ترکیه از جمله کشور هایی است که امروزه گردشگران زیادی به آنجا مسافرت می کنند. اگر به مکان های تاریخی علاقه دارید انتخاب این کشور یکی بهترین گزینه ها محسوب می شود، چرا که کاخ موزه هایی مانند قصر توپکاپی متعلق به زمان عثمانی در آنجا بنا شده است.
این کاخ پر از کتابخانه هایی با کتاب های خطی و نفیس است که هر کدام ارزشی بر این کاخ افزوده است. در این مقاله گردشی جامع بر این کاخ زیبا خواهیم داشت.

معماری کلی کاخ موزه توپکاپی

قصر توپکاپی مانند هر کاخ دیگری از اتاق های زیاد به همراه تجملات و باغ های زیبا ساخته شده است؛ که بدون شک اگر بدون اطلاع قبلی وارد آن شوید کمی گیج خواهید شد.

اما جای نگرانی ننیست؛ چرا که معماران و تاریخشناسان برای آن که توریست ها و علاقمندان بتوانند راحت تر این اماکن را از هم تفکیک کنند، تقسیم بندی جالبی انجام داده اند.
این تقسیم بندی شامل حیاط اول تا چهارم و در آخر حرمسرا است. هر کدام از این مکان ها به اندازه ای چشم نواز و بزرگ هست که می توان گفت برای خود چند خانه با متراژ امروزی محسوب می شوند.

حیاط اول قصر توپکاپی

حیاط اول قصر توپکاپی

حیاط اول قصر توپکاپی که گاهی اوقات حیاط بیرونی نیز خوانده می شود، بزرگترین و تنها حیاط عمومی کاخ است. در زمان سلطنت امپراطوری عثمانی، هر فرد غیرمجاز می توانست از طریق دروازه امپریال وارد آن شود.
فضای باز این حیاط آن را برای برگزاری جشن و هر مراسمی در زمان خود ایده آل ساخته بود و احتمال داده می شود جزء شلوغ ترین حیاط های کاخ بوده است.
همچنین در این قسمت اثری از کارگاه های آموزشی هنرمندان و صنعتگران، نجاران، خیاط ها، خوشنویسان و انجمن های دیگر را هنوز می توانید مشاهده کنید.

مطالب مرتبط
موزه لوور و معرفی مهمترین آثار هنری و تاریخی آن

حیاط دوم کاخ

دروازه سلام داخل حیاط دوم قصر توپکاپی قرار دارد که تا میدان دیوان می رود. این مکان مرکز اداری کاخ محسوب می شد و فقط بازدید کنندگان رسمی و اعضای دادگاه می توانستند وارد آن فضا شوند.
زمانی که این اعضا جلسه ای برگزار می کردند شاه می توانست از طریق یک پنجره مخفی تمامی صحبت های آن ها را بشنود، اما آن ها شاه را نبینند. این بدان علت بود که جمع باید می دانست شاه به هر نحوی بر امور آگاهی دارد.

در فانوس نئوکلاسیک برج زمانی که وارد می شود می توانید کاخ را مشاهده کنید. این قسمت جایگاه مخصوص پادشاه محسوب می شد و منظره ای از کل کاخ را به سلطان ارائه می داد؛ از این رو می توان متوجه شد، همه پرستی سلطان نه تنها در دربار بلکه در زندگی روزمره انسان های این مجموعه نیز وجود داشته است.

همچنین در این حیاط آشپزخانه های قصر و شیرینی پزی بنا شده است. علاوه بر آن خزانه داری خارجی نیز در آن قسمت بوده که سلاح های امپریالیستی در آنجا نگهداری می شده است.
نکته ای که توانست نشان دهد وسعت این امپراطوری تا چه اندازه بزرگ بوده است. وجود ظرف هایی با طرح هایی از چین آن زمان است که به میزان زیاد در مطبخ یافت شده است.

حیاط سوم موزه قصر

این حیاط محل سکونت خصوصی سلطان و مدرسه داخلی قصر توپکاپی، قرار دارد. فقط سلطان، اعضای خانواده، خدمتگزاران او و بازدید کننده مورد تایید شاه گهگاهی می توانستند وارد شوند.
بازدیدکنندگان سلطان فقط می توانستند تا به اتاق مخاطبان خود بروند و از آن ها انتظار می رفت که آداب و رسوم سختی را رعایت کنند.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی باکو و معرفی 11 مکان توریستی معروف

حیاط چهارم

حیاط سوم تا حیاط چهارم امتداد دارد که عمدتاً از باغ تراس و اتاقک ها تشکیل شده است. خانه هایی که در این قسمت هستند بسیار باشکوه و دلنواز می باشند. چرا که بسیار سرسبز و انواعی از گیاهان و درختان میوه در آن دیده می شود. همچنین بناهای برجسته چون غرفه بغداد و غرفه ایروان در این حیاط مشاهده می شود.

زمان بازدید از قصر

غیر از سه شنبه تمامی روز های هفته از ساعت 9 صبح الی 17 بعدازظهر می توان از قصر توپکاپی دیدن کرد.
ذر فصل تابستان که روزها طولانی تر است زمان بازدید تا 19 غروب هم ادامه دارد.
در تعطیلی های مذهبی این مکان تاریخی تعطیل است.

مروری بر تاریخ قصر توپکاپی

مروری بر تاریخ قصر توپکاپی

قصر توپکاپی پادشاهان زیادی را در خود دیده است. اولین فردی که در آن پادشاهی و دستور بنا کردن این کاخ شگفت انگیز را صادر کرد، شخصی به نام سلطان محمد فاتح بوده است. حدود 30 شخص در مدت زمان چهار قرن در این کاخ پادشاهی کرده اند.

اواخر دهه 1450 میلادی پس از فتح قسطنطنیه که همان استانبول امروزی است، سلطان محمد پایتخت امپراطوری خود را در آنجا بنا کرد و دستور ساخت بنای اولیه این کاخ را داد.

آخر در سال 1453 این کاخ به اتمام رسید. این شاه در سال 1478 در گذشت و بعد از او پادشان یک به یک در این کاخ سلطنت کرده و هر کدام بر ساخت و نوسازی مکرر آن نقش داشتند. به همین دلیل می باشد وقتی امروز به این بنای زیبا و شگفت انگیز نگاه می شود، تلفیق آثاری از معماری اسلامی، عثمانی و اروپایی به وضوح قابل است.

مطالب مرتبط
کبک کانادا و اطلاعاتی کامل در مورد آن+معرفی 9 جاذبه گردشی

در آخر

قصر توپکاپی در سال 1924 به موزه تبدیل شد. بسیاری از ساختمان ها مورد بازسازی قرار گرفتند و بخش هایی از این مجتمع اغلب به همین منظور هنوز بسته می باشد. این موزه سالانه بیش از سه میلیون بازدید کننده دارد.