سوغات شیراز شامل صنایع دستی‌های پرکار و هنرمندانه در کنار خوراکی‌های خوشمزه‌ای می‌شود که می‌توان آنها را تهیه کرد و از آنها لذت برد. با سفر به شهر شیراز نمی‌توان از سوغاتی‌های خوب آن چشم پوشی کرد. شهر شیراز شامل اماکن هنری، فرهنگی، تاریخی و طبیعی است که همه روزه گردشگران و مسافران بسیاری را به سمت خود جلب می‌کند.

سوغات شهر شیراز، یادگاری ارزشمند

با ورود به شهر شیراز بویی عالی از تمام گل و گیاهان این شهر به ویژه بهار نارنج به مشام خواهد رسید. طبیعی است این عطر و بو در این شهر خوراکی‌های خوشمزه و خوبی که توسط مردم هنرمند تهیه می‌شوند را خواهد داشت. خوردنی ها و غذاهای مختلفی در این شهر وجود دارد که بسیار دلنشین و خوشمزه هستند. سالاد شیرازی در کنار کلم پلو شیرازی از معروف ترین غذاها در این شهر است. اما برای به یادگار بردن لازم است تا سوغاتی های این شهر را شناخت.

فالوده شیرازی سوغاتی برای همه جا

فالوده شیرازی یک سوغات معروف برای این شهر است. این خوراکی خوشمزه در سراسر ایران وجود دارد که اصالت آن به شهر شیراز برمیگردد. فالوده شیرازی طعمی عالی برای اکثر افراد را به یادگار می‌گذارد. رشته‌های فالوده از نشاسته تهیه می‌شوند. این رشته‌ها را در شربتی خوش طعم و خوش عطر تهیه شده از آب، گلاب و شکر است، آغشته می‌کنند.

چند قطره آبلیموی تازه شیرازی یا آب آلبالو طعم آنرا دو چندان خواهد کرد. اگر از این سوغات شیراز برای مسیرهای دور خواستید تهیه کنید، بهتر است رشته‌های خشک شده فالوده را از شیرینی فروش‌ها خریداری کرده و به همراه ببرید.

مطالب مرتبط
10 مورد از بهترین مراکز خرید استانبول و نشانی آنها

فالوده سوغات شیراز

مسقطی شیراز، سوغاتی خوش آب و رنگ

دیگر سوغات مشهور شیراز مسقطی است. این دسر خوشمزه نوعی حلوا است که از نشاسته، گلاب و انواع طعم دهنده‌های معطر خالص به همراه مغز دانه‌های تازه تهیه می‌شود. ترکیب نشاسته با آب که روی حرارت غلظت می‌گیرد، به همراه طعم‌های مختلفی مانند گلاب، زعفران، گل محمدی، مغز پسته و مغز بادام طعمی فوق العاده ایجاد خواهد کرد. این سوغاتی ماندگاری بیشتری نسبت به فالوده دارد که می‌توان آنرا تهیه کرد و به سوغات برد.

مسقطی سوغات شیراز

بهار نارنج شکوفه معطر شیرازی

اغلب اوقات وقتی حرف از عطر گیاهان طبیعی می‌شود، اولین شهری که به ذهن می‌رسد شیراز است. بهار نارنج شیراز یک سوغات مناسب است که اغلب دوستان آشنایانی که از این شهر می‌آیند، شکوفه بهار نارنج تازه یا خشک شده را به همراه می‌آورند. بهار نارنج فواید زیادی برای سلامت سیستم عصبی، خاصیت آرامبخشی، تنظیم خواب و آرامبخشی برای قلب را به همراه دارد. عرق بهار نارنج، مربای بهار نارنج و خشک کرده بهار نارنج سوغاتی اصیل و مفید از شیراز به شمار می‌رود.

بهار نارنج سوغات شیراز

حلوا کاسه‌ای شیراز

حلوای خوشمزه که تهیه شده از آرد برنج، شکر، آب، روغن، زعفران و گلاب است. از این حلوا اصیلان این شهر برای مراسم مختلف استفاده می‌کنند. از این حلوا به عنوان دسر بعد از غذا نیز استفاده می‌شود، غذای خوشمزه‌ای مثل کلم‌پلو دسری عالی ماند حلوا کاسه‌ای را نیز می‌طلبد. این حلوای سنتی خوش طعم، نام خود را از نحوه سرو آن گرفته است. زیرا در کاسه‌ای از این حلوا قرار می‌دادند و به عنوان دسر بعد از غذا برای مهمانان می‌آوردند.

مطالب مرتبط
بهترین رستوران های تهران (10 تا از بهترین گزینه‌ها)

حلوا کاسه‌ای سوغات شیراز

یوخه سوغاتی مشترک از شیراز و کرمانشاه

یوخه شیرینی خوش طعم شیراز و کرمانشاه است که در شهر کرمانشاه با نام کاک معروف است. تفاوت کمی بین طرز تهیه این شیرینی در این دو شهر وجود دارد. از آنجایی که سوغات شیراز تنوع بسیاری دارد، می‌توان از انواع آنها به ویژه این شیرینی که ماندگاری بالایی نیز دارد، برای عزیزان تهیه کرد. این شیرینی خوش‌طعم از خمیری نازک که از آرد گندم تهیه شده است، به همراه پودر قند و ادویه‌هایی مانند هل و دارچین طعم دار می‌شود. خمیر نازکی که رل می‌شود و به قطعات لوزی شکل بریده شده و در اختیار مسافران و گردشگران قرار می‌گیرد.

