جاهای دیدنی کاشان بسیار زیاد و متنوع است. این شهر تاریخی هر ساله در فصل های مختلف پذیرای مسافران زیادی است. جالب است بدانید شهر کاشان یکی از شهر هایی است که موجب پیشرفت اقتصاد از طریق جذب صنعت گردشگری شده است. 

اگر قصد مسافرت به این شهر را دارید در این مطلب ما برای شما تمام مکان هایی که می توانید از آن دیدن کنید را معرفی کرده و درباره آن توضیح داده ایم.

آشنایی کلی با کاشان

شهر کاشان یکی از شهر هایی با خانه های تاریخی و در فصل بهار شهری خوش عطر است. علاوه بر جاذبه هایی که جاهای دیدنی کاشان دارد شما می توانید شاهد آیین های کهن و سنتی در برخی از شهرهای کاشان باشید.

معماری تاریخی خانه های قدیمی کاشان یکی از جاذبه هایی است که بسیاری از دانشجویان معماری هر ساله به آن جا می روند. چرا که ساخت آن ها به گونه ای است که هوا به راحتی در اتاق ها جریان پیدا می کند و بسیار خنک می باشد.

باستان شناسان و تاریخ دانان معتقد هستند شهر کاشان جزو قدیمی ترین شهرهای ایران است. خوشبختانه خانه های تاریخی و آثار باستانی این شهر هنوز سالم مانده اند و می توانید به راحتی عظمت و زیبایی آن ها را مشاهده کنید.

در فصل بهار حدود ماه اردیبهشت تا خرداد فصل گلاب گیری است. این یک آیین بسیار قدیمی است که هر سال بسیاری از مردم برای دیدن آن و خرید عرقیات به این شهر سفر می کنند. 

یکی از مسئله های جالب شهر کاشان این می باشد که بیشتر مکان های دیدنی این شهر نزدیک به یکدیگر است. در نتیجه شما در یک روز می توانید از چند جای مختلف دیدن کنند.

مطالب مرتبط
باغ فردوس تهران ، یک تهران گردی و خوش گذرانی یک روزه

جاهای دیدنی کاشان

1. تپه سیلک از جاهای دیدنی کاشان

تپه سیلک از جاهای دیدنی کاشان

از جاهای دیدنی کاشان می توانیم به تپه سیلک اشاره کنیم. این تپه قدیمی و باستانی ارزش زیادی دارد؛ چرا که باستان شناسان معتقد هستند اولین تمدن های ایران در این مکان شکل گرفته است. 

این تپه باستانی حدود هشت هزار سال قدمت دارد. باستان شناسان در این باره می گویند علت آن که مرد از سیلک به جاهای دیگر مهاجرت کردند احتمالا تغییرات آب و هوایی بوده است و از طرفی به جای زندگی غارنشینی، زندگی متمدن روی کار آمده است و مردم به زراعت پرداخته اند.

2. خانه بروجردی های شهر کاشان

خانه بروجردی های شهر کاشان

از دیگر جاهای دیدنی کاشان که بسیار معروف است خانه بروجردی ها می باشد. قدمت خانه بروجردی ها به زمان قاجار باز می گردد.

این خانه معماری منحصر به فردی دارد. پشت بام این خانه شبیه به کلاه فرنگی است و همچنین دارای بادگیر هایی با شکل هلالی است. این امر موجب شده است خانه نمایی بسیار خاص به خود بگیرد. نام این خانه از آن جایی بروجردی است که صاحب این خانه یک تاجر بوده که با شهر بروجرد داد ستد انجام می داده است.

3. خانه طباطبایی ها از دیدنی های شهر کاشان

خانه طباطبایی ها از دیدنی های شهر کاشان

از دیگر جاهای دیدنی کاشان خانه طباطبایی ها سات. این خانه مساحت 4700 متر مربع دارد و بسیار بزرگ و با شکوه است. جالب است بدانید است بدانید این خانه حدود 40 اتاق دارد. همچنین دارای 4 حیاط مجزا و سرسبز است.

