جاهای دیدنی اصفهان برای دیدن و لذت بردن بسیار زیاد و چشمگیر هستند که هر یک از وجود فرهنگی غنی در این سرزمین خبر می دهد. شهر اصفهان با داشتن تعداد زیادی مکان هنری و تاریخی بی نظیر به عنوان نصف جهان شناخته می شود. در هر یک از فصل های سال می توان به این شهر سفر کرد و از مکان های دیدنی آن لذت برد.

موقعیت مکانی اصفهان در ایران

شهر اصفهان با فاصله 424 کیلومتری از استان تهران واقع شده است. اصفهان تقریبا وسط ایران قرار دارد و در همسایگی شهرهای یزد، سمنان، قم، استان مرکزی، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، استان فارس و همینطور خراسان جنوبی قرار گرفته است.

مرکز استان اصفهان به عنوان شهری تاریخی و با فاصله 439 کیلومتری از تهران قرار گرفته است. آب و هوای این شهر رو به خشک و گرمی دارد که دارای مناطق کوهستانی و کویری نیز است.

اصفهان نصف جهان

شهر اصفهان به دلیل داشتن اماکن بسیار زیبا و فرهنگی شاهد ورود مسافران و گردشگران بسیاری در طول سال است. جاهای دیدنی اصفهان و جاذبه های مختلف گردشگری این شهر در سراسر جهان آوازه و شهرتی ویژه دارد. به این دلیل این شهر را نصف جهان می نامند که اگر مسافران داخلی و حتی گردشگران خارجی به دیدن این شهر رجوع کنند، گویی نیمی از جهان را دیده اند.

جاذبه های زیبای این شهر می تواند هوش از سر هر مسافر و گردشگری ببرد. زیبایی و شکوه مساجد، میادین تاریخی، قدم زدن در کوچه و پس کوچه ها، رد شدن از پل های قدیمی و گذر از کنار زاینده رود می تواند خاطراتی فراموش نشدنی را برای هر فردی رقم زند.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی رامسر را با کوئیک تراول تجربه کنید

جاهای دیدنی اصفهان و جاذبه های گردشی مشهور این شهر

هر قدر از تاریخچه و جاذبه های بسیار زیاد این شهر گفته شود کم است. این شهر وصف ناپذیر می تواند روزها و حتی ماه ها زمان ببرد تا در مورد جاهای دیدنی آن انسان را سیر کند.

باغ چهل ستون یا باغ جهان نمای اصفهان

باغ جهان نما یا باغ چهل ستون به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری و زیبای شهر اصفهان به شمار می رود. مساحتی به وسعت 67 هزار متر مربع، محوطه اولین کاخ چهل ستون را در خود جای داده است. معماری های زیبا، آیینه کاری ها، نقاشی های تاریخی و خاص، ستون های چوبی در کنار رنگ بندی های سنتی و چشم‌گیر بر 20 ستون قرار گرفته است. به دلیل انعکاس تصویر هر یک از ستون ها در حوضی که مقابل این بنا قرار دارد، این باغ را باغ چهل ستون نام‌گذاری کرده اند.

جاهای دیدنی اصفهان چهل ستون

چهار باغ اصفهان

بهترین جاذبه گردشگری در شهر اصفهان در فصل پاییز، مدرسه چهار باغ اصفهان است که در خیابان چهار باغ واقع شده است. درختان قدیمی و بسیاری در این خیابان و اطراف این مدرسه وجود دارند که سبب به وجود آمدن فضایی زیبا شده اند. ویژگی های معماری از جمله کاشی کاری، نقره کاری و تزئیناتی با طلا در کنار چشمگیری درختان زیبایی بی نظیری را فراهم آورده است.

جاهای دیدنی اصفهان چهار باغ

سی و سه پل اصفهان

پل الله وردی خان که همه با نام سی و سه پل آنرا می شناسند، به عنوان یکی از معروفترین های این شهر تاریخی به شمار می رود. در زمان صفویان و پادشاهی به نام شاه عباس این پل تاریخی ساخته شد. این پل روی رودخانه زاینده رود، در اوایل قرن 11 قمری احداث شده است.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی قشم (12 مورد از بهترین جاذبه‌های دیدنی آن)

با طی کردن مسیر از سمت جنوب چهل ستون، به سمت چهارباغ، این پل دو طبقه به چشم خواهد خورد. پلی که چشم هر بیننده ای را به ویژه در شب، به خود خیره خواهد کرد. با اینکه رودخانه زاینده ردد این روزها دچار کم آبی و حتی خشک سالی شده است، اما این پل همواره ابهت و زیبایی خود را حفظ کرده است. این پل به علت داشتن 33 طاق، به عنوان سی و سه پل مشهور شده است.

