جاهای دیدنی کرمان شامل اماکن تاریخی متعدد و همینطور جاذبه‌های طبیعت‌گردی بسیاری می‌شود. از معروف‌ترین دیدنی‌های تاریخی در کرمان، ارگ بم است که به گوش خیلی از افراد رسیده است.
اما علاوه بر ارگ بم، گزینه‌های متعددی وجود دارد که بهتر است با سفر به کرمان، از آنها نیز دیدن کرد. در این مقاله به معرفی معروف‌ترین جاذبه‌های دیدنی کرمان خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

آشنایی با مهمترین جاهای دیدنی کرمان

کرمان یکی از استان‌های بزرگ ایران است که در قسمت جنوب شرقی کشور واقع شده است. این استان آب و هوای تقریبا خشک و کویری دارد. اما می‌توان آن را جزء 5 شهر تاریخی ایران معرفی کرد.

این استان برای رده‌های سنی مختلف و همینطور سلایق مختلف، جاذبه‌های متعددی دارد. در ادامه قرار است با معروفترین و دیدنی‌ترین جاهای دیدنی کرمان آشنایتان کنیم. با ما همراه باشید.

ارگ بم؛ یکی از معروفترین جاهای دیدنی کرمان

یکی از بناهای تاریخی که با سفر به کرمان خواهید دید، ارگ بم است. این بنا در لیست میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده است.
البته در سال 1383 در پی زلزله‌ای شدید، آسیب زیادی به ارگ بم وارد شد. پس از این زلزله ارگ بم به عنوان میراث جهانی در خطر مشخص کرد.

جاهای دیدنی کرمان

امروزه قسمت‌های مختلفی از آن را بازسازی کرده‌اند. حدود 15 سال زمان بی وقفه صرف شد تا ارگ بم در حد کافی مرمت و بازسازی شود.
برای بازدید از این ارگ با ابهت لازم است 2 ساعت از مرکز کرمان فاصله گرفت. همیشه این ارگ، گردشگران متعددی را از سراسر جهان به سمت خود جذب می‌کند.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی اصفهان که در سراسر این شهر قرار دارند کدامند؟

بازدید از باغ شازده کرمان

پیشنهاد می‌کنیم حتی وقتی سفر کوتاه به کرمان داشتید، حتما یک یا چند ساعت از وقت خود را برای بازدید از باغ شازده در نظر بگیرید.

این باغ در زمان قاجار ساخته شده و بیشتر از 3 هکتار وسعت دارد. از همان نقطه ورودی شاهد زیبایی و شکوه این باغ مستطیلی شکل خواهید بود.

باغ شازده کرمان

این باغ درختان کشیده و بلندی دارد که در کنار فواره‌ها، حوضچه‌های آب و همینطور راه آب سنگی، به چشم می‌خورند. با ورود به این باغ، حس طراوت و شادابی منتقل می‌شود. آب و هوای مطلوبی را همواره می‌توان با ورود به این باغ شاهد بود.

باغ شازده یکی از جاهای دیدنی کرمان است که در کنار به چشم آوردن معماری و بنای تاریخی، زیبایی و سرسبزی را نیز به چشم می‌آورد. در این باغ قسمتی برای عموم آزاد نیست اما بیشتر قسمت‌های دیگر برای همه قابل بازدید است.

برای رفتن به این باغ باید به 2 کیلومتری شهر ماهان کرمان سفر کرد. روزانه از ساعت 9 صبح الی 12:30 و همینطور 15 الی 18 قابل بازدید است.

بازدید از مجموعه گنجعلی خان

یکی از جاهای دیدنی کرمان که در مرکز شهر قرار دارد، مجموعه گنجعلی خان است. در این مجموعه شاهد مدرسه گنجعلی خان، آب انبار، بازار گنجعلی خان، حمام گنجعلی خان که امروزه به موزه مردم شناسی شناخته می‌شود، ضرابخانه و میدان خواهید بود. هر یک از این قسمت‌ها گزینه‌ای بسیار عالی برای بازدید همه افراد هستند.

معماری این مجموعه به سبک دوران صفوی و معماری‌های مرسوم در اصفهان اجرا شده است. این مجموعه را در زمان شاه عباس، یکی از حاکمان وقت ساخته است.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی شهرکرد | 11 منطقه ی طبیعی و باستانی

بازارگردی در بازار بزرگ کرمان

یکی از تفریحات مهم در طول سفر، بازارگردی است. کرمان به عنوان یکی از شهرها تاریخی، شامل مجموعه‌ای تاریخی برای بازارگردی می‌شود.
بعد از بازار مسقف تبریز، این بازار بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین بازار ایران است.

