جاهای دیدنی عمان که در شرق شبه جزیره عربستان واقع شده است، شامل گزینه‌های متعددی می‌شود. کشور پادشاه نشین عُمان به دلیل وجود مناطق گردشی متعدد، در مواقع مختلف، گردشگران را به سمت خود جذب می‌کند. شهر مسقط که پایتخت این کشور است، بیشترین جاذبه‌ها را شامل می‌شود. اما بهتر است در ادامه با دیدنی‌ترین بخش‌های این کشور آشنا شوید.

مهمترین جاهای دیدنی عمان

سفر به مناطق دیدنی نزدیک به ایران، یکی از گزینه‌های انتخابی برای اوقات تعطیل محسوب می‌شود. این کشور پادشاه نشین، به نام یاقوت پنهان خاورمیانه نیز شناخته می‌شود.

نکته مهمی که در رابطه با کشور عمان وجود دارد، این است که منقطه‌ای امن برای سفر است و معمولا تمام طول سال می‌تواند پذیرای بسیاری از گردشگران باشد.

جالب اینکه عمان بیشترین سابقه حکم‌رانی مستقل را بین کشورهای عربی دارند. از تفریحاتی مانند شترسواری در بیابان‌ها گرفته تا دیدنی‌هایی مانند غروب آفتاب لب ساحل را در عمان می‌توان دید. حالا بهتر است گزینه‌های دیدنی این کشور را دقیق‌تر برایتان معرفی کنیم تا با آنها آشنا شوید.

ساحل السیف؛ ساحلی زیبا و آرمش‌بخش

یکی از سواحل و جاهای دیدنی عمان که می‌توان به راحتی آنجا سُکنی گُزید، ساحل السیف است. این ساحل دیدنی که حتی می‌توان در آنجا چادر زد، با مرکز مسقط 45 دقیقه فاصله دارد. راه‌های ارتباطی مختلفی وجود دارد که به راحتی می‌توان به این ساحل رفت. وجود کافه‌های ساحلی و قایق‌ها در کنار غروب خورشید و صدای امواج دریا یکی از آرامش‌بخش‌ترین مناظری است که در عمان می‌توان مشاهده کرد.

ساحل السیف یکی از جاهای دیدنی عمان

بیابان‌گردی در بیابان واهب

یکی از گزینه‌های مطرح برای سفر به کشور عمان، بیابان‌گردی است. یکی از لذت‌های گردشگری، دیدن طبیعت منطقه است که در کشور عمان یکی از دیدنی‌ترین قسمت‌های طبیعی بیابان واهب است. لذت تفریح با ماشین‌های آفرود در بیابان واهب برای علاقمندان می‌تواند خاطره‌ای دلنشین را به همراه داشته باشد.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی لبنان که باید دید (7 مکان گردشی عالی)

دیدن شنزارهای طلایی که چشم‌اندازی زیبا ایجاد کرده است، پیاده‌روی بر شن‌ها، ماشین‌سواری و شترسواری در کنار بومیان این منطقه از تفریحاتی است که می‌توان از آنها بهره گرفت. البته اقامتگاه‌هایی نیز برای این مناطق وجود دارند که فروشندگان محلی صنایع دستی و حتی آثار هنری را نیز در کنار آنها به فروش می‌رسانند.

جزیره ماسیره

برا گردشگرانی که علاقمند به دیدن ساحل دریا، حیات وحش، تاریخ کشور و غروب آفتاب در کنار یکدیگر هستند، لازم است از جزیره ماسیره دیدن کنند. جالب است بدانید این جزیره در گذشته پایگاه هوایی عمان بوده است. با این حساب شهری مسکونی محسوب نمی‌شود و جاهای طبیعی و دیدنی زیادی می‌تواند داشته باشد که هنوز شلوغ نشده‌اند. در این جزیره شنا کردن آزاد است و گونه‌های مختلفی از لاک‌پشت‌ها و همینطور کشتی‌های از کار افتاده جذابیت‌هایی را برای گردشگران به همراه دارد.

دیدن از شهر صلاله

برای دیدن قسمت‌های گردشی صلاله باید به سمت جنوب عمان رفت. این بخش در پاره‌ای از تاریخ منزل سلطان قابوس که از سال 1970 پادشاه عمان بود را در خود داشت. با ورود به این شهر می‌توانید از قصر با شکوه قابوس، معماری سنتی شهر هافا و بازراچه‌های سنتی، آبشارها و مناظر طبیعی سرسبز دیدن کنید.

