تنگه واشی یا با نام دیگر تنگ ساواشی و دره واشی یکی از تفریحگاه هایی می باشد که در نزدیکی تهران واقع شده است. این منطقه در وسط گردنه ی کوه ها واقع شده است.

این دره ی دوست داشتنی به دلیل وجود آبشار، دشت هایی سرسبز و وسیع همچنین نقش های برجسته ی تاریخی بسیار مورد علاقه مردم قرار گرفته است و یکی از مکان های جذاب برای توریست های تهران دوست می باشد.

این منطقه طبیعی از سه قسمت اصلی تشکیل شده است که شامل دره اول (تنگه واشی)، قسمت دوم دشت سرسبز و دره دوم تنگ سا و در آخر آبشار می باشد. این منطقه یکی از مورد علاقه ترین مکان ها برای پیاده روی و تفریح برای مردم ساکن تهران و اطراف آن محسوب می شود.

تنگ واشی دقیقا کجاست؟

تنگ واشی یکی از مناطق دیدنی و جذاب اطراف تهران است. محل دقیق این منطقه ی زیبا و دیدنی در 17 کیلومتری استان تهران است. زمانی که به سمت جاده ی فیروزکوه می روید روستایی به نام جیلزجند وجود دارد که در این روستا این منطقه طبیعی و زیبا قرار گرفته است.

زمانی که به این منطقه می رسید با دوقسمت روبرو می شوید که قسمت اول آن تنگه واشی است و قسمت دوم آن ساواشی نام دارد. این منطقه بسیار سرسبز است و هر ساله گردشگران زیادی با ماشین شخصی یا تور های مختلف به آن جا می روند.

فاصله دره واشی از تهران تقریبا 130 کیلومتر است و آن را به مقصدی مناسب برای تعطیلات آخر هفته و سفرهای یک روزه تبدیل کرده است.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی کاشان | طبیعت گردی و دیدن عمارت های تاریخی

جالب است بدانید یکی از جالب ترین بخش های سفر به دره واشی عبور از رودخانه ای است که در میان صخره ها قرار گرفته است. رودخانه عبوری از این منطقه از کوه ساواشی سرچشمه می گیرد.

راهنمای سفر به تنگ واشی

راهنمای سفر به تنگ واشی

1. تنگه واشی دره ی اول

هنگامی که شما از وسیله نقلیه خود یا ماشین توری که با آن سفر کرده اید، پیاده می شوید ابتدا باید به سمت دره اول حرکت کنید. بسیار هیجان انگیز است که باید از این گذرگاه 250 متری درست در قلب کوه عبور کنید.

این را بخاطر داشته باشید شما برای عبور از این مکان زیبا باید از رودخانه ای که آب آن بسیار خنک است آماده باشید. عمق این رودخانه در حالت طبیعی تا زانوهای شما بالا می آید اما خیالتان راحت باشد خطر غرق شدگی حتی در روزهایی که بارندگی هست در آن وجود ندارد.

بین این مسیری که شما قرار است از آن عبور کنید از هر دو طرف را صخره های بلند گرفته است و اجازه نمی دهد نور و گرمای خورشید به آنجا بتابد، در نتیجه حتی در تابستان شاهد هوایی خنک و گاها سرد خواهید بود. این سرما را شما ممکن است زمانی حس کنید همزمان در تهران هوای تهران دمای 41 درجه داشته باشد.

2. دشت ساواشی در دره واشی

دشت ساواشی

زمانی که شما از رودخانه و تنکه واشی عبور کنید حال منطقه ای و دشتی سرسبز روبروی شما خواهد بود. این دشت را با نام ساواشی می خوانند.

این منطقه ی فوق العاده پر از گل و گیاه این امکان را به شما می دهید تا با نور مستقیم خورشید و گرمای دلچسب آن خود را کاملا خشک کنید و گرم شوید.

