جاهای دیدنی یزد را در این مقاله کوئیک تراول معرفی خواهیم کرد.
این شهر یکی از شهرهای کویری ایران است که به عنوان اولین شهر خشتی جهان شناخته می‌شود. از ویژگی‌های دیگر آن، آسیاب‌های سر به فلک کشیده هستند که در کنار اماکن تاریخی مختلف قرار گرفته‌اند. به دلیل وجود این آسیاب‌ها، به یزد شهر بادگیرها گفته می‌شود.

استان یزد کلان شهری در مرکز ایران است که بافت تاریخی آن در سال 1396 به ثبت جهانی رسیده است. جالب است بدانید کلمه یزد در لغت به معنای پاک است که وجه تسمیه آن با شهر مقدس و شهر خدا گره خورده است.
این شهر جاذبه‌های دیدنی متعددی دارد که با سفر به یزد می‌توان از آنها بازدید کرد. در ادامه این جاذبه‌ها را معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

معروفترین جاهای دیدنی یزد

باغ دولت آباد؛ یکی از معروفترین جاهای دیدنی یزد

با ورود به باغ دولت آباد، درختان متعددی خواهید دید. درخت انار و درخت سرو عمده درختانی هستند که در این باغ وجود دارد.
باغ دولت آباد یزد در قرن هجدهم ساخته شده است و تا به حال زیبایی و آرامش خود را در معرض دید قرار داده است. بادگیر مرکزی این باغ، ارتفاعی 33 متری دارد. درختان و سرسبزی این باغ همه روزه گردشگران متعددی را به سمت خود جذب می‌کند.
پنجره‌های شیشه‌ای در کنار ستون‌های زیبا و بسیاری از چشم‌اندازهای زیبای این باغ، مجموعه‌ای بسیار زیبا را ایجاد کرده‌اند.
آدرس: یزد، بلوار نواب صفوی

بازدید از آتشکده زرتشتی یزد

آتشکده زرتشتی یزد

یکی دیگر از جاهای دیدنی یزد، آتشکده زرتشتیان است.
آیین زرتشتی باستانی به حدود 3500 سال قبل باز می‌گردد. یزد شهری است که به عنوان مرکز آیین زرتشت بین ایرانیان شناخته می‌شود. علاوه بر آن چندین مکان مذهبی و تاریخی دیگر را نیز در خود جای داده است. (منبع)
آتشکده مرکزی در این مجموعه مهمترین قسمتی است که خواهید دید. گفته می‌شود این آتشکده از قرن 5 تا به امروز در حال سوختن است.
آدرس: یزد، خیابان مصلی

مطالب مرتبط
مراکز خرید مشهد به همراه آدرس و خدمات ارائه شده آنها

قلعه سریزد از جاهای دیدنی یزد

برای بازدید از قلعه سریزد، فقط کافی است 45 دقیقه از یزد به روستای سریزد سفر کنید. در این روستا، قلعه‌ای از دوره ساسانیان را خواهید دید که نقش بنای دفاعی را در آن دوره اجرا می‌کرد.
قلعه سریزد سه طبقه دارد که در برخی از قسمت‌ها، دارای دیواره دو لایه است که به شکل عجیبی تا به امروز به خوبی حفظ شده است.
در دوران صفویان بخش‌هایی از آن را توسعه دادند اما بعضی از قسمت‌های آن تخریب شده است. پس از چند ساعت گشتن در این قلعه، متوجه خواهید شد که چرا یزد شهر تاریخی بی رقیب است.
آدرس: یزد، روستای سریزد

مجموعه خان یزد

از دیگر جاهای دیدنی یزد که خود شامل مجموعه‌ای از جاهای دیدنی می‌شود، مجموعه خان یزد است.
این مجموعه از بهترین مکان‌های تاریخی و گردشگری شهر یزد است.
قسمت بازار خان، در دوران افشاریه ساخته شده است اما سایر بخش‌ها بیشتر از دوران قاجار بر جای مانده‌اند.
بیشتر قسمت‌های خان یزد توسط محمد تقی خان بافقی و نوادگان آن ساخته شده‌اند. از مهمترین قسمت‌های آن، حمام، میدان و بازار خان هستند.
آدرس: یزد، خیابان قیام

میدان خان یزد

این میدان یکی از میادین اصلی یزد است.
علاوه بر اینکه باشکوه و با ساختاری زیبا است، در اطراف آن می‌توان از مغازه‌های کوچک و بزرگ متعددی که وجود دارد، بازدید کرد. البته برای بازدید از بازار و حمام خان هم باید از این قسمت عبور کرد.