این خانه در زمان ناصرالدین شاه بنا شده و مدت ساخت آن 18 سال طول کشیده است. در این خانه فردی به نام سید جعفر طباطبایی زندگی می کرده است. او یکی از تاجر های بزرگ فرش در زمان خود بود.

مطالب مرتبط
دریاچه کیو ؛ دریاچه‌ای در دل شهر با تفریحات متنوع

زمانی که شما وارد این ملک با عظمت می شوید قسمت با شکوهی که چشم شما را خیره خواهد کرد شاه نشین خانه است. این قسمت دارای پنجره هایی با شیشه های مشبک و رنگین کمانی است. همچنین آینه کاری ها و گچ بری های بسیار زیبا و با ظرافتی دارد.

داستانی در باب این خانه وجود دارد که می گویند علت ماندگاری این خانه بنا شدن آن با عشق است. یعنی این خانه برای عروس و دامادی ساخته شده است که زندگی خود را با عشق زیاد در این خانه شروع کرده اند. در نتیجه علاوه بر دیدن معماری بی نظیر شما می توانید حس عشق را در اتاق های این خانه لمس کنید.

4. خانه عامری ها از دیدنی های شهر کاشان

خانه عامری ها از دیدنی های شهر کاشان

اگر به دنبال جاهای دیدنی کاشان هستید می توانید از خانه عامری ها دیدن کنید. خانه عامری ها از شهرت بسیار زیادی در شهر کاشان برخوردار است. علت آن وجود بادگیر بسیار بلندی است که در این خانه بنا شده است. جالب است بدانید بادگیر خانه عامری ها از دیگر بادگیر های خانه های موجود در کاشان بلند تر است

البته باید به این نکته اشاره کنیم این خانه امروزه این خانه بزرگ و باشکوه به هتل تبدیل شده است. این خانه دارای 85 اتاق با معماری های باشکوه و چشم نواز است.

در تاریخ آمده است این خانه قدمتی با سلطنت قاجار دارد. صاحب این ملک فردی به نام سهام السلطنه عامری است که آن را برای استراحت و سکونت اقوام خود ساخته است.

یکی از دلایل مهمی که باعث توجه معماران بسیاری شده است و همچنین بینندگان دیگر نیز متوجه آن می شوند وجود تقارن در حیاط و اتاق های خانه است.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی نیشابور | سفر به 11 مکان دیدنی نیشابور

در این خانه که به هتل تبدیل شده است پیشنهاد می کنیم یک وعده غذایی را حتما در سالن غذاخوری که آن را آیینه سرا نام گذاری کرده اند میل کنید. 

5. بازار قدیمی کاشان

بازار قدیمی کاشان

از مکان های دیدنی هر شهری بازار سنتی آن است. اگر قصد سفر به کاشان را دارید بازدید از بازار قدیمی آن را حتما در برنامه خود قرار دهید.

این بازار معماری تاریخی و بی نظیری دارد. همچنین داخل آن شما می توانید صنایع دستی این شهر و خوراکی هایی مخصوص کاشان را تهیه کنید.

زمانی که این بازار را ساخته اند برای نظم دادن به آن هر بخشی را مخصوص فروش محصولات خاصی قرار داده اند. این بخش ها شامل موارد زیر است:

  •  مسگری
  • کفشدوزی
  • رنگرزی
  • زرگری
  • بزازی 
  • خیاطی
  • عرقیات
  •  شیرینی‌ های سنتی

با وجود معماری و این نظم بندی بسیار دقیق و زیبا در نتیجه بازار سنتی کاشان را می توان جزو جاهای دیدنی کاشان جای داد. 

6. حمام میر احمد در کاشان

حمام میر احمد در کاشان

از جاهای دیدنی کاشان می توان به حمام میر احمد اشاره کرد. این حمام در دوره سلجوقیان بنا شده و مجدد در دوره قاجاریان ترمیم و بازسازی می شود.

