آبشارهای لرستان از جاذبه های گردشگری این استان زیبا می باشد که هر ساله به خصوص در فصل بهار و تابستان گردشگران زیادی به آن جا می روند.

رسیدن به برخی از این آبشار ها بسیار آسان است به همین دلیل خانواده ها و تورهای گردشگری زیادی به آن جا سفر می کنند.

جالب است بدانید استان لرستان دارای 33 آبشار دائمی است و این مسئله باعث می شود گردشگرانی که علاقه زیادی به سفر های زمستانی دارند با تجهیزات لازم به این مناطق سفر کنند.

در ادامه ما قصد داریم شما را با این آبشار های حیرت انگیز در استان لرستان آشنا کنیم.

آبشار های لرستان

1. آبشار افرینه در لرستان

آبشار افرینه در لرستان

یکی از آبشارهای لرستان که در تمام فصل ها می توانید به آن جا سفر کنید آبشار افرینه است. این آبشار در کنار روستایی به نام افرینه قرار دارد.

برای رسیدن به این روستا باید در جاده ی خرم آباد که به سوی اندیمشک می رود حرکت کنید. در حوالی همان روستا شما به این آبشار 4 فصل خواهید رسید.

2. آبشار های لرستان و آبشار سرکانه

آبشار های لرستان و آبشار سرکانه

از دیگر آبشارهای لرستان در 50 کیلومتری خرم آباد است که نام آن آبشار سرکانه است که محلی های آن منطقه این آبشار را با نام تافت هفت چشمه نیز می شناسند.

برای رسیدن به این جاذبه ی گردشگری و طبیعی لازم است یک ساعت مسیر نیمه همواری را پیاده روی کنید تا به این آبشار زیبا و حیرت انگیز برسید.

همچنین شما در کنار این آبشار می توانید از وجود جنگل های بلوط وحشی و زالزالک نیز لذت ببرید. پوشش جنگلی در کنار این آبشار منظره ی دلنوازی را رقم زده است.

مطالب مرتبط
برج میلاد شامل چه بخش‌ها و مجموعه‌های تفریحی است؟

3. لرستان و آبشار وارک

لرستان و آبشار وارک

از دیگر آبشارهای لرستان آبشار زیبا و حیرت انگیز وارک می باشد که در جنوب شرقی شهرستان خرم آباد واقع شده است. برای رسیدن به این آبشار لازم است حدود 60 کیلومتر از خرم آباد دور شوید.

جالب است بدانید این آبشار به دلیل وجود دو صخره سنگ در مسیر رودخانه به وجود آمده است و حتی در فصل های کم باران نیز این آبشار به همان زیبایی برقرار است.

اطراف آبشار وارک از جنگل های زیبای بلوط و زالزالک و گلابی پوشیده شده است و زیبایی این منطقه را چند برابر کرده است. همچنین شما می توانید پس از یک روز تفریح در این آبشار به سمت آبشار نوژیان که در نزدیکی هم قرار دارند بروید.

4. آبشار مرتفع لرستان نوژیان

آبشار مرتفع لرستان نوژیان

از مرتفع ترین آبشارهای لرستان آبشاری به نام نوژیان است که در سمت جنوب شرقی خرم آباد واقع شده است و فاصله ی آن با این شهرستان زیبا 51 کیلومتر می باشد.

این آبشار در میان مردم بسیار شهرت دارد و از جاذبه های گردشگری معروف استان لرستان محسوب می شود. همچنین بازدید از این آبشار نوژیان بسیار زیاد است.

در اطراف این آبشار یک گردشگاه جنگلی وجود دارد که گیاهان دارویی خاص و کمیاب در آن جا به صورت خودرو رویش می کنند. همچنین افراد آشنا با گیاهان دارای خواص درمانی در فصل رویش گیاهان دارویی به این منطقه زیاد سفر می کنند.

