جاهای دیدنی استان البرز بسیار زیبا و دیدنی است و اگر ساکن این استان باشید یا به این مکان سفر کرده باشید می توانید از مکان های دیدنی و جذاب این استان دیدن کنید. در این مطلب با بسیاری از مکان های دیدنی در کرج و اطراف آن آشنا خواهیم شد.

جاهای دیدنی استان البرز – طبیعت گردی

1. بام کرج از جاهای دیدنی استان البرز

بام کرج از جاهای دیدنی استان کرج

بام ها و ارتفاعاتی که راحت مردم بتوانند به آن دسترسی داشته باشند یکی از مکان هایی است که طرفداران بسیاری دارد. از جاهای دیدنی استان البرز که دارای چنین خصوصیتی است بام کرج است.

این مکان همه روز باز است و می توانید هم با ماشین شخصی هم با وسایل نقلیه مانند اتوبوس و کمی پیاده روی به آن جا بروید. قسمت کوه آن هم دارای پله است و هم قسمتی دست نخورده دارد که به راحتی می توانید کوهنوردی کنید. سختی این راه متوسط است.

2. سد کرج

سد کرج

از دیگر جاهای دیدنی استان البرز که سالانه بسیاری از مردم برای تفریح به آنجا می روند سد کرج است. این سد آب نوشیدنی این استان را تامین می کند و مرکزی برای پرورش برخی از ماهی ها است. در نزدیکی این سد مسیر رودخانه ای است که در برخی از فصل های سال پر آب می شود و درختان آن در فصل پاییز نارنجی رنگ می شود و زیبایی چشم نواز آن باعث می شود یک روز آرام را در آنجا گذراند.

3. آبشار چاران کرج

آبشار چاران کرج

از دیگر جاهای دیدنی کرج که اغلب پیشنهاد می شود در فصل های بارندگی به آن جا نروید آبشار چاران است. این آبشار در مسیر رودخانه ای است که به سد کرج می ریزد. اما رسیدن به آن ماشین خور نیست و باید حدود یک ساعت پیاده روی داشته باشید.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی دزفول | 12 مکان گردشگری و تاریخی دزفول

4. غار یخ مراد کرج

از جاهای دیدنی استان البرز که بازدید از آن می تواند بسیار لذت بخش باشد غار یخ مراد است. قدمت این غار به پیش از تاریخ ایران باستان باز می گردد.

بازدید از این مکان رایگان است. اما به یاد داشته باشید در فصل های سرد دمای این غار بسیار پایین است؛ چرا که این غار دارای بادگیر و هواکش های مخفی زیادی است که باعث جریان هوا در آن می شود. البته در فصل های گرم دمای آن خنک است و شما شاهد آب شدن قندیل ها خواهید بود.

مسیر رفتن به غار یخ مراد: جاده چالوس، گچسر (نرسیده به خروجی دیزین)، روستای کهنه ده

مکان های دیدنی استان البرز – تاریخی

1. خانه احمد شاملو و جاهای دیدنی استان البرز

خانه احمد شاملو در دهکده فردیس

خانه احمد شاملو از جاهای دیدنی کرج است که اغلب دوستداران شعر و ادبیات دوست دارند از این مکان بازدید کنند. خانه دیدنی احمد شاملو در استان کرج در دهکده فردیس، خیابان ویلا، نبش جنوبی کوچه خسرو واقع شده است.

2. کاروانسرای ینگی امام هشتگرد

کاروانسرای ینگی امام هشتگرد

از جاهای دیدنی استان البرز کاروانسرایی تاریخی به نام ینگی امام است. قدمت این کاروانسرا به دوران صفویه باز می گردد. این بنای تاریخی متاسفانه در حال تخریب شدن است با آن که در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

البته بازدید از آن رایگان است و در هشتگرد کرج واقع شده است.

