ترکمن صحرا بخشی از استان‌های گلستان و خراسان شمالی است که در شمال شرقی کشور ایران واقع شده‌اند. این قسمت از کشور می‌تواند جاذبه بسیار جالب و خاطره‌آمیزی برای بسیاری از گردشگران باشد.

علاوه بر اینکه مردم این قسمت فرهنگ، غذاهای سنتی، زبان، آداب و رسوم مخصوص به خود را دارند، جاذبه‌های فراوانی نیز در این خطه وجود دارد که در ادامه این مطلب برجسته‌ترین و خاص‌ترین آنها را بیان خواهیم کرد.

شناخت ترکمن صحرا

اغلب افرادی که کمی با گردشگری و شهرهای مختلف آشنا هستند، ترکمن صحرا را به اسب‌ها و ساز دوتار آن می‌شناسند. البته وجود تپه‌های هزاره نیز از آوازه بلند و بالایی برخوردار است که در این مکان قرار دارد.

ویژگی‌ها و جاذبه‌های گردشگری ترکمن صحرا تنها به این چند مورد بر نمی‌گردد و این منطقه از جاذبه‌های بسیاری برخوردار است که در ادامه آنها را معرفی خواهیم کرد.

اغلب افراد در این قسمت از کشور را مسلمانان اهل سنت تشکیل می‌دهند که از پوششی متنوع برای زنان و مردان برخوردار هستند. که همین نوع پوشش در دنیای امروزی به قسمتی قابل توجه برای بسیاری از گردشگران تبدیل شده است.

هر قسمت از ترکمن صحرا سبب جذب طبیعت‌ گردان و گردشگران بسیاری به سمت شمال‌شرقی کشور شده است. از جاذبه‌های طبیعی گرفته تا تاریخی، پوششی، تجاری، ورزشی و سرمایه‌گذاری می‌شود.

غذاهای ناب و عالی سنتی در ترکمن صحرا

غذاهای سنتی ترکمن صحرا

شاید رفتن به شهری نیاز به شناخت عادات غذایی و وجود خوراکی‌ها داشته باشد. قسمت جالب توجه در برخی از شهرها خوراکی‌های آن شهرها به شمار می‌روند. غذاهای سنتی بسیاری نیز در این شهر وجود دارد که چند مورد آن شامل موارد زیر می‌شود.

 • نان چورک
 • بیشمه
 • قاتلاما
 • اکمک
 • بولامه
 • باستارمه
 • چگردمه
مطالب مرتبط
جاهای دیدنی نیشابور | سفر به 11 مکان دیدنی نیشابور

شهرهای مختلف و اصلی ترکمن صحرا

این بخش نیز مانند هر قسمت دیگر در کشور با بخش‌های مختلفی همسایه است. شهرهای حاصلخیز رسوبی و مشهوری که در این منطقه قرار دارند شامل گنبد کاووس، آق قلا، بندر ترکمن، سیمین شهر، کلاله، داشلی برون، نگین شهر و مراوه تپه به شمار می‌رود.

این بخش که در استان گلستان واقع است با شهرهای دیگری از جمله خراسان شمالی، جمهوری ترکمنستان و دریای خزر همسایه است.

جاهای گردشی و جاذبه‌های دیدنی ترکمن صحرا

این منطقه زیبا موقعیت بسیار عالی برای طرفداران طبیعت‌های بکر و گردشگران تنوع پسند به شمار می‌رود. اماکن و جاذبه‌های متنوعی وجود دارد که اغلب در فصول گرم سال مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد. در این بخش از متن اطلاعات کاملی برای سفر به قسمت‌های خوب ترکمن صحرا در اختیارتان قرار خواهیم داد.

 کوه‌های هزار دره معروف ترکمن صحرا

اکثر طبیعت‌گردان طرفدار ویژه‌ای برای تپه‌های ماهور یا هزار دره که با نام بدلند نیز شناخته می‌شود، به شمار می‌روند. این پدیده زمین شناسی زیبا با سنگ‌های و یا رسوبات سست ایجاد شده است. پوشش گیاهی خاصی در این کوه‌ها وجود ندارد اما ناهمگونی و ناهمواری‌ها سبب شده است که زیبایی چشم نوازی را برای کسب آرامش طی ساعت‌ها فراهم آورد.

کوه‌های هزار دره در ترکمن صحرا

مقبره خالد نبی در کوه گوگجه داغ

روایت‌های زیادی در مورد ان مقبره وجود دارد که هر فردی ممکن است شنیده باشد. با گذر از پیچ و خم‌ها در جاده‌ و رسیدن به قله‌ای که این مقبره بر آن قرار دارد، منظره‌ای زیبا و چشمگیر را شاهد خواهید بود. اقامتی عالی در خانه روستایی می‌تواند خاطراتی به یاد ماندنی برای همه رقم بزند.

