دریاچه کیو یا به زبان لُری سراو کیاو، یکی از جاذبه‌های گردشی استان لرستان است که در خرم آباد واقع شده است. می‌توان گفت پربازدیدترین منطقه گردشی این شهر است که دقیقا در مرکز شهر قرار دارد. به همین دلیل می‌توان برای فرار از شلوغی شهر، بدون اینکه مسافت طولانی را طی کرد، به منطقه‌ای برای آرامش و تفریح رسید. اما پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با این دریاچه ادامه با متن همراه باشید.

دریاچه کیو؛ دریاچه‌ای درون شهر

وجود دریاچه‌ای که درون شهر باشد، نعمت بزرگی برای ساکنین آن شهر است تا بتوانند ساعات مطلوبی را برای استراحت، تفریح و در کنار هم بودن با خانواده سپری کنند. از نظر جغرافیایی این دریاچه در شمال غرب خرم آباد قرار دارد و اندازه آن حدود 7 هکتار است. البته عمق این دریاچه نیز بین 3 الی 7 متر متغیر است.

جاذبه دریاچه کیو

جالب اینکه منابع آبی مختلفی به تامین آب مورد نیاز این دریاچه کمک می‌کنند که از جمله آنها می‌توان به چشمه آب مخمل‌کوه، چشمه گلستان و چشمه کف دریاچه اشاره کرد. البته آب این دریاچه در فصل پاییز به کمترین عمق خود و حتی خشکی می‌رسید که طی عملیات‌های عمرانی آب چشمه گلستان را به آن منتقل کردند. این دریاچه آب بسیار تمیزی دارد که در کنار هوای پاک می‌توان ازآن لذت برد.

نام‌گیری دریاچه کیو

نکته جالبی که برای بسیاری از گردشگران قابل توجه است، به معنی اسم منطقه‌ای مربوط می‌شود که به آن سفر می‌کنند. مردم این منطقه به این دریاچه سراو کیاو می‌گویند که در واقع سراو به معنی سراب و کیا در زبان لُری به معنی کبود است.

مطالب مرتبط
متل قو با 7 جاذبه گردشی بسیار عالی + مسیرهای دسترسی

جاذبه‌های تفریحی دریاچه کیو

تنها آب و هوا و همینطور زلالی آب دریاچه نیست که سبب می‌شود، گردشگران از قسمت‌های مختلف به این سمت از شهر سفر کنند. بلکه امروزه امکانات تفریحی متعددی نیز برای گروه‌های سنی مختلف در دریاچه کیو در نظر گرفته شده است که شامل گزینه‌های زیر می‌شود:

  • سواری با قایق پدالی در اطراف دریاچه با عمق کمتر و یا قایق موتوری برای قسمت‌های عمیق‌تر
  • امکان استفاده از جت اسکی برای مراجعین در نظر گرفته شده است
  • اسکی روی آب که با ایمنی و آموزش کامل در اختیار افراد قرار می‌گیرد
  • شاتل سواری به عنوان تفریحی جذاب برای این منطقه در نظر گرفته شده است
  • جت بات یکی از تفریحات دیگر دریاچه کیو است

جایی برای غذا خوردن اطراف دریاچه کیو

نکته مهمی که برای سفر سلامت وجود دارد تغذیه مناسب است. از آنجایی که این دریاچه درون شهر است، به راحتی گزینه‌های مختلفی برای تغذیه در اطراف آن می‌توان پیدا کرد. رستوران‌ها با غذاهای سنتی و فست فود مانند رستوران تشریفات، هتل عطر و رستوران زعفران طلایی از جمله گزینه‌هایی هستند که در نزدیکی دریاچه قرار دارند.

تفریح و اوقاتی خوش در اطراف دریاچه کیو

قدم زدن و ایجاد کمپ در اطراف دریاچه کیو یکی از تفریحاتی است که شاید هر هفته بسیاری از افراد در این منطقه آنرا داشته باشند. اطراف این دریاچه پارک‌های متعددی نیز وجود دارد که برای تفریح مناسب هستند. کمپ زدن به عنوان راهکاری برای اقامت چند روزه در کنار این دریاچه کاملا ایمن است که از این طریق می‌توان به مناطق کوهستانی و چشمه‌های اطراف آن در تایم‌های مختلف سفر کرد.

تفریح در دریاچه کیو

وجود محوطه‌های سرسبز، پارک صخره‌ای در ارتفاع و همینطور دریاچه ماهی از جمله قسمت‌هایی هستند که برای بسیاری از بازدیدکنندگان اوقاتی خوش را به جای می‌گذارند. البته وجود زمین گلف در اطراف دریاچه کیو یکی از جاذبه‌های تفریحی است که برای این قسمت از شهر وجود دارد. در کنار آن نیز پارکی برای بازی کودکان وجود دارد و برای سرگرمی آنها می‌توان از این فرصت استفاده کرد.

مطالب مرتبط
تنگ واشی | آشنایی با چگونگی سفر و امکانات دره واشی

کی بریم دریاچه کیو؟

سلیقه‌های مختلفی برای شرایط آب و هوایی متفاوت و دیدن از طبیعت وجود دارد که هر فردی ممکن است طبق آن گزینه‌ای را انتخاب کند. برای برخی از افراد فصل زمستان و برف جذابیت بیشتری نسبت به گرما و آرامش تابستان دارد.

فصل سفر به دریاچه کیو

البته در این بین اکثر افراد بهترین زمانی که می‌توان به دریاچه کیو رفت را تابستان و بهار معرفی می‌کنند که آب و هوایی کاملا مطبوع دارد. اما نکته جالب اینکه این دریاچه در فصل پاییز میزبان برخی از گونه‌های پرندگان است که لک لک، پلیکان و حواصیل از جمله آنها هستند.

نکات پایانی

در این متن یکی از جاذبه‌هایی که برای ایران‌گردی کاملا مشهور است را معرفی کردیم. دریاچه کیو در هر فصلی جاذبه خاصی دارد که افراد مختلفی را به سمت خود جذب می‌کند. نکته مهمی که لازم است در رابطه با منابع طبیعی در نظر داشت، حفظ آنها در مقابل خطرات انسانی است که بهتر است با رفتن به این اماکن در نگهداری از آنها هر فرد سهم خود را داشته باشد.