موزه لوور آثار فاخری را در خود جای داده است که از سراسر جهان گردآوری شده و همه روزه افراد بسیاری را از جای جای جهان به سمت خود جذب می‌کند. این موزه فاخر در شهر پاریس فرانسه واقع است که در ادامه متن توضیحات کاملی را در مورد آن برایتان ارائه خواهیم کرد.

همه چیز در مورد موزه لوور

بسیاری از ما نام موزه لوور را شنیده‌ایم که یکی از 100 موزه واقع در شهر پاریس است. این موزه به عنوان بزرگترین مجموعه آثار تاریخی و هنری جهان محسوب می‌شود. این موضوع به دلیل وسعت آن از نظر بزرگی نیست بلکه به دلیل وجود بیش از 38 هزار اثر هنری است که در این مجموعه گردآوری شده است و در معرض بازدید عموم قرار دارد.

موزه لوور ساختمانی در کاخ ورسای است که از سال 1793 تا به امروز به منظور مکانی برای به نمایش گذاشتن عظمت و شکوه فرانسه در نظر گرفته شده است و آثاری از جمله آثار هنری، تاریخی و فرهنگی در آن گردآوری شده است. این ساختمان تا پیش از انقلاب کبیر فرانسه به عنوان کاخ سلطنتی بوده است که آثار هنری در آن نگهداری می‌شود.

همه چیز در مورد موزه لوور

این موزه سالانه پذیرای 8 میلیون نفر گردشگر است که همین موضوع سبب شده است تا به عنوان پربازدیدترین موزه جهان شناخته شود. مساحتی 72 هزار متری این مجموعه، حاوی 38 هزار اثر هنری است. برای دیدن یک به یک تمام آثار این موزه، حدود 100 سال زمان لازم است.

نکته جالب اینکه در موزه لوور حدود 2200 کارکن وجود دارد که 1200 نفر آنها مامور امنیتی هستند و 48 نفر مامور آتش‌نشان برای آنجا در نظر گرفته شده است.

مطالب مرتبط
گنتینگ هایلندز شهر تفریحی بر ارتفاعات مالزی + زمان بازدید

آثار هنری و فاخر موزه لوور

در این موزه مجموعه‌های متعددی از آثار مختلف هنری و فرهنگی وجود دارد که از بسیاری از کشورها گردآوری شده است. لازم به ذکر است که معروف‌ترین و مشهورترین آثار جهان را می‌توان در این موزه مشاهده کرد.

معروفترین اثر هنری که در این موزه وجود دارد، اثر بانوی صخره است که آفریننده آن لئوناردو داوینچی است. مونالیزا دیگر اثر معروف لئوناردو داوینچی است که در موزه لوور نگهداری می‌شود و می‌توان گفت هنرمندان بسیاری برای دیدن این اثر هنری به این مکان جذب می‌شوند.

جالب است بدانید بخش‌های از تخت جمشید نیز در این موزه نگهداری می‌شود. نقش برجسته‌ها و ظروف گلی آشوری‌ها از دیگر آثاری است که در این مجموعه می‌توان مشاهده کرد. سفال‌های با قدمت 5 هزار سال، از قدیمی‌ترین آثاری هستند که در این مجموعه گردآوری شده‌اند.

ونوس میلو، لوح حمورابی، بز بالدار طلایی از دیگر آثار مشهوری است که در این مجموعه گردآوری و نگهداری می‌شوند. لوح پیروزی نارام سین که از دیگر آثار تاریخی مهم جهان است نیز در این مجموعه وجود دارد و در کنار آن کاتب نشسته و گاو بالدار آشوری نیز دیده می‌شود.

ساعات و روزهای بازدید از موزه لوور

از آنجایی که موزه لوور برای بازدید عموم در نظر گرفته شده است، همه روزه به غیر از سه شنبه‌ها پذیرای عموم مردم از سراسر جهان است. چهارشنبه‌ها و جمعه‌ها به علت استقبال زیاد مردم، از ساعت 9 صبح الی 9:45 دقیقه شب می‌توان از این موزه دیدن کرد. اما برای سایر روزها از ساعت 9 صبح ای 5:30 دقیقه بعد از ظهر بازدید برای عموم آزاد در نظر گرفته شده است.