بازار خان یزد

اگر می‌خواهید بازار قدیمی شهر یزد را ببینید و سوغاتی‌هایی از صنایع دستی و خوراکی‌های خوشمزه را تهیه کنید، حتما به بازار خان یزد بروید.
این بازار به دلیل طول 274 متری که دارد، به عنوان طولانی‌ترین بازار یزد شناخته می‌شود.
2 بخش متفاوت در این بازار وجود دارد که از 153 باب مغازه تشکیل شده است. در این بازار معماری باشکوه و معماری هندسی بی نظیر بر طاق‌های بلند را هم خواهید دید. بهترین قسمت‌هایی که در این مجموعه می‌توانید ببینید موارد زیر هستند:

  • بازار زرگری
  • بازار کاشیگری
  • بازار قیصریه (کریم خان زند طبق این بازار، بازار وکیل شیراز را بنا کرده است)
مطالب مرتبط
کویر مصر کجاست؟ (جاذبه گردشگری + اقامتگاه ها)

بازدید از حمام خان یزد

از دیگر جاهای دیدنی یزد که در مجموعه خان یزد قرار دارد، حمام خان یزد است.
این حمام ویژه بزرگان شهر ساخته شده بود و امروزه نشان دهنده معماری دوران ناصرالدین شاه است.
البته امروزه از این حمام به عنوان کافه رستوران سنتی استفاده می‌شود.
از زیبایی‌های این حمام می‌توان به گچ‌بری‌های دقیق، حوضچه‌های آب، در کنار تزئینات شاه نشین، نورگیرهای زیبا و سقف‌های گنبدی شکل اشاره کرد.

برج خاموشان یا دخمه

برج خاموشان یا دخمه

از دیدنی‌های بازمانده از آیین زرتشتی در یزد، برج سکوت است که با نام‌های دیگری همچون برج خاموشان یا برج دخمه هم معرفی می‌شود.
دخمه بزرگی در کوهی به نام دخمه ایجاد کرده‌اند که در واقع گورستان زرتشتیان است. این مکان فاصله بسیار کمی از مرکز شهر یزد دارد و به راحتی می‌توانید به آنجا بروید.
هم راستای تپه کویری، بنای گنبدی و دو برج در کنارش وجود دارد.
جالب است بدانید، تا حدود 60 سال پیش طبق آیین زرتشت، اجساد مردگان در این برج قرار داده می‌شد تا خوراک کرکس‌ها شده و به طور کامل به طبیعت برگردند.
البته پیش از سفر به این جای دیدنی، در نظر داشته باشید که این فضا کمی حالت خوف آور دارد. البته از این نظر مکانی جذاب برای خیلی از گردشگران داخلی و خارجی است.
آدرس: 15 کیلومتری جنوب شرقی یزد، صفائیه، کوه دخمه

موزه آب یزد

موزه آب یزد

از دیگر جاهای دیدنی شهر یزد موزه آب است.
دیدنی‌های متعددی را در این موزه خواهید دید. موزه آب یزد مکان دیدنی آموزنده‌ای است که با سفر به یزد بهتر است حتما به آنجا سر بزنید تا علاوه بر آن عکس‌های یادگاری زیبایی بگیرید.
یکی از بهترین موزه‌های آب در جهان است که قرار گرفتن آن در خانه تاریخی کلاهدوزان میل به بازدید از آن را چند برابر کرده است.
از دل موزه آب یزد، رشته کاریز 100 ساله‌ای عبور کرده است که در گذشته آب یزد را تامین می‌کرد. امروزه این موزه‌ی 5 طبقه، تاریخ چند هزار ساله آب ایران را به نمایش گذاشته است. همچنین در این مجموعه شاهد موارد زیر خواهید بود:
قنات‌های مختلف
انشعاب قنات‌های زارچ یزد و رحیم آباد
چاه خانه
محل سکونت تابستانی
اسناد مربوط به تقسیم و وقف آب

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی تبریز ؛ 9 مکان گردشی در تبریز که باید رفت

جمع‌بندی

در این مقاله معروفترین جاهای دیدنی یزد را معرفی کردیم. اما به عنوان نکته آخر بهتر است بیان کنیم که این شهر کویری است و بهترین موقع سفر به آن بهار و پاییز است.