جاهای دیدنی همدان شامل تنوع در مکان‌های تاریخی، طبیعی و تفریحی متعددی می‌شود که به همین دلیل گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. این شهر تاریخی، به عنوان اولین پایتخت ایران است و مناطق گردشی با امکانات رفاهی متعددی دارد. بهتر است با ما همراه باشید تا در ادامه این مقاله در مورد گردشگری در بهترین جاهای دیدنی همدان نکات مهمی را ارائه دهیم.

گردشگری در استان همدان

همدان در گذشته هگمتانه، آمدانه و یا اکباتان و آنادانا نیز شناخته می‌شد و همینطور به عنوان اولین پایتخت رسمی ایران نیز مطرح بوده است. علاوه بر این موضوع این شهر در غرب ایران را به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران در سال 1385 معرفی کردند. این موضوع نشان دهنده اماکن تاریخی متعدد در این شهر است.

علاوه بر اماکن تاریخی، همدان به علت داشتن آب و هوای متفاوت، منطقه‌ای مطلوب برای طبیعت‌گردان شناخته می‌شود. در واقع با سفر به این استان می‌توان گزینه‌های متعددی برای سلیقه‌های مختلف گردشگر و طبیعت‌گرد، را شاهد بود.

این شهر غربی ایران، در همسایگی شهرهایی همچون استان مرکزی، زنجان، قزوین، لرستان، کرمانشاه و کردستان قرار گرفته است. مرکز این استان نیز همدان است که اکثر مسافران معمولا برای دسترس بهتر به تمام قسمت‌ها در اینجا اقامت می‌کنند. اما شهرهای بزرگ دیگری همچون نهاوند، ملایر و تویسرکان نیز گردشگران و طبیعت‌گردان زیادی را به سمت خود جذب می‌کنند. برای اینکه با این جاذبه‌های گردشی آشنا شوید بهتر است با ادامه مقاله همراه باشید.

1. غار علیصدر؛ یکی از معروفترین جاهای دیدنی همدان

معروفترین جاهای دیدنی همدان

برای بیشتر افراد وقتی هدف سفر به همدان باشد یا اینکه در مورد شهر همدان صحبتی شود، اولین گزینه‌ای که به ذهن می‌رسد، غار علیصدر است. حتی برای بسیاری از افراد انگیزه سفر مراجعه به این جاذبه دیدنی طبیعی است.

مطالب مرتبط
کویر مصر کجاست؟ (جاذبه گردشگری + اقامتگاه ها)

غار علیصدر، به عنوان طولانی‌ترین غار آبی جهان شناخته می‌شود. غار علیصدر در شهرستان کبودرآهنگ، در ارتفاعات ساری قیه و ارتفاع 2100 متر از سطح دریا، قرار گرفته است.
با ورود به این غار، قسمت‌های پر پیچ و خم دیده می‌شود که جذابیت هیجان انگیزتر برای دیوارها و سقف غار است. البته از آنجایی که این غار آبی است لازم است برای مشاهده از این مسیر جذاب، حتما بلیط قایق تهیه کرد و مسیر را با قایق و راهنما گذراند.

داخل این غار، دمای ثابت 20 درجه و هوای ساکن حاکم است. برای سفر به این غار خارج از شهر همدان، باید حدود 75 کیلومتر به سمت شمال غرب همدان رفت و همینطور می‌توان از 8 صبح الی 17 عصر مراجعه کرد.

2. مجموعه گنجنامه همدان

یکی دیگر از جاهای دیدنی همدان مجموعه گنجنامه است. تنها با پنج کیلومتر حرکت به سمت جنوب غربی شهر همدان می‌توان به این مجموعه تاریخی در دل طبیعت رسید.
این قسمت به دلیل داشتن کتیبه‌هایی روی سنگ جاذبه تاریخی محسوب می‌شود و از طرفی دیگر به علت وجود آبشار و پوشش طبیعی منحصر به فرد، می‌توان آنرا به عنوان جاذبه‌ای طبیعی در نظر داشت.

کتیبه‌های حک شده شامل دو لوح سنگی می‌شوند که از زمان خشایار شاه هخامنشی و داریوش بر جای مانده‌اند. با مراجعه به کوه‌های الوند، می‌توان 3 ستون 20 سطری از زبان پارسی باستان را مشاهده کرد. این موضوع باعث جذب گردشگران داخلی و خارجی متعدد می‌شود.

