کیش را بهتر بشناسیم

کیش از توابع بندرلنگه در استان هرمزگان است. نام کیش در گذشته قیس بوده است که به مرور زمان به نام کیش تغییر پیدا کرده است. اگر از ساحل شیبکوه به سمت دریا پیشروی کنیم در 12 کیلومتری به جزیره کیش می رسیم. مساحت جزیره کیش 90457 کیلومتر مربع است و دارای 13 روستا می باشد. در حال حاضر جزیره کیش بیش از 20000 نفر جمعیت دارد که بالای 80 درصد آنها به تازگی به آن مهاجرت کرده اند. از نظر زمین شناسی جزیره کیش یک جزیره مرجانی است و در طی سالیان توسط رسوبگذاری مرجان ها روی گنبد های نمکی و آتشفشان های زیر آبی تشکیل شده است.

بر طبق گزارشات نیارخوس دریانورد یونانی کیش در زمان هخامنشیان محل صید مروارید بوده است و بازرگانان زیادی برای خرید مروارید به این جزیره می آمدند و در این جزیره نخلستان و باغستان های فراوانی بوده است. طبق گزارشات سفرنامه نویسانی مانند حمدالله مستوفی، ابن بطوطه و قزوینی جزیره کیش در زمان غزنویان، سلجوقیان، خوارزمشاهیان و مغول از شکوفایی کم نظیری برخوردار بوده است.

آثار تاریخی کیش

ممکن است به دلیل چهره مدرن و تجاری کیش، برای بسیاری وجود آثار تاریخی در کیش غیرممکن به نظر برسد ولی کیش آثار تاریخی زیادی دارد که در زیر به طور مفصل به آنها اشاره خواهیم کرد.

شهر تاریخی حریره کیش

به طور کلی کاوش های باستانشناسی در کیش به مانند سایر نقاط ایران صورت نگرفته است ولی این جزیره پتانسیل بالایی برای کشف آثار به جای مانده دارد. از آثار تاریخی مشهود جزیره کیش می توان به تپه باستانی شهر حریره نام برد. این تپه باستانی 120 هکتار وسعت دارد و شامل عمارت های متفاوتی است که در گذشته متعلق به حکام و فرمانروایان بوده است. عملیات اکتشافی باستان شناسی سه محل مجزا شامل خانه اعیانی، بخش کارگاهی و صنعتی و حمام را در این مجموعه رونمایی کرده است.

خانه اعیانی همانند سایر خانه های اعیانی در جای جای ایران دارای دارای معماری منحصر به فردی است که نشان از این می دهد که این بنا به خانواده ای ثروتمند تعلق داشته است. کاشی کاری های موجود در این عمارت را میتوان شبیه کاشی کاری دوره ایلخانی در تخت سلیمان و سلطانیه دانست.

در بخش دیگر تپه باستانی شهر حریره، در کنار دریا سازه ای کشف شده است که دارای کانال های افقی و چاه های متعدد است که هنوز کاربری آنها مشخص نشده است. اما به نظر می رسد که این سازه برای سهولت وارد شدن به دریا ساخته شد است.

در بخش دیگر تپه باستانی حریره، حمامی با مساحت 500 متر مربع شامل صحن ها و اتاق های زیادی است که با توجه به اندازه آن به نظر می رسد مصرف شخصی داشته است و متعلق به صاحب خانه اعیانی داشته و جنبه عمومی نداشته است. با توجه به کاوش های باستان شناسی به نظر می رسد که این حمام از قدیمی ترین حمام های ایران است و می توان آن را به دوره ایلخانی و تیموری نسبت داد.

قنات  و پایاب ها

با توجه به گسترش قنات ها در بیشتر نقاط ایران و گسترش بیشتر طولی آنها نسبت به قنات های کیش، طول قنات در کیش مورد توجه نیست ولی به دلیل شیب کم جزیره این قنات در جزیره کیش و گذرگاه های وسیع، به آنها لقب قنات آب انبار داده اند که احتمالا در گذشته مکانی برای مخفی شدن هم بوده است.

پایاب ها در واقع پله هایی هستند که با شیب تندی از سطح زمین به قنات ها می رسند و معمولا طوری ساخته می شود که نور خورشید  به پله آخر برسد تا برای روشنایی مشکلی به وجود نیاید و معمولا آخرین پله را وسیع درست می کنند تا محلی هم برای استراحت باشد.

