جاهای دیدنی خلخال بسیار دیدنی و خاص هستند. این منطقه به دلیل کوهستانی بودن دارای آب و هوای مطبوع و خنک است. زمانی که شما به روستاهای این منطقه سفر می کنید روزهای بدون استرس را بدون شک سپری می کنید.

برای رفتن به این منطقه که جزوی از استان اردبیل است پیشنهاد می شود مکان های دیدنی آن را از قبل مشخص کنید تا بتوانید بالاترین سود و خوشگذرانی را از سفر خود داشته باشید. در این مطلب ما برای شما جاهای بسیار بکر و زیبایی را معرفی کرد ایم.

آشنایی با جاهای دیدنی خلخال

جاهای دیدنی خلخال برای گردش

1. روستای لرد

یکی از جاهای دیدنی خلخال روستای لرد است. این روستا از توابع استان اردبیل است. یک روستای بکر با آب و هوای عالی برای دور شدن از تنش های زندگی شهری به حساب می آید.

این روستا دارای مکان های دیدنی زیادی است که می توانید در سفر به آنجا از آن ها دیدن کنید. جاذبه های گردشگری آن شامل موارد زیر است.

  • باغ های زیاد میوه نظیر آلبالو و سیب
  • امامزاده محمد
  • غار سنگی کوخول
  • آق داغ 
  • چشمه‌های طبیعی درمانی
  • چشمه آبشار سبیه خانی

2. جاهای دیدنی خلخال پل معلق

از جاهای دیدنی خلخال که پل معلق پیرتقی است. شما با رفتن به آنجا علاوه بر آن که از طبیعت بکر و هوای تمیز لذت می برید می توانید با رد شدن از روی این پل معلق هیجان وصف نشدنی را تجربه کنید.

پل معلق پیرتقی دارای 60 متر ارتفاع  و طول 165 متر است. زیر این پل رودخانه ای خروشان جریان دارد. اما این امکان وجود دارد که به آنجا بروید و اجازه عبور از آن را به شما ندهند.

مطالب مرتبط
ساحل درختان نارگیل در کیش با تفریحات ساحلی متنوع

چرا که با مرور زمان این پل معلق بازسازی نشده است و احتمال سقوط از آن بسیار زیاد است. بدون شک یکی از پل های خطرناک جهان است. با این وجود بسیاری از افراد برای تجربه هیجان بالا از روی آن رد می شوند.

3. پل پردلیس در خلخال

مکان های زیبای خلخال

از دیگر جاهای دیدنی خلخال پل پردلیس است. این پل روی رودخانه قزل اوزن بنا شده است. با گذر زمان به دلیل ریزش طاق های این پل تنها 5 طاق از آن باقی مانده است. 

جالب است بدانید این پل قدیمی که تنها بخشی از آن باقی مانده است زمانی تنها راه ارتباط برقرار کردن با میانه شهر اردبیل بوده است. البته باید به این نکته اشاره کنیم این پل در آثار ملی ایران در سال 1390 به ثبت رسیده است.

4. دیدن از روستای گلوزان

اگر قصد دارید از جاهای دیدنی خلخال دیدن کنید روستای گلوزان را فراموش نکنید. این روستا بسیار بکر است و بیشتر از 30 خانوار در آنجا زندگی نمی کنند.

این روستا دارای آب و هوای بسیار خنک و تمیز است. جالب است بدانید این روستای بکر در بین چهار کوه قرار گرفته است. در نتیجه برای رفتن به آنجا شما از کوهستان عبور می کنید.

5. گورستان تاریخی شمس‌آباد در خلخال

اگر علاقمند به بازدید از مکان های تاریخی دارید و قصد پیدا کردن جاهای دیدنی خلخال را دارید می توانید از گورستان تاریخی شمس‌آباد دیدن کنید.

در این گورستان قدیمی و تاریخی خلخال سه مقبره بسیار قدیمی وجود دارد. روی این مقبره ها می توان خطوط را پیدا کرد که از خط های کوفی است. از همین رو می توان قدمت بسیار بالای آن پی برد.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی اصفهان که در سراسر این شهر قرار دارند کدامند؟

جالب است برایتان از یکی از باورهای قدیمی مردم این روستا بگوییم. اهالی این روستا از گذشته این اعتقاد را داشته اند اگر یکی از کله قوچ هایی که روی یکی از مقبره قرار دارند را برداند و در آب رودخانه بشویند موجب بارندگی خواهد شد.

6. آبشار سویی

در لیست جاهای دیدنی خلخال آبشار سویی را حتما اضافه کنید. البته بیشتر آن را با نام خلخال سویی می شناسند. این منطقه جایی است جویبارهایی از آن رد می شوند.

این جویبارها از آب برف و باران هایی است که از کوهستان های مرتفع به سمت پایین جاری شده است. این جویبار با آب شفاف مسیری را طی می کند و در آخر به رودخانه قزل اوزن منتهی می شود. البته تمامی آن ها به دریای خزر ریخته می شوند

غارهای دیدنی خلخال

غارهای دیدنی خلخال

1. غار هفت‌خانه جاهای دیدنی خلخال 

از جاهای دیدنی خلخال غار یدی دام یا غار هفت خانه است. این غار تاریخی و قدیم در روستای گرمخانه واقع شده است. جالب است بدانید در این غار آثار زندگی انسان های اولیه یافت می شود. زمانی که شما در این غار قدم می زنید استخوان های پوسیده ای را می بینید که دارای قدمت بسیار بالایی هستند. البته از نوع چینش آن مشخص است که کار دست انسان است.

این غار در خلخال دارای دو در اصلی است. همچنین ارتفاع آن 3 متر است. هوای داخل این غار بسیارخنک است. به ویژه که این غار در کوهستان های برفی قرار گرفته است.

2. غار یخکان

از غار هایی که می توان آن را به جاهای دیدنی خلخال اضافه کرد. غار یخکان که به غار یخی جلال آباد نیز معروف است دارای 2500 متر ارتفاع است.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی یزد ؛ آشنایی با 9 مکان تاریخی و بسیار جذاب

ورودی این غار که سطح آن از آهک پوشیده است بسیار کوچک و تنگ است. اگر بتوانید وارد آن بشوید باید از حفره هایی با ارتفاع 10 متر عبور کنید. 

هوای داخل این غار در خلخال بسیار سرد و مرطوب است. این را به خاطر داشته باشید به احتمال زیاد اگر با خانواده باشید نمی توانید وارد این غار شوید. اما می توانید در خروجی این غار که حوضچه های طبیعی درست شده است لذت ببرید. 

یکی از ویژگی های این غار آن است که اگر بیرون غار هوا گرم باشد داخل این غار بسیار هوا سرد است. چرا که آب در این منطقه دائما در حال تقطیر است. همچنین به دلیل هوای سردی که آنجا است آن آب ها منجمد می شود. به دلیل همین هوای گرم است که انتها و خروجی این غار به دلیل گرم بودن هوا یخ های داخل ذوب می شوند و حوضچه های طبیعی و گوارا را تشکیل می دهند.

در آخر:

جاهای دیدنی خلخال بسیار زیبا و بکر است. اگر قصد آن را دارید که با خانواده سفر کنید بهتر است بیشتر در فصل های تابستان یا بهار به این مناطق بروید. چرا که این مناطق کوهستانی است و دارای آب و هوای بسیار سرد است.