قلعه رودخان یکی از جاذبه های روستای فومن است که میان دو قله قرار گرفته است. این قلعه تاریخی به دلیل مکان چشم نوازی که در آن ساخته شده است سالانه مسافران زیادی را مهمان خود می کند.

البته باید بگوییم این قلعه جزو آثار ملی ایران محسوب می شود و تا به امروز به دلیل استحکامی که دارد سالم مانده است. شما برای رسیدن به این مکان تاریخی از یک بازارچه زیبا و رنگارنگ، جنگی با درختان سر به فلک کشیده که در آن چشمه هایی خنک وجود دارد و سپس هزار پله عبور کنید. 

مکان دقیق قلعه رودخان

قلعه رودخان یکی از مکان های دیدنی در استان گیلان است. این جای دیدنی در گیلان بسیار منظره ی رویایی و شگفت انگیزی دارد. این قلعه ی زیبا و حیرت انگیز در 20 کیلومتری فومن قرار دارد. همچنین این را به خاطر داشته باشید اگر قصد بازدید از این قلعه را دارید قرار است وارد یک جنگل انبوه از درخت شوید که بر فراز کوه های آن منطقه واقع شده است.

در نتیجه شما می توانید از جنگل و آب و هوای بی نظیر آن جا لذت ببرید و همچنین وارد قلعه ای تاریخی می شوید که تصویر آن برای همیشه در ذهن شما خواهد ماند. 

مسیر های رسیدن به قلعه رودخان

اگر شما قصد رفتن به قلعه رودخان از سمت فومن را دارید مسیری که باید گذر کنید این گونه است. شما باید از روستای دیگر گیلان با نام های ملسکام و سید آباد عبور کنید.

 بعد از عبور از این روستا ها باید 21 کیلومتر از فومن دور شوید تا به محل پارکینگ این مکان دیدنی برسید. سپس باقی راه که 21 کیلومتر است را باید پیاده روی کنید تا به بالای کوهی که این قلعه ی تاریخی و دیدنی بنا شده است برسید. البته این را به خاطر داشته باشید راه آن کوهنوردی نیست بلکه دارای پله های زیادی است که باید آن را طی کنید.

مطالب مرتبط
کویر مرنجاب با جاذبه‌های گردشی بسیار زیبا و متنوع

مدت زمان تقریبی تا رسیدن به این مکان حیرت انگیز:

تهران: 5 ساعت و نیم

رشت: یک ساعت و ربع

ماسوله: یک ساعت و ربع

ماسال: یک ساعت و ربع

فومن: نیم ساعت تا 40 دقیقه

آشنایی بیشتر با محیط قلعه رودخان

آشنایی با محیط قلعه رودخان

1. بازارچه قلعه رودخان

قلعه رودخان یکی از جاذبه ها و مکان های دیدنی شمال کشور ما است که هر ساله گردشگران زیادی به آن جا می روند. زمانی که شما به آن جا می روید ابتدا پس از پار کردن ماشین ها و خروج از پارکینگ وارد یک بازارچه ی قدیمی و زیبا می شوید. این بازار به اندازه ای رنگارنگ و زیبا است که هر مسافری را به وجد می آورد.

در این بازارچه شما می توانید لباس های محلی آن منطقه را خریداری کنید یا آن را کرایه کنید و با آن عکس های یادگاری بیندازید. در غرفه های دیگری این بازارچه دکه های فروش غذا و خوراکی های محلی وجود دارد. البته باید به این نکته اشاره کنیم که در آنجا رستوران هایی نیز ساخته شده است.

2. جنگل قلعه رودخان

جنگل قلعه رودخان

پس از گذشتن از بازارچه قلعه رودخان شما به ورودی جنگل می رسید. جنگلی که تا قلعه باید طی کنید بسیار زیبا و حیرت انگیز است. در این جنگل شما شاهد چشمه های آب و رود هایی هستید که زیبایی این جنگل را چند برابر کرده است. اگر در زمان خلوت به این منطقه سفر کنید می توانید صدای دلنشین آب را در میان انبوه درختانی که از آن عبور می کنید بشنوید.

پس از گذر این منطقه ی جنگلی کم کم پله هایی که باید تا قلعه طی کنید شروع می شود. این را به خاطر داشته باشید این پله ها سراشیبی زیادی دارند. در نتیجه بهتر است از چوب دستی هایی که در بازارچه برای رفتن به بالای قله می فروشند تهیه کنید تا احتمال لیز خوردن را کم کند.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی تبریز ؛ 9 مکان گردشی در تبریز که باید رفت

شما باید بالای هزار پله را طی کنید تا به قله برسید. این را می دانیم که راه برای بسیاری از افراد سخت می باشد اما این را بدانید که در انتهای راه شما با منظره ی رویایی روبرو می شوید که به قول تمامی مسافرانی که این مسیر را طی کرده اند خستگی راه را به کلی فراموش می کنید.

البته باید به این نکته اشاره کنیم در این مسیر طول و دراز اقامتگاه هایی برای استراحت گردشگران قرار داده اند تا اگر نیاز به استراحت داشتند یا احتیاج به خرید خوراکی و غذا داشتند بتوانند در طی مسیر نیاز های خود را بر طرف کنند.

3. رسیدن به قلعه

نمایی از قلعه رودخان

پس از طی کردن تمامی این مسیر های زیبا در آخر شما به درب اصلی قلعه رودخان می رسید. یک درب بزرگ با جنس چوب که تنها ورودی دیوارهای بزرگ این قلعه ی پر ابهت است.

زمانی که شما وارد این قلعه می شوید با یک منظره ی تاریخی و شگفت انگیز می شوید که با وجود آب و هوای بارانی گیلان و وجود جنگ های زیاد این بنا هنوز پا برجا مانده است. در داخل این قلعه می توانید عظمت و بزرگی قدرت دستان انسان هایی که آن را به این مستحکمی ساخته اند را نظاره کنید. 

چه تعداد  پله را باید طی کرد؟

قلعه رودخان در گذشته طی تحقیق و بررسی باستان شناسان دارای 935 پله بوده است. اما به دلیل بازسازی های زیاد این قلعه ی ساخته شده بر فراز کوه های گیلان دارای 1600 پله است.

مطالب مرتبط
مراکز خرید مشهد به همراه آدرس و خدمات ارائه شده آنها

نام قلعه رودخان از کجا گرفته شده است؟

قلعه دیدنی هزارپله در فومن

قلعه رودخان یکی از جاذبه های دیدنی استان گیلان است که درباره این قلعه داستان های زیادی وجود دارد. اگر به آن جا وارد شوید و با محلی های آن مکان دوست شوید بدون شک داستان های حیرت انگیز زیادی را از آن ها خواهید شنید. طبق گفته ی محققان نام این قلعه از رودخانه ای به نام رخون که در نزدیکی این قلعه جریان دارد گرفته شده است.

البته جالب است بدانید محالی های این منطقه این قلعه را با نام قلعه رخون می شناسند. همچنین در زمان گذشته تر این قلعه ی حیرت انگیز را با نام دژ رودگان می شناختند. نام آن به معنای دژی در کنار رودخانه است.

از طرفی دیگر از آن جایی که تا رسیدن به این قلعه باید تعداد زیادی پله را طی کنید برخی آن را با نام قلعه هزار پله نیز می شناسند.

نکته: از دیگر اسامی این قلعه، حسامی، سکسار، سگسار و سگسال می باشد.

تاریخچه قلعه رودخان

تاریخچه قلعه رودخان

ساخت قلعه رودخان طبق نظر بیشتر کارشناسان به دوران ساسانیان باز می گردد مصادف با زمانی که اعراب به ایران حمله کرده اند. از طرفی این قلعه ی حیرت انگیز در دوره ی سلجوقیان بازسازی شد و از آن به عنوان پایگاه نظامی و مبارزات استفاده می کردند.

از طرفی باید به این نکته اشاره کنیم طبق کتیبه ای که در ورودی این قلعه قرار داشته نوشته شده است این قلعه در سال 918 تا 921 هجری قمری برای فردی به نام سلطان حسام الدین مجدد بازسازی شده است.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی کرمان ؛ 10 جای معروف کرمان که باید دید

یکی از اتفاق های تاریخی که برای این قلعه رخ داده است این می باشد که فردی به نام امیره حسام الدین دباج فومنی (مظفرالسلطان) فرمانروایی بود که می توان آن را در زمان خود اولین قدرت منطقه خود دانست. او از حکومت صفویان سرپیچی کرد و این قلعه ی زیبا را برای مقاومت و جنگ مجددا بازسازی کرد. اما این مقاومت دوام چندانی نداشت و در آخر دستگیر شده و در تبریز اعدام شد.

بهترین زمان سفر

از آن جایی که قلعه رودخان در بالای قله واقع شده است شاید بهتر باشد قبل از سفر کردن به آن جا بدانید که در هر فصل این منطقه چگونه است.

بهار: اگر در فصل بهار به این منطقه می روید این را بدانید که قرار است شما با جنگلی سرسبز و با طراوت روبرو شوید. همچنین از آن جایی که فصل بارش است با رودهایی پر آب و پر آواز مسیر را طی می کنید. البته اگر جزو آن دسته از افراد هستید که شلوغی را دوست ندارید پیشنهاد ما به شما این است که در اواسط فصل اردیبهشت به این منطقه ی حیرت انگیز و زیبا سفر کنید.

تابستان: اگر قصد سفر به این منطقه را در فصل تابستان دارید باید به شما بگوییم هوای این قسمت از فومن نسبت به قسمت های دیگر خنک تر است. چرا که در ارتفاعات پوشیده از درخت و رودخانه قرار گرفته اید. اما این را به خاطر داشته باشید در روزهایی که هوا بسیار گرم است هوای این منطقه با رطوبت بالا و رو به شرجی بودن همراه است و این امکان وجود دارد بسیار اذیت شوید.

مطالب مرتبط
پارک جمشیدیه تهران راحتترین راه رفتن به آن برای تفریح

پاییز: یکی از بهترین فصل هایی که شما می توانید به قلعه رودخان سفر کنید فصل پاییز است. چرا که در این فصل این جنگل زیبا بسیار رویایی و مسحور کننده می شود. شما با درختانی رنگارنگ روبرو خواهید شد که بی شک می توانند به تنهایی شما را به وجد بیاورند. اما به خاطر داشته باشید در این فصل به دلیل بارندگی و سردی هوا لازم است لباس گرم بپوشید و  پانچوی بارانی بپوشید تا خیس نشوید.

زمستان قلعه رودخان

زمستان: این قلعه و هزاران داستانش در زمستان بسیار دیدنی است. شما در این فصل قلعه ای را بر فراز یک قله می بینید که روی آن را دانه های سپید برف پوشانده است. همچنین جنگلی که بسیاری از درختان آن در خواب زمستانی فرو رفته اند.
اما به خاطر داشته باشید در فصل زمستان سفر به قلعه رودخان می تواند برای افراد عادی که به کوهنوردی عادت ندارند خطرناک باشد. چرا که به دلیل بارندگی ها رودخانه ها بسیار سیلابی می شوند و این امکان وجود دارد در گل و لای جنگل گیر کنند. در نتیجه بهتر است کوهنوردان و مسافران بک پکی که به سختی سفر و مسیر عادت دارند این فصل را برای سفر انتخاب کنند.

اقامت در قلعه رودخان

اگر به قلعه رودخان قصد سفر دارید و دوست دارید شب خاطره انگیزی را در آن جا سپری کنید می توانید در سوئیت هایی که محلی های آن منطقه اجاره می دهند بمانید. البته توجه داشته باشید این خانه ها در پایین قلعه قرار دارند.

همچنین اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که عاشق مسافرت های بک پکی هستید این مکان برای برپا کردن کمپ و چادر منطقه ی مناسبی است. شما می توانید در جنگل های انبوه از درخت شب را صبح کنید.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی یزد ؛ آشنایی با 9 مکان تاریخی و بسیار جذاب

اما اگر علاقه ای به این دو ندارید باید به منطقه ی دیگری بروید تا بتوانید به ویلا های اجاره ای یا هتل هایی که در روستای فومن قرار دارند بروید.

نکاتی که باید از سفر به قلعه بدانید

  • برای بالا رفتن از کوه قلعه رودخان نیاز به کفش مناسب دارید تا پاهایتان اذیت نشود و همچنین از روی پله ها لیز نخورید.
  • کوله پشتی سبک برای طی کردن این مسیر طولانی انتخاب کنید.
  • سعی کنید یک لباس مناسب متناسب با فصلی که قرار دارید با خود ببرید.
  • ورودی برای گردشگران داخلی ۲۵۰۰ تومان و برای گردشگران خارجی ۱۵۰۰۰ تومان است. البته برخی از گردشگران که به این قلعه رفته اند دکه بسته بوده است و هزینه ای پرداخت نکرده اند.
  • برگشت از قلعه کمی دشوار تر است چرا که سنگ ها صاف و مسیر صیقلی است.
  • برای طی کردن مسیر بازارچه تا قلعه به میزان کافی پول نقد همراه خود داشته باشید. چرا که به دلیل موقعیت جغرافیایی این منطقه ممکن است دستگاه های پز آن ضعیف کار کند یا اصلا آنتن دهی نداشته باشند
  • بهتر است در این سفر مقداری غذا با خود به همراه داشته باشید. چرا که اغلب دکه های تهیه غذا قیمت های بالایی دارند.
  • این را به خاطر داشته باشید این سفر برای کودکان و افرادی که دارای سن بالا هستند بسیار خسته کننده و سخت می باشد. در نتیجه بهتر است برای آن ها و کسی که مراقبشان باشد یک کمپ در جنگل بزنید و باقی به راه ادامه دهید.