گنجنامه یکی از جاهای دیدنی همدان

به راحتی می‌توان یک روز کامل را به گردش و تفریح در این مجموعه اختصاص داد. در این قسمت علاوه بر کتیبه‌های تاریخی، تفریحات متنوعی نیز در نظر گرفته شده است که شامل مواردی همچون گزینه‌های زیر می‌شود:

 • پیست اسکی تاریک دره و آبشار مصنوعی برای یخ نوردی
 • تله کابین گنجنامه
 • برج بانجی جامپینگ
 • سالن بولینگ
 • تله سیژ یا پیست سورتمه سواری
 • تله اسکی
 • مجموعه ورزشی برای تعادل هوایی
 • پیاده روی روی پل معلق 200 متری
 • پرواز کابلی با طول 520 متر
 • هتل و کافی شاپ‌های متعدد
 • پیست تریال برای دوچرخه سواری
مطالب مرتبط
خانه بروجردی ها ؛ سیری در تاریخ معماری ایرانی

3. پارک مردم در مسیر گنجنامه

وقتی قرار است جاهای دیدنی همدان را شاهد باشیم، می‌توانیم در مسیر رفتن به یک جاذبه دیدنی، مثل گنجنامه، شاهد چندین استراحتگاه و تفریح‌گاه باشیم. یکی از آنها که تقریبا قدمت بالایی دارد، پارک مردم یا بوستان مردم است.

پارک مردم همدان

پارک مردم روبروی دانشگاه ابوعلی سینا واقع شده است و مکانی تفریحی و بسیار عالی برای استراحت در مسیر است. به ویژه خانواده‌ها و گروه‌های مختلف می‌توانند در این پارک چادر زده یا کمپ برپا کنند و ساعاتی خوش را داشته باشند.

4. تفریح در تپه عباس آباد

از دیگر جاهای دیدنی همدان و استراحتگاه‌هایی که در مسیر گنجنامه واقع شده است، مجموعه گردشی در تپه عباس آباد است. این مجموعه مشرف به میدان قائم همدان است و در بالای این تپه، چشم اندازی از شهر را می‌توان دید. از ویژگی‌های این قسمت، دریاچه مصنوعی، رستوران‌های متعدد و کافه، محل اسکان و اقامت را می‌توان نام برد.

5. بازدید از آرامگاه باباطاهر عریان

یکی از معروف‌ترین شاعران و عارفان ایران که دوبیتی‌های او در ذهن بیشتر افراد وجود دارد، باباطاهر عریان است. آرامگاه این شاعر قرن چهار-پنج در میدانی به نام میدان باباطاهر در قسمت شمال غربی شهر واقع شده است. گنبد فیروزه‌ای این آرامگاه هشت ضلعی، در کنار کاشی کاری منحصر به فرد و هنرمندانه، جذابیت خاصی برای همگان دارد.

جالب است بدانید این شاعر به لهجه‌های لری و ملایری سروده‌های متعددی دارد. برخی از معروفترین آنها از جمله 24 مورد از دوبیتی‌های او روی 24 قطعه سنگ، به زیبایی تمام در این بخش حکاکی شده‌اند. روزانه از ساعت 9 صبح الی 20 شب می‌توان از این آرامگاه و موزه صنایع دستی این استان در این قسمت دیدن کرد.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی کاشان | طبیعت گردی و دیدن عمارت های تاریخی

6. حمام حاج آقا تراب در نهاوند

یکی از جالبترین جاهای دیدنی همدان حمام حاج آقا تراب است. قدمت این حمام برای دوران قاجار است. مساحتی حدود 670 متر دارد که به دو قسمت مردانه و زنانه تقسیم شده است.

در این حمام معماری سبک صفویان به چشم می‌خورد. البته این حمام به نام “حمام دوقلو” نیز معروف است و باید در نظر داشت که این نام گذاری به دلیل وجود دو حمام مجزا برای طبقه اشرافی و طبقه عموم محسوب می‌شود.

در این قسمت گچ بری منحصر به فردی با طرح‌های اسلیمی دیده می‌شود که کاشی کاری‌هایی از داستان‌های شاهنامه در اطراف به زیبایی آن افزوده است. قیمت‌هایی همچون تون خانه، خزینه، حمام گرم و سرد را شامل می‌شود. ورودی این حمام رایگان است و می‌توانید از ساعت 8:30 صبح الی 8 شب از آن بازدید کنید.

