موزه جواهرات ملی ایران یکی از موزه های خاص جهان است که گردشگران زیادی از سراسر جهان برای بازدید از آن به ایران سفر می کنند. این موزه و جواهرات موجود در آن  پشتوانه واحد پول ایران است و در زیر زمین ساختمان اصلی بانک مرکز ایران از آنها نگهداری می شود. در این بخش سفری داریم به این موزه و از نکات جالب آن برایتان بازگو خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

موزه جواهرات ملی کجاست؟

این موزه در خیابان فردوسی در تهران قرار دارد. اگر از خیابان فردوسی به سمت جنوب حرکت کنید پس از تقاطع خیابان جمهوری و خیابان فردوسی به ساختمان بانک مرکز می رسید که موزه جواهرات ملی در آن واقع است.

راه های دسترسی به موزه جواهرات ملی

اگر با خودروی شخصی خود قصد رفتن به این موزه را دارید. می توانید از خیابان های سعدی و حافظ وارد خیابان فردوسی شوید، خیابان فردوسی دارای مقررات عبور یک طرف به سمت شمال است و باید از خیابان سعدی از تقاطع جمهوری به سمت خیابان لاله زار بروید و از یک خیابان فرعی وارد خیابان فردوسی شوید تا پایین تر از موزه جواهرات ملی باشد. از خیابان حافظ هم پس از تقاطع جمهوری به خیابان سخایی تغییر مسیر دهید و سپس از یک خیابان فرعی وارد خیابان فردوسی شوید تا پایین تر از موزه جواهرات ملی وارد خیابان فردوسی شوید. متاسفانه در نزدیکی موزه جواهرات ملی پارکینگ عمومی وجود ندارد ناگزیر باید به پارکینگ های مراکز خرید یا محل های پارک مجاز کنار خیابان بسنده کنید یا خودرو خود را در کوچه ها و خیابان های فرعی منتهی به خیابان فردوسی پارک کنید.

اگر با مترو قصد سفر به موزه جواهرات ملی را دارید نزدیکترین ایستگاه مترو به این موزه، ایستگاه مترو سعدی است. پس از طی مسیری کوتاه به خیابان فردوسی و سپس به موزه جواهرات ملی می رسید. ایستگاه مترو فردوسی نیز دومین ایستگاه مترو نزدیک به موزه است که در میدان فردوسی واقع است و پس از کمی پیاده روی و گذر از تقاطع خیابان فردوسی  و جمهوری به این موزه می رسید.

اگر با اتوبوس قصد سفر به موزه جواهرات ملی را دارید، اتوبوس های تندرو در سراسر شهر تهران پراکنده هستند. از پایانه آزادی می توانید با اتوبوس های تندرو خط تهرانپارس به میدان فردوسی و پس از طی مسیری کوتاه پیاده روی به موزه برسید و یا از شرق تهران با اتوبوس های عبوری از خیابان های جمهوری، آزادی و امام خمینی می توانید خود را به خیابان فردوسی سپس به خیابان فردوسی برسانید.

نگاهی به موزه جواهرات ملی

همانطور که گفته شد جواهرات ملی ایران پشتوانه پول ملی ایران است و در خزانه بانک مرکزی نگهداری می شوند. این جواهرات علاوه بر ارزش پولی از قدمت بالایی نیز برخوردار هم برخوردار هستند. به طور رسمی اقدام به جمع آوری و نگهداری جواهرات از زمان قاجار آغاز شد و از آنها در کاخ گلستان نگهداری می شد و با انقراض سلطنت قاجاریان و با روی کار آمدن پهلوی ها به دستور رضاشاه پهلوی این جواهرات به کاخ مرمر منتقل شدند و پس از اتمام ساخت بنای بانک مرکزی ایران این جواهرات به این بانک منتقل شدند و از آن زمان تا به حال در این مکان از آنها نگهداری می شود.

جواهرات زیادی در بانک مرکز تحت عنوان موزه جواهرات ملی نگهداری می شود که بسیاری از آنان شهرت جهانی دارند و بسیاری از گردشگران را برای بازدید به طرف خود می کشانند. از معروفترین این جواهرات می توان از الماس دریای نور، تاج کیانی، تاج پهلوی، تاج شهبانو، کره جواهر نشان، تخت طاووس، تخت نادری، صندوق جواهرات و کمربند زرین یاد کرد. در ادامه به معرفی این جواهرات به صورت اختصاصی پرداخته خواهد شد. با ما همراه باشید.

الماس دریای نور

این الماس گوهر یکدانه موزه جواهرات ملی است و بازدیدکنندگان زیادی را به سوی خود می کشاند. این الماس 182 قیراط وزن دارد و به رنگ صورتی است (الماس صورتی جزء الماس های کمیاب به شمار می آید). این الماس به صورت مستطیل شکل تراش خورده و دارای طرح شیر و خورشید است که با یاقوت و برلیان تزیین شده است.

این الماس دارای تراش صاف است ولی در یک طرف عبارت “سلطان صاحبقران فتح علی شاه قاجار 1244” به چشم می خورد. این الماس تا زمان ناصرالدین شاه به صورت بازوبند استفاده می شده ولی از آن زمان به بعد به صورت پیش کلاه استفاده شد که در عکس هایی که از این پادشاه موجود است، دیده می شود.

