دربند تهران به عنوان یکی از مکان های خوب برای تفریح و کوهنوردی در شمال شهر تهران به شمار می رود. این قسمت از شهر شامل فضاها، رستوران ها، کافه ها و اماکن تفریحی دیگر است. خوشگذرانی و تفریح در این قسمت از شهر، تجربه ای به یاد ماندنی در ذهن به جای می گذارد.

دربند تهران یک پیشنهاد عالی

دربند به عنوان یک محله قدیمی در منطقه شمیران تهران واقع شده است. به دلیل قرار گرفتن در ارتفاعات شمال تهران و داشتن رودخانه، یکی از مکان های خنک و خوش آب و هوا در شب و روزهای تابستانی تبدیل شده است. این مسیر در ابتدای مسیر رفتن به کوه توچال واقع شده است. این مسیر رو به منطقه شهرنشینی تهران قرار گرفته است. افرادی که این مسیر را نمی توانند با پای پیاده طی کنند، می توانند با استفاده از تله کابین های ساخته شده در این قسمت از زیبایی های این مسیر بهره ببرند. رستوران هایی مشهور و مجهز با منو های متنوع در این قسمت یکی دیگر از دلایل محبوبیت این قسمت از شهر است.

هر خانواده، هر جمع و حتی هر فردی برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت خود به سبک و شیوه خود راهی را پیش می گیرد. دربند تهران به عنوان یک مکان گردشی در هوای تمیز و آزاد یک تفریحی عالی برای فرار از یکنواختی در طول هفته را فراهم می آورد. این منطقه کوهستانی، هم برای ورزشکاران و کوهنوردان محیطی مناسب است، هم برای افرادی که به جاذبه هایی مثل رستوران و یا نشستن در کنار رودخانه علاقمند هستند.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی دزفول | 12 مکان گردشگری و تاریخی دزفول

گردشگران و مردم منطقه تهران همه روزه و در هر ساعتی از شبانه روز می توانند از این مکان بهره ببرند. این تفرجگاه در منطقه کوهستانی زیبا و استوار، در کنار رودخانه با داشتن درختان قدیمی و بزرگ، مناسب برای خاطره ساختن در هر سنی و طبقه اجتماعی است.

جاذبه های گردشی و تفریحی دربند تهران

دربند به عنوان یک مکان تفریحی مناسب برای خوش گذرانی ها و پاتوقی عالی برای نشست های شبانه در تهران به شمار می رود. ارتفاعی که این منطقه کوهستانی از سطح دریا دارد 1700 متر است که بیشتر کوهنوردان برای صعود به کوه های رشته کوه البرز، باید از دربند عبور کنند.

مجسمه برنزی کوهنورد

در میدان سربند، مجسمه ای از یک کوهنورد با جنس برنز ساخته شده است. این تندیس به عنوان نمادی از این قسمت شهر، در سال 1341 به وسیله رضا لعل ریاحی که هنرمندی نقاش و پیکر تراش بود، ساخته شد. پیشنهاد ساخت این تندیس را حسن وجدان خوش که به عنوان یکی از کوهنوردان با سابقه ایرانی است، ارائه داد.

مجسمه برنز دربند تهران

تله سیژ دربند تهران

برای کوهنوردی و دوری از هیاهوی شهر، دربند به عنوان گزینه بسیار مناسبی است. اما می توان مسیرهای زیبای دربند را به کمک تله سیژ طی کرد. ارتفاعات زیبای تهران به وسیله این تله سیژ به کار برده شده در دربند تهران، قابل مشاهده است. طبیعتی زیبا به همراه هوایی تازه می تواند، با هیجان این وسیله تفریحی می تواند خاطراتی و لحظاتی خوش را مهیا سازد. آخر هفته در کنار خانواده در ارتفاعات می تواند، شروعی خوب برای آغاز یک هفته پر انرژی را فراهم کند.