مطالب مرتبط
کاخ سعد آباد - هر آنچه از دیدنی های زیبای آن باید بدانید

همچنین اگر خسته شده باشید می توانید در این منطقه کمپ بزنید و از این دشت زیبا لذت تمام را ببرید. دشتی با وسعت 1700 متر بدون شک منطقه ای است که به راحتی نمی توان از آن دل کند.

در کنار این دشت رودخانه ای کوچک عبور کرده است که باعث می شود به زیبایی آن چند برابر افزوده شود، همچنین درخت های بزرگی در این دشت روییده اند که می توان زیر سایه آن ها با خیال راحت و دور از استرس شهر استراحت کرد.

3. تنگه ساشا یا دره ی دوم

اگر برای ادامه راه علاقه دارید باید 1700 متر پیاده روی داشته باشید تا به دره ی دوم تنگه واشی برسید که به آن ساواشی می گویند.

این منطقه نیز توسط صخره های بلند پوشیده شده است و باید مجددا برای رسیدن به آبشار اصلی از داخل رودخانه ای با آب بسیار خنک عبور کنید. البته پس کمی پیاده روی در این آب یخ بدن شما کاملا به دمای آب عادت خواهد کرد.

اما این را به خاطر داشته باشید سختی پیاده روی در تنگه واشی در فصل پاییز و زمستان بسیار بالا است و افراد عادی نمی توانند از آن عبور کنند؛ چرا که هم بارندگی حجم آب را بالا می آورد راه رفتن بسیار سخت می شود. مهمترین دلیل برای سختی وجود یخ بودن بسیار آب و کوتاه بودن روز می باشد.

 4. رسیدن به آبشار دره ساشا

رسیدن به آبشار دره ساشا

برای عبور از دره ی ساشا باید حدود 800 متر پیاده روی کنید تا به آبشار با شکوه و چشم نواز این منطقه برسید. رسیدن به این آبشار برای بسیاری از افراد پایان سفر است.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی مشهد ؛ از طبیعت‌گردی تا مکان‌های تفریحی و تاریخی

اما برخی از افراد برای ادامه ی راه ریسک پذیر هستند و از زیر آبشار شنا می کنند تا به حوضچه ی اصلی برسند. از آن منطقه که عبور کنند می توانند این آبشار زیبا و شگفت انگیز 15 متری را از دور تماشا کنند.

جالب است بدانید در تنگه واشی یک گیاه بسیار نادر به نام باریجه می روید که این گیاه نایاب کاربردهای مهم صنعتی و دارویی دارد. از آن منطقه به خوبی محافظت می کنند تا مسافران از این گیاه نچینند. اگر به فکر چیدن این گیاه نایاب هستید باید بگویم این کار غیرقانونی است و پیگرد قانونی دارد.

گذری بر تاریخ تنگه واشی

تاریخ تنگه واشی

تنگه واشی علاوه بر داشتن طبیعت زیبا و چشم نواز دارای قدمت تاریخی نیز می باشد. بسیاری از افراد علاقه مند به تاریخ تنها به دلیل دیدن کتیبه ی معروف فتحعلی شاه به آنجا سفر می کنند.

داستان این کتیبه از این قرار است،قبل از آن که فتحعلی شاه قاجار  به حکومت برسد زندگی خود را در شیراز گذرانده بود. زمانی که به تهران می آید یکی از محل های مورد علاقه ی او برای شکار تنگه واشی بوده است.

فتحعلی شاه با دیدن نقش های برجسته ی زمین در تهران دستور ساخت سه کتیبه ی سنگی از خود را می دهد و سه شخص مجسمه ساز، نقاش و معمار را مسئول آن قرار می دهد.

یکی از کتیبه ها در تنگه ساواشی واشقه شده است که ابعاد آن شش تا هفت متر است. وقتی به این کتیبه نگاه کنید متوجه خواهید شد از حوادث زمان فتحعلی شاه نقل بیان می کند.