این حمام به دلیل قرار گیری در کنار امامزاده سلطان امیراحمد این نام را گرفته است. این بنا دارای دو حمام مجزا است که یکی کوچک و دیگری بزرگتر است.

جالب است بدانید این حمام دارای بام های گنبدی شکل بسیار زیبا است که از دور نیز بسیار کننده است و آن را جزو زیباترین بناهای دارای گنبد کشور می شناسند.

حمام میر احمد در کاشان

یکی از خلاقیت هایی که در معماری این حمام به کار برده اند این است که روی گنبد های این حمام شیشه های محدب عدسی شکل قرار داده اند. این امر موجب شده است نور حمام کاملا تامین شود. از طرف دیگر از بالای گنبند به دلیل این نوع شیشه به داخل هیچ دیدی وجود نداشت.

مطالب مرتبط
آبشارهای لرستان، جاذبه های طبیعی و زیبای استان لرستان

7. قمصر کاشان

قمصر کاشان
گلابگیری در قمصر کاشان

از جاهای دیدنی کاشان که بسیار معروف است قمصر است. در فصل گلاب گیری این شهر مسافران بسیاری را مهمان خود می کند. این شهر در فصل گلاب گیری بسیار زیبا و بی نظیر می باشد.

اگر در فصل گلاب گیری شما به قمصر سفر کنید می توانید مزرعه هایی با گل های صورتی را ببینید. همچنین از عطر و بوی گل و گلاب لذت ببرید.

8. غار نیاسر از دیدنی های کاشان

 غار نیاسر

یکی از عجیب ترین و جالب ترین جاهای دیدنی کاشان که پیشنهاد می کنیم حتما از آن دیدن کنید غار نیاسر است. مهمترین دلیلی که باعث شده است غار نیاسر مورد توجه قرار بگیرد آن است که حدود  دو هزار پیش این غار توسط دست انسان بنا شود.

باستان شناسان و تاریخ دانان بر اساس شواهدی که در آن جا پیدا کرده اند به این نتیجه رسیده اند این غار برای افراد پیروان مهر و میترا بوده است.

افراد پیرو آیین مهر و میترا مراسمی داشتند که در چند روز با اجرای مراسمی خاص آیین غسل را انجام می دادند. از آن جایی که در این غار چشمه های آب وجود دارد و از طرفی در نزدیکی آن آبشار نیاسر وجود دارد به این نظریه بیشتر اطمینان پیدا کرده اند.

9. آتشکده خرم‌ دشت دیدنی هایی در کاشان

آتشکده خرم‌ دشت

از دیگر جاهای دیدنی کاشان که می توانید از آن دیدن کنید آتشکده‌ خرم‌ دشت است. این آتشکده در دوره ساسانیان بنا شده است. این آتشکده از لحاظ معماری بسیار شبیه به بناهای چهار طاقی واقع در نیاسر دارد.

مطالب مرتبط
کویر مرنجاب با جاذبه‌های گردشی بسیار زیبا و متنوع

10. نوش آباد شهر زیرزمینی

نوش آباد شهر زیرزمینی

از جاهای دیدنی کاشان که بسیار شگفت انگیز است وجود شهر زیرزمینی نوش آباد است. قدمت این شهر زیرزمینی به پیش از اسلام باز می گردد.

این شهر زیرزمینی حدود چهار تا پنج کیلومتر وسعت دارد. همچنین از 3 طبقه تشکیل شده است. این شهر زیرزمینی ساخته ی دست بشر دارای راهرو و اتاق های متعدد است که در برخی از دوران های تاریخ با وجود شواهد پیدا شده از آن استفاده ی نظامی و دفاعی می شده است.

نوش آباد در واقع یک تونل بسیار بزرگ و عمیق است. همچنین این شهر زیرزمینی به عنوان بزرگ ترین شهر زیرزمینی جهان شناخته شده است که در طول تاریخ از آن استفاده های مختلف شده است.