آب انبار 

یکی از روش های ذخیره آب آشامیدنی در گذشته  در بسیاری از شهر های ایران و از جمله جزیره کیش، ساخت آب انبار بوده است. در سال 1372 جهت جمع آوری آب های سطحی، یک آب انبار دو قلو با پنج بادگیر به سبک معماری سنتی یزدی در محل یک آب انبار باستانی در محدوده شهر حریره در نزدیکی مجموعه درخت سبز ساخته شد.

با توجه به ساخت و سازهای کیش و از بین رفتن مسیر آبهای سطحی منتهی به آب انبارهای سنتی، این آب انبارها کاربری اصلی خود را از دست داد و امروزه از دستگاه های آب شیرین کن برای تهیه آب شیرین استفاده می شود. معماری خاص این بنا یاد آور روزگار گذشته و برای گردشگران بسیار جالب و دیدنی است.

آب انبار کیش

کشتی یونانی

یک کشتی در یک روز گرم تابستان در چهارم مرداد سال 1345 خورشیدی از بندر امام خمینی عازم یونان بوده که در عرض جغرافیایی 26 و 20 درجه شمالی و طول جغرافیایی 53 و 54 درجه شرقی به گل نشست. با تلاش های  هشتاد روزه اورینوکو، یدک‌کش هلندی، بیرون کشیدن این کشتی انجام نشد. اطلاعات بدست آمده از شرکت بیمه لویدز لندن نشان دهنده این است که این کشتی در زمان به گل نشست متعلق به کشور یونان و بنام کالاف بوده است. این کشتی  با نام های همدان سیروس و سیروس فارس در مالکیت خطوط کشتیرانی ایران در تردد بوده است. امپراطور و نچرالیست از نامهای دیگر این کشتی است.

جاذبه های گردشگری کیش

از آنجایی که این جزیره از گذشته تا کنون  تنها به مقصد گردشگری و تجارت رونق داشته است، لذا از جاذبه های گردشگری زیادی برخوردار است که در زیر به طور مفصل درباره آنها توضیح داده خواهد شد.

جاذبه های طبیعی کیش

از زیباترین جاذبه های طبیعی گردشگری کیش می توان به سواحل، بوستان ها، منطقه جنگلی، روستاها و آکواریوم شیشه ای اشاره کرد. 

سواحل و بوستان های کیش

سواحل کیش از زیباترین سواحل دنیا به حساب می آیند. خط ساحلی در کیش به نسبت مساحت آن بسیار کم نظیر و گسترده است. این سواحل از ماسه های نقره ای پوشیده شده اند که در دنیا بی نظیر است و تنها در جزایر خلیج فارس دیده می شود. این سواحل به دلیل رشد مرجان ها در آن از آبی روشن و شفاف برخوردار هستند که به زیبایی آن اضافه کرده است. در جزیره کیش بسیاری از بوستان ها در امتداد ساحل ساخته شده اند که محل مناسبی برای پیاده روی است لذا در این بخش به معرفی بوستان و پارک های ساحلی می پردازیم.

پارک ساحلی سیمرغ

این پارک در ضلع جنوب شرقی جزیره در بین خیابان جهان و جاده مخصوص دوچرخه سواری قرار دارد. با رفتن به این پارک از جذابیت های پارک و ساحل توامان بهره مند خواهید شد.

پارک سیمرغ کیش

پارک ساحلی مرد ماهیگیر

برای گذراندن یک بعد از ظهر دلپذیر می توانید به کرانه شرقی این جزیره و به پارک ساحلی مرد ماهیگیر بروید. این بخش از ساحل دارای درختان پر سایه ای است که می تواند مامنی برای گذراندن خستگی یک خرید یا گردش روزانه  باشد.

مرد ماهیگیر کیش

پارک ساحلی مرجان

پارک ساحلی مرجان از دیگر پارک های ساحلی است که در آن می توانید در زمان هایی برای استراحت در بین خریدهای سوغات به آن سر بزنید. این پارک دارای خدمات رفاهی مانند رستوران و آلاچیق برای گذران وقت و خستگی در کردن است.

ساحل مرجانی کیش

پارک ساحلی میرمهنا

این پارک در ساحل شمال غربی جزیره واقع شده است که اسکله تاریخی تفریحی میرمهنا هم در آن قرار دارد. این پارک ساحلی دارای دو بخش است که بخش اول آن ساخته شده و بهره برداری می شود و بخش دوم آن در دست احداث است.  در بخش اول پارک به مساحت حدود 41 هزار متر مربع با مسیرهای پیاده روی، آلاچیق ها، باربیکیوها، مسیر دوچرخه، چند بوفه، چایخانه، نمازخانه ساحلی، بازار عرب ها، کتابخانه عمومی و پارکینگ برای  پذیرای از گردشگران است. گردشگران در این پارک ساحلی می توانند از تماشای لاک پشت های آزاد لذت برد.

