

مطالب مرتبط
تنگه رغز ؛ راهنمای جامعی از جاذبه‌های دیدنی این تنگه

نکات مهم برای سفر به دریاچه گهر

  • برای رسیدن به دریاچه گهر مسیری طولانی لازم است تا با پیاده‌روی طی شود و به آنجا رسید. پس باید وسایل و تجهیزات کافی برای کمپ زدن در این منطقه با خود به همراه داشت.
  • نکته بسیار مهمی که باید در نظر گرفته شود، پوشش جانوری این منطقه است. 195 گونه پرنده و 45 گونه پستاندار در این منطقه وجود دارد که تحت حفاظت محیط زیست قرار دارند. به هیچ وجه نباید به قصد شکار به این منطقه سفر کرد تا سلامت و بقای این جانداران به خطر نیفتد.
  • اطراف این دریاچه امکانات رفاهی مناسبی وجود دارد که می‌توان از آنها ابزارها و برخی خوراکی‌های ضروری را نیز تهیه کرد اما بهتر است با خود به همراه برد.

نکات تکمیلی

در این متن به طور اجمالی در مورد جاذبه‌های دریاچه گهر توضیحاتی ارائه شد. نکات گفته شده در این متن برای حفاظت از حیوانات و جانداران را جدی بگیرید. برای سفر به این منطقه حتما تجهیزات لازم را تهیه کره و با خود همراه داشته باشید.