مکان های دیدنی کرج – تفریحی و تجاری

1. دهکده آبی پارس از جاهای دیدنی استان البرز

دهکده آبی پارس از جاهای دیدنی استان کرج

یکی از جاهای دیدنی استان البرز مجموعه تفریحی دهکده آبی پارس است. این استخر سرپوشیده بزرگ ترین مجموعه تفریحی آبی سرپوشیده خاورمیانه است. در این مجموعه هر وسیله تفریحی آبی برای کودکان و بزرگان قرار گرفته است. همچنین می توانید به راحتی با مترو به آن جا بروید. این پارک آبی روبروی ایستگاه گرمدره بنا شده است.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی تهران از کافه گردی تا طبیعت گردی + کلیسا

2. مجموعه تجاری بازینو

مجموعه تجاری بازینو

از جاهای دیدنی استان البرز مجموعه تجاری و تفریحی بازینو است. این مجموعه نیاز های افراد بزرگ و کوچک را در نظر گرفته است. در آنجا شما شاهد موارد زیر خواهید بود:

  • 2 طبقه پاساژ تجاری
  • 5 طبقه شهر بازی مخصوص کودک و بزرگسالان
  • 1 طبقه رستوران فست فودی
  • پارکینگ

مکان های دیدنی استان کرج – پارک

1. باغ گل های کرج

باغ گل های کرج

باغ گل های کرج از دیگر جاهای دیدنی استان البرز است که در فصل بهار در آن جا جشنواره گل های لاله برگزار می شود که بدون شک در فضای مجازی عکس های زیبایی از این مراسم را دیده اید. یکی از خوبی های باغ گل ها این است که بخش هایی دارد که شما می توانید گل های مورد علاقه خود را خریداری کنید.

در این پارک نمی توان پیک نیک کرد، اما تمامی امکانات رفاهی مانند کافه، رستوران سرویس بهداشتی برای بازدید کنندگان در نظر گرفته شده است. 

این پاک هر روزه باز است و دقیقا در کنار پارک چمران قرار دارد.

ساعت بسته شدن آن 9 تا 10 شب است. البته ممکن است در فصل پاییز و زمستان زودتر نیز بسته شود.

2. باغ فاتح (پارک تنیس) از جاهای دیدنی استان البرز

 باغ فاتح از جاهای دیدنی کرج

از جاهای دیدنی البرز باغ فاتح است که بیشتر آن را با نام پارک تنیس می شناسند. اگر از دوستدارن این ورزش هستید این پارک مجموعه ای عظیم در کرج است زمین های استاندارد و بین المللی تنیس در آن ساخته شده است. در این پارک شما شاهد درختان قدیمی خواهید بود که به زیبایی این مجموعه افزوده است.

مطالب مرتبط
تنگ واشی | آشنایی با چگونگی سفر و امکانات دره واشی

باغ فتح در جهانشهر کرج ساخته شده است.

3. پارک جهان نما در کرج

پارک جهان نما در کرج

پارک جهان نما یکی دیگر از جاهای دیدنی کرج است که قدمت آن به نیم قرن می رسد. این پارک بسیار بزرگ است و دارای چندین دریاچه و آبنما است. بازدید از این پارک رایگان است و مکان آن بیت اتوبان همت و تهران-کرج می باشد.

4. پارک چمران

پارک چمران از جاهای دیدنی استان کرج

یکی دیگر از جاهای دیدنی کرج بزرگترین پارک آن یعنی چارک چمران است. این پارک با درختان زیادی پوشیده شده است و رودخانه ی کرج نیز از آن عبور کرده است. این پارک معروف دارای جاذبه های دیدنی زیر می باشد:

  • باغ گل ها
  • پارک بانوان
  • شهر بازی 
  • موزه حیات وحش
  • آلاچیق های کافه و رستورانی
  • کارتینگ

5. باغ پرندگان کرج

باغ پرندگان استان کرج

اگر شما هم از علاقه مندان به پرندگان هستید باید بگوییم از جاهای دیدنی استان البرز باغ عظیم پرندگان است که در آن می توانید انواع نادر و رو به انقراض پرندگان را مشاهده کنید که به خوبی از آن ها نگهداری می شود.

در آخر:

استان کرج دارای مکان های دیدنی زیادی است که می توانید به جای ماندن در خانه در روز های تعطیل به این مکان های زیبا رفته و همچنین برای افرادی که امکان مسافرت به مکان های دور را ندارند این استان دارای جاهای دیدنی و تفریحی زیادی است.

مطلب پیشنهادی: صنایع دستی ایران در 12 دسته بندی از انواع مهم آن