برج میلاد به عنوان یک سازه جدید، به مرتفع‌ترین برج ایران معروف است. تفریحات و سرگرمی‌های مهیج در این سازه، موجب شده است تا بسیاری افراد از جمله هموطنان و گردشگران بسیاری را به خود جلب کند. برج میلاد را می توان به عنوان شروعی برای دوران مدرن ایران دانست.

معرفی برج میلاد

مرتفع‌ترین برج ایران در شمال غربی پایتخت، یعنی تهران قرار گرفته است. این سازه جزء بلندترین برج‌های مخابراتی جهان است. در واقع برج میلاد را به عنوان ششمین برج مرتفع مخابراتی در جهان شناخته می‌شود. این برج نوزدهمین سازه مرتفع نامتکی در جهان است. زیربنایی به وسعت 13 هزار متر که در میان همه برج‌های مخابراتی، از نظر کاربردی بودن راس سازه، رتبه نخست را در دست دارد. به دلیل شکل ظاهری و ارتفاع زیاد، تقریبا از سراسر تهران قابل مشاهده است. این سازه مردن در ایران به عنوان یکی از نماد های پایتخت شناخته می شود.

سال 76 افتتاح فاز 1 عملیاتی این سازه آغاز شد و 11 سال تکامل ساخت آن به طول انجامید. این سازه 161 هزار تنی، در 16 مهر 1387 با شعار آسمان نزدیک است، به طور رسمی به دست شهردار وقت آقای قالیباف، افتتاح شد. 5 روز پس از افتتاح آن، بازدید عمومی برای بخش هایی از آن شروع شد.

تعداد پله های برج میلاد

برای دانستن این موضوع حتما باید دقیق تر از نظر ساختار و معماری این سازه را شناخت. برج میلاد شامل سه بخش اصلی است. برج میلاد به عنوان یک برج چند‌منظوره دارای 1693 پله است. هر کدام از این بخش ها کاربرد و کارایی مخصوص خود را دارند.

مطالب مرتبط
دیدنی های جنوب ایران | با هم به جنوب ایران سفر کنیم

جاذبه های برج میلاد

این سازه مرتفع به‌عنوان نمادی از ایران و شهر تهران مورد توجه بسیاری از عکاسان و گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است. در طول شبانه روز می‌توان از جلوه زیبای این سازه مهم بهره برد. اما بهتر است جاذبه‌های تفریحی این برج را مد نظر قرار داد و از آن بهره برد.

بخش های مختلف برج میلاد

سه بخش اصلی این برج را تشکیل داده است. از جمله بخش های این سازه پای برج (قسمت لابی)، بدنه اصلی و راس برج که ساختمانی در بالای آن، است. از این سازه علاوه بر مصارف مخابراتی و تلویزیونی کاربرد هایی دیگر مثل فعالیت های فرهنگی هنری، تفریحی، تجاری، آموزشی و خدماتی می توان بهره‌مند شد. رستوران‌های مختلف بسیار عالی، سالن همایش، موزه مشاهیر و موزه سکه، سکوی بازدید برای عموم و همینطور گنبد آسمان و… از دیگر امکاناتی است که می توان در این طبقات یا محوطه برج نام برد. برای داشتن اطلاعات بیشتر درمورد این نکات لازمست که با ادامه مطالب همراه شوید.

پای برج میلاد

این قسمت، لابی برج، در پایین سازه قرار گرفته است که شامل هفده هزار متر مربع و 6 طبقه است. قسمت هایی که در طبقه اول و دوم وجود دارند، مربوط به تاسیسات و داده های برج هستند. طبقه همکف، مکانی برای پذیرش از بازدید‌‌کنندگان این برج است. مراکز تجاری و خرید در این قسمت قرار گرفته است. 83 واحد تجاری، رستوران بین‌المللی، تریا و نمایشگاه در طول هفته، از ساعت های 12 الی 24 برای عموم مورد بازدید هستند. در طبقات دیگر کافه تریا و رستوران‌ها قرار دارند. بخش های اداری برج، خودپرداز بانک و و همینطور بخش های دیگر وجود دارد. اتاق فرار انیگما، فضای باز زیبا و آرام‌بخش، برگزاری کنسرت‌ها و جشنواره‌های فرهنگی از جمله دیگر جاذبه های پای برج به شمار می رود. کنسرت ها در فضای باز، نمایشگاه های زمان بندی شده، سینما و سینما گیم به عنوان تفریحات این قسمت می تواند تفریحی به یاد ماندنی را رقم بزند.

