جاهای دیدنی نیشابور بیشتر در روستاهای اطراف آن وجود دارد و خود یک منطقه ی کویری است. اما جالب است بدانید با سفر به نیشابور هم می توانید از مناطق بکر و سرسبز، آرامگاه های افراد مشهور و منطقه های تاریخی دیدن کنید.

اگر قصد سفر به این شهرستان زیبا را دارید در ادامه مطلب ما جاذبه های دیدنی آن را به شما معرفی می کنیم تا لیست سفر خود را با برنامه و بدون سردرگمی آماده کنید.

جاهای دیدنی نیشابور

غار سرنی از جاهای دیدنی نیشابور

1. غار سرنی در نیشابور

غارها یکی از مکان هایی هستند اغلب انسان را به وجد می آورند. از جاهای دیدنی نیشابور می توان به غار آبی سرنی اشاره کرد. اما باید بگوییم به دلیل وجود حوضچه های آب قادر به داخل رفتن آن نیستید. تنها غواصان و صخره نوردان می توانند داخل آن بروند.

جالب است بدانید این غار آبی جزو بزرگترین غارهای آبی استان خراسان محسوب می شود و از طرفی دور این غار پوشیده از درختان جوز می باشد.

2. روستای بوژان از جاهای دیدنی نیشابور

روستای بوژان از جاهای دیدنی نیشابور

از دیگر جاهای دیدنی نیشابور که می توانید از آن دیدن کنید روستای ییلاقی بوژان است. این روستای ییلاقی دارای هوایی پاک و مطبوع است که می توانید یک روز بی استرس را در آنجا بگذرانید. البته باید به این نکته اشاره کنیم این روستا در یک کوهپایه بنا شده است که خانه ها حالت پلکانی دارند.

3. روستای بار در نیشابور

اگر قصد دارید از جاهای دیدنی نیشابور دیدن کنید می توانید به روستای بار نیز مسافرت کنید. این منطقه یک روستای ییلاقی است که دارای آبشار زیبایی به همین نام می باشد. در اطراف این روستا که بین رشته کوه های بینالود بنا شده، پر شده از درختان گردو است. البته این منطقه را با تجهیز کردن از وسایل رفاهی به یک منطقه گردشگری تبدیل کرده اند.

مطالب مرتبط
کویر مصر کجاست؟ (جاذبه گردشگری + اقامتگاه ها)

4. روستای دیزباد در نیشابور

از دیگر جاهای دیدنی نیشابور که می توانید یک روز خود را در کنار مردم مهربان آنجا بگذرانید روستای دیزباد است. این روستا به دو منطقه ی دیزباد بالا و دیزباد پایین تقسیم شده است. این روستا یکی از مناطقی است که به شما بسیار خوش خواهد گذشت؛ چرا که مردم آنجا با مهربانی بسیاری به استقبال شما خواهند آمد.

روستای دیزباد ساختاری پلکانی دارد از همین رو جاذبه ی آن را چند برابر کرده است. همچنین در این روستا مراسمی به نام اسماعیلیه برگزار می شود که می توانید برای عکاسی از این مراسم نیز به آنجا بروید. 

5. دره هفت غار از دیدنی های نیشابور

دره هفت غار از دیدنی های نیشابور

دره هفت غار یکی از جاهای دیدنی نیشابور است. البته باید به شما بگوییم برای رسیدن به این مکان دیدنی باید اهل پیاده روی های طولانی باشید و ممکن است این راه برای برخی از افراد به خصوص کودکان دشوار باشد.

در گذشته 7 غار در این منطقه وجود دارد. از همین رو به آن هفت غار می گویند. اما 4 غار آن به دلیل زلزله دچار ریزش شده است و 3 غار تنها باقی مانده است. اما علاوه بر این غار شما می توانید در کنار چشمه طبیعی آنجا کمپ بزنید و در محیطی آرام استراحت کنید.