7. طبیعت‌گردی در سراب گیان

برای سفر به طبیعت زیبای سراب گیان باید به 30 کیلومتری جنوب نهاوند رجوع کرد. درختان چنار کهن در کنار آب روان از ویژگی‌های دیدنی سراب گیان است. حتی با سفر به این قسمت، می‌توانید با طی کردن 2 کیلومتر به تپه گیان برسید تا آثار متعددی را در آنجا شاهد باشید.

8. بازدید از بازار سنتی همدان

یکی از جاهای دیدنی همدان که طرفداران خاص خود را دارد، بازار سنتی است. اثر افراد با مراجعه به شهرهای مختلف خواهان بازدید از بازارچه‌های سنتی هستند. همدان نیز با تاریخی کهن، بازاری قدیمی را شامل می‌شود که در آن می‌توان تنوعی از اجناس را خریداری کرد. این بازارچه مسقف است و معماری منحصر به فردی دارد که با پوشش گنبدی شکل دیده می‌شود.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی اردبیل در 10 مورد + زمان مناسب سفر

9. بازدید از آرامگاه ابوعلی سینا

ابوعلی سینا یکی از شاعران، عارفان و طبیبان معروف ایرانی است که شهرتی جهانی دارد. آرامگاه او در میدانی بیضی شکل، با نام ابوعلی سینا قرار دارد. در این میدان درختان چنار و چندین آبنما قرار دارد که از باغ‎‌های سنتی ایرانی ایده گرفته است.

این مکان امروزه به عنوان تفریحگاهی با امکانات مناسب شناخته می‌شود. البته طرح و نقشه این بنا تا حدودی از گنبد کاووس الهام گرفته شده است. در قسمت جنوبی این آرامگاه می‌توان موزه‌ای از سکه‌های باستانی، انواع سفال و اشیایی از سال‌های پیش از میلاد را مشاهده کرد. علاوه بر آن در قسمتی دیگر کتب خطی از آثار ابوعلی سینا نیز نگهداری می‌شود.

10. طبیعتی زیبا در باغ ایرانی همدان

یکی از قسمت‌های گردشی و جاهای دیدنی همدان باغ ایرانی بین بلوار فلسطین و خیابان ابوذر است. این باغ امکانات رفاهی و تفریحی متعددی دارد که برای گردشگران داخلی و خارجی مطلوب است. چشم انداز سرسبز از ویژگی‌های این باغ پرطرفدار است که بهتر است با سفر به همدان، حتما برای اوقاتی خوش به این پارک مراجعه کرد.

11. بازدید از موزه طبیعی همدان

موزه تاریخ طبیعی همدان در قسمت انتهایی چهار باغ آزادگان واقع شده است. این بنای دو هزار متر مربعی، توسط جعفر محمد علیزاده راه اندازی شده است و تمام نمونه‌های موجود در آن به وسیله خود او و دانشجویانش گردآوری شده است.
در این موزه دانشکده کشاورزی نیز واقع شده است مجموعه‌ای از گونه‌های مختلف گیاهی، طبیعی و حیوانی گردآوری شده است تا بستری برای مطالعات فراهم باشد. گونه‌های مختلفی از گیاهان و برخی از سنگواره‌ها در آن نگهداری می‌شوند.

مطالب مرتبط
باغ فردوس تهران ، یک تهران گردی و خوش گذرانی یک روزه

12. دشت میشان یکی از زیباترین جاها دیدنی همدان

طبیعت بکر و بی نظیر دشت مشیان یکی از جاذبه‌های طبیعی پرطرفدار در همدان است. این دشت در نزدیکی قله الوند واقع شده است که به همین دلیل جزء یکی از مناطق گردشی خارج از شهر محسوب می‌شود.

جاهای دیدنی همدان

در این دشت طبیعتی سرسبز، آب و هوایی بسیار مطلوب و خنک برای تابستان، آب چشمه در میان دشت و گذر پرندگان منحصر به منطقه، جذابیت فوق العاده‌ای را ایجاد کرده است.
البته برای دسترسی به این طبیعت بسیار زیبا باید کمی کوهپیمایی کرد. جذابیت این مسیر به مشاهده زندگی عشایر دامنه الوند و همینطور مشاهده کتیبه‌هایی از دوران داریوش بازمی‌گردد.