اسکله تفریحی میرمهنا هم در شمال جزیره در این پارک قرار دارد که در آن می توان به ماهی گیری، پیاده روی و قایق سواری پرداخت.

میرمهنا کیش

اسکله تفریحی

این اسکله مجموعه ای از امکانات تفریحی مانند جت اسکی، قایق پدالی، ماهیگیری و پارویی، سه چرخه های آبی، غواصی و قایق های با کف شیشه ای برای استفاده گردشگران بنا شده است.

پارک دلفین و باغ پرندگان کیش

مجموعه تفریحی پارک دلفین با مساحتی حدود ۱۰۰ هکتار در جنوب شرقی جزیره کیش واقع شده است. این مجموعه شامل فضای سبز با انواع گونه‌های مختلف گیاهی، باغ پرندگان و اولین دلفیناریوم در ایران است.

در دلفیناریوم این مجموعه گونه‌های مختلفی از پستانداران دریایى از جمله دلفین، شیر دریایی شمالى، شیر دریایى جنوبى، گربه دریایى شمالی، گراز دریایی و پنگوئن نگهداری می‌شوند. این پستانداران دریایى در استخرهایی با حجم ۱۸۰۰۰ متر مکعب پر شده از آب دریا نگهدارى می‌شوند. فضای سبز پارک دلفین دارای بیش از یکصد گونه گیاهی از جمله هزاران درخت نخل، بنجامین‌هاى بسیار بزرگ، درختان لو (انجیر معابد)، اوکالیپتوس، آکاسیا، مورد، کهور، گل ختمى، شیشه شور، تکوما، سیاه نوفیلد، کند کارپوس، جونیا پروس است و بیش از ۲۵ گونه کاکتوس و سایر گیاهانی که با اقلیم جزیره کیش سازگار هستند پرورش داده می شود. 

دلفین کیش

باغ پرندگان

این باغ شامل ۵۷ گونه پرنده از جمله پلیکان، شترمرغ، طوطی ماکائو، انواع گوناگون لک لک، توکان، تورکو، قو، پنگوئن آفریقایی و گونه‌های نادری چون تمساح پوزه کوتاه نگهداری می شوند. این باغ  بی شک یکی از منحصر به فردترین مراکز نگهداری جانوران در ایران می‌باشد.

نخلستان های جزیره کیش

در سفرنامه های گردشگران گذشته از نخلستان های انبوه جزیره کیش بسیار گفته شده است که باغ بهشت تنها نخلستان باقیمانده از ادوار گذشته است. این نخلستان در غرب پارک دلفین قرار دارد و در هنگام غروب خورشید از زیباترین مناظر کیش به حساب می آید.

نخل کیش

باغ راه ایرانی

باغ راه ایرانی در واقع یک مسیر پیاده روی است که در جای جای آن از بناهای معروف شهر های ایران ساخته شده است و با گذر از این باغ می توانید از جاذبه های گردشگری دیگر شهرهای ایران هم باخبر شوید. پس از گذر از دروازه کرمان وارد منطقه ای می شوید که پا گذاشتن به آن سیل عظیمی از کبوتر ها به پرواز در می آیند، اینجا سایت پرندگان است. در همه جای دنیا سایت پرندگان یک مکان طبیعی گردشگری است که نمونه بارز آن سایت پرندگان ونیز است.

گذر طبیعت

این گذر هم مانند باغ ایرانی یک مسیر پیاده روی است که در آن مجسمه های فایبرگلاسی از پرندگان، آهوان و لاک پشت های جزیره کیش به چشم میخورد. نیمکت هایی هم در زیر سایه درختان برای استراحت تعبیه شده اند. 

گذر هنرمندان

ضلع شرقی خیابان سنایی، جلوه گاهی برای سردیس هایی از هنرمندان شاخص ایران است. بسیار از گردشگران که به کیش سفر می کنند در این محل با این مجسمه ها عکس یادگاری می گیرند. سردیس های هنرمندان از هر شاخه مانند معماری، نقاشی، موسیقی، خوشنویسی، بازیگری، ساز و آواز، نویسندگی و شعر در این گذر به چشم می خورد. ناگفته نماند سردیس هایی از چهره های پرآوازه مانند امیر کبیر هم دیده می شود.

