جاهای دیدنی شهرکرد بیشتر شامل مناظر طبیعی و زیبایی است که روح شما را تازه خواهد کرد. همچنین این منطقه دارای آثار باستانی و غارهای شگفت انگیز زیادی می باشد که دیدن آن ها خالی از لطف نیست. برای آشنایی با این شهر از کشورمان می توانید با ادامه مطلب ما را همراهی کنید.

آشنایی با جاهای دیدنی شهرکرد

دشت لاله های واژگون از جاهای دیدنی شهرکرد

1. دشت لاله های واژگون در شهرکرد

دشت لاله های واژگون یکی از جاهای دیدنی شهرکرد است. این دشت به اندازه ای زیبا و رویایی است که زمانی وارد این منطقه سرخ و سبز رنگ می رسید روحتان با طبیعت یکی می رسد و خالی از استرس های شهری می شوید.

زمان مناسب برای سفر به این منطقه در فصل بهار است. اگر قصد سفر یا عکاسی از این دشت رویایی را دارید بهتر است از اوایل اردیبهشت تا اوایل خرداد به آنجا بروید.

2. چشمه دیمه از جاهای دیدنی شهرکرد

یکی از جاهای دیدنی شهرکرد که در فهرست میراث طبیعی ایران جای گرفته است چشمه دیمه است. جالب است بدانید این چشمه یکی از اصلی ترین تامین کننده های آب زاینده رود است.

چشمه دیمه سرشار از مواد معدنی و املاح بی نظیر با غلظت بالا است. در نتیجه از ارزش بسیار بالایی برای سلامت برخوردار است.

از دیگر نکاتی که موجب شده است این چشمه به جاذبه ی شهرکرد تبدیل شود وجود منطقه ی طبیعی و سرسبزی است که دور این چشمه وجود دارد. همچنین در این منطقه تمامی امکانات رفاهی برای کمپ زدن و تفریح وجود دارد.

3. غار یخی چما از دیدنی های شهرکرد

غار یخی چما از دیدنی های شهرکرد

اگر قصد مسافرت به جاهای دیدنی شهرکرد را دارید باید بگوییم غار یخی چما را به لیست سفر خود اضافه کنید. متاسفانه این غار با وجود زیبایی بی نظیری که دارد بسیار ناشناخته مانده است. برای رفتن به این غار تنها کافیست به سمت روستای شیخ علیخان حرکت کنید.

مطالب مرتبط
پارکهای تهران و راحت ترین دسترسی به 9 تا از آنها

از آنجایی که در بیشتر سال شهرکرد دارای هوای برفی است داخل این غار پر از قندیل های عظیم یخی خواهد شد. اما این را به خاطر داشته باشید در فصل های گرم برای گردش در این غار کمی دقت کنید. چرا که قندیل های یخی در حال ذوب شدن هستند.

در فصل گرما برف های زیرین شروع به آب شدن می کنند و چشمه ای از آن نشات می گیرد که به سد کوهرنگ می رسد. جالب است بدانید برخی این غار یخی را یکی از اصلی ترین تامین کننده های آب شیرین ایران می دانند.

4. کمربند سبز در شهرکرد

از جاهای دیدنی شهرکرد که در فصل بهار و تابستان و همچنین اوایل پاییز می توانید به آن جا مسافرت کنید و لذت بسیار ببرید کمربند سبز است. به این علت به آن کمربند سبز می گویند که این فضای سبز چشم نواز در امتداد رودخانه ی زاینده ی رود به طور طبیعی و خودرو ایجاد شده است.

5. قلعه سورک از دیدنی های شهرکرد

مکان های متروک و خالی از سکنه برای بسیاری از افراد جذابیت خاصی دارد. اگر به این مکان ها علاقه دارید می توانید در لیست جاهای دیدنی شهرکرد روستای سورک را اضافه کنید.

در داخل این روستا قلعه ای به همین نام یعنی سورک توسط سردار جنگ (نصیرخان) بنا شده است. معماری این قلعه بسیار عجیب و اسرارآمیز است. به گونه ای که این قلعه در وسط یک زمین کشاورزی بنا شده است.

