از معروف‌ترین جاهای دیدنی کرمانشاه می‌توان به بیستون اشاره کرد. علاوه بر بیستون، کرمانشاه جاهای دیدنی متعدد و متنوع بسیاری دارد.
زیرا از نظر تاریخی و فرهنگی کاملا غنی است و امکانات رفاهی امروزی نیز برای قسمت‌های مختلف تا حدودی به کار برده می‌شود. در این مقاله قصد داریم بهترین و دیدنی‌ترین جاهای کرمانشاه را معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

آشنایی با دیدنی‌ترین جاهای کرمانشاه

کرمانشاه استانی کوهستانی در ایران است که در رشته کوه زاگرس واقع شده است. به همین دلیل جای تعجب ندارد اگر بیشتر جاهای دیدنی و تاریخی آن در بخش‌های کوهستانی باشد.

این استان در غرب کشور واقع شده است و در همسایگی استان‌های کردستان، ایلام، لرستان و همدان قرار دارد.
اگر برنامه سفر به غرب ایران را چیده‌اید حتما از جاهای دیدنی کرمانشاه با خبر شوید و به آنها سر بزنید. در ادامه معروف‌ترین مکان‌ها را برای سلیقه‌های مختلف گردشگران معرفی خواهیم کرد.

بازدید از طاق بستان کرمانشاه

فرقی نمی‌کند گردشگران از کدام قسمت کره زمین به این استان سفر کنند؛ چون با سفر به سمت طاق بستان به زیباترین جاذبه این استان سفر کرده‌اند.

طاق بستان شامل مجموعه‌ای از سنگ نوشته‌ها و شکل‌های کنده‌کاری شده می‌شود. این آثار از دوران ساسانیان بر جای مانده است.
هر کدام از قسمت‌های طاق بستان را بنگرید، شاهد آثاری از سنگ‌نگاره‌ها خواهید بود که همچون تابلوهای نقاشی، روایتگر برخی از قسمت‌های تاریخ زمان ساسانیان هستند.

 جاهای دیدنی کرمانشاه

گزینه‌هایی همچون سنگ نگاره‌های خسرو پرویز، نوازندگان سازهای بادی و چنگ، صحنه‌ای از شکار گراز از جمله سنگ نگاره‌های دیدنی در این مجموعه هستند که هر بازدید کننده‌ای را به سمت خود جذب می‌کنند.

مطالب مرتبط
دربند تهران یک منطقه کوهستانی برای تفریحات سالم

جالب است که طاق بستان به عنوان یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه علاوه بر اینکه بخشی از تاریخ را روایت می‌کند، مناظری طبیعی برای دوست‌داران طبیعت را به چشم می‌آورد.
در کنار حجاری‌های برجای مانده از دوره ساسانیان روی کوه‌ها، می‌توان شاهد چشمه آب زلال در مقابل طاق بستان بود.

بیستون؛ از دیدنی‌ترین جاهای کرمانشاه

همانطور که بیان شد یکی از معروفترین جاهای دیدنی کرمانشاه بیستون است.
این مکان دیدنی تشکیل شده از کنده‌کاری‌ها و تراش‌هایی که به دست انسان روی کوه ایجاد شده است. صدها سال است این قسمت به عنوان نمادی از فرهاد، مرد عاشق افسانه‌ای، شناخته می‌شود.

افسانه‌ها می‌گویند فرهاد به عنوان عاشق افسانه‌ای، این کوه را به منظور رسیدن به معشوقه‌اش شیرین، تراشیده است. طبق این افسانه، فرهاد این کار را بر اساس دستور خسرو پرویز که او هم عاشق شیرین بوده است، باید انجام می‌داد.

سوای واقعی یا خیالی بودن این روایت، نباید از زیبایی این کوه صرف نظر کرد.
این محوطه حدود هزار و ششصد هکتار وسعت دارد. شامل بخش‌های تاریخی مختلف و متنوعی می‌شود. برای دیدن این بخش از جاهای دیدنی کرمانشاه لازم است 30 کیلومتر از مرکز شهر کرمانشاه فاصله گرفت. در این قسمت می‌توانید آثاری همچون موارد زیر را شاهد باشید:

  • مجسمه‌ی هرکول به عنوان نماد مردی قوی هیکل با پیاله‌ای در دست
  • کتیبه داریوش که در آن از خاندان هخامنشی و پادشاهی داریوش به تصویر کشیده شده است
  • غارهای مختلف
  • پل بیستون
  • فرهاد تراش
  • گوردخمه برناج

موزه‌های دیدنی کرمانشاه

یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه که طرفداران مخصوص خود را دارد، موزه‌ها هستند. این موزه‌ها به عنوان نمادهایی از تاریخ و فرهنگ کرمانشاه قرار گرفته‌اند. از جمله معروف‌ترین آنها مجموعه‌هایی هستند که در ادامه معرفی خواهیم کرد.