مطالب مرتبط
دریاچه گهر با 8 جاذبه تفریحی عالی + راه دسترسی آن

با استفاده از تله سیژ که حدود 40 سال پیش ساخته شده است، میتوان به ارتفاعات رسید. در گذشته از این تله سیژ برای رفت آمد مردم روستاهای اطراف، بین مسیر روستای پس قلعه و کوه نوردان استفاده می شد، اما امروزه به عنوان یک تفریح برای گردشگران و عموم مردم مورد استفاده قرار می گیرد. در روزهای شنبه الی چهارشنبه بین ساعات 9 الی 12 و پنجشنبه ها و جمعه ها و همینطور روزهای تعطیل رسمی از ساعت 6 الی 12 برای بازدید و بهره برداری قرار گرفته است.

رستوران و کافه های دربند تهران

رستوران ها و کافه های دربند تهران محیطی مناسب برای صرف غذا در کنار خانواده به شمار می روند. سفره خانه ها به عنوان یکی از جاذبه های دربند به شمار می رود و به پاتوقی برای جمع های دوستانه و خانوادگی تبدیل شده است. جوانان، دانشجویان و جمع های دوستانه طرفداران پروپاقرص برای سفره خانه های سنتی واقع در دربند تهران به شمار می روند. صرف غذای دلنشین در این محیط به همراه دوستان و عزیزان می تواند خاطراتی خوب را رقم بزند.

کافه های ساخته شده در دربند تهران یکی دیگر از جاذبه های این منطقه کوهستانی به شمار می رود. نوشیدن یک فنجان نوشیدنی گرم در فصول سرد سال در این کافه ها، می تواند خاطره ای به یاد ماندنی را در ذهن بر جای گذارد.

رستوران های دربند تهران

خوراکی های خیابانی

ماشین ها و چرخک هایی که برای طبخ غذاهای کبابی و یا لقمه ای در دربند واقع شده اند، خوراکی های خوشمزه ای را برای گردشگران و عموم مردم به ارائه گذاشته اند. این ون ها و ماشین ها، محصولات و خوراکی های خوشمزه ای را با قیمت مناسب تری نسبت به رستوران ها در اختیار مردم قرار می دهند. نوشیدنی های داغ و سرد، غذاهای سنتی و فست فود را میتوان از آنها خریداری کرد.

مطالب مرتبط
مرداب هسل جاذبه‌ای زیبا برای تمام فصول + نحوه رفتن

دکه هایی که به عنوان جگرکی ها و کبابی طعمی به یاد ماندنی و سنتی را در ذهن به جای می گذارند، در کنار سنگفرش ها خاطراتی ناب و طعمی به یاد ماندنی را ایجاد می کنند.

تنقلات خوشمزه دربند تهران

برای خیلی از افراد به ویژه خانم های جوان، اصلی ترین تفریح، خوراکی ها و تنقلات خوشمزه و به خصوص ترش مزه ای است که آنها را به سمت دربند می کشاند. مغازه ها، دکه ها و گاری هایی که خوراکی هایی مثل آلوچه و لواشک ترش به فروش می رسانند توجه بسیاری را جلب می کند. از دیگر خوراکی های خوشمزه به آلو، قیسی، لبو، لواشک، باقالی، بلال و خیلی از انواع دیگر تنقلات خوشمزه ای هستند که به فروش می رسند.

بهتر است دقت کنید که بهداشت در نگهداری و عرضه این خوراکی ها رعایت شود و در معرض گرد و خاک قرار نگرفته باشند. برخی ز این محصولات مورد تایید سازمان بهداشت نیستند و ممکن است مسموم کننده باشند. پس بهتر است از اماکن مطمئن و معتبر خریداری کنید.

تنقلات خوشمزه دربند تهران

مسیرهای کوهنوردی دربند تهران

برای طی کردن مسیر می توان با استفاده از مسیرهای پر پیچ و خم و گذر از میان رستوران ها که شیب تندی هم دارند، استفاده کرد. با گذر از مسیرهایی که از کنار رود می گذرند و همینطور راهپیمایی از مسیر های خیس به ارتفاعات نزدیکتر خواهید شد.

مسیری دیگر نیز وجود دارد که از پیاده روی در مسیر آسفالت کنار تله سیژ که به صورت مارپیچ هموار شده است. با گذشت مسیری یک کیلومتری، به امامزاده ای به نام امامزاده ابراهیم خواهید رسید. در ادامه این مسیر به ایستگاه 2 تله کابین توچال رسیده و بعد از آن به دو راهی اوسون خواهید رسید.