داستان الماس دریای نور

داستان های زیادی درباره الماس دریای نور و کوه نور وجود دارد. هیچ گونه سند ثبت شده در خصوص مالکیت یا تاریخچه این دو الماس وجود ندارد و این دو الماس بین حاکمان در زمان های مختلف دست به دست شده است. به هر حال در ادامه به بیان یک داستان که در بین بقیه داستان ها به نظر واقعی تر می آید می پردازیم.

الماس دریای نور

الماس دریای نور با توجه به باور ناصرالدین شاه منتسب به کوروش است ولی در واقع این الماس در زمان صوفیان در دربار نگهداری می شده است که پس از حمله افغان ها ربوده می شود و پس از آن به هند راه پیدا می کند. نادر شاه افشار طی نامه نگاری های زیاد قادر به بازپس گیری این گوهر با ارزش نبوده و طی لشگرکشی به هند آن را به دست می آورد که با الماس کوه نور همراه بوده است.

الماس کوه نور در تاج ملکه انگلستان نصب است و در کاخ سلطنتی از آن نگهداری می شود که از نظر تراش و رنگ به طور کلی با الماس دریای نور متفاوت است.

تاج کیانی

تاج کیانی یکی دیگر از جواهرات سلطنتی و قدیمی در موزه جواهرات ملی است. این تاج به دستور فتح علی شاه قاجار ساخته شد است و پس از آن شاهان قاجار از آن استفاده می کردند. این تاج با مروارید، یاقوت، الماس و زمرد به سبک پادشاهان ساسانی تزیین شده است. پس از فروپاشی سلسله قاجار و روی کار آمدن پهلوی ها، این تاج به موزه منتقل شد و تاج دیگری به دستور رضاشاه ساخته شد و از آن در مراسم تاجگذاری استفاده شد که در ادامه توضیحاتی درباره آن داده خواهد شد.

تاج کیانی

تاج پهلوی

این تاج نیز به سبک پادشاهان ساسانی درست شده است. در جلوی این تاج یک الماس زرد رنگ بزرگ تزیین شده با برلیان های زیاد به صورت یک خورشید، خودنمایی می کند. به طور کلی این تاج از طلا و نقره ساخته شده است و با مخمل قرمز پوشانده شده است. این تاج با یاقوت، زمرد و الماس های زیادی تزیین شده است. از این تاج در زمان تاجگذاری رضاشاه و محمدرضا شاه پهلوی بر سر ایشان نشسته است.

تاج پهلوی

تاج شهبانو

این تاج متعلق به شهبانو فرح پهلوی است و با زمرد، یاقوت، برلیان، الماس و مروارید تزیین شده است و دارای کلاهی پوشیده شده با مخمل سبز است. ایشان در کتاب خاطرات خود این تاج را بسیار زیبا و همینطور بسیار سنگین توصیف کرده اند.

تاج شهبانو

کره جواهر نشان

در موزه جواهرات ملی کره جغرافیایی بزرگی که از طلا، یاقوت و زمرد ساخته شده است خودنمایی می کند. این کره توجه و شگفتی همه بازدیدکنندگان را به خود جلب می کند. حجم زیاد و مقدار طلای به کار رفت در این کره تماشای آن را هیجان انگیز می کند. در این کره، دریا ها با زمرد و خشکی ها با یاقوت نشان داده شده است.

کره جواهر نشان

کمربند زرین

این کمربند متعلق به ناصر الدین شاه قاجار است و به دستور او ساخته شده است. وی در بسیاری از مراسم ها از این کمربند زرین استفاده می کرده است. این کمربند، 119 سانتی متر طول دارد و از طلای بافته شده تهیه شده است که با زمرد و الماس تزیین شده است.

کمربند زرین

تخت طاووس 

این تخت توسط نادرشاه افشار از هند به غنیمت آورده شده است. این تخت به دلیل طرح دو طاووس پر کشیده در آن به تخت طاووس مشهور است. الماس کوه نور در بالای این تخت خودنمایی می کرده و با انواع گوهر های گرانبها تزیین شده است.

تخت طاووس

تخت نادری

این تخت به دستور فتح علی شاه قاجار درست شده است و یک صندلی بسیار پر زرق و برق به حساب می آید. این تخت شامل 22 هزار قطعه گوهر است و برای استفاده در سفر به کار برده می شده است. این صندلی برای راحتی حملش به صورت 9 قطعه ساخته شده است.

این موزه شامل تعداد زیادی جواهرات گرانبها و دیرینه است که نام بردن از همه آنها در این مطلب میسر نمی شود. از آنجایی که جواهرات به نمایش در آمده در این موزه بسیار کمیاب و زیبا هستند، بازدید از این نمایشگاه را به همه شما عزیزان توصیه می کنم.

تخت نادری

ساعات بازدید از موزه جواهرات ملی

متاسفانه زمان بازدید از موزه جواهرات ملی بسیار محدود است. این زمان از روز های شنبه و سه شنبه روزهای غیر تعطیل در ساعات 14 الی 16.30 است. بازدید از موزه در روزهای تعطیل هم مسیر نیست.

هزینه بازدید از موزه جواهرات ملی

به نقل از وب سایت بانک مرکزی هزینه بازدید از موزه جواهرات ملی برای دانشجویان برای هر فرد 2000 تومان، برای افراد دیگر 4000 تومان و برای اتباع کشور های دیگر این مبلغ 20000 تومان است.

مطالب مرتبط
متل قو با 7 جاذبه گردشی بسیار عالی + مسیرهای دسترسی