جاهای دیدنی لرستان به اندازه ای با شکوه و زیبا است که با یکبار مسافرت به این استان بدون شک عاشق آن جا می شوید. در کنار مناطق بکر و آب و هوای تمیز مهمان نوازی و مهمان دوستی مردم ساکن این استان لذت سفر را برای شما چند برابر می کند. در این مطلب شما با بهترین مکان های دیدنی این استان آشنا خواهید شد.

معرفی جاهای دیدنی لرستان

قلعه فلک الافلاک از جاهای دیدنی لرستان

1. قلعه فلک الافلاک

زمانی که صحبت از جاهای دیدنی لرستان می شود یکی از معروف ترین قلعه های تاریخی این منطقه به نام فلک و الافلاک به یاد می آید. این قلعه تاریخی یکی از شاخص ترین نمادهای این شهر است.

این قلعه در دوران ساسانیان بر روی یک تپله ای که مشرف به خرم آباد هست ساخته شده است. از همین رو زمانی که شما به دیدن این قلعه ی پر رمز و راز می روید می توانید تقریبا همه جای شهر را از آن جا نگاه کنید.

البته باید به این نکته اشاره کنیم زمانی که شما از قلعه فلک الافلاک دیدن کنید می توانید به موزه ی مردم شناسی که در آنجا تهیه و ساخته اند نیز دیدن کنید.

2. دریاچه گهر از جاهای دیدنی لرستان

دریاچه گهر بدون شک یکی از زیباترین دریاچه های کشور ایران است. این دریاچه ی زیبا هر سال گردشگران زیادی را مهمان خود می کند. از همین رو اگر قصد سفر به جاهای دیدنی لرستان را دارید این طبیعت زیبا را از دست ندهید.

دریاچه گهر یکی از بزرگ ترین دریاچه های دارای آب شیرین در ایران است. همچنین جالب است بدانید این طبیعت دارای تنوع زیادی از گونه های گیاهی و حیوانی دارد که به سختی در مناطق دیگر می توان این گونه ها را پیدا کرد.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی همدان (آشنایی با 16 مکان تفریحی و تاریخی)

اگر از جمله افرادی هستید که به طبیعت گردی علاقه بسیار زیادی دارید باید بگوییم این منطقه ی زیبا را از دست ندهید؛ چرا که این دریاچه در کنار کوه اشترانکوه قرار گرفته است و منظره ی چشم نوازی دارد. همچنین شما به راحتی می توانید به دلیل ساحل ماسه ای که دارد به راحتی در آن جا کمپ بزنید و با روشن کردن آتش شبی رویایی را در آنجا بگذرانید.

3. آبشار بیشه در لرستان

آبشار بیشه در لرستان

از دیگر جاهای دیدنی لرستان آبشار بیشه است. جالب است بدانید این آبشار در میراث طبیعت ایران نیز به ثبت رسیده است. این آبشار به اندازه ای رویایی است که با دیدن آن روحتان به وجد خواهد آمد. در اطراف این آبشار جنگل های انبوه از درختان بلوط وجود دارد.

برای رسیدن به این منطقه می توانید هم با ماشین شخصی خود بدون نگرانی از جاده های خاکی به آن جا بروید. همچنین می توانید سوار قطار خرم آباد شوید و در ایستگاه دورود پیاده شوید.   

4. دره خزینه در استان لرستان

دره خزینه در استان لرستان

یکی دیگر از جاهای دیدنی لرستان دره خزینه است که جالب است بدانید یک دره مشابه به این دره در آمریکا وجود دارد.

این دره ی حیرت انگیز به دست طبیعت درست شده است. این گونه که در طی سال های زیاد آب با خروش فراوان سنگ های این صخره را فرسایش داده است و این صخره ی اعجاب انگیز را به وجود آورده است.