6. روستای باغرود

از جاهای دیدنی نیشابور می توانیم به روستای بی نظیر باغرود اشاره کنیم. زمانی که شما به این روستای ییلاقی سفر کنید قرار است با منطقه ای مملو از درخت و میوه روبرو شوید که رودخانه ای خروشان در آن جریان دارد.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی استان البرز | آشنایی با 13 مکان زیبا و جذاب

از ویژگی هایی که باعث شده است این منطقه بازدید کننده زیادی داشته باشد آن است که در این منطقه تمام وسایل رفاهی را برای مسافران تهیه کرده اند.

7. شادیاخ از دیدنی های باستانی نیشابور

از جاهای دیدنی نیشابور که یک منطقه باستانی و با ارزش است شهر تاریخی شادیاخ است. قدمت این شهر تاریخی به اوایل سده سوم هجری باز می گردد. متاسفانه این شهر تاریخی به دلیل بلای طبیعی زلزله به کل نابود می شود. اما در سال 1379 توسط باستان شناسان کشف می شود. 

باستان شناسان از این شهر اسکلت هایی با قدمت بالای 500 ساله کشف می کند. این نشان می دهد این شهر قبل از حمله مغول ها نابود شده است.

آرامگاه های معروف نیشابور 

آرامگاه های معروف نیشابور

8. آرامگاه عطار در نیشابور

اگر علاقمند به بازدید از آرامگاه شعرا و عارفان دارید می توانید به نیشابور سفر کنید. از جاهای دیدنی نیشابور آرامگاه عطار نیشابوری است که یکی از شعرا و عارفان معروف ایرانی است. ساخت این بنا به دوره تیموریان باز می گردد. اطراف این آرامگاه فضای سرسبز با برخی از امکانات رفاهی نیز درست شده است.

9. آرامگاه کمال الملک از جاهای دیدنی نیشابور

از دیگر جاهای دیدنی نیشابور که جزو جاذبه های نیشابور محسوب می شود آرامگاه نیشابور است. خوشبختانه دسترسی و رفتن به این آرامگاه با ارزش، بسیار آسان است. ساخت این آرامگاه حدود 2 طول کشیده است. همچنین این بنای معماری زیبایی دارد و در باغی باشکوه بنا شده است.

10. آرامگاه خیام نیشابوری

از دیگر جاهای دیدنی نیشابور آرامگاه خیام است. آرامگاه این شاعر، ریاضیدان و منجم بزرگ ایرانی در باغی چشم نواز و زیبا بنا شده است. 

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی گیلان ؛ جنگل‌گردی و بازدید از طبیعت زیبا

بنای این آرامگاه توسط فردی به نام هوشنگ سیحون ساخته شده است. جالب است درباره معماری این آرامگاه بدانید که این معمار قهار تمام سعی خود را کرده است تمامی ویژگی و خصوصیات خیام نیشابوری را در این بنا پیاده کند و آن را برای بازماندگان به نمایش بگذارد.

11. آرامگاه بی بی شطیطه در نیشابور

از دیگر جاهای دیدنی نیشابور بی بی شطیطه است. ار آن جایی که این بانو یکی از خانم های اهل ادب زمان خود بوده است برای او آرامگاهی باشکوه ساخته اند.

درباره بنای این آرامگاه باید بگوییم زمانی که شما وارد آن می شوید آینه کاری و و منبت کاری های آن جا چشم را به سمت خود جذب می کند.

در آخر:

نیشابور یکی از شهرهایی است که اگر با قطار یا ماشین به مشهد سفر کرده باشید از کنار آن عبور کرده اید. از دور این روستا بدون جاذبه ی دیدنی به نظر می رسد. اما زمانی که وارد این شهر کویری می شوید با روستاهای بسیار زیبا و سرسبز روبرو می شوید. همچنین مردم مهمان نواز این شهر باعث می شوند سفر خاطره انگیزی برای شما به یادگار بماند.