6. امامزاده حلیمه خاتون و حکیمه خاتون

مکان های مذهبی همیشه مورد توجه بسیاری از افراد قرار می گیرد و جزو جاذبه های دیدنی آن شهر محسوب می شود. اگر شما نیز به امکان مذهبی و قدیمی علاقه دارید در لیست جاهای دیدنی شهرکرد که قصد مسافرت به آن را دارید می توانید امامزاده حلیمه خاتون و حکیمه خاتون را اضافه کنید.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی بوشهر (معرفی زیباترین سواحل بوشهر)

این دو امامزاده جزو آثار ملی به ثبت رسیده است. این بنا قدمتی به تاریخ دوران قاجار دارد. برخی از محققان و تاریخ دانان بر این باور هستند این دو بانو از نوادگان امام موسی بن جعفر هستند.

7. پل خراجی در شهرکرد

از دیگر جاهای دیدنی شهرکرد پل خراجی است. این پل در زمان حکومت صفویان ساخته شده است و مکان قرارگیری آن روی رودخانه ی کیار است. متاسفانه این رودخانه تقریبا در بیشتر فصل های سال خشک است. اما اطراف آن توسط گیاهان خودرو پر شده است.

8. تالاب چغاخور جاذبه ی شهرکرد

تالاب چغاخور جاذبه ی شهرکرد

یکی از جاهای دیدنی شهرکرد که شما روح شما را به وجد خواهد آورد تالاب چغاخور است. این تالاب از زیبایی و رویایی بودن مانند یک اثر نقاشی می ماند.

بهترین زمان برای مسافرت و کمپ زدن در تالاب چغاخور فصل تابستان است. چرا که علاوه بر دیدن زیبایی های انعکاس طبیعت در آب شما شاهد پرنده های مهاجری خواهید بود که به آن جا آمده اند.

بدون شک با یک بار سفر به این تالاب عاشق آرامش آنجا می شوید و برای فرار از تنش های عصبی مجدد به این مکان مسافرت خواهید کرد.

مناطق باستانی شهرکرد

9. حمام پرهیزکار در شهرکرد

از بناهای تاریخی که می توان آن را در لیست جاهای دیدنی شهرکرد قرار داد حمام پرهیزکار است. این حمام در زمان حکومت پهلوی بنا شده است و تا جای ممکن سعی شده است معماری آن شبیه به حمام های قدیمی ایرانی باشد.

این حمام در حال حاضر به موزه باستان شناسی شهرکرد تبدیل شده است. این موزه شما می توانید شاهد وسایل سنگی که قدمت آن به دوران نوسنگی باز می گردد باشید.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی لرستان | 8 مکان دیدنی و بی نظیر در لرستان

10. پیر غار

از جاهای دیدنی شهرکرد که پیشنهاد می کنیم از آن دیدن کنید پیر غار است. یکی از جالب ترین چیزهایی که شما در آنجا می بینید خروج چشمه های آب از داخل سنگ های این غار است.

از دیگر دیدنی های باستانی و با ارزش این منطقه کتیبه یا سنگ نوشته ای بزرگ است. روی این کتیبه درباره ی نقش مردم بختیار در انقلاب مشروطه نوشته شده است. 

از دیگر خوبی هایی که این منطقه دارد آن است که برای جذب توریست و گردشگر در آنجا امکانات رفاهی به طور کامل درست شده است.

11. شیرهای سنگی شهرکرد

شیرهای سنگی شهرکرد

شیرهای سنگی یکی از جاهای دیدنی شهرکرد است. این شیرهای سنگی نمادی از ایل بختیار است که حتی آن را شما در فرش ها و گلیم های دستبافت زیاد مشاهده می کنید. این شیرهای سنگی یا تندیس های سنگی را بیشتر بر روی قبر بزرگ مردان و قهرمانان بختیاری ساخته و گذاشته شده است.

در آخر:

شهرکرد مرکز استان چهارمحال بختیاری است. این استان از کشور ما دارای مردمانی مهمان نواز لر است که خانه های خود را برای گذراندن شب در اختیارتان قرار می دهند و داستان های زیادی از آن ها خواهید شنید. در نتیجه شما علاوه بر لذت دیدن مناطق طبیعی می توانید با مردم شناسی این منطقه ی رویایی آشنا شوید.