گذر هنرمندان کیش

موزه و نماد شهر کیش (در حال ساخت)

موزه شهر کیش در مساحتی به وسعت 61 هکتار در ساحل غربی این جزیره در حد فاصل کشتی یونانی و کلبه هور قرار دارد. ساختمان این موزه به شکل یک صدف که در آن مروارید قرار دارد طراحی شده است که طول 50 متری دارد. طبقه همکف موزه 3500 متر وسعت دارد و شامل 4 سالن گالری، آمفی تئاتر، اداری، کافی شاپ و کارگاه آموزشی است. در محوطه نماد کیش یک پیست دوچرخه سواری هم به طول 3 کیلومتر وجود دارد.

نماد کیش

کلبه هور

کلبه هور دماغه ای صخره ای در غربی ترین بخش جزیره کیش است که وجود بسیاری از ماهیان، صدف ها و لاک پشت ها در این منطقه سبب شده گردشگران زیادی این بخش از ساحل کیش را برای ماهیگیری انتخاب کنند. این منطقه برای علاقه مندان به غواصی نیز جذابیت خاصی دارد.

در کلبه هور برای رفاه گردشگران فضای تفریحی مناسبی شامل آلاچیق، نیمکت، باربیکیو و نورافکن های بزرگ است. در این بخش از ساحل مانند دیگر نقاط شمالی جزیره کیش، رشته کوه های جنوب استان هرمزگان و ساختمان های بندرهای چارک و آفتاب دیده می شود.

از طرفی هم لنج به گل نشسته در ساحل جلوه خاصی به ساحل کلبه هور داده است. این لنج که در حدود ده سال گذشته به گل نشسته بر خلاف کشتی یونانی که نشانگر رونق تجارت بین المللی کیش در گذشته است، نمادی از کار و تلاش بومیان جزیره کیش در شغل سنتی ماهیگیری است.

درخت سبز

درخت سبز کهنسال‌ترین درخت لور (انجیر معابد) جزیره است و احتمالا بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ سال عمر دارد. بر شاخه های این درخت، گره هایی با نخ یا پارچه زده شده است که در نگاه اول آن را به نوعی مقدس می نمایاند. گروهی از مردم عقیده دارند که این درخت شگون دارد و به همین دلیل به قصد برآورده شدن نیازشان پارچه‌هایی به شاخه‌های آن می‌بندند.

در انتهای طولانی ترین مسیر آبرفتی باستانی کیش، آب‌های سطحی به قسمتی از منطقه شمالی جزیره که به دره پرتغالی‌ها معروف است سرازیر می‌شوند، از این رو این منطقه از سرسبزی خاصی برخوردار است. در اطراف یکی از کهنسال‌ترین درختان لور جزیره، مجموعه درخت سبز احداث شده است.

سرسبزی محوطه ساختمان‌ها، نرده‌های چوبی و پیاده‌روهای این مجموعه، تصویری از مناطق شمالی کشور را تداعی می‌کند. اما یکی از عواملی که سیاحت‌کنندگان را به این نقطه می‌کشاند، هیبت افسانه‌ای درخت سبز است. در مجموعه درخت سبز انواع امکانات رفاهی برای گردشگران تعبیه شده است. این مجموعه با فاصله کمی از شهر حریره و آب انبار شهر کیش قرار دارد.

روستای باغو

روستای باغو از معدود مناطق روستایی جزیره کیش است که در گذشته مردم کیش در آن سکونت داشته اند. این روستای کهن جز چند خانواده دامدار ساکنان دیگری ندارد و بافت سنتی آن حفظ شده است. در گذشته حاصلخیزی این منطقه زبانزد بوده است. 

در چند سال اخیر با احداث آبشخور هایی در این روستا برای آهوان، حضور گله ها در این روستا برای مردم و گردشگران جذابیت داشته است.

در اطراف این روستا با برپایی چادر هایی آداب و رسوم مردم جزیره، روش پخت غذاهای سنتی، چگونگی خنک نگه داشتن آب در گرمای تابستان و معرفی مراسم هایی مانند ازدواج به نمایش گذاشته شده است.

در اطراف روستا بیشه انبوهی از درختان لور زیبایی چشمگیری دارد و پارک جنگلی دلیران با وسعت 60 هکتار در این منطقه احداث شده است.