بازار کرمان بهترین محل برای خرید سوغاتی اصیل کرمان است. راسته زرگری و مسگری را در این مجموعه خواهید دید.
جالب است بدانید با مراجعه به این قسمت از شهر کرمان، می‌توانید از حمام وکیل نیز بازدید کنید که امروزه به عنوان یک چایخانه، پذیرای مراجعین است.

دیدن زیبایی‌های دره راگه کرمان

این دره یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی و از جمله بهترین جاهای دیدنی کرمان است. دیواره‌های بلند این دره رنگی هستند و از سنگ‌های لایه‌ای رسوبی با رنگ‌های مختلف ساخته شده‌اند. در بین این دره‌ها آب روان است که گاهی به دلیل وجود املاح معدنی روی آن رنگ جذابی دارد.

دره راگه به عنوان سومین مجموعه ژئوپارک ایران است. درون این دره آب و هوایی مطبوع وجود دارد که تا حدود 20 کیلومتر وسعت آن امتداد یافته است.

کویر لوت و کلوت‌های آن

جاهای دیدنی کرمان

در بیشتر مناطق کویری، باد و شن‌ها باعث فرسایش سازه‌های مختلف و به ویژه سازه‌های طبیعی می‌شوند. در کویر لوت نیز سازه‌های بر جای مانده از فرسایش طبیعت را کلوت می‌گویند.

جاهای دیدنی کرمان

آنها می‌توانند یکی از جاهای دیدنی کرمان باشند که جذابیت بالایی دارند.
گرم‌ترین نقطه کره خاکی، در این قسمت واقع شده است که باید زمان مناسب برای سفر به آنجا را انتخاب کرد.

غار و زیارتگاه ایوب در ارتفاعات دیدنی

شهر دهج در قسمت شمال غرب کرمان واقع شده است. همچنین کوه ایوب در قسمت جنوب شهر دهج قرار دارد. برای بازدید از غار و زیارتگاه ایوب، باید به این قسمت از شهر کرمان سفر کرد.
این غار در ارتفاع 2 هزار و 700 متری از کوه قرار گرفته است. این کوه ارتفاع 3 هزار و 300 متری دارد که دهانه 50 متری آن به عنوان یکی از دهانه‌های بزرگ برای غارهای ایران شناخته می‌شود.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی قشم (12 مورد از بهترین جاذبه‌های دیدنی آن)

آتشکده آناهیتا از قدیمی‌تری جاهای دیدنی کرمان

یکی از جاهای دیدنی تاریخی که در کرمان قرار دارد، آتشکده آناهیتا است که با نام قلعه دختر یا قلعه کهنه نیز شناخته می‌شود.
برای بازدید از آن باید به تپه‌های شرقی کرمان سفر کرد. این مکان از خشت‌هایی از جنس گل رس خام ساخته شده است.
جالب است بدانید این آتشکده به هدف ستایش آناهیتا، ایزد بانوی آب و باروری، ساخته شده است.

آتشکده زرتشتیان کرمان

برای بازدید از این عبادتگاه، باید به خیابان شهدا و خیابان برزو آمفی در کرمان رفت. در پاره‌ای از تاریخ، این بنا به عنوان عبادتگاه زرتشتیان بود که به عنوان آخرین عبادتگاه آنها نیز شناخته می‌شد.
اطراف آن باغ سرسبزی وجود دارد که برای ساعاتی استراحت و تفریح مناسب است.

بازدید از یخدان مویدی

یخدان مویدی در کرمان، به عنوان بزرگترین یخچال خشتی جهان شناخته می‌شود. این یخدان در خیابان کمیاب، بین میدان بسیج و خیابان رجایی واقع شده است.
ساخت آن به دوران صفوی بر می‌گردد. نام آن را به این علت یخدان مویدی گذاشته‌اند که آب قنات مویدی از قسمت زیرین آن عبور می‌کند.
سقف این یخدان مخروطی است و همین امر موجب به حداقل رساندن میزان جذب نور آفتاب می‌شود. این موضوع خبر از معماری بی نظیر دوران صفوی می‌دهد که حتما باید از آن بازدید کرد.
همچنین در کنار این مخروط‌، دیوارهای بلند 20 متری ساخته شده است که باعث کاهش دمای یخدان می‌شود.

جمع‌بندی

کرمان از جمله شهرهای بزرگ ایران است که قدمت تاریخی دارد.
به همین دلیل بیشتر جاهای دیدنی کرمان را مناطق تاریخی بی نظیر تشکیل داده است. اما مناظر زیبا و بکر کویری در آن نیز می‌تواند گزینه‌ای بسیار عالی برای طبیعت‌گردان و علاقمندان به جاذبه‌های طبیعی باشد.

مطالب مرتبط
قلعه رودخان کجاست؟ هر آنچه از سفر به آن باید بدانید