جاهای دیدنی اصفهان سی و سه پل

پل خواجو

به عنوان یکی از شاهکارهای جهانی در معماری و زمینه پل سازی، این پل به عنوان یک بنای تاریخی فوق العاده شناخته می شود. پل خواجو به عنوان یکی از جاهای دیدنی شهر اصفهان در زمان تیموریان ساخته شده است. این جاذبه گردشگری فوق العاده دوست داشتنی می تواند شب هایی خاطره انگیز را برای مسافران رقم زند.

نورپردازی زیبا و چشمگیری که برای این پل طراحی شده است بر جذابیت و زیبایی این پل به شدت افزوده است. در تمام فصول از بهار پر شکوفه گرفته تا زمستان سفید پوش شده از برف، این پل زیبایی و چشم‌نوازی خاص خود را حفظ می کند.

پل خواجو در قسمت شرقی سی و سه پل و روی قسمتی از زاینده رود قرار گرفته است. در میانه راه این پل دو طبقه، استراحتگاهی بنا شده است که در گذشته ویژه استراحت شاه بوده است. آوازهایی سنتی توسط خواننده های اهل ذوق اصفهانی خوانده می شود به گوش می خورد که فضایی دلنشین را ایجاد کرده است.

جاهای دیدنی اصفهان پل خواجو

میدان نقش جهان اصفهان

از دیگر اماکن تاریخی و دیدنی این شهر می توان به میدان نقش جهان اشاره کرد. این میدان به عنوان یکی از عظیم ترین و همینطور زیباترین میادین جهان شناخته می شود. طولی 507 متری و همینطور عرضی 158 متری سبب تمایز این میدان قدیمی از سایر میادین شده است. مساجد تاریخی از جمله مسجد امام و مسجد شیخ لطف الله و همینطور اماکن تاریخی از جمله کاخ عالی قاپو و سر در بازار قیطریه در این میدان بنا شده است. در اطراف آن 200 حجره دو طبقه ساخته شده است که بسیاری از مسافران و گردشگران علاوه بر بازدید از این مجموعه می توانند به خرید صنایع دستی این شهر بپردازند.

مطالب مرتبط
مراکز خرید مشهد به همراه آدرس و خدمات ارائه شده آنها

جاهای دیدنی اصفهان میدان نقش جهان

منارجنبان اصفهان

یکی از معروفترین جاهای دیدنی اصفهان که در 5 کیلومتری شهر اصفهان واقع شده است، منارجنبان است. این ساختمان شامل دو مناره و یک ایوان است که در زمان ایلخانیان مغول احداث شده است. این بنا از نظر معماری ارزش بسیار زیادی را دارد. از ویژگی های منحصر به فرد این بنا که موجب تمایز آن از سایر بناها و همینطور شهرت جهانی آن می شود، این است که اگر یکی از این دو مناره تکان داده شوند، مناره دوم و همینطور کل ساختمان دچار حرکتی کاملا محسوس خواهند شد.

ارتفاع ایوان 10 متر است و مناره ها دارای ارتفاعی به اندازه 5/17 متر از سطح ایوان هستند. نکته مهم اینکه این خاصیت در این بنا برای تکان دادن دائمی نیست و تکان خوردن بیش از حد آن موجب خرابی و از بین رفتن آن خواهد شد.

جاهای دیدنی اصفهان منار جنبان

موزه و کلیسای وانک

مکانی که به شدت مورد استقبال گردشگران خارجی قرار می گیرد، این کلیسا است که در قرن یازدهم هجری ساخته شده است. ارامنه ای که از ارمنستان به اصفهان آمده اند، اسم این قسمت از شهر را جلفا نامیده اند. توسط پادشاهان صفوی، برای این مهاجران آزادی دینی و مذهبی قائل شدند. ساکنانی از این اهالی که توانایی بیشتری در حکومت داشتند، سبب ساخت چندین کلیسا از جمله کلیسای وانک شدند.