مطالب مرتبط
دریاچه گهر با 8 جاذبه تفریحی عالی + راه دسترسی آن

اولین دلفیناریوم غیر ساحلی منطقه

از جمله جذابیت‌هایی که برای این سازه بزرگ بسیار شگفت انگیز است، شیر دریایی به همراه وجود آلفا و کاسیا است، که دو دلفین دوست داشتنی در این سازه هستند. اگر علاقمند به شنا در کنار این دو موجود دوست داشتنی هستید، حتما به این مکان بروید. مدت 20 دقیقه قایق‌سواری و شنا می تواند به عنوان یک تفریح سالم و در دسترس برای عموم باشد. 3200 کیلومتر وسعت این پارک است که به عنوان یک دلفیناریوم غیر ساحلی مرتفع در دنیا مطرح است.

دختران بین سه تا هشت سال، پسران بالای سه سال می توانند در کنار دلفین ها شنا کنند، البته بهتر است که لوازم شنای خود را همراه داشته باشند. سایت های فروش بلیط امکان خریداری بلیط از راه دور را برای عموم فراهم کرده است. بازی و تماشای دلفین های باهوش موجب ترشح هورمون‌های آرام‌بخش برای همه به‌ویژه برای بیماران اوتیسم به شمار می رود.

دلفیناریوم برج میلاد

پل معلق و زیپ لاین تفریحی سالم

از جمله تفریحات هیجانی که برای محیط این سازه مرتفع در نظر گرفته شده است پل معلق و زیپ لاین است. پروازی هیجان‌انگیز توسط زیپ لاین می تواند خاطره‌ای به یاد ماندنی در ذهن ثبت کند. قدم زدن روی مسیر 100 متری با ارتفاع 30 متر، به عنوان بلندترین و اولین پل معلق ساخته شده در تهران تجربه ای متفاوت را ایجاد می‌کند. بلیط این تفریح هیجان انگیز به صورت آنلاین و حتی حضوری به فروش می‌رسد. بهتر است با ورود به این قسمت تمام نکات ایمنی رعایت شود. مسیر زیپ لاین به طول 150 متر است که تقریبا با سرعت 60 الی 70 کیلومتر و با ارتفاع 30 متر از سطح زمین، پیموده می‌شود.

مطالب مرتبط
تنگه رغز ؛ راهنمای جامعی از جاذبه‌های دیدنی این تنگه

زیپ لاین برج میلاد

پینت بال

زمین چمن مصنوعی به مساحت 1500 متر مربع که در ضلع جنوب‌غربی برج میلاد ساخته شده است، امکان تفریح مهیج و سالم را برای علاقمندان به این هیجان را فراهم آورده است. نورپردازی عالی برای شب، وجود قلعه ها برای ایجاد مانع و حضور مربیان و تجهیزات ایمنی از امکانات مهم برای این تفریح به‌شمار می‌رود. این ورزش، دقت لازم برای تیراندازی، استراتژی مورد نیاز برای شطرنج و چابکی ورزش های دومیدانی را می‌طلبد. این ورزش را شطرنج زنده هم می‌نامند. شرکت کننده‌گان می توانند، با گلوله های رنگی و تجهیزات ایمن، در این محیط به این بازی مهیج بپردازند. رختکن هایی مجزا، امکان بازی خانوادگی برای خانم ها و آقایان در کنار هم را فراهم آورده است.

کاربازیا تفریحی آموزشی برای کودکان

شهری برای آشنایی کودکان با مشاغل، در سال 97 به صورت ایمن و کوچک شده شغل های مختلف برای کودکان 3 الی 13 سال ساخته شده است. کاربازیا با الگوگیری از مشاغل مختلف برای آشنایی کودکان با ایجاد همکاری و گسترش فرهنگ کار و تلاش، کمک به رشد استعداد های کودکان عزیز می کند. این مجموعه در طبقه منفی یک برج میلاد واقع است که همه روزه می تواند میزبان کودکان باشد.

