سفر به نخجوان برای افرادی که قصد مسافرت به باکو یا آذربایجان را دارند می تواند یکی از گزینه های بسیار عالی باشد. به خصوص اگر به مکان های تاریخی علاقه دارید باید این مژده را به شما بدهیم غار اصحاب کهف در این شهر است و می توانید از آن دیدن کنید.

البته شهر نخجوان مانند باکو مردمان بسیار مهمان نوازی دارد و شما می توانید عصر ها در کافه های آن چای همراه با مارمالاد یا مربا میل کنید و در هتل های که نسبت به باکو ارزان هستند اقامت کنید.

موقعیت مکانی برای سفر به نخجوان چگونه است؟

اگر قصد سفر به نخجوان را دارید باید بگوییم این شهر کوچک یکی درشهر های آذربایجان است و تقریبا به مرز ایران بسیار نزدیک است و افراد محلی این مرز، راحت بین این دو کشور رفت و آمد می کنند.

شهر نخجوان با این که در آذربایجان بنا شده است اما جمهوری کاملا مستقل به خود را دارد. البته این را در نظر داشته باشید مانند آذربایجان برای ورود به این شهر شما به ویزا و پاسپورت نیاز دارید.

برای رفتن به نخجوان چه نکاتی را باید رعایت کرد

برای رفتن به نخجوان چه نکاتی را باید رعایت کرد

1. آب و هوا هنگام سفر به نخجوان چگونه است؟

برای سفر به نخجوان حتما فصلی که به آن جا می روید را در نظر داشته باشید؛ چرا که این منطقه به شهر های شمال شرقی ایران بسیار نزدیک است و در فصل پاییز و زمستان دارای هوای بسیار سرد همراه با سوز های خشک است. اگر در این زمان قصد مسافرت به کشور همسایه دارید حتما لباس هایی گرم همراه خود داشته باشید.

مطالب مرتبط
تحصیل در سوئد چه شرایطی را لازم دارد؟ +مزایای آن

همچنین در نخجوان تابستان ها هوا بسیار گرم و خشک است و ممکن است گرمازده شوید، از آن جایی که این کشور دارای حجاب اختیاری است می توانید تا جای ممکن لباس های خنک همراه خود ببرید.

2. آیا نیاز است واحد پول خود را تغییر دهیم؟

دلار واحد پولی است که در بیشتر کشور ها مورد استفاده قرار می گیرد و از آن جایی که ارزش پولی بسیار بالایی دارد برای فروشندگان بهترین انتخاب است.

واحد پول آذربایجان منات می باشد که اگر قصد سفر به نخجوان را دارید پیشنهاد ما این است که قبل یا بعد از ورود به این کشور واحد پول های خود را به واحد پول آذربایجان تبدیل کنید تا ضرر کمتری از لحاظ مالی به شما وارد شود و سفر ارزان تری داشته باشید.

3. هزینه و امکانات هتل نخجوان چگونه است؟

اگر هنگام سفر به نخجوان برنامه ریزی کرده اید که شب را در هتل بگذرانید باید بگوییم در این شهر هتل های زیادی وجود ندارد. اما خبر خوب این است که در نخجوان دو هتل معروف به نام های هتل تبریز و هتل دوزدوغ بنا شده است که هتل دوم دارای پنج ستاره است.

هتل تبریز در مرکز شهر بنا شده است و قیمت آن نسبت به هتل دیگر ارزان تر است و مزیتی که این هتل نسبت به هتل های دیگر دارد این است که به راحتی می توانید به مکان های دیدنی و باستانی این شهر با تاکسی یا حتی پیاده بروید.

آشنایی با جاذبه های گردشگری سفر به نخجوان

سفر به نخجوان با وجود داستان ها و افسانه هایی که هزاران سال است زبان به زبان چرخیده است بدون شک بسیار جذاب است، از طرفی با وجود جاذبه های گردشگری به فکر فرو می روید تا چه اندازه این داستان ها واقعیت دارد.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی سوئد (9 جاذبه ویژه در سوئد که باید دید)

1. سفر به نخجوان و غار اصحاب کهف

سفر به نخجوان و غار اصحاب کهف

داستان اصحاب کهف در میان تمام ادیان طرفداران زیادی دارد. در سفر به نخجوان شما را به غاری خواهند برد که ادعا دارن آن جا مکانی است که اصحاب کهف در آن جا بوده اند.

البته این نکته قابل اهمیت است که تا به امروز در هیچ یک از کتاب های مذهبی محل دقیقی از این غار نوشته نشده است، اما طبق افسانه های هزار ساله آن جا را غار اصحاب کهف می دانند. همچنین این غار زیبایی هایی دارد که نمی توان از آن چشم پوشی کرد.

2.  دیدن از مقبره مومنه خاتون در نخجوان

دیدن از مقبره مومنه خاتون در نخجوان

از اصلی ترین نماد هایی که در سفر به نخجوان به شما نشان خواهند داد بنایی آجری شکل است که ارتفاع آن به 26 متر می رسد. این بنا با کاشی های فیروزه ای و خطوط کوفی تزیین شده است و برای چشم ها دلنوازی می کند.

این مکان مقبره مومنه خاتون نام دارد که پادشاه آتابی و همسرش در این مکان خاکسپاری شده بودند. اما با گذشت زمان آن ها به سن پترزبورگ منتقل شدند و از داخل این آرامگاه تنها عکس هایی  به یادگار مانده است.

3. سفر به نخجوان در کنار دریاچه باتابات

سفر به نخجوان در کنار دریاچه باتابات

یکی از بهترین لذت هایی که شما هنگام سفر به نخجوان می توانید از آن بهره ببرید رفتن به دریاچه باتابات است. این دریاچه دارای آب شیرین است و اطراف آن را رستوران و کافه های محلی ساخته اند و همچنین خانه های کوچک که مسافران بتوانند در آن جا چند روزی را بمانند.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی ارمنستان و یک سفر هیجان انگیز تاریخی

نکته: این دریاچه ی آب  شیرین در 62 کیلومتری شمال شرقی  رشته کوه های قفقاز قرار دارد که تا نخجوان فاصله ی زیادی ندارد.

دیگر جاذبه های شهر نخجوان

1. نخجوان و موزه فرش با قدمت های بالا

نخجوان و موزه فرش با قدمت های بالا

2. سفر به نخجوان و بازدید از هنر ایرانی قوچ های سنگی با قدمت هزار ساله

سفر به نخجوان و بازدید از هنر ایرانی قوچ های سنگی با قدمت هزار ساله

3. بازدید از مقبره حسین جاوید در نخجوان

بازدید از مقبره حسین جاوید در نخجوان