کلیسای وانک به عنوان یکی از زیبا ترین کلیسا های ایران شناخته می شود که گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب کرده است. این بنا آمیخته ای از هنر معماری اروپایی و سنتی ایرانی را شامل می شود. در موزه این کلیسا تابلوهای نقاشی نفیس، اشیا هنری و گران قیمت و همینطور کتب نفیس نگهداری می شود.

مطالب مرتبط
پارکهای تهران و راحت ترین دسترسی به 9 تا از آنها

جاهای دیدنی اصفهان کلیسای وانک

عمارت هشت بهشت

این عمارت می تواند به عنوان یکی از جاهای دیدنی اصفهان در تمام فصول چشم مسافران و گردشگران را به خود خیره کند. فضای سبزی زیبا در کنار حوضی هشت ضلعی محیطی مناسب برای قدم زدن و ایجاد آرامش به شمار می رود. این عمارت دو طبقه، دارای معماری زیبا و تحسین برانگیزی است که همه روزه در تمام فصول مورد توجه مسافران است.

جاهای دیدنی اصفهان عمارت هشت بهشت

رستوران های سنتی

در کنار قدم زدن و گشت و گذار تاریخی لازم است از غذاخوری هایی که غذاهای سنتی شهر اصفهان را طبخ می‌کنند نیز یاد کرد. به یقین می توان گفت از جاهای دیدنی اصفهان و هر شهر تاریخی دیگر، رستوران های سنتی و همینطور صرف کردن غذاهای سنتی آن شهر است. جنب مسجد شیخ لطف الله، یک رستوران سنتی بی نظیر در کنار رنگبندی هنری شیشه ها و پنجره های آیینه کاری شده قرار گرفته است. رستوران ترنج، رستوران شهرزاد و همینطور هتل عباسی نیز از جمله اماکنی هستند که برای بهره برده از غذای مورد علاقه خود می توان از آنها استفاده کرد.

رستوران های سنتی در جاهای دیدنی اصفهان

اماکن و جاهای دیدنی جدید در اصفهان

در کنار جاذبه های تاریخی بسیاری که در این شهر وجود دارد، امکان و تفریحاتی هستند که برای نیاز مسافران و تنوع در گردشگری آنها ساخته شده اند.

مجموعه تفریحی ناژوان اصفهان

این مجموعه تفریحی شامل پارک جنگلی با آب و هوایی عالی، تله سیژ، استخر، زمین های ورزشی متعدد، قایق رانی، شهربازی، زمین های بازی برای کودکان و بسیاری از امکانات تفریحی و رفاهی دیگر در اختیار مسافران قرار گرفته است.

مطالب مرتبط
جزیره هرمز و شناخت کامل آن + معرفی 5 جاذبه دیدنی

پارک ناژوان از جمله جاهای ددنی اصفهان

آکواریوم اصفهان

در کنار تمام اماکن تاریخی این شهر، آکواریوم نیز می تواند گزینه ای مناسب برای سلیقه های متفاوت به شمار رود. کوسه ها و شیر های دریایی و بیش از 300 الی 350 گونه ماهی که در این آکواریوم به مساحت 3500 متری و طول 35 متر، قرار گرفته است.

آکواریوم جاهای دیدنی اصفهان

باغ پرندگان اصفهان

باغی عالی برای طرفداران پرندگان در نظر گرفته شده است که کودکان نیز می توانند در آنجا از سرگرمی های مفید بهره ببرند. این باغ به عنوان یکی از جاهای دیدنی اصفهان توانسته است همه روزه مسافران زیادی را به سمت خود جلب کند.

باغ پرندگان یکی از جاهای دیدنی اصفهان

باغ گل ها

این باغ به عنوان یکی از مجموعه های بزرگ فرهنگی و تفریحی شهر اصفهان است. آب‌نماهای زیبا، باغ گل رز، برکه، آمفی تئاتر، مجموعه پرچین، باغ صخره ای و بسیاری از زیبایی های چشمگیر را این باغ شامل می شود. سبک باغ های قدیمی این باغ سبب شده است تا در کنار بهره بردن از زیبایی های به کار برده شده از تاریخ نقش و نگار سنتی این شهر نیز یاد شود. موزه پروانه های نیز در این مجموعه قرار گرفته است.

باغ گلها یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان