معبد کک لوک سی یکی از اماکن مذهبی در کشور مالزی می باشد. این معبد یکی از پرطرفدار ترین جاذبه های این کشور محسوب می شود. بدون شک این معبد مذهبی یکی از گزینه های پیشنهادی تمامی آژانس های مسافرتی برای سفر به مالزی است.
در این مکان مدهبی حکاکی های زیبا و باشکوه، مجسمه ها و نقاشی های دیواری در فضای داخلی و خارجی سالن های معابد، بتکده ها، طاق ها و گنجینه های میراث تمدن بودایی زینت بخشیده است. 

مروری بر معبد کک لوک سی

آشنایی با معبد کک لوک سی

معبد کک لوک سی در سال 1891 در جزیره پنانگ واقع در مالزی ساخته شده است. این معبد یکی از بزرگ ترین و بهترین مجتمع های معابد در جنوب شرقی آسیا محسوب می شود. (منبع)

کک لوک سی با میلیون ها تصویر خیره کننده از بودا و صدها اثر حکاکی بی نظیر جلوه داده شده است. داخل و خارج این معبد از مجسمه ها و تابلوهای نقاشی شده معنی دار تزیین شده است. همچنین در این معبد مانند معابد دیگر بتکده و مجسمه هایی وجود دارد که افراد غیر دین بودا را به خود خیره می کند.

این معبد شگفت انگیز و زیبا تنها مرکزی برای فرهنگ چینی و آموزش دین بودا نمی باشد، بلکه دارای گنجینه هایی میراث گرفته منحصر به فرد از دارایی بودیسم ماهایانا و آیین سنتی چینی است. اگر به این معبد و مراسم روزانه نمازگزاران با دقت بیشتری نگاه شود، متوجه آن خواهیم شد، تمام این ها با هماهنگی به هم و نظم بسیار بالا انجام می شود.

مطالب مرتبط
سفر به گرجستان ؛ مرجع کامل راهنمای سفر به این کشور

جاذبه های کک لوک سی

جاذبه های کک لوک سی

معبد کک لوک سی در تپه های شهر آیر ایتام واقع شده است. برای رسیدن به این مکان مذهبی واقع بر تپه، پله های بسیار زیادی را باید طی کرد. اما تاجران و دولتمردانی که به فکر جذب توریست هستند، در طی این مسیر ها غرفه هایی از سوغاتی، خرده فروشی و محصولات محلی را برای فروش بنا کرده اند.

شاید در ابتدا به نظر بیاید این غرفه ها آسیب به سبک و بافت این معبد شگفت انگیز زده باشد. این کاملا اشتباه است. چرا که تمامی آن ها با فرهنگ و نماد های بومی آنجا درست شده اند.

یکی از جذاب ترین مکان هایی که در انتهای این معبد وجود دارد، حوضچه آزادسازی لاکپشت ها می باشد. البته در عموم آن را با نام استخر لاکپشت بیشتر می شناسند. در این حوضچه به راحتی صدها لاکپشت کوچک و بزرگ زندگی می کنند که بازدید کنندگان می توانند با تهیه کنولولوس آبی، از همان فروشندگان نزدیک خوراک این حیوانات را تهیه کنند.

اما از مورد توجه ترین مواردی که بازدید کنندگان را جذب خود می کند. وجود سنگ های گرد بسیار بزرگ در این معبد است که روی آن به زبان چینی شعر هایی یادداشت شده است.

نکات مهم گردشگری در معبد کک لوک سی

نکات مهم گردشگری در معبد کک لوک سی

از آن جایی که در اکثریت مردم وسوسه دیدن معابد چون معبد کک لوک سی وجود دارد، به گونه ای که اگر یکبار به مالزی سفر کنند حتما به دیدن این مکان مذهبی نیز خواهند رفت. اما باید در نظر داشته باشند با وجود محیط بسیار آرام و دارای آرامش صومعه معبد راه بسیار برای کودکان و افرادی با سن خیلی بالا مشکل خواهد بود.
از طرفی این معبد مانند معابد دیگر در عصر بسته خواهند شد و لازم است برای بازدید با زمان کافی و بدون عجله در صبح به کک لوک سی رفت.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی کویت (قشنگترین اماکن تفریحی و گردشی)

نکته ای که بسیار برای اکثریت توریست ها برخورد افراد بودا با آن ها می باشد. آن ها رفتار بسیار محترمانه در عین سکوت خود با بازدیدکنندگان دارند. طوری که بسیار دیده ایم افراد غیر بودا با بت های آن ها عکس های خنده دار یا ساده می اندازند اما شخص بودا به آن ها هیچ بی احترامی نمی کند. شاید این بدان علت باشد که می دانند هر دینی بر خود آن فرد دارای ارزش و احترام است.

مسئله ی دیگر که باعث جذب توریست و عکاسان در این مکان می شود، این است که، عکاسی کاملا در این مکان آزاد است، به گونه ای که بدون بر هم زدن سکوت و آرامش محل عبادت می توانند راحت و بدونه مدت زمان خاصی به راحتی عکاسی کنند. این خود نکته ی با اهمیتی است که علاوه بر بازدید زیاد، دین بودا، نحوه عبادت و مکان معبد ثبت شود. در نتیجه آن در آخر این عکس ها با تمامی دنیا به اشتراک گذاشته می شود.