جزیره هرمز از جاذبه‌های زیبای جنوب ایران است که اکثر گردشگران و طبیعت‌گردان علاقمند را برای سفری متنوع در فصل‌های مختلف سال به ویژه فصول سرد سال، به سمت خود جذب می‌کند. از این رو در این متن سعی کرده‌ایم نکات جالب و مهمی را در مورد این جزیره به همراه جاهای دیدنی آن، ارائه کنیم.

دانستنی‌های جالب در مورد جزیره هرمز

خلیج فارس جزایر متعددی را در دل خود جای داده است. جزیره هرمز که متعلق به استان هرمزگان است در این خلیج قرار دارد. این جزیره معدنی از خاک سرخ است که توسط آتشفشان و سنگ‌های رسوبی تشکیل شده است. به همین دلیل می‌توان در این جزیره بیش از 75 کانی با رنگ‌های مختلف را یافت که در هیچ جزیره‌ای چنین مجموعه‌ای وجود ندارد.

نام‌های مختلفی برای این جزیره بر شمارده‌اند که هر یک دلایلی دارد. برخی این جزیره را به دلیل قرار گرفتن در مجاورت تنگه هرمز کلید خلیج فارس می‌نامند. برخی دیگر از این جزیره به دلیل رنگی که دارد، به ساحل سرخ یا عروس سرخ پوش هرمزگان یاد می‌کنند.

همه چیز در مورد جزیره هرمز

اطراف قشم سه جزیره وجود دارد که یکی از آنها جزیره هرمز است. این جزیره نزدیک 8 کیلومتر با بندرعباس فاصله دارد و از بندرعباس می‌توان نیم ساعته به این جزیره زیبا رسید. این جزیره به کمک خاک سرخ‌رنگش، موج‌های سرخ‌رنگی دارد که ساعت‌ها می‌توان به تماشای آن پرداخت. این موج‌های سرخ رنگ حاصل اکسید آهن هستند که با خلوص 70 درصد وجود دارد و این خاک سرخ رنگ در جهان بسیار مرغوب است.

این جزیره 42 کیلومتری در مرتفع‌ترین قسمت خود، نزدیک 190 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. جالب‌تر اینکه چشم‌اندازهای منحصر به فرد زیبایی را در دل خود جای داده است که همه روزه گردشگران و طبیعت‌گردان بسیاری را به سمت خود جذب می‌کند. برای شناختن بهترین مکان‌های دیدنی در این منطقه، در ادامه متن به طور جامع بخشی از آنها را نام برده ایم.

مطالب مرتبط
پارکهای تهران و راحت ترین دسترسی به 9 تا از آنها

جاهای دیدنی و جاذبه‌های گردشی در جزیره هرمز

سراسر این جزیره را مناطق دیدنی و بکر تشکیل داده است. این جزیره با قدمتی 600 ساله، به تازگی مورد توجه گردشگران و طبیعت‌گردان بسیاری قرار گرفته است. وجود کوه‌ها و صخره‌های رنگارنگ، پوششی جالب برای این جزیره به شمار می‌رود.

قلعه پرتغالی‌ها جاذبه‌ای تاریخی در جزیره هرمز

این قسمت از جزیره را می‌توان به عنوان معروف‌ترین جای دیدنی و تاریخی این جزیره دانست. سردار پرتغالی حدود 500 سال پیش به منظور سلطنت بر خلیج فارس، جزیره هرمز را به اشغال می‌کند. به همین منظور بناهای حفاظتی متعددی در این جزیره بنا کرده‌اند. قلعه پرتغالی‌ها قسمت‌های مختلف دیدنی مانند زندان، برج‌های نگهبانی، نوش خانه و کلیسا را شامل می‌شود. بازارچه‌هایی از صنایع دستی هنرمندان این منطقه نیز در این دره وجود دارد.

قلعه پرتغالی ها از جاهای دیدنی جزیره هرمز

دره رنگین کمان جاذبه‌ای بسیار چشم‌نواز

از زیباترین جاذبه‌هایی که در جزیره هرمز می‌توان یاد کرد، دره رنگین کمان است. این دره با رنگ‌های زیبا که ساخته شده از سنگ‌های رسوبی لایه‌ای است، طیفی از 70 رنگ را تشکیل داده است. برای لذت بردن دائمی از این مناظر چشم نواز، حفظ منابع طبیعی زیبا و تکرار نشدنی این جزیره وظیفه هر گردشگر و توریستی است.