11. حمام فین کاشان

حمام فین کاشان

از معروف ترین جاهای دیدنی کاشان حمام فین کاشان است که در این حمام امیرکبیر به قتل رسیده است. این حمام بسیار بزرگ و سرسبز است و زمانی که وارد آن می شوید بدون شک بزرگی و فضای دلباز آن روح شما را تازه خواهد کرد.

جالب است بدانید به دلیل وجود وجود درختان و گل کاری های زیادی که در این حمام شده است هوای آن نسبت به بیرون آن خنک و مطبوع تر است.

این حمام به اندازه ای بزرگ است که شبیه به عمارت های قدیمی می باشد و درختانی سر به فلک کشیده تمام فضای بیرونی حمام را در برگرفته است.

داخل این عمارت بزرگ حمام های بسیار بزرگی وجود دارد که برای شبیه سازی در آن ماکت هایی مشابه انسان قرار داده اند و همچنین با این ماکت ها لحظه قتل امیرکبیر را نیز بازسازی کرده اند.

مطالب مرتبط
پارک آب و آتش با بیش از 8 جاذبه منحصر به فرد + آدرس

12. روستای ابیانه

روستای ابیانه

یکی از تاریخی ترین جاهای دیدنی کاشان روستای ابیانه است. زمانی که شما وارد این روستا می شوید خانه هایی با خشت قرمز توجه شما را جلب خود می کند. همچنین جالب است بدانید اهالی این روستا همیشه لباس سنتی این شهر را به تن دارند.

شما در این روستا می توانید لواشک های خانگی، میوه های خشک شده و لباس های محلی را خریداری کنید. یا لباس ها را اجاره کنید و با آن عکس یادگاری بیندازید.

13. کاروانسرای مرنجاب

کاروانسرای مرنجاب

یکی دیگر از معروف ترین جاهای دیدنی کاشان کاروانسرای مرنجاب است. این کاروانسرا به دستور شاه عباس در زمان صفویه ساخته شده است.

این کاروانسرای بزرگ در دل کویر بنا شده است و دارای اتاق هایی است که برای استراحت به مسافران با اندک پولی اجاره داده می شود. همچنین در آن جا سفره خانه ای وجود دارد که می توانید وسایل مورد نیاز خود را تهیه کنید.

14. کویر مرنجاب در کاشان

اگر شما نیز از عاشقان کویر گردی هستید باید بگوییم از جاهای دیدنی کاشان کویر مرنجاب است. کویر مرنجاب یکی از بی نظیر ترین کویرهای ایران است که سالانه تور های زیادی مردم را به آن جا می برد. 

مزیتی که این کویر دارد در نزدیکی آن کاروانسرا وجود دارد که می توانید برای استراحت به آن جا بروید. اگر علاقه ای به شب نشینی در کویر را دارید می توان گفت این کویر یکی از امن ترین کویر های ایران است.

15. روستای کله یا کمال الملک

حدود 40 کیلومتر مانده به کاشان روستایی به نام کمال الملک یا کله وجود دارد که بسیار زیبا است. این روستا حالت ییلاقی دارد که در تابستان می توانید از هوای خنک آن بسیار لذت ببرید.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی قشم (12 مورد از بهترین جاذبه‌های دیدنی آن)

این روستا در میان روستا های دیگر در گذشته به مهد علم و فرهنگ شهرت داشته است. همچنین در این روستا عمارت های تاریخی زیادی وجود دارد که دیدن از آن ها خالی از لطف نیست

در آخر:

جاهای دیدنی کاشان به اندازه ای زیبا و زیاد است که با یک بار مسافرت نمی توانید از تمامی آن ها دیدن کنید. از طرفی در فصل سرما به دلیل آب و هوای خشک بسیار سرد خواهد شد؛ در نتیجه بهترین زمان برای سفر به این شهر فصل بهار و اوایل پاییز است.