بدنه اصلی برج

به بدنه اصلی برج میلاد شفت نیز گفته می‌شود. این بدنه فقط برای عبور و مرور تاسیسات و همینطور محل گذر آسانسورهای پرسرعت است. 6 آسانسور برای این سازه تعبیه شده که لابی را به راس برج متصل کرده است. در این قسمت سنسورهایی مثل سنسور درجه آلودگی هوا و همینطور دوربین های کنترل ترافیک نیز در این قسمت ها آورده شده است.

مطالب مرتبط
دریاچه کیو ؛ دریاچه‌ای در دل شهر با تفریحات متنوع

آسانسورهای تعبیه شده در برج میلاد

6 آسانسور اصلی در بدنه این سازه توسط مهندسان و طراحان، تعبیه شده است. یک آسانسور برای میهمانان، یک آسانسور خدماتی، مخابراتی و تلویزیونی، یک آسانسور مخصوص گنبد آسمان و همینطور یک آسانسور برای رستوران گردان تعبیه شده است. علاوه بر این آسانسور ها که برای رفت و آمد بین راس و لابی وصل شده است، یک آسانسور برای جابجایی در طبقات راس در نظر گرفته شده است.

ساختمان اصلی سازه میلاد

این برج مرتفع در کارنامه خود، نام بزرگترین سازه راس را در میان برج‌های مخابراتی سراسر جهان برای خود ثبت کرده است. وسعت این طبقه 12 هزار مترمربع است که 12 طبقه را در‌ بر‌ دارد. طبقه اول در این ساختمان، به عنوان یک قسمت امن در مواقع بحرانی یا آتش‌سوزی به گنجایش 600 نفر، ساخته شده است. طبقه دوم شامل تاسیسات مکانیکی و برقی این سازه مرتفع در نظر گرفته شده است. طبقات سوم، چهارم به بعد را به عنوان قسمت هایی برای موزه‌ها و رستوران‌ها در نظر گرفته‌اند. در ادامه بیشتر به امکانات رفاهی و تفریحی که در این قسمت ها به کا برده‌اند خواهیم پرداخت.

رستوران گردان برج میلاد

تماشای طلوع و غروب خورشید به همراه نوشیدن و میل کردن غذا بسیار دوست داشتنی و آرامش بخش به نظر می‌آید. رستوران گردان این سازه، جزء مرتفع ترین رستوران های تهران شناخته می شود. ارتفاع این رستوران از سطح زمین 276 متر است که موجب دیدن منظره زیبای شهر از این ارتفاع شده است. این رستوران در هر ساعت، یک دور به دور خود می‌چرخد. به همین دلیل نمایی کلی از تهران برای مراجعین به چشم می‌خورد. زمان صبحانه این رستوران از ساعت 7:30 الی 10:30 است. برای ناهار از ساعت 12:30 الی 15:30 می توان به این رستوران مراجعه کرد. البته برای صرف شام باید از ساعت 20 الی 23 شب قبل سفارش خود را رزرو کرد.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی بوشهر (معرفی زیباترین سواحل بوشهر)

رستوران گردان برج میلاد

سکوی دید باز ساختمان اصلی

این سکو واقع در طبقه هفتم ساختمان راس برج میلاد قرار گرفته ست. ارتفاع 280 متری از زمین باعث شده است تا بیشتر افراد علاقمند به بازدید از این قسمت باشند. قسمتی بیرون زده از مجموعه که دارای تراسی شیشه‌ای است شامل کافه تریا و بخش هایی سرپوشیده می شود. با دوربین هایی که برای این قسمت گذاشته اند می توان تمام سطح شهر تهران را زیر نظر گرفت. اگر قصد رفتن به طبقات بالاتر دارید، باید از این قسمت بروید.

سکوی دید باز برج میلاد

موزه سکه

مشاهده سکه های تاریخی و قدیمی گذشته می تواند سفری جالب و مروری بر تاریخ باشد. با مراجعه به طبقه چهارم واقع در ساختمان راس برج میلاد می توان سکه های باستانی که در دوره های مختلف تاریخ ایران مثل سکه های زمان قاجار، زندیان، اشکانیان، ساسانیان و هخامنشیان را مشاهده کرد. یک کلکسیونر تمام این سکه ها را جمع آوری کرده است و برای مشاهده عموم افراد و آشنایی با فرهنگ پیشینیان به نمایش گذاشته است.