باید بگویم اگر مانند بسیاری از صخره نوردان و کوهنوردان عاشق آدرنالین و هیجان هستید می توانید زمانی که به دره خزینه رفتید بر روی پل معلق آن راه بروید.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی اهواز ؛ از رود کارون تا تفریحات متنوع

درباره ی این پل معلق و قدیمی اگر بخواهید بدانید باید بگوییم این پل هیجان انگیز ارتفاعی حدود ۸۵ متر و طولی حدود ۱۱۲ متر دارد. برای لمس کردن هیجان آن تنها کافیست تصور کنید بالای یک برج ۳۰ طبقه ایستاده اید. 

5. دریاچه کیو از دیدنی های لرستان

دریاچه کیو از دیدنی های لرستان

یکی از جاهای دیدنی لرستان که بسیار شگفت انگیز م باشد دریاچه کیو است. دلیل این شگفت انگیزی وجود این دریاچه ی طبیعی و زیبا دقیقا در وسط شهر است. همین امر موجب شده است گردشگران زیادی برای تفریح به این محل زیبا بیایند.

از آن جایی که موقعیت مکانی این دریاچه ی طبیعی در وسط شهر است در نتیجه دسترسی به امکانات نیز بسیار راحت است. در این مجموعه ی تفریحی شما می توانید از قایق سواری، جت اسکی در آب نیز استفاده کنید. همچنین جالب است بدانید در فصل هایی خاص پرندگان مهاجر زیادی به این دریاچه مهاجرت می کنند.

6 دشت لاله‌های واژگون در طبیعت لرستان

اگر علاقه دارید تا به بزرگ ترین دشت لاله های واژگون جهان بروید تنها کافیست به استان لرستان سفر کنید. این دشت باشکوه و زیبا از جاهای دیدنی لرستان محسوب می شود که پیشنهاد می کنیم رفتن به آن جا را از دست ندهید.

این دشت رویایی با رنگ سرخ در شهرستان الیگودرز استان لرستان قرار دارد. جالب است به شما بگوییم زمانی که شما به این دشت سفر می کنید شاهد دو نوع لاله ی بسیار کمیاب هستید ( سوسن چلچراغ و اشک مریم).

وسعت این دشت پر از لاله های زیبا و رویایی از جنوب شرقی الیگودرز آغاز شده و تا دامنه های رشته کوه زیبای زاگرس ادامه پیدا کرده است. همچنین به خاطر داشته باشید برای دیدن این دشت باید در بهار به این استان سفر کنید.

مطالب مرتبط
ترکمن صحرا با معرفی منابع گردشگری و طبیعت‌گردی آن

7. غار کلما کره در لرستان

غارها همیشه یکی از جاذبه های گردشگری هر شهری محسوب می شود. حتی شنیدن نام غار وجود انسان را به وجد می آورد. اگر قصد دارید از جاهای دیدنی لرستان دیدن کنید می توانید غار کَلما کَره را به لیست خود اضافه کنید. این غار در شهرستان پل دختر واقع شده است.

دوباره این باید بگوییم کاملا آهکی است و دمای داخل آن بسیار مطبوع و خنک است. باستان شناسان از این غار قدیمی بسیاری از وسایل دوره هخامنشیان و ساسانیان را استخراج کرده اند. اما متاسفانه بیشتر این آثار باستانی با ارزش در موزه های خارج از ایران نگهداری می شوند.

8. بام لرستان

بام های هر شهری یکی از دیدنی ترین منظره هایی است شب می تواند افراد زیادی را برای تفریح یا خلوت کردن با خود به آن جا بکشاند. یکی از جاهای دیدنی لرستان بام این استان است که در بالای کوهی به نام مدبه قرار گرفته است. 

تا به این جای این مطلب هرجای دیدنی و بی نظیری که از این استان نام بردیم بسیار سرسبز بود. اما این منطقه کاملا خالی از پوشش گیاهی است. اما زمانی که شما به بالای این بام می روید می توانید منظره ی بی نظیر شهر را زیر پای خود نظاره گر باشید.