مطالب مرتبط
ساحل درختان نارگیل در کیش با تفریحات ساحلی متنوع

پس از طی کردن مسیر 3 کیلومتری، به پلی فلزی که از روی رودخانه با ارتفاعی زیاد رد شده است، خواهید رسید. پایین این پل فلزی، یک پل چوبی قرار دارد که روبروی آن گذر آقا مهدی قرار دارد. بعد از آن مسیر به تابلوی  آبشار دو قلو رسیده که به عنوان یک محل برای اسکان مناسب است. زیرا دره ای در کنار رودخانه وجود دارد و هوایی مطبوع و سایه ای از درختان بلند، یک استراحت خوب را مهیا ساخته است.

پناهگاه شیرپلا بعد از رفتن به مسیر آبشار دوقلو مشاهده خواهد شد. این پناهگاه دارای امکانات رفاهی بسیاری است و برای صعود به قله توچال و بسیاری از قله های شمال تهران در نظر گرفته شده است.

مسیرهای کوهنوردی دربند تهران

دسترسی و موقعیت دربند تهران

این منطقه گردشی و کوهستانی تهران، در شمال منطقه یک تهران واقع شده است. میدان تجریش به عنوان یک میدان معروف در تهران، میدانی است که حتما باید برای رفتن به دربند، از آن گذشت.

دسترسی با ماشین شخصی: برای طی کردن مسیر به سمت دربند تهران با ماشین شخصی، باید از میدان قدس به سمت خیابان دربند رفت. انتهای خیابان دربند به رستوران ها و پای کوهپیمایی دربند خواهید رسید.

دسترسی با مترو: این نوع دسترسی روشی راحت و بسیار ساده برای رفتن به دربند به شمار می رود. بهترین راه برای رسیدن به تجریش طی کردن مسیر با استفاده از مترو است. با پیاده روی و طی کردن 500 متر از مسیر می توان به راحتی به این قسمت دسترسی یافت. البته بعد از رسیدن با مترو و خارج شدن از مترو تجریش، تاکسی ها برای رساندن به دربند در نظر گرفته شده اند. میدان تجریش با دربند، 3 کیلومتر فاصله دارد که شیبی به سمت بالا دارید.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی لرستان | 8 مکان دیدنی و بی نظیر در لرستان

دسترسی با اتوبوس بی آر تی: میدان تجریش به عنوان شمالی ترین میدان های تهران است و می توان با استفاده  ازاتوبوس های تندروی بی آر تی، خط راه آهن-تجریش،  به میدان تجریش رسید. از اینجای راه به بعد را می توان پیاده و یا با تاکسی طی کرد.

دسترسی با تاکسی: از هر نقطه از تهران ابتدا باید به سمت تاکسی های میدان تجریش رفت و از آنجا با تاکسی های در نظر گرفته شده برای این خط، به آنجا رسید.

سخن پایانی

هر چقدر از تفریحات و جذابیت های دربند تهران گفته شود، کم است. زیرا تفریحات و خوش گذرانی های این قسمت از شهر به تعداد محدود نیست. طبق سلیقه می توان از هر یک از جاذبه های آن بهره گرفت. کوچه باغ های باصفا، به همراه آب و هوایی فوق العاده دلنشین، در کنار رود و داشتن رستوران ها و کافه های مختلف که با سبک های مدرن و سنتی در کنار هم، طبق هر سلیقه ای قرار گرفته اند. تخت هایی برای نشستن و لذت بردن از صدای آب و هوای پاک، می توانند حسی خوب و رهایی از هفته ای پرکار را فراهم آورند. هنگام طلوع خورشید اوقاتی مناسب برای کوهنوردان به شمار می‌رود و با غروب آفتاب فصلی جدید برای خوش گذرانی های شبانه دربند آغاز می شود. از بوی کباب گرفته تا پیاده روی بعد از شام در این محیط تجربه ای متفاوت را به ارمغان می آورد.