پارک جمشیدیه یکی از باصفاترین پارک‌های تهران است که روزانه افراد بسیاری برای داشتن اوقات تفریح و ساعاتی خوش در تمام ساعات شبانه روز به آنجا می‌روند. با اینکه این پارک قدمت دیرینه دارد و از قدیمی‌ترین پارک‌های تهران به شمار می‌رود، هنوز می‌توان آنر را سرسبزترین و زیباترین فضای گردشی دانست.

شناخت همه چیز در مورد پارک جمشیدیه تهران

شاید برای بسیاری از افراد شناختن کامل پارک جمشیدیه مهم نباشد و تنها علاقه بیشتری به گذراندن وقت در آنجا و لذت بردن از بودن در پارک داشته باشند. اما بد نیست با داشتن کمی زمینه شناختی نسبت به این پارک در آنجا قدم گذاریم.

در گذشته پارک جمشیدیه قسمتی از باغ‌های جمشید دولو بوده است که آنرا به عنوان هدیه‌ای ماندگار به فرح پهلوی اهدا کرده است. این بوستان در شمالی‌ترین قسمت تهران حدود ده هکتار وسعت دارد. بخش اعظمی از ناحیه 4 در منطقه 1 تهران را این پارک زیبا تشکیل داده است و همه روزه مورد استقبال مردم بسیاری است.

طی گذر سال‌ها بخش‌های مختلفی از این پارک بازسازی شده است که موجب زیباتر شدن و شکیل‌تر شدن آن شده است. البته ناگفته نماند طراحی اصلی این پارک توسط کامران دیبا معمار برجسته، نقاش و شهرساز مدرن که آثار هنرمندانه ماندگار بسیاری در سراسر ایران از خود به جای گذاشته است، انجام شده است.

تفریح در پارک جمشیدیه

از آنجایی که پارک جمشیدیه در ناحیه کوهستانی و در ارتفاعات تهران قرار دارد، آب و هوایی بسیار عالی و منظره‌های چشمگیری ازطبیعت، درختان، کوه، دریاچه، آبشار و بسیاری از منظره‌های جذاب و چشمگیر دیگر دارد. ارتفاع 1800 کیلومتری این پارک از سطح دریا موجب شده تا آب و هوایی خنک و دلنشین در روزهای گرم سال ایجاد شده باشد. به همین دلیل شب‌های تابستانی اغلب مردم به تفریح در این پارک کهن و ماندگار رو می‌آورند.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی کاشان | طبیعت گردی و دیدن عمارت های تاریخی

پارک جمشیدیه چهار ورودی دارد که شمال آن کوه کلکچال قرار دارد، شرق آن خیابان جمشیدیه، از سمت جنوب به باغ‌های جمشید دولو و از سمت غرب نیز به جاده کلچال متصل شده است. از هر یک از چهار ورودی که وارد این پارک شوید زیبایی را در درختان کهن و سنگ‌های کوهستانی آن خواهید دید.

ویژگی‌های منحصر به فرد پارک جمشیدیه

دلایل بسیاری وجود دارد که اکثر افراد ساکن تهران به مهمانان خود رفتن به پارک جمشیدیه را توصیه می‌کنند. سنگ‌فرش‌های مناسب برای پیاده‌روی صبح‌گاهی، آبشارهای کوتاه و بلند، آب‌نماهای منحصر به فرد، فضای سبز و درختان کهن همه و همه عواملی و بهانه‌هایی برای فرار از شلوغی شهر تهران به سمت این پارک به شمار می‌روند.

سنگ تراش های پارک جمشیدیه

از جمله آثار هنری به کار برده شده در پارک جمشیدیه می‌توان به هنرهای تجسمی و مجسمه‌های سنگی منحصر به فردی که در این مجموعه قرار داده شده است اشاره کرد. اغلب جوانان در کنار تفریحات سالم در این پارک به عکاسی در کنار این آثار هنری ماندگار مشغول هستند که به عنوان یک یادگاری خاطره انگیز آنها را نگه می‌دارند.

