پارکهای تهران تا مقدار قابل ملاحظه‌ای بر کاهش آلودگی هوای تهران تاثیر دارند. پارکهای بسیاری از قدیمی گرفته تا پارکهای تازه تاسیس شکل و شمایلی زیبا را برای تهران ایجاد کرده تا بتوان برای فرار از مشغله های روزمره ساعاتی را در آنجا به تفریح یا استراحت پرداخت. پارک های جنگلی که به صورت دست‌کاشت و یا طبیعی در تهران وجود دارند موجب تامین مقدار زیادی اکسیژن در سطح تهران می‌شوند که تمام افراد باید سعی در حفظ آنها داشته باشند.

فهرستی از معروفترین پارکهای تهران

تهران فضای سبز و پارکهای بسیاری دارد. با رفتن به این پارکها به همراه خانواده یا دوستان اوقاتی خوش ایجاد خواهد شد. طبق سلیقه و نیاز هر فرد تنوعی از معماری و چیدمان و سرسبزی در پارکها وجود دارد. آخر هفته‌ها یا اوقات تعطیلی می‌توان به هر یک از آنها که دسترسی ساده‌ای دارند رفت و لذت برد. برای رفتن به این پارکها علاوه بر خودروی شخصی می‌توان از انواع وسایل نقلیه عمومی استفاده کرد.

پارک ژوراسیک تهران اوقاتی هیجان انگیز

این پارک تازه تاسیس به عنوان تنها پارک ژوراسیک ایران است که مجسمه دایناسورهای مختلف بزرگ را برای عموم مردم به نمایش گذاشته است. این مجموعه به عنوان یکی از پرطرفدارترین پارکهای تهران است که به خصوص بچه‌های علاقمند به هیجان را به سمت خود جلب کرده است. پارک ژوراسیک داری امکانات رفاهی مناسبی برای خانواده‌ها از جمله رستوران، کافی شاپ، سینما سه بعدی، کارگاههای آموزشی، سرویس بهداشتی و فضای سبزی زیبا را شامل می‌شود.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی رامسر را با کوئیک تراول تجربه کنید

دسترسی به این پارک از طریق رفتن به سعادت آباد، بلوار پاکنژاد، میدان بهرود، بلوار شقایق و بعد از پاک پرواز است. این پارک همه روزه از ساعت 9:30 صبح الی 21:30 شب برای بازدید عموم باز است. 

پارکهای ژوراسیک تهران

پارک ساعی برای تفریحات سالم

این پارک با گیاهانی زیبا در خیابان ولیعصر قرار دارد. این پارک جنگلی با پوششی از چنارهای بلند، توسط تعدادی پله به طبقات مختلف تقسیم شده است. علاوه بر پوشش گیاهی زیبایی که این پارک برای تهران به همراه دارد، قسمتی از آن برای نگهداری از برخی حیوانات در نظر گرفته شده است. باغ ژاپنی، زمین اسکیت، زمین تنیس روی میز، آلاچیق های متنوع، زمین بازی و شهر بازی برای کودکان در این پارک قرار دارد.

پارکهای تهران ساعی

در سال 1324 مهندسی به نام آقای کریم ساعی درختکاری این پارک را انجام داده که به همین دلیل نام پارک را ساعی گذاشته‌اند. درب اصلی پارک ساعی در خیابان ولیعصر تهران است که بالاتر از خیابان شهید بهشتی قرار گرفته است.

پارک ساعی تهران

پارک ملت یکی از پارکهای عالی و قدیمی تهران

یکی از قدیمی ترین پارکهای تهران پارک ملت است که در منطقه سه در زمان محمدرضا شاه ساخته شده است. تندیس ها و مجسمه های ارزشمندی از مشاهیر  ایران مانند سعدی، شهریار و نیما یوشیج در این پارک قرار دارد. معروفترین تندیس این پارک می توان به تندیس مادر اشاره کرد.