مطالب مرتبط
قلعه الموت کجاست؟ آشنایی با جذابیت‌های آشیانه عقاب

1. موزه پوشاک و زیور آلات کرمانشاه

این موزه در تکیه معاون الملک در بخش ضلع جنوبی عباسیه واقع شده است. در این موزه شاهد لباس‌های محلی اصیل و فاخر کرمانشاه خواهید بود.
در این مجموعه لباس‌های محلی شهرستان‌های زیر گرداوری شده است:
پاوه
گیلانغرب
هرسین
قصر شیرین
و سایر شهرستان‌های اطراف کرمانشاه

2. موزه پارینه سنگی زاگرس

جاهای دیدنی کرمانشاه

این مجموعه یکی از موزه‌های تخصصی در جهان است. در آن آثار پارینه سنگی خاورمیانه وجود دارد.
می‌توان گفت یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه که افراد زیادی را به خود جذب می‌کند، این موزه است که در خیابان مدرس، تکیه بیگلربیگی واقع شده است.
موزه پارینه سنگی زاگرس اولین موزه پارینه سنگی در خاورمیانه است که فریدون بیگلری و مرادی بیستونی آن را در 1386 راه اندازی کردند. در این مجموعه، استخوان‌های باقیمانده از دوره پارینه سنگی ایران و کشورهای دیگر در کنار ابزارهای سنگی به نمایش گذاشته شده است.

3. موزه مردم شناسی کرمانشاه

این موزه در سال 1369 تاسیس شده است. این مجموعه در تکیه معاون الملک در ضلع جنوبی عباسیه واقع شده که آثاری همچون موارد زیر را خواهید دید:
اشیای قدیمی
پوشاک سنتی و قدیمی
آثاری از فرهنگ و تمدن این استان
صنایع دستی
وسایل قدیمی کشاورزی
بافت گیوه
نگارگری
کتابت
لوازم شکار و دامپروری
وسایل روشنایی
گزیده‌هایی از نساجی

تالاب هشیلان یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه

این تالاب در 30 کیلومتری شمال غرب کرمانشاه واقع شده است. جالب است بدانید بیشتر از 100 جزیره کوچک و بزرگ که مساحتی حدود 100 مترمربع دارند، در این تالاب قرار گرفته است. البته این جزیره‌های کوچک وقتی بارندگی زیاد شود، در زیر آب پنهان می‌شوند.
البته باید در نظر داشت که سازمان کل حفاظت از محیط زیست استان کرمانشاه، شکار و تیر اندازی را در این منطقه ممنوع اعلام کرده است.
این بخش برای علاقمندان به طبیعت‌گردی در کرمانشاه مکانی فوق العاده است.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی گیلان ؛ جنگل‌گردی و بازدید از طبیعت زیبا

بازدید از باغ گل‌های کرمانشاه

اگر قصد سفر در تابستان و بهار به کرمانشاه را دارید، بهتر است حتما از باغ گل‌های کرمانشاه دیدن کنید.
در این مجموعه‌ی دیدنی انواعی از گونه گل‌های ایرانی، فرانسوی، ژاپنی و ایتالیایی گردآوری شده است. مقداری بیش از 4 هزار گونه از گل و گیاهان متنوع در کنار آبنماها، زیبایی بسیار چشمگیری را خلق کرده است.

بازدید از طولانی‌ترین غار آبی آسیا

یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه که هیجان برانگیز است، بازدید از غار قوری قلعه است. بومیان به آن قوری قلا می‌گویند و به عنوان بزرگترین غار آبی آسیا نیز معرفی می‌شود. قدمت آن میلیون‌ها سال است و در 25 کیلومتری روانسر واقع شده است.

جاهای دیدنی کرمانشاه

تالارهای مختلفی در این غار آهکی وجود دارد که با نام‌های مختلف معرفی می‌شوند. از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
تالار مسیر برزخ
تالار عروس
تالار بلور
تالار کوهان شتر
تالار مریم

جالب است بدانید غار قوری قلعه به عنوان یکی از هفت آثاری است که به عنوان اثر ملی-طبیعی در یونسکو به ثبت جهانی رسیده است. تصویر زیر برای سقف تالار عروس این غار است.

جاهای دیدنی کرمانشاه

جمع‌بندی

در این مقاله به معرفی معروف‌ترین جاهای دیدنی کرمانشاه پرداختیم. اما گفته می‌شود این استان دارای بیش از 4 هزار مجموعه دیدنی است که هر یک جذابیت‌های خود را دارند.