گونه‌هایی مختلف از گیاهان در سراسر این بوستان وجود دارد. ساخت بوستان فردوسی در سال‌های اخیر به پاس قدردانی از شاعر تاریخی ایران یکی دیگر از جذابیت‌های این بوستان به شمار می‌رود. در کنار این مورد گذرگاه‌هایی ساخته شده از سنگ، وجود تندیس‌هایی از سنگ که هر یک مفاهیم خاصی دارند، نمایشگاه‌های فصلی، زمین بازی‌های مختلف و متنوع، وجود مکان‌های مناسب برای پیک نیک و پیاده روی از ویژگی‌های خوب و عالی این پارک است.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی نیشابور | سفر به 11 مکان دیدنی نیشابور

معماری پارک جمشیدیه

کی بریم پارک جمشیدیه؟

تمام فصول می‌توان از پارک‌ها و بوستان‌های سطح شهر تهران دیدن کرد. اما پارک جمشیدیه پاییز و بهار بسیار دیدنی می‌شود. وجود درختان کهن و طبیعت زیبای این بوستان سبب رنگ‌آمیزی چشم‌نواز و خاص آن می‌شود.

پارک جمشیدیه در پاییز

البته فصل تابستان در سطح شهر تهران دما بالا می‌رود. از آنجایی که این بوستان در ارتفاعات تهران قرار دارد می‌تواند ساعاتی خوش به دور از شلوغی‌ها و آلودگی سطح شهر و همینطور سبب بهره‌مند شدن از هوای پاک و خنک شود. البته ناگفته نماند آخر هفته‌ها گاهی شلوغ‌تر از سایر مواقع می‌شود اما وسط هفته نیز می‌توان به این پارک رفت و از دیدنی‌ها و هوای پاک آن لذت برد.

زیبایی و تفریح در این بوستان تنها به طبیعت و درختان آن بسته نمی‌شود. حدود 50 الی 70 گونه پرندگان مختلف در این پارک به صورت حفاظت شده قرار دارند که برای بسیاری از افراد سبب ایجاد اوقات خوبی می‌شود. در کنار این پرندگان منظره‌های زیبایی از شهر تهران بر ارتفاعات شهر دیده می‌شود.

قدم زدن در پارک جمشیدیه

وجود پله‌ها و بالا رفتن از سر بالایی ممکن است کمی خستگی برای افراد ایجاد کند اما دلیلی برای نرفتن نمی‌شود. زیرا در قسمت‌های بالایی رستوران‌ها، کافی‌شاپ و نیمت‌های مختلفی برای استراحت وجود دارد که می‌توان از آنها استفاده کرد. غذاهای مختلف و با تنوعی در رستوران‌ها وجود دارند که شامل غذاهای سنتی و مدرن نیز می‌شود.

دسترسی آسان به پارک جمشیدیه

راحت‌ترین راه برای رسیدن به پارک جمشیدیه استفاده از خطوط مترو است. برای این منظور بهتر است در ایستگاه مترو تجریش پیاده شده و با تاکسی و یا پیاده به سمت میدان قدس بروید. با رفتن به خیابان نیاوران و انتهای خیابان فیضیه به سمت خیابان امیدوار به ورودی پارک جمشیدیه خواهید رسید.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی یزد ؛ آشنایی با 9 مکان تاریخی و بسیار جذاب

سخن تکمیلی و جمع بندی در مورد پارک جمشیدیه

اکثر اوقات جمع خانواده نیاز به استراحت و طبیعت‌گردی در هوای پاک را دارد. البته با وجود ساختمان‌های چند طبقه و بدون حیات، امروزه بیش از سابق نیاز به تفریح و گذاشتن وقت برای استفاده از هوای آزاد وجود دارد. در سطح شهرهای شلوغ معمولا فضاهای تازه ساخت و حتی قدیمی وجود دارند که برای این منظور و آسایش رفاهی مردم شهر ساخته شده‌اند.

پارک جمشیدیه یکی از پارک‌هایی است که اکسیژن خوبی را در اختیار مردم برای نفس راحت تامین می‌کند. هر روز و هر ساعت که هر فردی اراده کند می‌تواند به این پارک امن برود. اما نکته مهم‌ اینکه همه ما باید بکوشیم تا از این منابع طبیعی در کنار تامین آسایش خود و آیندگان از آنها محافظت کنیم.