شهر زیر زمینی کاریز

قنات یا کاریز کیش 2500 سال قدمت دارد و از دیرباز آب آشامیدنی مردم این جزیره را تامین می کرده. امروزه این قنات کاربری اصلی خود را از دست داده است و تنها جنبه گردشگری دارد. بنای این قنات 10000 متر مربع وسعت دارد و در عمق 16 متری زیر زمین بنا شده است. در بازسازی این قنات تاریخی، کوشیده شده است تا با حفظ بافت قدیمی آن کاربری جدیدی برای استفاده از آن ایجاد شود. این بنا شامل غرفه های صنایع دستی، موزه، سالن آمفی تئاتر، کنفرانس، رستوران و کافی شاپ است که پذیرای گردشگران جزیره کیش است.

کاریز کیش

خانه مردم شناسی بومیان کیش

این خانه در محوطه ای به متراژ 1200 متر مربع با 200 سال قدمت برای معرفی آداب و رسوم، فرهنگ، معیشت و صنایع دستی با هدف اشتغال زایی و توسعه گردشگری پایدار بنا شده است. خانه مردم شناسی بومیان کیش در محله سفین قدیم واقع است. صاحب اصلی خانه مرحوم حاج عبدالله بن شاهین شخصیت معروف و محبوب کیش در 80 سال گذشته ، تاجر مروارید و صاحب یکی از بزرگترین لنج های بادبانی آن زمان بود که به حرفه نجاری و گلافی ( لنج سازی ) نیز مهارت داشت و این منزل از سه نسل قبل از خود به ارث برده بود. این خانه دارای دو حیاط ( مجلسی و عمومی) و 15 اتاق با کاربری های مختلف است. این خانه در قدیم به عنوان مکتب خانه استفاده می شده است و بسیاری از بومیان در این خانه خاطره دارند.

موزه کیش

کی به کیش سفر کنیم؟

اگر قصد سفر هوایی به جزیره کیش را دارید در روزهای تعطیل به سفر نروید چون معمولا در روزهای آخر هفته و تعطیلات رسمی بهای بلیط از روزهای دیگر گرانتر است که در آخر هفته های فصل زمستان قیمت ها از هر زمان دیگر بیشتر است.

اگر کار اداری ندارید و کارمند نیستید بهتر است بعدازظهر سفر کنید چون صبح ها هم بلیط ها گران تر هستند و هم مسافران بیشتری وجود دارد. بلیط های لحظه آخری که چند ساعت به پرواز آنها مانده است را هم فراموش نکنید. خرید بلیط لحظه آخر برای صرفه جویی در هزینه ها راه حل خوبی است.

بهترین فصل برای سفر به کیش در فصل پاییز و زمستان است چون در فصل بهار و تابستان گرمای هوا ممکن است برای غیربومیان آزار دهنده باشد. از میان ماه های فصل پاییز و زمستان، دو ماه مهر و اسفند برای مسافرت بهتر است چون در این فصل تراکم مسافر کم است و جزیره خلوت تر است. همانطور که گفته شد آخر هفته ها هم بلیط ها گرانتر هستند و هم شهر شلوغ تر است بنابراین برای سفر روزهای وسط هفته را انتخاب کنید.

اگر سفر زمینی را برای رفتن به کیش انتخاب کرده اید، می توانید. با خودروی شخصی خود به بندرعباس بروید و با کرایه ای خود به همراه همراهانتان و وسیله نقلیه تان سوار کشتی شوید و به جزیره کیش سفر کنید.

راه دیگر سفر زمینی با قطار و اتوبوس است. این روش به این صورت است که خود را با قطار و یا اتوبوس به بندر عباس یا بندر چابک برسانید و از آنجا با لنج های مسافربری به جزیره کیش بروید.

سفر شهری در جزیره کیش چگونه است؟

در جزیره کیش از راه های مختلفی می توانید به سفر درون شهری خود بپردازید. در کیش تاکسی خطی، تاکسی تلفنی، خودروی کرایه ای شخصی و اتوبوس برای سفرهای درون شهری در نظر گرفته شده است.

اتوبوس و تاکسی مانند هر شهر دیگر در ایران است. کرایه خودروی شخصی در کیش به این صورت است که شخص کرایه کننده باید گواهینامه، شناسنامه و کارت ملی را حتما باید به همراه داشته باشد و مبلغی یا چکی به شرکت کرایه دهنده خودرو می دهد که بستگی به مدل خودرو دارد و قراردادی بین طرفین امضا می شود و شخص کرایه کننده می تواند خودرو را تحویل بگیرد.

