جاهای دیدنی ارومیه شامل جاهای کاملا متنوعی می‌شود که می‌تواند همه سلیقه‌ها را به سمت خود جذب می‌کند.
معروفترین مکان دیدنی در ارومیه، دریاچه ارومیه است. برای سفر به سمت ارومیه اگر از سمت جنوب ارومیه حرکت کنید، باید حتما از دل این دریاچه دیدنی عبور کنید.
اما این شهر جاهای دیدنی بسیار زیادی دارد که در ادامه آنها را معرفی خواهیم کرد.

آشنایی با معروفترین جاهای دیدنی ارومیه

ارومیه یکی از بزرگ‌ترین شهرهای استان آذربایجان غربی است. البته مرکز شهر استان نیز معرفی می‌شود که در گذشته به ارومیه، “رضائیه” می‌گفتند.

ارومیه شهری کوهستانی است که در شمال غرب ایران قرار دارد. به همین دلیل تابستان‌های گرمی دارد اما زمستان سرمای شدیدی آن را فرا می‌گیرد.

ارومیه مرز خارجی دارد و با کشورهای عراق و ترکیه هم مرز است. این شهر در طول تاریخ گذرگاه اقوام گوناگونی بوده که به همین دلیل مردمی با اقلیت‌های مذهبی مختلف و همینطور زبان‌های مختلفی دارد. اما اکثر افراد در ارومیه به زبان آذری تسلط دارند.

با در نظر داشتن اطلاعاتی جامع در مورد شهر ارومیه، بهتر است سراغ آشنایی با جاهای دیدنی آن برویم. با ما همراه باشید.

آشنایی با جذاب‌ترین جاهای دیدنی ارومیه

نمی‌توان گفت کدام یکی از جاهای دیدنی ارومیه بر دیگری برتری دارد. هر یک به نوعی جذابیت خاص خود را دارند و می‌توان اوقات خوشی را در آنجا سپری کرد. در ادامه به معرفی آنها پرداخته‌ایم.

دریاچه ارومیه؛ مکانی برای آرامش

یکی از بهترین جاهایی که می‌توان در ارومیه دید، دریاچه ارومیه است. این دریاچه در پاره‌ای از تاریخ، به عنوان بزرگ‌ترین دریاچه آب شور دنیا معرفی می‌شد. اما امروزه وسعتی برابر 5200 کیلومتر مربع را شامل می‌شود.

مطالب مرتبط
دربند تهران یک منطقه کوهستانی برای تفریحات سالم

جالب است بدانید از این دریاچه در گذشته برای لنج سواری با لنج‌های تفریحی استفاده می‌کردند اما متاسفانه امروزه با سفر به این دریاچه، لنج‌های به گل نشسته را شاهد خواهید بود.
در گذشته و حتی حالا، این دریاچه یکی از جذاب‌ترین تفریحاتی است که مردم آذربایجان دارند. ولی در گذشته بیشتر برای لنج سواری به آنجا می‌رفتند.

جاهای دیدنی ارومیه

امروزه این دریاچه بنا به دلایل مختلفی مانند تغییر و انحراف مسیر آب رودخانه‌ها، کاهش بارندگی، گرمایش زمین و مصرف آب‌های زیر زمینی در قسمت‌های اطراف، با خشکی مواجه شده است. به همین دلیل مانند سابق وسعت ندارد اما از شکوه آن کم نشده است.
معمولا این دریاچه آب آرامی دارد و در فصل سرد روی آن کمی مه آلود است. پیشنهاد می‌کنیم برای تجربه آرامشی دلنشین در سفر، کمی زمان خود را در کنار این دریاچه سپری کنید.

دیدن آبشار شملکان

یکی دیگر از جاهای دیدنی ارومیه، آبشار زیبای شملکان است. این آبشار در روستای شملکان واقع شده است که باید برای دیدن آن از جاده بند و تفرجگاه بند، گذر کرد. این آبشار دیدنی برای افرادی که به طبیعت‌گردی علاقمند هستند، می‌تواند یکی از دلایلی سفر به ارومیه باشد.

سفر به دریاچه مارمیشو در ارومیه

دریاچه مارمیشو نام خود را از رهبر مسیحیان آشوری به نام مارشیمون بنیامین گرفته است.
با سفر به 45 کیلومتری شمال غرب ارومیه می‌توان دریاچه مارمیشو را دید. این دریاچه در مسیر آب‌های بین مرزی ترکیه و ایران واقع شده است. مساحت آن 5 هکتار است.

پدیده‌های طبیعی مانند زلزله و مسدود شدن کوه، باعث ایجاد این دریاچه شده است. در این دریاچه ماهی‌هایی مانند قزل آلا وجود دارد که طرفداران به ماهیگیری را به سمت خود جذب می‌کند. امروزه این دریاچه عمق و مساحت کمتری نسبت به گذشته دارد اما آب و هوای مطلوب اطراف آن می‌تواند جذابیتی برای سفر به آنجا باشد.

