موزه آرمیتاژ یکی از بزرگترین موزه‌های جهان است که آثاری ویژه را در برخی از روزها به نمایش می‌گذارد. اینکه این موزه یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های گردشگری در سن پترزبورگ است تنها یک مورد شناخته شده در مورد این موزه به شمار می‌رود. دانستنی‌های بسیاری در مورد این موزه تاریخی وجود دارد که در ادامه مطالب آنها را بیان خواهیم کرد.

موزه آرمیتاژ مجموعه‌ای کامل

موزه آرمیتاژ در شهر سن پترزبورگ روسیه از اکثر اثرهای هنری برجسته و اشیاء قیمتی نگهداری می‌کند. این موزه معروف در سراسر دنیا به دستور کاترین کبیر در سال‌ 1754 ساخته شد. کم لطفی است اگر کسی به سن پترزبورگ برود و از موزه آرمیتاژ دیدن نکند.

راهروهای موزه آرمیتاژ

موزه آرمیتاژ که به هرمیتاژ نیز معروف است، بیش از 3000 اثر هنری فاخر را در خود دارد. علاوه بر این موضوع گفته می‌شود برای دیدن دقیق و پی بردن به هر یک از قسمت‌های این موزه حدود ده سال وقت لازم است. از آنجایی که این موزه افتخاری برای کشور روسیه به شمار می‌رود، همه روزه سعی بر هرچه بهتر نگهداری از این مجتمع را دارند. وجود آیینه کاری‌ها، معماری جذاب، راه پله‌های زیبا، راهروهای شکیل، تندیس‌های متمایز از بقیه آثار هنری، دیوارهای بلند و معماری چشمگیر از بارز ترین و برجسته‌ترین زیبایی‌های این موزه به شمار می‌روند.

همه چیز در مورد ساختمان موزه آرمیتاژ

پایه گذاری اولیه برای این موزه به الیزابت اول بر می‌گردد و در ادامه آن اکثر آثار فاخر و گردآوری آنها توسط خریداری کاترین بزرگ از سراسر دنیا انجام شده است. کاترین کبیر 225 آثار خریداری شده را در نگارخانه خود به نام گوشه عزلت به نمایش گذاشته و اغلب افراد محدودی می‌توانستند این آثار را ببینند.

مطالب مرتبط
دیزنی لند با 10 جذابیت فوق العاده + بهترین‌ها در دنیا

این موزه از 6 ساختمان اصلی تشکیل شده است. در قرن 17 و 18 ساخت این مجموعه به پایان رسیده است و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. مهم‌ترین و برجسته‌ترین قسمت در این مجموعه به کاخ زمستانی مشهور است که در پاره‌ای از تاریخ مکانی برای سکونت امپراطوری سابق این کشور به شمار می‌رفته است.

ساختمان موزه آرمیتاژ

علاوه بر آن قسمت‌های مختلفی به نام کاخ پتروف، صومعه اسمولنی و دانشگاه دولتی مسکو به دستور الیزابت اول که به معماری بسیار علاقمند بود، ساخته شدند. نکته جالب آن زمان این بوده که از گربه‌ها به دستور ملکه برای محافظت از تابلوها در مقابل موش ها استفاده می‌شد. به دستور کاترین دوم یا همان کاترین کبیر تابلویی از الیزابت بر در ورودی نصب شده است.

این موزه از سبک‌های مختلفی برای ساخته شدن و تکامل خود کمک گرفته است. سبک به کار گرفته شده در ساختمان آرمیتاژ سبک باروک است. این سبک ایتالیایی از یک فضای مرکزی در وسط ساختمان برای نظم دادن فضاهای فرعی و ورودی‌های بنا استفاده می‌کند.

قسمت‌های مختلف موزه آرمیتاژ

طبقات مختلف موزه آرمیتاژ

موزه آرمیتاژ از سه طبقه ساخته شده است. در طبقه اول راهروها و سالن‌هایی مخصوص برای نگهداری از آثار روم، مجسمه‌های رومی و مجسمه خدایان روم، اتقی به عنوان بزرگترین کلکسیون طلای جهان، آثار مربوط به تمدن سیبری و اثر آهن در آن جمع آوری شده است.

در طبقه دوم این مجموعه اغلب آثار ایتالیایی و فرانسوی گردآوری شده است. سالنی ویژه برای آثار لئوناردو داوینچی، سالن‌هایی ویژه برای معماری، نقاشی و آثار فاخر و برجسته روسیه‌ای، سالن تئاتر آرمیتاژ، اتاق نقاشی طلایی، باغ معلق و آثار بسیار دیگری را شامل می‌شود.

