اماکن مذهبی همیشه مورد توجه کثیری از مردم قرار گرفته است. امروزه کلیسا های زیادی وجود دارند که به دلیل موقعیت مکان و معماری خاصشان به محلی برای جذب توریست تبدیل شده اند. کلیسای جامع تثلیث یکی از همان ساختمان های حیرت انگیز است. در ادامه گردشی در این کلیسای شگفت انگیز خواهیم زد.

آشنایی با موقعیت مکانی تثلیت

کلیسای جامع تثلیث در یکی از محله های قدیمی و تاریخی تفلیس (اوبلاوری) بر روی تپه ای به نام الیا پایه گذاری شده است. هنگامی که در تفلیس یا شهر های اطراف آن باشیم شب ها با نمای حیرت انگیز و نورانی این کلیسا روبرو خواهیم شد که از بالای کوه چشم نوازی بسیار می کند.

کلیسای جامع سامبا با سبک سنتی جورجیایی اما با تاکید بر فرم عمودی اغراق آمیز طراحی شده است؛ معماران این نوع طراحی را به عنوان یک چشم انداز برای تفلیس در نظر گرفته بودند. شکی نیست با دیدن آن به این نتیجه خواهید رسید که در این هدف موفق نیز بوده اند.
لازم به ذکر است زمانی که از دور این کلیسا را نظاره می کنیم، ابتدا گنبد طلایی رنگ را خواهیم دید که بر روی آن صلیبی برافراشته شده است.
همچنین از هر چهار طرف 8 اتاقک با بام های شیروانی دار مشاهده می شود که هر کدام از آن ها کلیسایی جداگانه هستند.
از طرفی پارامتر های گنبد مستقل از محراب قرار گرفته اند؛ در نتیجه ی این ابتکار در معماری، نمای کلی از گنبد و کلیسا را به طور کلی به نمایش گذاشته شده است.

مطالب مرتبط
برج خلیفه ؛ جامع‌ترین اطلاعات در مورد امکانات رفاهی

نکته: سامبا ترکیبی از سبک های سنتی است که در مراحل مختلف تاریخ بر معماری کلیسای گرجستان تسلط دارد و دارای برخی از اقدامات بیزانس است.

آشنایی با فضای داخلی تثلیت

اگر به عکس های این کلیسا نگاهی ساده بیندازیم و یا شخصی به این کلیسا در گرجستان رفته باشد، اولین بنایی که به چشم ها خواهد آمد آن صلیب بزرگ روی گنبد است.
این صلیب دارای طول 7/5 متر است که تمامی آن با سنگ نما داده شده است.

این کلیسای جامع از 9 کلیسای کوچک دیگر که شامل کلیسا های مجمع الجزایر، جان باپتیست، مقدس نینو، سنت جورج، سنت نیکلاس، دوازده رسول و همه مقدسین تشکیل شده است.

نکته: فضای داخلی کلیسا 56 متر در 44 متر، فضای داخلی 2،380 متر مربع وسعت دارد.

تاریخچه کلیسای جامع تثلیث

کلیسای جامع تثلیث مکانی مقدس برای افراد دارای دین مسیحیت ارتدوکس است. نام مردمی و رایج آن سامبا است.

تثلیث جز سومین کلیسا های جامع ارتدوکس، از نظر ارتفاع و بلندی به حساب می آید. این بنای مذهبی در تفلیس، پایتخت جورجیا بنا شده است.
نکته: ساخت این بنا از سال 1995 تا 2004 به طول انجامیده است.

ایده ساخت کلیسای تثلیث در سال 1989 داده شد. زمانی که برای بزرگداشت گذشت 1500 سال به رسمیت شناختن ارتدوکس گرجستان و گذشت 2 هزار سال از تولد میلاد مسیح گرد هم آمده بودند.

تاریخچه کلیسای جامع تثلیث

در ماه مه آن سال کلیسای جامع ارتدوکس گرجستان و مقامات تفلیس یک مسابقه بین المللی برای پروژه کلیسای جامع تثلیث برپا کردند. بیش از صدها نقشه از ساختمان کلیسا ارائه شد که هیچ کدام از آن ها مورد انتخاب قرار نگرفت. سرانجام طراحی شخصی به نام ارچل مندی اویل (Archil Mindorashvili won) انتخاب و برنده این مسابقه شد.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی کرواسی و معروفترین جاذبه‌های گردشی آن

زمانی که در نظر داشتند ساخت این کلیسا را شروع کنند، به دلیل آشفتگی و نا آرامی هایی که در پایتخت تفلیس رخ داد، ساخت این بنای چشم نواز 6 سال به تاخیر افتاد.

ساخت این بنا در 23 نوامبر 1995 پایه گذاری شد؛ آخر در 23 نوامبر 2004، در روز سنت جورج، این کلیسای جامع توسط کلیسای جامع گرجستان ایلیا دوم و نمایندگان عالی رتبه کلیسا های ارتدوکس و کلیسای جهانی بازگشایی شد.
در این مراسم رهبران سایر جوامع مذهبی و اعترافی در جورجیا و همچنین رهبران سیاسی نیز حضور داشتند.

ساخت این کلیسا به عنوان سمبل احیای ملی و معنوی گرجستان به ثبت رسیده است. این نکته لازم به ذکر است تثلیث بیشتر توسط کمک های ناشناس از سوی بازرگانان و شهروندان عام حمایت و ساخته شد.

عکاسی از کلیسای تثلیث

عکاسی از کلیسای تثلیث

کلیسای تثلیث نه تنها مورد توجه گردشگران داخلی و توریست ها قرار گرفته است، بلکه عکاسان زیادی را نیز جذب خود کرده است.
مسئله ی مهم و راضی کننده برای عکاسان این است که در این مکان اجازه دارند با دوربین های نیمه حرفه ای تا حرفه ای به راحتی عکاسی کنند. از طرفی به دلیل وسعت زیاد این بنا لازم است عکاسان سه پایه نیز همراه خود داشته باشند.

نکته: عکاسی در این مکان کاملا آزاد می باشد.

در آخر:

اگر در صفحه جهانگردان چرخی بزنیم بدون شک خواهیم دید اکثریت اگر به گرجستان سفر کرده باشند از کلیسای جامع تثلیث به عنوان یکی از دیدنی ترین مکان های این کشور نام می برند و همچنین بسیاری از تور های گردشگری بازدید از این مکان را در لیست سفر به تفلیس قرار داده اند.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی قطر : 5 تا از پیشنهادهای عالی که باید دید