دیدن از گذرگاه مارها

جالب است بدانید وادی بنی اوف که به گذرگاه مارها نیز شناخته می‌شود، شامل مارهای خطرناک نمی‌شود. این منطقه گردشگری طبیعی، گذرگاه‌های متعددی را دارد. با این وجود گردشگران در این منطقه باید جانب احتیاط را رعایت کنند. در این منطقه می‌توان به راحتی صخره‌نوردی کرد، در آب‌ها شنا کرد اما باید در این حین احتیاط را در مورد وجود مارها در نظر داشت.

مطالب مرتبط
هر آنچه از تاریخ و معماری کلیسای جامع تثلیث باید دانست

در این منطقه لازم است مجهز وارد شد و همانند کوهنوردی یا صخره نوردی، تجهیزات لازم را به همراه داشت. البته خیلی بهتر می‌شود اگر با کمک یک راهنمای محلی یا تورلیدر این مسیر را طی کنید و به گردش بپردازید.

این گذرگاه در باطنه جنوبی واقع است و معمولا برای طی کردن جاده‌های شب‌دارِ پرپیچ و خم با ماشین‌های آفرود باید به آنجا سفر کرد. اغلب برای تفریح در این منطقه نیاز است که یک یا دو روزی اسکان داشت پس تجهیزات کافی را نباید فراموش کنید.

وادی شاب، یکی از جاهای دیدنی عمان

برای دیدن وادی شاب لازم است که به سمت شهر صور حرکت کنید. از شهر صور برای رسیدن به وادی شاب، باید 40 دقیقه رانندگی کرد. با قرار دادن ماشین در جای مناسب، ادامه مسیر را باید پیاده بروید. با رسیدن به رودخانه و رد شدن از آن به وسیله قایق، به مکان دیدنی وادی شاب رسیده‌اید.

البته این قایق‌ها ساعت حرکت خاصی دارند که بهتر است در مورد آنها برای رفت و برگشت دقیق جویا شوید. تفریحاتی مانند شیرجه زدن از ارتفاع در آب، کوهنوردی، قدم زدن روی تپه‌ها در این منطقه انجام می‌شود. البته لازم به ذکر است وادی شاب در زمان غروب خورشید شلوغ‌تر است. با این حال لازم است لوازم و تجهیزات کامل برای کوهنوردی و شنا را در کنار هم داشته باشید.

جبل الشمس

کوه خورشید یا جبل الشمس دره بزرگ کشور عمان است که معمولا باید به دلیل کوهستانی بودن با ماشین به آنجا رفت. بعد از رسیدن به قله این کوه می‌توانید از مناظر زیبای طبیعی دره غول در این منطقه لذت ببرید. خوشبختانه اقامتگاه‌های کوهستانی مناسبی نیز برای این منطقه در نظر گرفته شده است که می‌توان از آنها بهره گرفت.

مطالب مرتبط
قلعه ناریکلا بازمانده ساخت ایرانیان در گرجستان + جاذبه گردشگری

بهلا شهری تاریخی و بیابانی

بهلا به عنوان شهری بیابانی در 40 کیلومتری نیزوا قرار دارد و از آن به عنوان مکانی برای توقف مسافران در گذشته استفاده می‌شد. شهری با قلعه‌های قدیمی و تاریخی است که جاذبه‌های دیدنی متعددی را برای علاقمندان دارد. جالب اینکه دیواره‌های این شهر در نزدیکی ساحل است و منظره‌ای دینی را به چشم می‌آورد. حتی می‌توانید از صنایع دستی و لوازم سنتی که در این قسمت به فروش می‌رسند نیز تهیه کنید.

شهرهای تاریخی و جاهای دیدنی عمان

دیدن از شهر مسقط

یکی از جاهای دیدنی عمان شهر مسقط است که شامل گزینه‌های دیدنی متعددی می‌شود. این شهر که مرکز کشور عمان است، خود به تنهایی شامل گزینه‌هایی مانند کاخ و موزه‌های باستانی، مراکز خرید سنتی و مدرن می‌شود. با اقامت در این شهر از عمان قسمت‌هایی از جمله قلعه دوقلوی المیرانی و الجلالی که برای بازدید عموم آزاد هستند را می‌توانید ببینید. کاخ سلطنتی قصر العالم، مسجد بزرگ سلطان قابوس و سواحل بندرگاه از جمله جاذبه‌های دیدنی این شهر هستند.

نکات پایانی

جاهای دیدنی عمان شامل مناطق کویری، ساحلی و بسیار زیبایی می‌شود که لازم است برای داشتن سفری کامل از تورلیدرها و برخی از افراد محلی کمک گرفت. البته این منطقه در خاورمیانه به دلیل داشتن امنیت مناسب به سویی خاورمیانه معروف است.