قسمتی برای نگهداری از برخی حیوانات وجود دارد که اغلب اوقات قابل بازدید برای عموم است. این پارک حدود 280 هزار متر وسعت دارد که شامل بخش های مختلفی برای سرگرمی و تفریح خانواده‌ها در نظر گرفته شده است. گلکاری‌های هنرمندانه در قسمت های مختلف پارک سبب زیبایی دو چندان آن شده است. مسیرهای دسترسی مختلفی به خیابان ولیعصر و رسیدن به پارک ملت وجود دارد. بی آر تی، مترو و اتوبوس وسیله های نقلیه عمومی مناسب برای فرار از ترافیک و دسترسی سریعتر به این قسمت از شهر هستند.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی تهران از کافه گردی تا طبیعت گردی + کلیسا

پارکهای ملت تهران

پارک هنرمندان فضایی فرهنگی و هنری

در دوره قاجار این پارک توسط معماری آلمانی بنا شده است. البته در زمان قاجار این پارک به عنوان باغی از زمین‌های یکی از شاهزادگان قاجار بوده است. در پاره ای از تاریخ این پارک به عنوان انباری برای نگهداری تسلیحات جنگ جهانی و گروه متفقین بود که بعد از آن نیز در اختیار نیروی انتظامی کشور قرار گرفت. امروزه با اعمال تغییراتی از این پارک به عنوان یکی از زیباترین پارکهای تهران می‌توان یاد کرد.

درختان زیبای چنار، سرو و اقاقیا که در قسمت های مختلف این پارک زینت چشمگیری را ایجاد کرده اند محیطی خوب برای داشتن ساعاتی مفرح را ایجاد کرده اند. خانه هنرمندان در ضلع جنوبی این پارک، کتابخانه تخصصی هنری، تماشاخانه ایرانشهر واقع در ضلع شرقی، کافی شاپ و رستوران، زمین اسکیت، زمین بسکتبال، امکانات تفریحی و زمین بازی برای کودکان و همینطور تندیس های مختلف از مشاهیر از جاذبه های این پارک است. برای رفتن به این پارک می‌توان با مترو در ایستگاه طالقانی پیاده شد و قدم زدن کوتاه مدت به سمت خیابان فرصت شمالی به این پارک رسید.

پارکهای هنرمندان تهران

پارک شهر، اولین پارک تاسیس شده در تهران

این پارک قدیمی در مرکز تهران قرار دارد که دارای 8 ورودی است. یک ورودی از شمال در خیابان شهید فیاض بخش، از شرق به خیابان خیام، از غرب به خیابان وحدت اسلامی و از جنوب به خیابان بهشتی را دارد. در زمان جنگ ایران و عراق از این پارک به عنوان پناهگاه استفاده می کردند که امروزه نیز از آن پناهگاه های ساخته شده برای معرفی گونه هایی از آبزیان و آکواریومی برای ماهی ها استفاده می شود. این پارک زمینی وسیع برای بازی کودکان دارد و قسمت هی مختلف و متنوعی که مناسب برای گردش خانواده ها است در آن ایجاد شده است.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی استان البرز | آشنایی با 13 مکان زیبا و جذاب

پارکهای شهر تهران

شمالی ترین پارک تهران، پارک نیاوران

این پارک شاید وسعت زیادی نداشته باشد اما امانات زیادی برای انواع تفریحات سالم و ورزشی دارد. زمین تنیس، زمین والیبال، میز پینگ پنگ، زمین اسکیت، کتابخانه، آمفی تئاتر، استخر سرپوشیده و بسیاری از لوازم ورزشی و امکانات دیگر که مناسب برای تمامی اعضای خانواده در هر سنی هستند را شامل می شود.

معماری این پارک توسط مهندسان انگلیسی طراحی و به دست معماران ایرانی ساخته شد. پارک نیاوران فضایی مناسب برای خنک شدن در فصل تابستان و فرار از گرمای سطح شهر تهران است.