موزه مشاهیر

موزه مشاهیر، شامل مجسمه ها و تندیس هایی از شخصیت های ادبی، هنری، سیاسی، دانشمندان و مفاخر سرزمین ایران است. این مجموعه با ارتفاع 271 متر از سطح زمین در طبقه پنجم این سازه مرتفع قرار گرفته است. نکته جالبی که در مورد موزه مشاهیر، توجه بسیاری از افراد را جلب کرده است، حضور هنرمندانی است که به صورت زنده در حال طراحی و به اجرا در‌آوردن هنر خود هستند.

گنبد آسمان

گنبدی شیشه ای که به نام گنبد آسمان در بالاترین طبقه این سازه قرار گرفته است به عنوان جاذبه ای دیگر برای این برج به شمار می رود. این گنبد در ارتفاع 302 متری از سطح زمین واقع شده است که طرح هایی زیبا و هشت ضلعی بر روی آن به نقش در آمده است. ترکیبی از هنر سنتی و مدرن در کنار هم، آرامشی برای جلا دادن روح را به ارمغان آورده است. ایده اصلی این طراحی بر پایه عناصر چهارگانه باد، آب، خاک و آتش بنا شده است. دکل مخابراتی بر روی این گنبد سوار شده است.

مطالب مرتبط
قلعه الموت کجاست؟ آشنایی با جذابیت‌های آشیانه عقاب

گنبد آسمان برج میلاد

جنبه های انتخاب برج میلاد

چشم انداز فوق‌العاده و بی‌نظیری که ارتفاع این سازه از تهران برای عموم فراهم آورده است، بسیاری از افراد را به برده بردن از مناظر ترغیب کرده است. این برج به مرتفع ترین برج ایران شهرت دارد و ششمین برج مخابراتی مرتفع دنیا شناخته می شود، به همین دلیل بسیاری از کارشناسان و علاقمندان به این زمینه، سعی بر بازدید از آن دارند.

امکان تفریحات متعددی که در این برج فراهم شده است، میزبان بسیاری از خانواده‌ها، گردشگران و مسافران خواهد شد. همینطور محیطی خوب برای بازی کودکان که به نام کاربازیا، فراهم شده است. تفریحاتی از جمله سینما گیم، پل معلق و سالن نمایش و … محیطی بسیار جذاب را فراهم آورده است. جشنواره های متنوع، کافه و رستوران ها از دیگر دلایل علاقه اکثر طرفداران این سازه دوست داشتنی است. رستوران گردان که در طبقات بالایی این برج ساخته شده است، به عنوان منحصر‌به‌فردترین رستوران های ایران شناخته می شود.

مسیر های منتهی به برج میلاد

با وسیله شخصی از چند راه می توان به برج میلاد دسترسی یافت.

  1. از طریق بزرگراه شیخ فضل الله نوری و رفتن به سمت ورودی بزرگراه شهید همت می توان به کنارگذر اختصاصی برج میلاد دسترسی پیدا کرد.
  2. از سمت بزرگراه شهید همت شرق و همینطور راندن به سمت خروجی بزرگراه شیخ فضل الله نوری جنوب راهی به پل کابلی اختصاصی برج میلاد و دسترسی به امکانات رفاهی آن مهیا شده است.
  3. با طی کردن مسیر به سمت بزرگراه حکیم غرب و پس از رفتن به بزرگراه چمران و به ورودی اختصاصی برج میلاد دسترسی امکان پذیر می شود.
مطالب مرتبط
جاهای دیدنی کرمانشاه ؛ طبیعت‌گردی و سیری در تاریخ

با وسایل نقلیه عمومی برای رفتن به این برج، با پیچیدگی و دشواری هایی همراه خواهید شد. با طی کردن مسیر به کمک اتوبوس و تاکسی، به بزرگراه همت رسیده و به ورودی بیمارستان میلاد می رسید. برای رفتن به سمت گیت ورودی برج میلاد تاکسی هایی در نظر گرفته شده‌اند. پس از پیاده روی در مسیر 300 متری به محوطه اصلی برج خواهید رسید.