مطالب مرتبط
موزه زمان تهران کجاست؟ دیدنی‌های موزه تماشاگه زمان تهران

تصاویر برجسته ی این کتیبه ها نقش شکار با تصویر اسب ، نیزه و تفرجگاه هایی است که در اطراف آن می توانیم تصاویر عباس میرزا، علی قلی میرزا و علی نقی میرزا نوه و فرزندان فتحعلی شاه را هنگام شکار نشان می دهند.

سن این طومار به 180 سال می رسد و جالب است بدانید آن را در قلب کوهی بنا کرده اند که زیر آب، باران و سرمای شدید و گرما قرار گرفته است اما هیچ آسیبی به وارد نشده است.

اما متاسفانه از زمانی که صنعت جهانگردی در این منطقه رونق پیدا کرد و مسافران زیادی طی سال به آن جا می روند به این کتیبه ی ارزشمند و تاریخی آسیب های زیادی رسانده اند. این کتیبه متاسفانه حتی از سمت سازمان میراث فرهنگی نیز محافظت نشده است و کم کم در حال از بین رفتن است.

نکته: یکی از سه طومار دوره معروف قاجار در این تنگه واقع شده است. یکی از دو طومار دیگر نیز در چشمه علی شهر ری واقع شده و دیگری در پشت تونل وانا جاده هراز قرار دارد.

جواب سوال هایی که درباره سفر به تنگ واشی پرسیده می شود

سوال هایی که درباره سفر به تنگ واشی

1. به چه تجهیزاتی برای سفر به تنگ واشی نیاز است؟

برای سفر به تنگ واشی پیشنهاد می کنیم حتما وسایل زیر را همراه خود داشته باشید

  • لباس گرم
  • همراه داشتن لباس اضافی
  • آب معدنی
  • غذا (ترجیحا غذای سبک)
  • کوله 
  • دو جفت کفش
  • دمپایی مخصوص
  • وسایل کمک های اولیه
  • اگر پوستی حساس دارید حتما ضد آفتاب همراه خود داشته باشید
  • کلاه
  • عینک آفتابی
  • نایلن زیپ دار که گوشی خود را داخل آن قرار دهید.
مطالب مرتبط
برج میلاد شامل چه بخش‌ها و مجموعه‌های تفریحی است؟

2. زمان مناسب برای سفر به دره واشی کی است؟

تنگه واشی توسط صخره هایی بلند از هر دو سمت پوشانده شده است و اجازه آن که نور خورشید به آب و وسط کوه ها بتابد نمی شود؛ به همین دلیل بهترین زمان سفر به این منطقه ی زیبا از تابستان و اواخر فصل بهار می باشد.

آخر هفته ها و تعطیلات به دلیل تور های مسافرتی مختلف این منطقه بسیار شلوغ می شود؛ در نتیجه اگر علاقه دارید در این منطقه خلوت کنید یا عکاسی کنید بهترین زمان برای مسافرت به این دره واشی وسط هفته می باشد.

اما اگر جزو افرادی هستید که سختی سفر برایتان مشکلی را پیش نمی آورد و اهل کوهنوردی هستید می توانید با پوشیدن لباس های ضد آب و مخصوص در فصل پاییز دل به رودخانه های دره واشی بسپارید.

3. آیا هزینه ای در آن جا گرفته می شود؟

تفریح کردن در  تنگه واشی بسیار ارزان قیمت برای شما تمام می شود؛ چرا که زمانی که تنها وارد روستای جیلزجند می شود نسبت نوع خودرویی که به آن جا رفته اید باید عوارض پرداخت کنید.

