قلعه ناریکالا یکی از بناهای تاریخی و توریستی در گرجستان است. این قلعه قدیمی قدمت بسیار بالایی دارد. آن زمان که گرجستان جزو کشور ایران بوده است ناریکالا ساخته شد، در نتیجه میراثی از کشور ایران در کشور گرجستان است. این بنا علاوه بر ارزش تاریخی خود، به دلیل چشم اندازی که به شهر تفلیس دارد گردشگران را وسوسه و به سمت خود می کشاند.

دانستنی هایی از قلعه ناریکالا

قلعه ناریکالا یکی از جاذبه های گردشگری تفلیس واقع در گرجستان است. این بنای نظامی را در یک شیب تپه ای بین باغ گیاهشناسی و حمام گوگردی ساخته اند. در ساخت این قلعه می توان شاهد معماری اسلامی، ایرانی و فرنگی بود، چرا که با جنگ ها و سرزمین گشایی ها این منطقه یکی از مکان های پادشاهان بوده است.

ناریکالا قدمتی بالای 1600 سال دارد.

جاذبه های ناریکالا

جاذبه های ناریکالا

1. منظره ای رو به تفلیس

این قلعه بر روی تپه ای در تفلیس بنا شده است. یکی از ویژگی هایی که قلعه ناریکالا دارد این است که، در هر زمان از روز می شود بر بلندای این قلعه ایستاد و از آنجا به طور کامل نمای شهر تفلیس را نظاره کرد. 

بسیاری از عکاسان به دنبال مکان هایی هستند که بتوانند در بلندای آن از منظره ی شهری عکس بگیرند. این قلعه بهترین گزینه برای آن ها است. به گونه ای که بسیاری از عکاسان زمانی که به آنجا می روند قطعا یک عکس پاناروما از تفلیس گرفته اند.

2. کلیسای سنت نیکلاس

همانطور که در این قلعه با وجود اعراب کاخ امیر که مورد نیاز خودشان بود؛ ساخته شد. با آمدن پادشاهی با دین مسیحی دستور ساخت کلیسایی در آن مکان صادر شد. این کلیسا پس از ساخت سنت نیکلاس نام گرفت.

مطالب مرتبط
موزه آرمیتاژ سن پترزبورگ، موزه مشهور با آثار فاخر جهانی

در یکی از سال ها قلعه ناریکالا دچار آتش سوزی شدیدی شد و بیشترین بنایی که در آن آسیب دید همان کلیسا بود. بعد ها با پیدایش صفحه های زرین و حکاکی شده در آن تصمیم به بازسازی آن گرفتند.

این کلیسا مانند بسیاری از مکان های مذهبی مورد توجه مردم قرار گرفته است و برای دیدن تابلو ها و کاشی کاری هایی که در آن است گردشگران را به خوبی توانسته جذب خود کند.

3. مسیر توریستی قلعه ناریکالا

قلعه ناریکالا بر روی تپه متاتسمیندا ساخته شده است. بدون شک سربالایی رفتن برای اکثر افراد سخت است. اما برای رسیدن به این قلعه مسیری توریستی و همواری ساخته شده است که از سختی پیاده روی آن تا حدود بسیاری کاسته می شود.

مسیر پیاده روی آن از ابتدای مجسمه مادر جورجیا آغاز می شود و تا بالای قلعه ادامه پیدا می کند. در هنگام پیاده روی گردشگران علاوه بر راهی هموار می توانند از دیدن مناظر باغ های گیاه شناسی لذت ببرند و اگر علاقه ای به گیاهان داشتند آن را لیست بازدید های خود اضافه کنند.

تاریخی از ناریکالا

تاریخی از ناریکالا

قلعه ناریکالا که آن را به نام قلعه مادر در تفلیس می خوانند، به نوعی یکی از سمبل های باستانی شهر تفلیس شناخته می شود.
این قلعه در قرن چهارم میلادی دقیقا همزمان با تاسیس این شهر، بناگذاری شد. آن زمان این قلعه را با نام قلعه مهاجم می شناختند. بعد ها گفته می شود ناریکالا روی آن نام گذاری شد.

در قرن هفتم و هشتم این قلعه توسط اعراب گسترش چشمگیری پیدا کرد و درون آن کاخ امیر را بنا کردند. البته این نکته قابل اهمیت است که پادشاه دیوید نیز در قرن یازدهم توانست مجدد بر گسترش این قصر بیفزاید.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی کوالالامپور ؛ جاذبه‌های مشهور پایتخت مالزی

این قلعه با آن چشم انداز زیبا در سال 1827 بر اثر زلزله خسارات زیادی دید و تا زمان های طولانی دیگر مورد استفاده نبود. اما امروزه با بازسازی آن محلی برای جذب گردشگران داخلی و خارجی شده است.

نظریه های نام قلعه ناریکالا

نظریه هایی درباره ی نام آن وجود دارد. یکی از آن نظرات این است که، قلعه ناریکالا از زبان فارسی و مشابهی نزدیک از قلعه بم برداشته شده است.
اما نظریه ی دیگری وجود دارد که می گوید، آن زمان که مغول ها حمله کرده اند این نام از زبان آن ها گرفته شده است. در زبان مغول این اسم به معنی قلعه کوچک است.

در آخر: 

اگر شما قصد سفر به گرجستان را دارید بازدید از قلعه تاریخی ناریکالا خالی از لطف نیست. اما این را در نظر داشته باشد مدت زمان بازدید از این قلعه قدیمی 1 تا 2 ساعت بیشتر نیست. همچنین تمامی وسایل رفاهی از اتوبوس تا تاکسی برای رسیدن به آنجا را مهیا کرده اند.