برای رسیدن به این آبشار راه را آسفالت کرده اند و رسیدن به آن جا بسیار آسان است. همچنین می توان از طریق قطار نیز به آن منطقه رفت و با کمی پیاده روی به این آبشار زیبا و دیدنی رسید.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی اهواز ؛ از رود کارون تا تفریحات متنوع

5. آبشار چکان واقع در استان لرستان

آبشار چکان واقع در استان لرستان

از دیگر آبشارهای لرستان که می توان آن را از شگفتی های این استان دانست آبشار چکان می باشد. این آبشار بی نظیر در 141 کیلومتری خرم آباد است. 

آبشار چکان در ارتفاعات واقع شده است و کمتر افرادی به آن آن جا می روند؛ در نتیجه محیط آن هنوز بکر مانده است و مناسب افراد طبیعت گردی است که همیشه در جستجوی منطقه ای بکر می گردند.

شروع این آبشار از داخل غاری واقع در منطقه ای زراعتی با همین نام است که با فاصله ی 2 الی 3 کیلومتری از این آبشار امامزاده ای با نام ابوعلی ساخته شده است.

همچنین در اطراف آبشار چکان جنگل های زیبایی وجود دارد که در آن جا نیز می توانید میوه هایی چون بلوط، گردو، گلابی و زالزالک بچینید و از پوشش درختان بید نیز لذت ببرید.
اگر قصد رفتن به این منطقه را دارید 3 راه برای آن وجود دارد:

  • رفتن به ایستگاه سپید دشت و پیاده شدن در ایستگاه شول آباد و پیاده روی جاده شنی تا آبشار.
  • جاده مالرو و مخصوص کوهنوردان که از تنگ ناله شنه چکان باید عبور کرد.
  • همچنین بخشی از مسیر را می توان با اتومبیل به سمت شول آباد چکان رفت و باقی راه را پیاده روی کرد.

6. آبشار آب سفید

آبشار آب سفید

آبشار آب سفید یکی دیگر از آبشارهای لرستان و از آبشار های معروف هفت چشمه می باشد. این آبشار با فاصله 50 کیلومتری از شهر الیگودرز واقع شده است. یکی از شگفتی و زیبایی های این آبشار آن است که از داخل یک صخره سنگی بیرون آمده است و حتی در فصل گرما دارای آب بسیار خنکی است.

مطالب مرتبط
پارکهای تهران و راحت ترین دسترسی به 9 تا از آنها

نام این آبشار به دلیل حباب های بسیار سفیدی است که از برخورد با سنگ ها ایجاد شده گرفته شده است. همچنین آب این آبشار به رودبار و سپس وارد دز می شود.

مسیر رسیدن به این آبشار ماشین رو است و می توانید راحت به آن جا سفر کنید و در طی سفر از دیدن جنگل ها و درختان قدیمی بلوط و گردو لذت ببرید.

  • شما پس از رسیدن به نزدیکی آبشار می توانید در پارکینگ ماشین خود را پارک کنید
  • مواد خوراکی و حتی سوغاتی های مورد نظر خود را از آلاچیق-مغازه های آن جا تهیه کنید.
  • مسئله ای که باعث می شود بسیاری از خانواده ها به آن جا سفر کنند این است که در نزدیکی های آبشار سکو و آلاچیق هایی را درست کرده اند که مسافران بتوانند شب را در آنجا به راحتی بگذرانند.
  • همچنین با وجود سرویس بهداشتی، آب نوشیدنی و نور کافی در این مکان بیشتر شرایط رفاهی برای مسافران و گردشگران در نظر گرفته شده است.

در آخر:

آبشارهای لرستان به دلیل رودخانه و رشته کوه زاگرس بسیار زیاد هستند و شما می توانید با رفتن به این آبشار های معروف که در بالا به معرفی آن ها پرداخته شد از افراد محلی آن جا کمک گرفته و به بکرترین آبشارهای آنجا دسترسی پیدا کنید.