  • سواری 15 هزار تومان
  • ون یا میدل باس 30 هزار تومان
  • اتوبوس 50 هزار تومان

4. آیا مدت زمان خاصی برای بودن در دره واشی وجود دارد؟

اگر قصد شما یک سفر یک روزه یا نصف روزه باشد باید بگوییم به دلیل آن که محیط این منطقه با کوه و صخره پوشیده شده است بسیار سریع تر شاهد غروب و تابش خورشید خواهید بود؛ در نتیجه برای رفتن به آن جا باید صبح زود به سمت این روستا حرکت کنید. همچنین زمانی که احساس کردید خورشید کم کم دارد به سمت غروب می رود برای بازگشت آماده شوید.

مطالب مرتبط
مراکز خرید مشهد به همراه آدرس و خدمات ارائه شده آنها

اما اگر جزو افرادی هستید که علاقه به سفر های کوهستانی و صحرایی دارید با بردن چادر و وسایل مورد نیاز می توانید در دشت واشی یا بعد از آبشار کمپ بزنید. اما به یاد داشته باشید شب بسیار سردی را خواهید گذراند. پس حتما وسایل حرفه ای سفر کوله گردی را با خود داشته باشید.

5. آیا راهی برای خیس نشدن یا خسته نشدن کودکان وجود دارد؟

اسب سواری در دره واشی

یکی از راه های کسب درآمدی که در آن جا وجود دارد برخی از افراد ساکن روستا اسب ها و قاطر های خود را برای کرایه کردن قرار داده اند.

اگر شما علاقه ای به خیس شدن ندارید یا کودکانتان نمی توانند همپای شما در آب راه بیایند پیشنهاد می شود کمی هزینه کنید و با کمک راهنما یکی از اسب ها یا قاطر ها را کرایه کنید و برای عبور از آن ها استفاده کنید.

6.آیا تنگ واشی سوغات خاصی دارد؟

یکی از معروف ترین خوراکی های تنگ واشی دوغ این روستا می باشد که به آن دوغ پنج گیاه می گویند. این دوغ از ماست محلی همان روستا تهیه شده است و با گیاهان خودرو آن جا طعم بسیار دلپذیری پیدا کرده است.

شما می توانید این دوغ را از همان روستا که غرفه و مغازه هایی بیشتر برای خرید مسافران در نظر گرفته اند تهیه کنید و از طعم عالی دوغ محلی پنج گیاه لذت ببرید.

7. کفش مناسب آن جا چیست؟

 این را در نظر داشته باشید شما به یک سفر هم کوهنوردی بسیار آسان و هم رد شدن از میان رودخانه را پیش رو دارید در نتیجه بهتر است دو جفت کفش همراه خود داشته باشید و حتما یک دمپایی نیز داخل کوله خود بیاورید.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی بوشهر (معرفی زیباترین سواحل بوشهر)

اما اگر برای بار اول است که به تنگ واشی مسافرت می کنید، پیشنهاد ما به شما این است با مقدار کمی هزینه کردن دمپایی هایی که خود روستاییان برای رد شدن از آب درست کرده اند را از آن ها خریداری کنید؛ چرا که نوع دمپایی که ساخته اند به گونه ای است که از پای شما هنگام راه رفتن خارج نخواهد شد.

در آخر:

تنگ واشی یکی از مناطق طبیعی با قدمت تاریخی بسیار بالایی است که در نزدیکی تهران واقع شده است. هر ساله به دلیل حجم مسافران زیادی که به آن جا می روند و عدم رعایت بهداشت این منطقه در حال آسیب های زیست محیطی قرار گرفته است و ممکن است در برخی از زمان ها که به آن جا مسافرت می کنید با حجم زیادی از زباله روبرو شوید.

به همین دلیل پیشنهاد ما به شما این است هر کدامتان یک کیسه زباله همراه خود داشته باشید و زباله های خود را داخل آن ریخته و زمانی که به محل مناسب رسیدید زباله ها را در سطل مخصوص ریخته؛ این گونه شما علاوه بر تفریح به حفظ اکوسیستم تمیز نیز کمک کرده اید.

منابع:
in2iran
iranroute