کویر مرنجاب یکی از جذاب‌ترین کویرهای ایران برای طبیت‌گردان و گردشگران است. این کویر در شمال آران و بیدگل واقع شده است که بخشی از اصفهان محسوب می‌شود. یکی از پرجاذبه‌ترین کویرها است که در ادامه به بررسی و شناخت هر چه بیشتر آن خواهیم پرداخت.

موقعیت مکانی کویر مرنجاب

یکی از جذاب‌ترین سفرها برای بسیاری از افراد کویرگردی است. سکوت حاکم بر کویر، آسمانی پر ستاره در شب، پوششی منحصر به فرد به دور از هیاهوی شهری می‌تواند یکی از برجسته‌ترین جنبه‌ها برای سفر به کویر باشد. خوشبختانه در ایران از شرایط آب و هوای متعددی برخوردار هستیم و همین موضوع سبب می‌شود گزینه‌های متعددی را برای انتخاب داشته باشیم.

زیبایی کویر مرنجاب

کویر مرنجاب از جمله این موقعیت‌های گردشی و طبیعی است که می‌تواند انتخاب بسیار عالی باشد. برای اینکه موقعیت دقیق این کویر را متوجه شوید لازم است تا به سمت استان اصفهان تمرکز کنید. استان اصفهان در قلب ایران واقع شده است. این کویر در قسمت شمالی شهرستان آران و بیدگل که از توابع کاشان است، قرار دارد. فاصله آران و بیدگل تا کویر تنها 35 کیلومتر است.

کویر مرنجاب تا کاشان فصله 62 کیلومتری دارد و با اصفهان 720 کیلومتر در فاصله است. ارتفاع این کویر از سطح دریا 850 متر است.

شناخت بیشتر کویر مرنجاب

کویر مرنجاب یکی از کویرهای شنی و ریگزاری است که در گذشته برای رسیدن به آب شیرین در دل آن باید چاه‌های عمیقی را حفر می‌کردند. این فرایند بسیار سختی بود و در این صحرا رسیدن به آب، یکی از ملزومات ادامه زندگی در این قسمت از کشور محسوب می‌شد. نام کویر مرنجاب ترکیب شده از کلمه مرد رنج آب است که نشان دهنده سختی‌های متحمل شده برای رسیدن به آب در دل این کویر را بیان می‌کند. بر اثر مرور زمان آنرا مرنجاب خطاب کردند.

مطالب مرتبط
پارک آب و آتش با بیش از 8 جاذبه منحصر به فرد + آدرس

پوشش گیاهی این کویر مخصوص به گیاهانی است که شورپسند هستند. یعنی با شرایط کم آبی و دریافت آب شور از بین نمی‌روند و از جمله آنها می‌توان به بوته‌های قیچ و اسکنگبین یا درخت گز و تاغ اشاره کرد.

علاوه بر این پوشش گیاهی، از پوشش جانوری منحصر به فردی نیز برخوردار است. جانورانی از جمله روباه و گرگ شنی، شغال، آفتاب پرست، یوزپلنگ و مار و… یا پرندگانی از جمله شاهین و عقاب در این کویر زندگی می‌کنند. در ادامه به جاذبه‌های کویر مرنجاب خواهیم پرداخت.

جاذبه‌های کویر مرنجاب

این منطقه کویری ایران مناظر زیبایی را به چشم هر گردشگری نشان می‌دهد که شیفته آن شده و علاقمند به مراجعه مکرر را ایجاد می‌کند. آرامش شب و وجود رمل و تپه‌های شنی از برجسته‌ترین جاذبه‌های این کویر است اما تمام آن نیست و در ادامه بهترین جاذبه‌های این کویر را برایتان معرفی خواهیم کرد.

کاروانسرای مرنجاب در دل کویر

کویر مرنجاب در مسیر راه ابریشم قرار دارد، به همین دلیل شاه عباس دستور ساخت این کاروانسرای 29 اتاقه را داده بود تا کاروان‌ها در این مسیر بتوانند اقامتگاه داشته باشند. نکته جالب اینکه همیشه 500 پاسدار مسلح همیشه در این کاروانسرا حضور داشتند و کاروان‌ها به راحتی و با امنیت در آن شب را صبح می‌کردند.