برای بازدید از این منطقه طبیعی منحصر به فرد، باید به سمت جاده گنجنامه حرکت کرد و حدود 80 کیلومتر از همدان به آن سمت را طی کرد. باید در نظر داشته باشید که قسمتی از مسیر را باید کوهپیمایی کنید و باید لوازم کافی مانند کفش مناسب را همراه داشته باشید.

13. بازدید از سد اکباتان

از دیگر جاهای دیدنی همدان، سد اکباتان است که تفریحات خاص خود را دارد. اطراف دریاچه سد اکباتان، درختان متعدد و فضای سبزی بسیار زیبا دیده می‌شود که به عنوان یک تفرجگاه مطلوب برای مراجعین است.
تفریحات آبی همچون اسکی روی آب و قایقرانی از جمله این تفریحات هستند. برای داشتن خاطراتی به یاد ماندنی باید حتما به این قسمت که همه روزه به صورت رایگان پذیرای عموم است، سفر کرد. این سد در 5 کیلومتری جنوب شرقی همدان به سمت ملایر واقع شده است.

14. دره مراد بیگ؛ جاذبه‌ای طبیعی در همدان

با مراجعه به دره مرادبیگ می‌توان شاهد بسیاری از زیبایی‌های طبیعت بود. این دره در جنوب شهر همدان در کوهستان الوند واقع شده است. البته باید در نظر داشته باشید این قسمت به علت بن بست بودن، تقریبا منطقه‌ای بکر است و آرامش مطلوبی دارد. مسیر رسیدن به این دره مالرو است که در ادامه دره چشم فرش واقع شده است.

مطالب مرتبط
پارک آب و آتش با بیش از 8 جاذبه منحصر به فرد + آدرس

با ورود به دره مراد بیگ، روستایی قدیمی وجود دارد که چشمه‌های متعددی را نیز شامل می‌شود. این چشمه‌ها آب رود الوسجرد را فراهم می‌کنند که سرسبزی و طبیعت چشمگیری راایجاد کرده‌اند. با مراجعه به این دره، قسمت‌های همچون دره گرگ، دره بهشت، سردوش و پیررحمان را نیز می‌توانید بازدید کنید.

15. بازدید از تپه هگمتانه

همدان قدمتی 3 هزار ساله دارد و شهری باستانی محسوب می‌شود. این شهر به گفته هرودوت توسط دیاکو ساخته شده است که برای ساخت آن هفت دیوار به رنگ‌های مختلف به نماد سیاره‌ها در نظر گرفته شده است. بیشتر کاخ‌های باشکوه و باستانی در این تپه ساخته شده‌اند.

نکته مهمی که در رابطه با این بخش وجود دارد، به شبکه آبرسانی منحصر به فرد و پیشرفته آن مربوط می‌شود. بقایای تاریخی همچون لوح زرین، لوح آرشام، لوح سیمین و لوح آریا رامنه توسط باستان شناسان از این قسمت خارج شده‌اند که البته امروزه در موزه برلین نگهداری می‌شوند.

16. محوطه‌ای خاطره انگیز در اطراف شیر سنگی

از دیگر جاهای دیدنی همدان که کاملا معروف است، کوه سنگی است. البته محوطه این قسمت است که سبب شده است گردشگران طرفدار آن باشند. این مکان تفریحی تاریخی، در میدانی در شرق همدان در خیابان 12 متری واقع شده است.

در گذشته مجسمه شیر سنگی شامل 2 شیر می‌شد که در دروازه هگمتانه قرار گرفته بودند. معروفیت شیر سنگی به زمانی مربوط می‌شود که اعراب به دروازه شیر حمله کردند. جالب است بدانید قسمت‌هایی از محوطه آن در زیر بخشی از میدان و منازل مدفون شده‌اند. قدمت این بخش به دوران مادها باز می‌گردد ولی از آنجایی که تابوت‌هایی از گورستان اشکانیان، تابوت‌های سفالی دوران اشکانیان، گورهای خمره‌ای و همینطور گودالی در آن یافت شده است، تاریخ دقیقی از قدمت آن مشخص نشده است.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی قشم (12 مورد از بهترین جاذبه‌های دیدنی آن)

جمع‌بندی

در این متن سعی کردیم چند نمونه از جاهای دیدنی همدان را نام ببریم که طرفداران بیشتری دارند. بهتر است برای بازدید از این شهر کوهستانی، لباس مناسب همراه داشته باشید؛ زیرا ممکن است شب‌هایی سرد را تجربه کنید.