مطالب مرتبط
اهرام مصر (9 حقیقت دیدنی در مورد اهرام ثلاثه مصر)

تمام روزهای سال این موزه را می‌توان رفت و دید اما برخی از روزها در طول سال برای تعطیلی این موزه دیدنی ر نظر گرفته شده است. تاریخ‌های تعطیلی این موزه شامل موارد زیر است:

 • 1 ژانویه
 • 1 می
 • 8 دسامبر
 • 25 دسامبر

تهیه بلیت برای مشاهده آثار موزه لوور

بلیت بازدید از موزه لوور را می‌توانید به صورت آنلاین تهیه کنید. برای بازدید از این مکان تنها باید مبلغی حدود 16 یورو پرداخت کنید. این بلیت را می‌توانید با کلیک کردن این قسمت تهیه کنید.

لازم به ذکر است که برای تهیه حضوری بلیت باید به هرم شیشه‌ای مراجعه کرد. البته این نکته را در نظر داشته باشید که هرم شیشه‌ای یک از شلوغ‌ترین قسمت‌ها است و بهتر است از قبل به صورت آنلاین از سایت‌های معتبر بلیت را تهیه کرده باشید.

با تهیه این بلیت می‌توانید یک روز کامل از تمام مجموعه‌های موزه دیدن کنید و در جشنواره‌های برپاشده شرکت کنید. برخی از روزهای سال نیز بازدید از این موزه رایگان در نظر گرفته شده است که شامل روزهای زیر می‌شود:

 • اولین یکشنبه ماه اکتبر و مارس
 • 14 ژوئیه

دسترسی به موزه لوور

راه‌های متعدد و آسانی برای دسترسی به موزه لوور وجود دارد. مسیری کوتاه برای پیاده روی، استفاده از متروهای سریع السیر، تاکسی و اتوبوس برای رفتن به این قسمت از شهر پاریس در نظر گرفته شده است.

ایستگاه متروی خط 7 و رد شدن از مرکز خرید کاروسل، راحت‌ترین راه دسترسی به هرم شیشه‌ای موزه لوور است. خطوط اتوبوس‌رانی با ایستگاه‌های نزدیکی برای این مسیر در نظر گرفته شده‌اند که از هر سمت شهر می‌تواند فرد را به آنجا برساند.

مطالب مرتبط
سفر به نخجوان - (جاذبه های دیدنی ایرانی + نکات مسافرتی)

پارکینگ‌های زیر زمینی مناسبی نیز برای افرادی که قصد دیدن از موزه لوور را دارند نیز در نظر گرفته شده است. ناگفته نماند که باید 4.5 یورو به ازای هر ساعت توقف در این پارکینگ‌ها پرداخت کرد.

بازدید از موزه لوور

ورودی‌های موزه لوور

با رسیدن به موزه لوور می‌توانید از 4 ورودی اصلی که برای این مجموعه در نظر گرفته شده است استفاده کنید تا بتوانید از ان مجموعه بازدید کنید. این چهار ورودی شامل موارد زیر است:

 • معروف‌ترین ورودی آن هرم شیشه‌ای
 • ورودی برای گالری کاروسال
 • ورودی درگاه شیرها
 • ورودی دالان ریشلیو

جاذبه‌های دیدنی موزه لوور

افرادی که علاقمند به بازدید از گالری‌های هنری فاخر هستند، بهترین مکان برایشان موزه لوور است. در اینجا کلکسیونی از آثار هنری متعدد جمع آوری شده است که باید ساعت‌ها زمان صرف کرد تا بتوان همه آنها را مشاهده کرد.