کاروانسرای کویر مرنجاب

نکته جالب اینکه امروزه نیز از این کاروانسرا برای میزبانی از گردشگران و طبیعت‌گردانی که به این منطقه سفر می‌کنند، استفاده می‌شود. سفره‌خانه‌ای برای سرو غذا و نوشیدنی و همینطور تماشای ستاره‌ها در آسمان بر روی پشت بام کاروانسرا، از جمله ویژگی‌های این مکان است. در کنار این کاروانسرا نیز می‌توان چادر برپا کرد و از وجود آب چشمه، درختان بید و کوره گز در کنار محیطی سرشار از آرامش لذت برد.

مطالب مرتبط
کاخ سعد آباد - هر آنچه از دیدنی های زیبای آن باید بدانید

دریاچه نمک در نزدیکی کاروانسرا

از دیگر جاذبه‌هایی که کویر مرنجاب دارد، وجود دریاچه نمک در نزدیکی کاروانسرای مرنجاب است. این دریاچه را دریاچه سرگردان نیز می‌نامند زیرا در گذشته بر این عقیده بودند که دائم در حال حرکت است.

دریاچه نمک کویر مرنجاب

این موضوع و تصور بر حرکت این دریاچه به این دلیل بود که گرما سبب ایجاد خطای دید و سراب می‌شد و افراد تصور می‌کردند که این دریاچه در حال حرکت است. متاسفانه امروزه این دریاچه خشک شده و تنها ردی سفید از نمک‌ها باقی مانده است.

چاه دست‌کن در کویر مرنجاب

در 4 کیلومتری شرق کاروانسرای مرنجاب، چاه دست‌کن قرار دارد. این چاه دارای آب شیرین و گوارایی است که به همین دلیل سبب محبوبیت بین گردشگران و طبیعت‌گردان شده است.

تفریحات مختلف در کویر مرنجاب

تورهای گردشی که برای این کویر در نظر گرفته می‌شود، هر کدام با شرایطی خاص و تفریحاتی متنوع برای علاقمندان برنامه‌ریزی خواهد شد. این تفریحات شامل گزینه‌های لذت‌بخش زیر است:

 • سواری و تجربه هیجان با ماشین‌های آفرود دو دیفرانسیل
 • موتور سواری روی شن و ماسه‌ها
 • پیاده‌روی روی شن‌ها
آفرود کویر مرنجاب

مکان‌های دیدنی اطراف کویر مرنجاب

افرادی که بیش از یک روز قصد اقامت در دل کویر مرنجاب را دارند می‌توانند از مکان‌های دیدنی که در نزدیکی این کویر قرار دارد نیز دیدن کنند. این مکان‌ها شامل گزینه‌های زیر است:

 • کوه کلنگ در فاصله 5 کیلومتری کویر مرنجاب
 • چاه کنجه در 5 کیلومتری این کویر و تامین آب مورد نیاز پوشش گیاهی این بخش که به نوعی از عجایب این کویر محسوب می‌شود
 • خطب شکن نام قسمتی در 25 کیلومتری کویر است که به دلیل شیب زیاد آن، در گذشته سبب افتادن باربندهای چوبی به نام خطب از روی شترها می‌شد و به همین دلیل به آنجا خطب شکن می‌گویند
 • چاه سنبک یا چاه هندوانه در 45 کیلومتری کاروانسرا است که برای کشت هندوانه این چاه را کنده‌اند
مطالب مرتبط
دیدنی های جنوب ایران | با هم به جنوب ایران سفر کنیم

بهترین زمان سفر به کویر مرنجاب

علاقمندان به طبیعت‌گردی به خصوص کویرگردی، در بسیاری از فصول سال به این مکان زیبا سفر می‌کنند. اما نکته مهمی که باید در نظر داشت، روزهای گرم و شب‌های بسیار سرد کویر است.