کوه های رنگارنگ جزیره هرمز

دره سکوت، آرامشی ناب در جزیره هرمز

علاقمندان به شگفتی‌های طبیعت، بهتر است حتما از این بخش جزیره دیدن کنند. گنبدی از جنس نمک، به نام الهه فیروزه در جزیره هرمز وجود دارد. این گنبد به کمک آب باران صیقل داده شده و به منطه‌ای برای کسب آرامش و سکوت تبدیل شده است. از آنجایی که نمک آلودگی‌ و صدا را به خود جذب می‌کند، این بخش را برای کسب انرژی‌های مثبت مهیا کرده است. رودخانه‌ای که به صورت فصلی جریان دارد نیز زیبایی صد چندانی را برای این جاذبه طبیعی فراهم آورده است.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی مشهد ؛ از طبیعت‌گردی تا مکان‌های تفریحی و تاریخی

دره تندیس‌ها دره‌ای از مجسمه‌های ترسناک در جزیره هرمز

دره مجسمه ها در جزیره هرمز

اشکال متعدد بسیاری در این بخش از جزیره تشکیل شده است که علاقمندان بسیاری را به سمت خود جذب می‌کند. تماشای دریا از ارتفاع 40 متری بعد از گذشتن از دره مجسمه‌ها، زیبایی چشمگیری است که باید آنرا تجربه کرد.

جشنواره فرش‌های رنگی

ایام عید در نزدیکی ساحل، هنرمندان فرش‌های زیبایی را با خاک‌های رنگی این منطقه می‌گسترانند. رنگ‌ها و طرح‌های مختلفی از فرش‌ها جاذبه‌ای هنرمندانه از جزیره هرمز به شمار می‌رود که علاقمندان بسیاری را به سمت خود جذب می‌کند.

جشنواره فرش جزیره هرمز

مسیرهای رفتن و دسترسی به جزیره هرمز

سفر به جزیره هرمز با مسیرهای دریایی که دارد، می‌تواند خاطراتی جالب و تکرار نشدنی را در ذهن بر جای بگذارد. اگر هدف از سفر، مستقیم رفتن به این جزیره باشد، باید ابتدا خود را به بندرعباس رساند.

با وسایل نقلیه مختلف مثل هواپیما، قطار و اتوبوس می‌توان به بندرعباس رسید زیرا از تمام استان‌ها به سمت این منطقه مسیرهای مخصوص وجود دارد. بعد از آن با کمک لنج، طی 30 الی 40 دقیقه، می‌توان به قشم رسید. با طی کردن مسیر دریایی طی 15 دقیقه به کمک قایق یا لنج، به جزیره هرمز خواهیم رسید.

بهترین وقت سفر به جزیره هرمز

علاقمندان به سفر، اغلب به دلیل نزدیکی این منطقه به خط استوا و گرم بودن هوا در فصل تابستان، بهتر است فصل سرد سال را برای سفر به این منطقه انتخاب کنند. زیبایی چشم‌نواز این جزیره در تمام فصول لذت بخش و به یاد ماندنی است. اما اگر خواهان هوای بهاری و خنک متعادل باشیم بهتر است در فصل سر سال به این جزیره رنگارنگ سفر کنیم.

مطالب مرتبط
قلعه الموت کجاست؟ آشنایی با جذابیت‌های آشیانه عقاب

غذاهای محلی جزیره هرمز

   • سنگسر شکم پر
   • کلمبا
   • نان محلی
   • گبولی گوشت
   • زیبون
   • هواری
   • عنکاس
   • سوراغ

بازارگردی در جزیره هرمز

بازارچه گردی در جزیره هرمز

بازارچه‌های ساحلی متعددی در بخش‌های مختلف این جزیره وجود دارد که از صنایع دستی گرفته تا خوراکی‌های فراوان را برای فروش به نمایش گذاشته‌اند. صنایع دستی مانند نقاب‌های دست دوز زنانه، لباس‌های محلی، سوزن‌دوزی، مروارید دوزی، وسایل تزئینی با صدف و بسیاری از زیورآلات که اغلب فروشندگان خانم آنها را ساخته‌اند به فروش می‌رسد.

سخن پایانی در مورد حفظ منابع طبیعی جزیره هرمز

به طور اجمالی در مورد جزیره هرمز و خاک غنی‌اش توضیحاتی ارائه شد. بسیاری از افراد با سفر به این منطقه، ظرفی از خاک‌های رنگی را به یادگار می‌برند. اما بهتر است برای لذت بردن همیشگی و حفظ این منابع طبیعی منحصر به فرد، از یادگاری‌های دیگری سوغات برده شود. این خاک متفاوت و پوشش طبیعی جذاب، باید به کمک همه به عنوان منبعی طبیعی حفظ شود. هر چند که گاهی بومیان با دستان خود این خاک را در شیشه‌هایی برای فروش قرار می‌دهند.