مطالب مرتبط
کاخ گلستان تهران - جاذبه های دیدنی + مروری بر تاریخ

آرامگاه خالد بن نبی در ترکمن صحرا

بندر ترکمن در سواحل دریای خزر

برای برخی افراد که به سفر می‌روند خرید از بازارچه‌های محلی یک تفریح عالی به شمار می‌رود. رفتن به بندر ترکمن می‌تواند این امکان را فراهم کند تا بتوان از بازارچه‌های سنتی و محلی لوازم بسیاری مانند شال‌های زیبای محلی، ظروف و صنایع دستی محلی، قالیچه و فرش و بسیاری از موارد دیگر را تهیه کرد.

بندر ترکمن در ترکمن صحرا

علاوه بر این موارد تفریحاتی مانند قایق سواری، تماشای طلوع و غروب خورشید و خیلی از تفریحات مفید دیگر در کنار ساحل زیبای دریای خزر امکان‌پذیر خواهد بود.

مناره گنبد کاووس جاذبه گردشگری

بلندترین برج آجری که در جهان شناخته شده است، گنبد کاووس یا گنبد قابوس نامیده می‌شود. این مناره حدودا هزار ساله، که به عنوان چراغ دانی راهنما برای تشخیص راه مسافران و کاروان‌ها به دستور قابوس حاکم گرگان ساخته شد، جاذبه‌ای مهم از ترکمن صحرا به شمار می‌رود.

گنبد کاووس در ترکمن صحرا

لازم به ذکر است که این گنبد 70 متری به عنوان میراث ملی به ثبت یونسکو در آمده است.

آبشار زیبای کبودوال

از جمله آبشارهای خزه‌ای و جذاب ایران آبشار کبودوال است که در این منطقه قرار دارد. دسترسی لذت بخش به این آبشار از طریق مسیری سنگ فرش شده ممکن شده است. امکانات رفاهی مناسبی شامل سرویس بهداشتی، نمازخانه، آلاچیق برای استراحت، چادر مسافرتی و سکوهای استراحتی می‌شود.

آبشار کبودوال در ترکمن صحرا

اسب‌های اصیل در ترکمن صحرا

یکی از جاذبه‌های دیدنی و معروف ترکمن صحرا اسب‌های اصیل و زیبا در این منطقه است. که این موضوع امروزه علاوه بر زیبایی و اصالتشان، به فعالیتی تجاری در این منطقه نیز تبدیل شده است. نژاد اسب‌های ترکمن در دنیا به سرعت، استقامت و شجاعت معروف هستند.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی شهرکرد | 11 منطقه ی طبیعی و باستانی

اسب‌های اصیل در ترکمن صحرا

در پاره‌ای از تاریخ بسیاری از حملات به دشمنان توسط اسب‌های ترکمن پیروزی به همراه داشته‌اند. این اسب‌ها بهترین اسب‌های مشرق زمین هستند و به کشورهای مختلف نیز فروخته می‌شوند. اسب‌های ترکمن را می‌توان با سفر به ترکمن صحرا و پیست‌های مختلف اسب دوانی و یا در مراکز پرورش اسب مشاهده کرد.

قبرستانی با رمز و راز

گورسان مرموزی این منطقه وجود دارد که داستان‌های از آن طبق افسانه‌های مختلف نسل به نسل منتقل شده است. بعضی افراد معتقدند این مجسمه‌ها پیکر دشمنان خالد بن نبی هستند که به خشم خدا سنگ شده‌اند و برخی دیگر نظریه‌های متفاوتی دارند.

گورستان ترکمن صحرا

اما امروزه این قبرستان افسانه‌ای با توجه به قدمت تاریخی که دارد، به دور از هر افسانه‌ای به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده‌ است.

پل تاریخی در شهر آق قلا

با رفتن به شهر آق قلا مغازه‌هایی برای خرید و پل زیبای تاریخی مشاهده می‌شود. اطراف پل، مغازه‌هایی برای خرید فرش، زیرانداز، پشم، انواع صنایع دستی و زیورآلات وجود دارد که به نوبه خود می‌تواند جاذبه‌ای مهم برای گردشگران باشد.

پل تاریخی آق قلا در ترکمن صحرا

سوغاتی‌های ویژه از ترکمن صحرا

بسیاری از خانواده‌ها و گردشگران بعد از سفر به شهرهای مختلف خواهان خریداری یادگاری و سوغاتی از آن شهر و مکان هستند. ترکمن صحرا نیز به عنوان یک شهر با اصالت و تاریخی صنایع دستی و سوغاتی‌های متنوعی دارد.

 • زیور آلات ترکمنی
 • لباس‌های محلی
 • پارچه‌های رنگی و سنتی
 • روسری‌های بلند سنتی گلدار
 • فرش و قالی‌های دستباف

سوغاتی‌های ترکمن صحرا

نکات مهم و پایانی در مورد ترکمن صحرا

برای رفتن به این بخش لازم است تا شناختی از آب و هوای آن داشته باشیم. این قسمت در فصل بهار و پاییز بهترین مکان برای مسافرت است تا زیبایی چشم‌نوازی را ایجاد کند.

مطالب مرتبط
تنگه رغز ؛ راهنمای جامعی از جاذبه‌های دیدنی این تنگه

اقامت در ترکمن صحرا نکته مهم دیگری است که برای اکثر مسافران حائز اهمیت است. اجاره خانه، ویلا، خانه‌های روستایی و سوئیت در این منطقه امکان‌پذیر است.