زمان سفر به کویر مرنجاب

این کویر حتی در روزهای زمستان گرم است ولی شب‌های بسیار سردی را شامل می‌شود. از ابتدای فصل پاییز تا اواسط بهار بهترین زمان برای رفتن به کویر مرنجاب است. اما اگر قصد اقامت چند روزی در آنجا را دارید حتما باید لباس گرم همراه خود داشته باشید.

دسترسی از تهران تا کویر مرنجاب

برای افرادی که قصد سفر به کویر مرنجاب از تهران را دارند راه دسترسی عبور از اتوبان تهران-قم است که از یکی از خروجی‌های تهران می‌توانند به آن برسند. بعد از این مسیر، عوارضی قم را به سمت جاده قم-کاشان باید ادامه داد.

بعد از عبور از آب شیرین، سن سن و مشکات، باید به روستای یزدل رسید. روستای یزدل را به سمت روستای علی آباد رفته و بعد از آن روستای نوش آباد مقصد خواهد بود. بعد از این روستا باید به سمت آران و بیدگل رفت. بلوار ارتش در آران و بیدگل را به سمت کویر مرنجاب طی کنید. بعد از 45 کیلومتر رانندگی در جاده مرنجاب، به کاروانسرای مرنجاب خواهید رسید. دریاچه نمک در 5 کیلومتری این کاروانسرا قرار دارد و جاذبه‌های دیگر را نیز در این مکان می‌توانید ببینید.

موارد مورد نیاز برای سفر به کویر مرنجاب

برخی از نکات و ملزومات هستند که باید برای رفتن به کویر حتما به همراه داشت. این ابزار و وسایل شامل گزینه‌های زیر می‌شود:

 • اگر قصد چادر زدن دارید حتما از چادرهای مخصوص ضد آب با توری بند برای جلوگیری از ورود حشرات با نیش خطرناک، استفاده کنید.
 • اسپری ضد حشرات همراه خود داشته باشید و حتما پیش از خواب از آن استفاده کنید.
 • لباس گرم و مناسب و یا پتو برای شب‌های سرد کویر همراه داشته باشید.
 • همراه داشتن آب به اندازه کافی را فراموش نکنید.
 • لباس مناسب برای پیاده روی، عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب، لباس آستین بلند، کلاه، کفش ساقدار از گزینه‌های مهم سفر به کویر مرنجاب است.
 • پیاده‌روی در کویر انرژی زیادی را نیاز دارد که بهتر است برای تامین انرژی مورد نیاز حتما خوراکی‌هایی با حجم کم و انرژی بالا همراه خود داشته باشید.
مطالب مرتبط
بازدید اینترنتی از موزه جواهرات ملی و شگفتی های آن

اقامت در کویر مرنجاب چگونه است؟

برای فراهم بودن آسایش در طول سفر، بهتر است از پیش فکری برای اقامت داشت. خوشبختانه این قسمت با کاروان‌سرا مجهز شده ست و می‌توان شب را در آنجا اقامت داشت. اما اگر لازم به اقامت با چادر بود، حتما در اطراف این مجموعه که سنگ‌فرش شده است، چادر بزنید.

از کمپ زدن به صورت انفرادی پرهیز کنید و تا جای ممکن به صورت گروهی اقامت خود را در این کویر ادامه دهید. تا جای ممکن بدون راهنما از این کویر دیدن نکنید و از افراد بلد مسیر کمک بگیرید و ترجیحا از مسیرهای اصلی خارج نشوید.

نکات پایانی

در این متن به توضیحات کاملی در مورد جاذبه‌های گردشی و طبیعت کویر مرنجاب پرداختیم. برای داشتن سفری امن به این مکان حتما با تورهای در نظر گرفته شده سفر کنید و از راهنمایی‌های آنها در طول سفر کمک بگیرید. کویر با تمام زیبایی‌ها و آرامش ممکن است پر از خطرات پیش‌بینی نشده، باشد.