مطالب مرتبط
گنتینگ هایلندز شهر تفریحی بر ارتفاعات مالزی + زمان بازدید

طبق سوم شامل آثار آسیای شرقی می‌شود. سالن‌هایی مجزا برای گردآوری هنرهای چین، ژاپن، هند، مغول، آثار اسلامی و همینطور هنری از دوره ساسانیان، مینیاتورهای ایرانی، نقاشی‌های دوره قاجار و همینطور سالنی برای فرهنگ تبت در نظر گرفته شده است.

طبقات مختلف موزه آرمیتاژ

هر کدام از ساختمان‌های این مجموعه شامل آثار هنری فاخر و ارزشمندی است که تاثیری چشمگیر بر مراجعه کنندگان خواهد گذاشت. بخش‌هایی از جمله ساختمانی برای اجرای تئاتر و خانه رزرو نیز در این مجموعه وجود دارد که دلایل دیگری برای رفتن به این قسمت از شهر سن پترزبورگ به شمار می‌روند.

در سال‌های اخیر عمارت ستاد فرماندهی را به این قسمت از سن پترزبورگ اختصاص داده‌اند. برخی از شعبه‌های رسمی از کشورهای مختلفی مانند ونیز ایتالیا، کازان روسیه، آمستردام هلند و ویبورگ روسیه در بخشی از ساختمان‌های این موزه قرار دارد.

آثار فاخر به نمایش گذاشته شده در موزه آرمیتاژ

این موزه نیز مانند موزه لوور جزء معتبرترین و کامل‌ترین موزه‌های جهان به شمار می‌رود که آثار فاخری را از هنرمندان مختلف مشهور در طول تاریخ در خود نگه داشته است. اثر هنرمندانی مانند ون گوک، رامبرانت، داوینچی، میکل آنژ، پیکاسو، پل روبنس، فان دیک و مونه که آثار هنری بسیار شاخص و ارزشمندی را از خود به جای گذارده‌اند به نمایش گذاشته شده است.

آثار فاخر و هنری، اموال سلطنتی، تابلوهای ماندگار، لباس ها، نشان‌ها و جواهرات سلطنتی، کلکسیونی از طلاهای قدیمی اروپای شرقی و آسیای غربی، طلا و جواهرات گرانبهای ساخته شده توسط فابرژه از دیگر اجناس قیمتی و ارزشمندی هستند که در این مجموعه مشهور نگهداری می‌شوند.

مطالب مرتبط
موزه لوور و معرفی مهمترین آثار هنری و تاریخی آن

آثار فاخر در موزه آرمیتاژ

آثار هنری ایرانی که در موزه آرمیتاژ نگهداری می‌شوند

ایران دارای آثار هنری و تاریخی فاخر بسیاری است. برخی موزه‌ها در سراسر دنیا از تعداد از این آثار نگهداری می‌کنند. از اثرات هنری گرفته تا ظروف برنزی، قالیچه، فرش و انواع اجناس قیمتی و عتیقه در موزه‌های مختلف نگهداری می‌شود.

فرشی قدیمی برای زمان هخامنشیان، دیوارکوبی با صحنه‌ای از پهلوان ایرانی، تعدادی کتیبه و نقش‌های برجسته، نمونه‌های قدیم از مجسمه و آثار هنری صنایع دستی و سفال‌های قدیمی ساخته شده در قبل از میلاد و بسیاری از آثار هنری ایرانی دیگر در موزه آرمیتاژ وجود دارد. شاید این موضوع بتواند دلیل محکمی برای بازدید از دومین موزه بزرگ جهان به شمار رود.

تابلوهای ارزشمند موزه آرمیتاژ

نکات جالب در مورد موزه آرمیتاژ

  • بازدید این موزه برای سومین پنج شنبه هر ماه رایگان در نظر گرفته می‌شود.
  • قیمت برای بازدید از قسمت‌های مختلف این موزه بین 300 الی 700 روبل در نظر گرفته شده است.
  • دولت بعد از آسیب‌های وارد شده بر اثر جنگ جهانی دوم تلاش بسیاری در بازسازی و حفظ مجدد آن کرده است.
  • برترین موزه روسیه و دومین موزه معتبر و کامل جهان در نظر گرفته می‌شود.
  • کلکسیونی از سکه‌های مختلف کشورها در این موزه قرار دارد.
  • کامل‌ترین موزه طلای جهان در این مجموعه قرار گرفته است.

سخن پایانی

در این مطلب برجسته ترین نکاتی که هر فردی بهتر است در مورد موزه آرمیتاژ بداند ارائه شد. جمع آوری کلکسیونی از مهم‌ترین و برجسته‌ترین هنرمندان در این مجموعه و ساماندهی آنها کار بسیار مهم و ارزشمندی برای گذر تاریخ به شمار می‌رود. با قدم زدن در این موزه در مدت زمان کوتاه نمی‌توان از تمام جنبه‌های زیبایی آن باخبر شد و بهتر است وقت بیشتری برای تماشای این موزه کامل در نظر گرفته شود.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی کوالالامپور ؛ جاذبه‌های مشهور پایتخت مالزی