ساعت کاری در جزیره کیش چند است؟

 • ساعت کاری بانک ها 8 تا 13.30 و 17 تا 19 است (تمامی بانک ها در این جزیره شعبه دارند).
 • ساعت کاری ادارات 7.30تا 14.30 و 17.30 تا 20 است
 • ساعت کاری مراکز خرید از 6 تا 13.30 و 17 تا 23 است.

در شرایط اضطراری در کیش کجا برویم؟

در جزیره کیش بیمارستان مجهز، درمانگاه ها و داروخانه های متعددی برای خدمت رسانی ایجاد شده است. بیمارستان کیش (تاسیس 1372)، مرکز بهداشت کمپ سحر، مرکز بهداشت بوعلی، کلینیک شهید ستاری، کلینیک مهر کیش، داروخانه های عمید، پدافند هوایی، پردیس کیش، سالار کیش، سها و داروخانه مرکز بهداشت بوعلی و مهر کیش از جمله امکانی هستند که در شرایط اضطراری سلامتی می توانید از آنها استفاده کنید. همچنین شماره های 118 برای اطلاعات، 199 اطلاعات پرواز، 115 اورژانس برای تماس های اضطراری تعبیه شده اند.

لیست هتل های جزیره کیش

جزیره کیش چون مقصد بسیاری از گردشگران است لذا هتل های فراوانی دارد. در ادامه به لیست برخی هتل های معروف کیش را با شما در میان خواهیم گذاشت.

مطالب مرتبط
مراکز خرید مشهد به همراه آدرس و خدمات ارائه شده آنها

هتل های 5 ستاره کیش

 • هتل ایران
 • هتل پارمیس
 • هتل پالاس
 • هتل داریوش
 • هتل شایان
 • هتل ترنج
 • هتل مارینا پارک

هتل داریوش کیش

هتل های چهار ستاره کیش

 • هتل آرامیس
 • هتل سارا
 • هتل ارم کیش
 • هتل سورینت مریم
 • هتل سورینت صدف
 • هتل لوتوس
 • هتل هلیا
 • هتل گاردنیا
 • هتل فلامینگو
 • گراند هتل
 • هتل صدف

هتل کوروش کیش

هتل های سه ستاره کیش

 • هتل آبادگران
 • هتل آرامش
 • هتل آفتاب شرق
 • هتل پارس نیک
 • هتل آنا
 • هتل دیدنی ها
 • هتل جام جم
 • هتل سیمرغ
 • هتل فانوس
 • هتل سورینت تاپ رز
 • هتل تعطیلات

هتل بین الملل کیش

هتل های دو ستاره کیش

 • هتل آرا
 • هتل خاتم
 • هتل آسیا
 • هتل سان رایز
 • هتل شباویز
 • هتل اسپادانا
 • هتل گلدیس
 • هتل پارسیان کیش
 • هتل قائم

هتل ساحلی کیش

هتل آپارتمان های دو و یک ستاره

 • هتل پانیذ
 • هتل ستاره کیش
 • هتل فارابی

لیست مراکز خرید جزیره کیش

 • بازار پردیس 1 و 2
 • بازار پارس خلیج
 • بازار پانیذ
 • بازار مریم
 • بازار مروارید
 • بازار عربها
 • بازار ونوس
 • مرکز تجاری کیش
 • زیتون بازار مرجان
 • مرکز خرید

خرید کیش

لیست رستوران های جزیره کیش

در این جا لازم است عرض کنم که در جزیره کیش به طور کلی دو نوع رستوران وجود دارد، رستوران هایی که موسیقی زنده دارند و رستوران هایی که صرفا غذا سرو می کنند. رستوران هایی که موسیقی زنده دارند معمولا تا چهار برابر گرانتر از بقیه رستوران ها هستند.

 • رستوران کوه سنگی
 • رستوران میرمهنا
 • فودلند کیش
 • رستوران توتی فروتی
 • رستوران شاندیز صفدری
 • رستوران سنتی پوریا
 • رستوران پارمیس پالاس
 • رستوران رویال استار
 • رستوران خانه سوخاری
 • رستوران پدیده کیش
 • رستوران پایاب
 • رستوران بابا قدرت
 • رستوران انرژی
 • رستوران دیدنی ها
 • رستوران نهنگ سفید
 • رستوران خاطره
 • رستوران عمو اکبر
 • رستوران رویال استار
 • رستوران خانه اسپاگتی
 •  فود  کورت دامون

رستوران کیش