پارکهای نیاوران تهران

پارک جنگلی چیتگر

پارک جنگلی چیتگر با پوششی از درختان کاج و سرو یکی از پارکهای بزرگ تهران است که در حاشیه غربی تهران قرار گرفته است. این پارک در سال 1342 برای تامین اکسیژن تهران ساخته شده و امروزه گزینه ای مناسب برای دوچرخه سواری، اسکیت و اسب سواری است. تفریحاتی سالم در کنار خانواده و اوقاتی خوش در این پارک ایجاد خواهد شد. چیتگر واقع در منطقه 22 تهران است که از جنوب به کرج و از شمال به دریاچه چیتگر متصل می‌شود.

پارکهای چیتگر تهران

پارک جنگلی لویزان در شرق تهران

لویزان بزرگترین پارک جنگلی تهران است و از سطح شهر ارتفاع دارد. به همین دلیل گزینه بسیار خوبی برای فصل تابستان و فرار از گرما به شمار می رود. لویزان با درختان چنار، افرا و اقاقیای خود جزء مناطق طبیعی شهر تهران بود که بعد از رسیدگی و افزودن درختان به صورت دستی به پارک جنگلی تبدیل شد. این پارک گزینه بسیار خوبی برای تفریح در کنار خانواده به شمار می رود و از امکانات رفاهی مناسبی نیز برخوردار است. در بالاترین قسمت آن هتل، رستوران، مسجد و سفره خانه نیز وجود دارد. دسترسی به لویزان از طریق اتوبان هنگام بالاتر از چهار راه استقلال امکان پذیر است.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی اردبیل در 10 مورد + زمان مناسب سفر

پارکهای لویزان تهران

پارک طالقانی و پارک آب و آتش

پارک طالقانی در سال 1357 و پارک آب و آتش در سال 1388 افتتاح شد. پارک طالقانی در ارتفاعات عباس آباد قرار دارد که چشم اندازی زیبا را ایجاد کرده است. بوستان طالقانی در منطقه سه قرار دارد که دسترسی به آن از طریق بزرگراه حقانی بعد از پل مدرس امکان‌پذیر است.

پارکهای طالقانی تهران

پارک آب و آتش به دلیل وجود فواره های آب متعدد و انواع آبنماها در کنار مشعل آتش به این نام معروف شده است. پارک طالقانی و پارک آب و آتش از طریق پل طبیعت به یکدیگر متصل شده اند. امکانات رفاهی و تفریحی متعددی در این پارک وجود دارد که به ویژه در ساعات تاریک شب گزینه بسیار خوبی برای تفریح به شمار می‌رود. استفاده از مترو و رفتن به ایستگاه مترو حقانی راه ساده و دور از ترافیک برای رفتن به این پارک است.

پارکهای آب و آتش تهران

لیست دیگر پارکهای تهران که بهتر است آنها را شناخت و دید

پارکهایی که نام برده شد همه جزء معروفترین، بزرگترین و در دسترس ترین آنها بودند. اما در میان پارکها و بوستانهای تهران گزینه هایی وجود دارند که اگر به اندازه بقیه وسعت و شهرت نداشته باشند، کمتر از آنها هم نیستند. پارک پرواز، پارک نهج البلاغه، پارک پلیس، پارک جنگلی پردیسان، پارک آبشار، پارک جوانمردان، پارک گفتگو، پارک المهدی، پارک شطرنج، پارک قیطریه، پارک جمشیدیه و گزینه های بسیار دیگری که دیدن و رفتن به آنها تجربه‌ای خوب و مفرح می‌تواند باشد. نکته مهم اینکه تمام فضای سبز و پارکهای تهران برای تفریح و رفاه همه مردم ساخته شده و لازم است تا همه در حفظ این منابع طبیعی بکوشیم.

مطالب مرتبط
تنگه رغز ؛ راهنمای جامعی از جاذبه‌های دیدنی این تنگه