باید این نکته را در نظر داشته باشید که می‌خواهید از بزرگ‌ترین و کامل‌ترین موزه جهان دیدن کنید پس نیاز است تا زمان زیادی را صرف کنید. مجموعه آثاری که برای بخش‌های مختلف این موزه در نظر گرفته شده است شامل موارد زیر می‌شود:

 1. آثار هنری مصر باستان
 2. آثار باستانی شرقی
 3. آثار تاریخی یونان باستان
 4. آثار هنری و گرافیکی
 5. آثار باستانی قرون وسطی رم و یونان
 6. هنرهای اسلامی
 7. تندیس‌ها و مجسمه‌های سنگی، سفالی مدرن و باستانی
 8. نقاشی‌ها

علاوه بر این 8 بخش، 3 جناح نیز برای این موزه در نظر گرفته شده است که شامل موارد زیر می‌شود:

 • جناح ریشلیو
 • جناح دنون
 • جناح سولی

کافه و رستوران در موزه لوور

موزه لوور در منطقه 1 شهر پاریس واقع شده است و در کنار رود سن قرار گرفته است. رستوران بزرگی زیر سقف هرم شیشه‌ای قرار دارد که مراجعان برای میل کردن غذا می‌توانند به این قسمت مراجعه کنند. زیرا در قسمت‌های دیگر موزه خوراکی خوردن ممنوع است.

مطالب مرتبط
سفر به گرجستان ؛ مرجع کامل راهنمای سفر به این کشور

کافه دنون در زیر زمین و کافه ریشلیو در طبقه دوم از جمله مکان‌های دیگری هستند که می‌توانند که می‌توان در موزه لوور برای تغذیه و نوشیدنی‌های گرم و سرد مراجعه کرد.

قوانین بازدید از موزه لوور

هر مکانی برای خود قوانینی دارد آن هم مکان تاریخی و هنری معروفی مانند موزه لوور مستلزم قوانین اصولی است که برای حفظ آثار و نظم آن به دلیل بازدید کنندگان رعایتش الزامی است. این قوانین شامل موارد زیر است:

 • سیگار کشیدن در هر قسمت از این مجموعه ممنوع است
 • خوردن و آشامیدن انواع خوراکی در این مکان ممنوع است
 • لمس کردن آثار هنری، مجسمه‌ها و تندیس‌ها و سایر آثار تاریخی و هنری این مجموعه ممنوع است
 • استفاده از فلش دوربین برای عکاسی ممنوع است
 • ماموران امنیتی از وارد شدن افراد با وسایل زیاد و چمدان در قسمت‌های مختلف این موزه جلوگیری می‌کنند

آثاری که حتما باید در موزه لوور مشاهده کرد

تابلوی مونالیزا در موزه لوور
 1. تابلوی مونالیزا اثر معروف لئوناردو داوینچی
 2. آفرودیت به عنوان نماد عشق قدمتی بیش از 100 سال دارد و به نام ونوس میلو نیز مشهور است
 3. پیروزی ساموتراس که بیش از 200 سال پیش در یونان کشف شده است
 4. اثر هنری تاجگذاری ناپلئون و ژوزفین که اثر ژاک لوئیس دیوید است
 5. اثر هنری قایق مدوسا که شاهکار واقع‌گرایانه تئودور گریکو محسوب می‌شود (حدود سال 1819)
 6. ستون قانونی حمورابی (قوانین حکومت حمورابی بر آن حک شده است)
 7. مجسمه ابوالهول معروف با قدمت 2600 ساله
 8. گاوهای بالدار
 9. نقاشی ازدواج هانا توسط پل ورونس از با ابهت‌ترین آثار موزه لوور است
 10. تابلوی هنری آزادی هدایت مردم اثر اوژن دلاکرو
مطالب مرتبط
قلعه ناریکلا بازمانده ساخت ایرانیان در گرجستان + جاذبه گردشگری

نکات پایانی

در این متن نکات بسیاری مهمی در مورد بازدید از این مکان فرهنگی و تاریخی ارائه شد. موزه لوور در طول سال گردشگران و بازدیدکنندگان بسیاری را به سمت خود در سنین مختلف جلب می‌کند که بهتر است از قوانین آن برای هر چه بهتر حفظ آثار آن کوشید.