مطالب مرتبط
کویر مرنجاب با جاذبه‌های گردشی بسیار زیبا و متنوع

ییلاق سیلوانا؛ یکی از جذابترین جاهای دیدنی ارومیه

با آب شدن برف کوهستان، دریاچه‌ها و چشمه‌های متعددی در اطرا ییلاق سیلوانا ایجاد می‌شود. این منطقه یکی از اماکن عالی برای طبیعت دوستان است. زیرا طبیعتی بکر و بسیار زیبا دارد.
این منطقه یکی از 19 منقطه در جهان شناخته می‌شود که اکسیژن خالص دارد.
با بازدید از این منطقه سرسبز ییلاقی در تابستان، می‌توانید از مرغوب‌ترین عسل‌ها نیز خریداری کنید.

پیست اسکی خوشاکو در ارومیه

برای طرفداران تفریحات زمستانی، ارومیه می‌تواند مکان بسیار خوبی باشد. زیرا در 35 کیلومتری غرب ارومیه، پیست اسکی مجهز خوشاکو واقع شده است.

تفرجگاه بند

یکی از معروفترین جاهای دیدنی ارومیه، تفرجگاه بند است. این روستا آب و هوای بسیار مطلوبی دارد اما امروزه، شکل و شمایل روستایی خود را از دست داده است. تقریبا به عنوان یک مکان تفریحی عالی می‌توان از آن یاد کرد.
تنها با طی کردن مسیری 3 کیلومتری به سمت جنوب غرب ارومیه، می‌توان به این تفرجگاه رسید. این منطقه دیدنی، قدمتی 3 هزار ساله دارد که امروزه از امکانات رفاهی مطلوبی برای مسافران برخوردار است.

قلعه هولاکوخان

این قلعه به شکل سنگ است و تقریبا شبیه قلعه بابک ساخته شده است. به همین دلیل از استحکام بالایی برخوردار است. در کنار آن پرتگاه‌های متعددی وجود دارد و می‌توان شاهد طبیعتی زیبا در اطراف آن بود.

این قلعه یکی از اماکن تاریخی و جاهای دیدنی ارومیه است که در قسمت شرقی دریاچه ارومیه واقع شده است. برای دیدن این قلعه باید به روستای آق گنبد سفر کرد که در قسمت انتهایی اسکله دریاچه ارومیه به سمت تبریز قرار گرفته است.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی اهواز ؛ از رود کارون تا تفریحات متنوع

در این قسمت آب انبارهای متعدد داخل کوه‌ها و همینطور نهرهای آب وجود دارد که پس از بارندگی، پر آب می‌شوند و به سمت دریاچه ارومیه به حرکت در می‌آیند.

پارک اللرباغری

جاهای دیدنی ارومیه

برای افرادی که به پارک گردی در شهرهای مختلف علاقمند هستند، یکی از گزینه‌ها در ارومیه، پارک اللرباغی است.
این پارک پوششی بسیار زیبا و سر سبز دارد که در قسمت جنوب ارومیه قرار گرفته است. این پارک ساحلی، دارایی طولانی‌ترین چایی است که در آن در بیشتر موارد آب جریان دارد.

بازدید از مدرسه هدایت

این مکان تاریخی یکی از جاهای دیدنی ارومیه است که در زمان قاجار ساخته شده است. در سال‌های 1347 کاربری آن را به مدرسه تغییر دادند.
به دلیل وارد شدن آسیب‌های متعدد به این بنا، کتیبه‌هایی که روی آن اسم معمار، تاریخ ساخت و اطلاعاتی در مورد بنا وجود داشت، از بین رفته است. اما با توجه به معماری که دارد، می‌توان دریافت که مربوط به دوره قاجار است.

کلیساهای دیدنی در ارومیه

همانطور که بیان شد، در این شهر اقلیت‌های مذهبی مختلفی وجود دارند. به همین دلیل در سطح شهر می‌توان کلیساها، مساجد و عبادتگاه‌های متعددی را شاهد بود. از جمله کلیساهایی که امروزه در سطح شهر ارومیه می‌توان زیبایی معماری آنها را دید، موارد زیر هستند:

  • کلیسای حضرت مریم (از قدیمی‌ترین کلیساهای ایران و جهان است)
  • کلیسای مارسرکیس
  • کلیسای سیر

جمع‌بندی

ارومیه یکی از شهرهای خوب برای تفریح و گردش است که تنوعی بالایی برای اماکن تفریحی آن وجود دارد. معروفترین جاهای دیدنی ارومیه را در این متن معرفی کردیم که بهتر است با سفر به ارومیه حتما از آنها بازدید کرد.

مطالب مرتبط
مسجد کبود با 7 نکته جذاب برای گردشگران + آدرس