یوخه سوغات شیراز

دمنوش و عرقیات گیاهی شیراز

شهر شیراز از آب و هوایی عالی برخوردار است که این موضوع سبب رویش گیاهان دارویی متنوع در این شهر شده است. عرقیات معروفی مانند عرق بهارنارنج، عرق بیدمشک، عرق گل گاوزبان و عرق نسترن گزینه های خوبی برای سوغات بردن است. علاوه بر عرقیات می‌توان از گیاهان دارویی متنوع برای جنبه‌های درمانی مختلف که در عطاری‌ها و بازار آن وجود دارد تهیه کرد. این سوغات شیراز بسیار مفید و تاثیرگذار برای سلامتی گردشگران و عزیزانشان است.

دمنوش سوغات خوب شیراز

خاتم کاری صنایع دستی و هنری معروف شیراز

مهمترین سوغات شیراز که به یادگار باقی خواهد ماند، خاتم کاری است. خاتم کاری اثری هنری از هنرمندان ظریف کار شیراز است که هنر آن به سایر نقاط ایران نیز فرستاده شده است. ریزکاری هایی با چوب، فلز و استخوان که با رنگبندی‌های چشم نواز، اثری ماندگار را بر جای می‌گذارند. این سوغات و یادگاری بسیار ارزشمند ات  می‌تواند برای سال‌های طولانی خاطری از سفر خوش به شیراز را یادآور شود. انواع گلدان، قلمدان، جعبه‌های تزئینی، سینی و تابلوهای زیبا را می‌توان با خاتم کاری زینت بخشید.

مطالب مرتبط
جاذبه های دیدنی شهر آیوتایا معروف به شهر سوخته + غذای محلی

خاتم کاری سوغات شیراز

معرق کاری سوغات ماندگار

هنگام تهیه سوغات شیراز که بازار وکیل سر می‌زنیم، هنر دست هنرمندان خوش ذوق که با چوب خلق کرده‌اند را خواهم دید. شاید این هنر ریشه در هند داشته باشد اما هنر دست هنرمندان ایرانی و به ویژه هنرمندان شیرازی زیبایی و تاثیرات گسترش دهنده‌ای را بر آن ایجاد کرده‌اند. از این هنر برای ساخت میز، بوفه، در، صندلی و انواع تابلو بهره می‌گیرند.

معرق کاری سوغات شیراز

نمد سوغاتی عالی

نمد از مالیده شدن پشم و کرک ساخته می‌شود. برای تهیه و ساخت کلاه، کف پوش و جامه‌های مختلف از نمد استفاده می‌شود. می‌توان گفت قدیمی‌ترین نوع کفپوش در ایران نمد به شمار می‌رود. قرار گرفتن الیاف پشمی رنگارنگ روی لایه پارچه‌ای از جنس کرباس، بعد از حلاجی شدن کفپوشی بسیار کاربردی را در اختیار قرار می‌دهد. حتما از این سوغات کاربردی شیراز برای و عزیزان تهیه کنید. این بافت پشمی هنگام نشستن و یا ایستادن می‌تواند مانع خوبی از رسیدن سرما به پاها شود.

نمد سوغات شیراز

گیوه سنتی سوغات شیراز

شهرهای زیادی در ایران گیوه را به عنوان پاپوشی مناسب برای فصل های گرم می‌سازند. اما در شیراز هم از این پاپوش به ویژه برای خانم‌ها ساخته می‌شود. این پاپوش سنتی کاملا کار دست هنرمندان است و مخصوص فصول گرم برای خنک نگه داشتن پاها است. این هنر قدیمی برای سایر کشورها صادر می‌شود که سوغاتی خوب از این شهر برای همه به شمار می‌رود.

گیوه سوغات شیراز

صنایع دستی متنوع در شیراز

شیراز هنرها و صنایع دستی مختلف و متفاوتی دارد که برای سوغات مناسب هستند. نمی‌توان گفت برخی آثار هنری مخصوص این شهر است، اما به دلیل وجود هنرمندان بسیار در این شهر برخی از صنایع دستی موجود در سراسر ایران و جهان نیز توسط آنها ساخته و ارائه می‌شود. هنرهایی مانند مینا کاری، معرق، بوریا بافی، حصیر بافی، کاشی‌کاری، سفالگری، منبت کاری، مینیاتور، گلیم بافی، جاجیم بافی و گبه و بسیاری از هنرهای دستی دیگر که هنرمندان خوش ذوق شیراز به آنها جانی تازه بخشیده‌اند. هر کدام از آنها کار دست هنرمندان شیراز به شمار می‌رود و یادگاری و سوغاتی عالی از سفر به شهر شعر و ادب به شمار می‌رود.

مطالب مرتبط
سوغات اصفهان از صنایع دستی تا خوراکی‌های خوشمزه

سخن پایانی

با سفر به این شهر می‌توان از بهترین سوغات شیراز تهیه کرد و به یادگار برد. برخی سوغاتی ها تنها به این شهر اختصاص ندارد اما از آنجایی که بسیار هنرمندانه در این شهر خلق شده‌اند لازم است تا نام برده شوند. شهر شیراز باغ‌های زیادی از مرکبات دارد اما در این میان لیموی شیراز از معروفیت بالایی برخوردار است. اگر فرصت تهیه هیچ کدام از سوغاتی های پیشنهادی را نداشتید، لیمو یا آبلیموی شیراز گزینه مناسب، مفید و در دسترس در این شهر است.